Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 23, 2024 5:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem 
Autor Wiadomość
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
lokis napisał(a):
Przeciez wlasnie tak bylo! :)
Kiedys przeczytalem cala Biblie. Podobnych "niedociagniec" jest od groma. Z reguly ich nie przytaczam. Wiem, ze psuja krew wierzacym. Jaki cel w dolowaniu innych? Jednak kiedy bezczelnie probuja mi cos wmowic, wtedy nie ma pardonu.
Tutaj moge zagwarantowac, nikt nie podejmie tematu. :)
"Biblisci" uwazaja przytaczanie "sliskich" cytatow z Ksiegi Prawdy za ataki na wiare, troling itp. .

Znów iluzja wyważania otwartych drzwi :D ...odkryłeś coś co wierzący znają od wieków.


Pt mar 08, 2013 12:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
Ad. lokis
Cytuj:
"Biblisci" uwazaja przytaczanie "sliskich" cytatow z Ksiegi Prawdy za ataki na wiare, troling itp. .

Zdecydowanie nie zawsze. To zależy z jaką intencją się je przytacza... ;)

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


Pt mar 08, 2013 14:41
Zobacz profil
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
Przypomniał mi się ten wątek podczas ponownego czytania uchwał pewnego znanego starożytnego synodu (tradyszyn! tradyszyn!). Interpretacja, jaką przy okazji ogłoszenia wyznania wiary, podali zgromadzeni biskupi jest zastanawiająca...
Synod w Sirmium, anatemy towarzyszące przyjętemu na soborze wyznaniu wiary, za: Sokrates Scholastyk, "Historia Kościoła", II, 30 napisał(a):
Jeśliby ktoś mówił, że to nie Syn w ludzkiej postaci mocował się z Jakubem, lecz niezrodzony Bóg albo część Jego, niech będzie wyklęty!


Śr sie 14, 2013 16:22
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
Dlaczego jest zastanawiająca?


Śr sie 14, 2013 16:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Kolejne polskie miasto finansuje invitro.
akruk napisał(a):
MARIEL napisał(a):
Patriarcha Jakub ateistą? Obrazek

Co za różnica? :o
Człowiek walczył z Bogiem i człowiek go pokonał.

Z drugiej strony, kiedy ktoś walczy fizycznie sam na sam z Bogiem, ateistą w tym momencie być raczej nie może. Ale nawet, jeśli nie wierzy, że przeciwnik jest Bogiem - nie robi to żadnej obiektywnej różnicy. Z Bogiem tak czy owak walczy, nie z misiem koala.

Gdyby był jakimś bogiem, niekoniecznie znowu jakimś potężniejszym, ale na tyle potężnym, że stu chłopa mógłbym uśmiercić jednym merdnięciem palca - gdybym chciał walczyć z jednym człowiekiem, przyjąłbym chwilowo takie ograniczenia, by tamten mógł mnie pokonać. A jako, że bywam snobem, ale nie [...]- gdyby wygrał, nie przywróciłbym sobie w sekundzie swoich mocy, tylko dał się pokonać i nagrodził gościa.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Ostatnio edytowano Śr sie 14, 2013 17:11 przez Anonymous, łącznie edytowano 1 raz

Usunięto niecenzuralne określenie.



Śr sie 14, 2013 16:44
Zobacz profil
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
MARIEL napisał(a):
Dlaczego jest zastanawiająca?
A czy wpadł ktoś tutaj, z nas obecnych, na pomysł, że walczący z Jakubem tajemniczy nieznajomy to był Chrystus "we własnej osobie"?


Śr sie 14, 2013 17:18
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
Nie pamiętam już za bardzo tego tematu, ale nawet gdyby ktoś na to "wpadł" to za bardzo odkrywcze by to nie było ;)
Wczesnochrześcijańscy pisarze utożsamiali Anioła Bożego, Anioła Pańskiego z Logosem, Synem Bożym, Chrystusem.


Śr sie 14, 2013 17:20
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
MARIEL napisał(a):
Nie pamiętam już za bardzo tego tematu, ale nawet gdyby ktoś na to "wpadł" to za bardzo odkrywcze by to nie było ;)
Żartujesz? Pomysł, że to NIE był Jahwe, ale jego Syn, znany potem jako Chrystus, najdosłowniej "we własnej osobie", mający ludzie ciało?!?

To nie tylko "odkrywcze", to tak niesłychane, że pachnie herezją...


Śr sie 14, 2013 17:29
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
Nie mam teraz za bardzo możliwości aby to sprawdzać, ale bodaj Justyn męczennik snuł takie heretyckie wnioski :D o preegzystencji Logosu i jego teofaniach (jako Anioł Pański) w ST, czy nie?


Śr sie 14, 2013 17:33
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
No więc nie bardzo. Preegzystencja Logosu to koncepcja, którą biskupi zgromadzeni w Sirmium oczywiście uznawali. Podobnie jak Ariusz, przeciwko któremu zwołano to zgromadzenie. ("Preegzystencja" w mglistym sensie używanego wówczas przez obie strony terminu pro ton aionon, "przed wiekami").

Ale istnieje znacząca różnica pomiędzy stwierdzeniem, że Logos-Syn istniał przed wiekami, a stwierdzeniem, że to Chrystus walczył z Jakubem -- to jest, że przybrał, choćby przejściowo, ludzkie ciało zanim narodził się z Marii. Justyn jednak powiadał coś nieco innego: że Logos spermatikos, "zarodźce Słowa [Bożego]" zostały umieszczone we wszystkich ludziach i stąd można znaleźć pewne przyrodzone prawdy moralne i zasady Boże nawet u autorów pogańskich (np. u Sokratesa). Jego poglądy na temat "Logosu" są w istocie zapożyczone od stoików i ewidentnie w trynitaryzmie odpowiadają bardziej idei "Ducha" niż "Syna".

W anatemach ogłoszonych w Sirmium natomiast wyraźnie przejawił się pogląd, że Jakub walczył z cielesnym Synem (bo Ojciec nie przybierał ciała?). Podobnie dość oryginalnie argumentuje się w nich, że werset "Pan spuścił na Sodomę i Gomorę deszcz siarki i ognia od Pana" odnosi się do tego, że to Chrystus (=Pan) był tym, który spuścił na oba miasta deszcz ognia i siarki, jako posłuszny wykonawca woli i władzy Boga Ojca (=Pana).
Cytuj:
Jeśliby ktoś wersetu Pan spuścił deszcz od Pana nie łączył z Ojcem i Synem, lecz mówił, że [Bóg Ojciec niezrodzony] spuścił ten deszcz sam od siebie, niech będzie wyklęty!


Śr sie 14, 2013 23:55
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
akruk napisał(a):
Justyn jednak powiadał coś nieco innego: że Logos spermatikos, "zarodźce Słowa [Bożego]" zostały umieszczone we wszystkich ludziach i stąd można znaleźć ...

Zupełnie nie o to mi chodziło. Justyn w Pierwszej apologii (rozdz. 63) nazywa Chrystusa Aniołem i Apostołem (oczywiście nie w znaczeniu, że Chrystus został stworzony aniołem, ale że objawiał się w Starym Testamencie jako anioł) i uważa, że to Syn Boży przemawiał do Mojżesza, nie Ojciec.
To Chrystus był tym wysłannikiem, który ukazywał się ludziom pod postacią anioła, choć żydzi błędnie mniemali że to Osoba Ojca Wszechrzeczy przemówiła do Mojżesza z gorejącego krzewu.
akruk napisał(a):
Ale istnieje znacząca różnica pomiędzy stwierdzeniem, że Logos-Syn istniał przed wiekami, a stwierdzeniem, że to Chrystus walczył z Jakubem -- to jest, że przybrał, choćby przejściowo, ludzkie ciało zanim narodził się z Marii

W gruncie rzeczy z tej anatemy nie wynika iż Chrystus przyjął ludzkie ciało. Aniołowie także ukazywali się w postaci przynajmniej przypominającą ludzką.
Ludzie dopiero po odejściu tajemniczej postaci uzmysławiali sobie, że mieli do czynienia z Aniołem Pana, co oznacza że musiał wyglądać zupełnie jak człowiek.


Cz sie 15, 2013 7:28
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
Nadinterpretowujesz...
akruk napisał(a):
Ale istnieje znacząca różnica pomiędzy stwierdzeniem, że Logos-Syn istniał przed wiekami, a stwierdzeniem, że to Chrystus walczył z Jakubem -- to jest, że przybrał, choćby przejściowo, ludzkie ciało zanim narodził się z Marii.

w anatemie powiedziano: Syn w ludzkiej postaci mocował się z Jakubem, a nie Bóg jako człowiek narodzony, więc nie chodzi o historycznego Jezusa zwanego Chrystusem, lecz o Syna Bożego, gdyż teologia chrześcijanska uznaje, że to poprzez odwiecznego Syna Bóg Ojciec niezrodzony stworzył świat i w nim działał.
akruk napisał(a):
Justyn jednak powiadał coś nieco innego: że Logos spermatikos, "zarodźce Słowa [Bożego]" zostały umieszczone we wszystkich ludziach i stąd można znaleźć pewne przyrodzone prawdy moralne i zasady Boże nawet u autorów pogańskich (np. u Sokratesa). Jego poglądy na temat "Logosu" są w istocie zapożyczone od stoików i ewidentnie w trynitaryzmie odpowiadają bardziej idei "Ducha" niż "Syna".

W anatemach ogłoszonych w Sirmium natomiast wyraźnie przejawił się pogląd, że Jakub walczył z cielesnym Synem (bo Ojciec nie przybierał ciała?).

lub, ze Jakub walczył z Bogiem manifesującym sie cieleśnie, a nie wcielonym.
akruk napisał(a):
Podobnie dość oryginalnie argumentuje się w nich, że werset "Pan spuścił na Sodomę i Gomorę deszcz siarki i ognia od Pana" odnosi się do tego, że to Chrystus (=Pan) był tym, który spuścił na oba miasta deszcz ognia i siarki, jako posłuszny wykonawca woli i władzy Boga Ojca (=Pana).
Cytuj:
Jeśliby ktoś wersetu Pan spuścił deszcz od Pana nie łączył z Ojcem i Synem, lecz mówił, że [Bóg Ojciec niezrodzony] spuścił ten deszcz sam od siebie, niech będzie wyklęty!

I tu jest dokładnie to, co wczesniej: Ojciec działa poprzez Syna.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz sie 15, 2013 10:28
Zobacz profil WWW
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
medieval_man napisał(a):
Nadinterpretowujesz...
Ja czy akruk?
medieval_man napisał(a):
nie chodzi o historycznego Jezusa zwanego Chrystusem, lecz o Syna Bożego

Nie sądzę, by akruk popełnił taki błąd i uważał, że mowa o Jezusie historycznym - Chrystusie (ja zresztą także pisałam o Chrystusie w znaczeniu Syna Bożego, drugiej Osoby Trójcy św.) O co mu chodzi widać tutaj:
akruk napisał(a):
Pomysł, że to NIE był Jahwe, ale jego Syn, znany potem jako Chrystus

Dla mnie np. odkrycie, że w Ks. Jozuego Wódz Zastępów Pańskich to może być w istocie Sam Syn Boży, jak to zgrabnie ująłeś - manifestujący się cieleśnie, było podobnie zaskakujące.


Cz sie 15, 2013 12:42
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
MARIEL napisał(a):
Nie sądzę, by akruk popełnił taki błąd i uważał, że mowa o Jezusie historycznym - Chrystusie
Słowo "Chrystus" w odniesieniu do Syna zsyłającego deszcz ognia na Sodomę i Gomorę oraz tegoż Syna walczącego z Jakubem nie zostało przeze mnie użyte przypadkowo ani przez przejęzyczenie. W anatemach tego samego synodu mamy wyraźne stwierdzenie:
Cytuj:
Jeśli by kto zaprzeczał, że Jezus Chrystus, Syn Boży, istniał przed wiekami [...] ale przeciwnie -- jeśliby głosił, że dopiero gdy się narodził z Maryi, od tego momentu poczynając nazywa się Synem i Chrystusem, [...] - niech będzie wyklęty jako zwolennik Pawła z Samosaty
Ergo, określenie Chrystus, a nawet: Jezus Chrystus, w opinii biskupów odnosi się i może być poprawnie stosowane do osoby Syna również w odniesieniu do czasów zanim się pod postacią człowieka narodził z Marii.

Niespodzianka?


Cz sie 15, 2013 19:35
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
akruk napisał(a):
określenie Chrystus, a nawet: Jezus Chrystus, w opinii biskupów odnosi się i może być poprawnie stosowane do osoby Syna również w odniesieniu do czasów zanim się pod postacią człowieka narodził z Marii.

Niespodzianka?

A co, miała być?
MARIEL napisał(a):
To Chrystus był tym wysłannikiem, który ukazywał się ludziom pod postacią anioła, choć żydzi błędnie mniemali że to Osoba Ojca Wszechrzeczy przemówiła do Mojżesza z gorejącego krzewu.

MARIEL napisał(a):
W gruncie rzeczy z tej anatemy nie wynika iż Chrystus przyjął ludzkie ciało

Sama jak widać używam tego określenia w stosunku "do czasów zanim się pod postacią człowieka narodził z Marii" (bo w anatemie mowa - że przypomnę - o walce Jakuba) i nie uważam, aby było to teologicznie niepoprawne.


Cz sie 15, 2013 20:25
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL