Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 15:59



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Księga Wyjścia 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 16, 2006 15:01
Posty: 490
Post Księga Wyjścia
Mam kilka pytań dotyczących treści Księgi Wyjścia.

1) Jak rozumieć to, że Pan Bóg "zatwardził" serce faraona?
Ma to oznaczać, że faraon nie miał innego wyboru, bo Bóg postanowił sobie, że faraon nie wypuści Izraelitów i zatwardził jego serce? Czy może ja jakoś źle to rozumiem?
Cytuj:
Gdy będziesz sie zbliżał do Egiptu, pamiętaj o władzy czynienia cudów jaką ci dałem do ręki i okaż ją przed faraonem. Ja zaś uczynię upartym jego serce, że nie zechce zezwolić na wyjście ludu.
(Wj, 4, 21)


2) Nie sądzicie, że w momencie, kiedy Bóg zleca Mojżeszowi ogłosić, żeby posmarowano drzwi domostw krwią baranka, by uniknąć śmierci pierworodnego syna, a Mojżesz mówi o tym tylko Izraelitom to troche nie fair było? Trochę wygląda mi to na zabawę w "równych i równiejszych".

_________________
"- A jakie jest największe kłamstwo świata? - spytał zaciekawiony młodzieniec.
- To mianowicei, że nadchodzi taka chwila,kiedy tracimy całkowicie panowanie nad naszym życiem i zaczyna nim rządzić los.W tym tkwi największe kłamstwo świata."


Pt gru 08, 2006 17:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Co do pierwszego - nie wiem jak to rozumieć
Co do drugiego - Bóg kazał Mojżeszowi powiedzieć "całemu zgromadzeniu Izraela"


Pt gru 08, 2006 18:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 16, 2006 15:01
Posty: 490
Post 
Kamyk napisał(a):
Co do drugiego - Bóg kazał Mojżeszowi powiedzieć "całemu zgromadzeniu Izraela"


No właśnie... Został uwzględniony tylko Izrael... A może gdyby Mojżesz ogłosił to wszystkim to więcej osób uniknęłoby śmierci?
To troche niesprawiedliwe...

_________________
"- A jakie jest największe kłamstwo świata? - spytał zaciekawiony młodzieniec.
- To mianowicei, że nadchodzi taka chwila,kiedy tracimy całkowicie panowanie nad naszym życiem i zaczyna nim rządzić los.W tym tkwi największe kłamstwo świata."


Pt gru 08, 2006 19:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2006 18:29
Posty: 106
Post 
Nie wiem jak rozumieć pierwszy fragment, ale mam dwie teorie:

1) Tak jak Bóg wiedział, że Judasz zdradzi Jezusa zanim obaj się w ogole narodzili i wpisał to w plan Zbawienia, tak smao mogło być w przypadku faraona.

2) Jeżeli Bóg ograniczył wolną wolę faraona i zatwardził jego serce, to faraon nie ponosi winy za ten czyn (lub nie w pełni), gdyż grzech musi byc dobrowolny i świadomy. Bóg go z tego osądził.

_________________
"Pewnego dnia chodząc po górach, dostrzegłem z daleka bestię. Kiedy przybliżyłem się, przekonałem się, że był to człowiek. Stając przed nim zobaczyłem, że jest moim bratem!"

Opowieść tybetańska


Pt gru 08, 2006 19:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Kasiulka=) napisał(a):
Kamyk napisał(a):
Co do drugiego - Bóg kazał Mojżeszowi powiedzieć "całemu zgromadzeniu Izraela"


No właśnie... Został uwzględniony tylko Izrael... A może gdyby Mojżesz ogłosił to wszystkim to więcej osób uniknęłoby śmierci?
To troche niesprawiedliwe...

Nie jest to niesprawieliwe, gdyż było to wolą Boga. To miała być zasłużona kara dla Egiptu


Pt gru 08, 2006 19:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 22, 2005 14:17
Posty: 476
Post 
Jesli chodzi o pierwsze pytanie to wydaje mi sie ze w cytowanym przez ciebie fragmencie jest przenosnia. Moim zdaniem ona ukazuje Boga jak osobe wszechmogacą.Jednakże Bog nie pozbawia faraona wolnej woli. Ja to rozumiem tak jakby Bog powiedzial: "uwierz mi, serce faraona bedzie twarde i nieuległe. Ja to wiem bo jestem Bogiem i znam mysli ludzi"


Pt gru 08, 2006 19:42
Zobacz profil
Post 
Mi się wydaje tak:

Bóg jako Wszechmogący zna przyszłość, w tym również ludzkie wybory. Może je wykorzystać do zrealizowania swoich zamiarów względem ludzi jednak bez ingerencji w wolną wolę każdego człowieka.

Niech teologowie lepiej się wypowiedzą...


Pt gru 08, 2006 20:40

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Bóg jako Wszechmogący zna przyszłość, w tym również ludzkie wybory

Ale dla Boga czas nie płynie, i nasza "przyszlosc" dla Niego jest "teraźniejszością" - i tylko dlatego zna nasze "przyszłe" czyny


Pt gru 08, 2006 20:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 16, 2006 15:01
Posty: 490
Post 
Kamyk napisał(a):
Nie jest to niesprawieliwe, gdyż było to wolą Boga. To miała być zasłużona kara dla Egiptu


A gdyby coś takiego zrobił człowiek? To już by było wyróżnianie i faworyzowanie...

_________________
"- A jakie jest największe kłamstwo świata? - spytał zaciekawiony młodzieniec.
- To mianowicei, że nadchodzi taka chwila,kiedy tracimy całkowicie panowanie nad naszym życiem i zaczyna nim rządzić los.W tym tkwi największe kłamstwo świata."


Pt gru 08, 2006 22:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Kasiulka=) napisał(a):
Kamyk napisał(a):
Nie jest to niesprawieliwe, gdyż było to wolą Boga. To miała być zasłużona kara dla Egiptu


A gdyby coś takiego zrobił człowiek? To już by było wyróżnianie i faworyzowanie...

A po co to gdybanie? Bóg to nie człowiek.
Egipt uciskał Izraela ergo Bóg zesłał na nich karę w postaci śmierci ich pierworodnych. Gdzie tu widzisz niesprawiedliwość?


Pt gru 08, 2006 23:23
Zobacz profil
Post 
Jednak gryzie mnie fakt, że użyte jest tu bezpośrednio, w pierwszej osobię "zatwardzę".


So gru 09, 2006 2:24

Dołączył(a): Śr lis 29, 2006 11:56
Posty: 71
Post Re: Księga Wyjścia
Kasiulka=) napisał(a):
Mam kilka pytań dotyczących treści Księgi Wyjścia.
1) Jak rozumieć to, że Pan Bóg "zatwardził" serce faraona?
Ma to oznaczać, że faraon nie miał innego wyboru, bo Bóg postanowił sobie, że faraon nie wypuści Izraelitów i zatwardził jego serce?

2) Nie sądzicie, że w momencie, kiedy Bóg zleca Mojżeszowi ogłosić, żeby posmarowano drzwi domostw krwią baranka, by uniknąć śmierci pierworodnego syna, a Mojżesz mówi o tym tylko Izraelitom to troche nie fair było? Trochę wygląda mi to na zabawę w "równych i równiejszych".
Ad 1) Co do tego zatwardzenia serca to jest to starotestamentowy sposób mówienia, w którym wszystko starano sie odnieśc do Boga; zamiast słowa dopuścił, pozwolił na zatwardziałość, to "zatwardził".
Ad 2) Egipcjan Bóg wystarczająco swiele razy upominał. Natomiast Znak krwi był dla ratunku krzydzonych Izraelitów.
Z dwóch powodów nie było równości: Egipcjanie byli kryzwdzicielami, Izraelici ich ofiarami; Izraelici byli nadto Narodem Wybranym dla spełnienie dzidejowego zadania w historii zbawienia i Biblia co krok ten fakt podkresla.


So gru 09, 2006 9:23
Zobacz profil
Post Re: Księga Wyjścia
A ja zacznę od końca :)

Cytuj:
2) Nie sądzicie, że w momencie, kiedy Bóg zleca Mojżeszowi ogłosić, żeby posmarowano drzwi domostw krwią baranka, by uniknąć śmierci pierworodnego syna, a Mojżesz mówi o tym tylko Izraelitom to troche nie fair było? Trochę wygląda mi to na zabawę w "równych i równiejszych".


Czy w Egipcie wszyscy byli równi ? Czy nie było podziału na panów i niewolników (Izraelici) ?

Antonio Salas w książce Wędrówka Narodu , pisze, iż śmierć wielu osób mogła być następstwem jakiejś śmiertelnej zarazy.
Cytuj:
Zrozumiały jest także fakt, że nie dotknęła ona Hebrajczyków. Musimy pamiętać, że mieszkający z ziemi Goszen Izraelici stanowili rodzaj wielkiego getta, żyjący jakby na marginesie społeczeństwa. Nie mieszali się z Egipcjanami, jest więc logiczne, że kara Boża dosięgła tylko tych ostatnich. Ponadto wydaje się zrozumiałe, że skoro Mojżesz walczył o wyzwolenie współbraci, poddani faraona tłumaczyli sobie spadające na nich klęski gniewm Boga Hebrajczyków.


Czyli inaczej ( po barankowemu ;) ) - Egipcjan mogła dotknąć jakaś choroba zakaźna. Najmłodsi umierali, bo są słabsi. Ponieważ Izraelczycy nie stykali się bezpośrednio z Egipcjanami, nie zarazili się.
Bóg mógł zesłać tę zarazę na Egipcjan jako karę za uciskanie Izraelitów, którzy- jak wspomniał Marwik- byli narodem wybranym.
Tutaj nie chodzi o okrucieństwo Boga, ale o ukazanie, iż Bóg troszczy się o lud, który Mu ufa i jest Mu posłuszny. :)

Kasiulka=) napisał(a):

1) Jak rozumieć to, że Pan Bóg "zatwardził" serce faraona?
Ma to oznaczać, że faraon nie miał innego wyboru, bo Bóg postanowił sobie, że faraon nie wypuści Izraelitów i zatwardził jego serce? Czy może ja jakoś źle to rozumiem?
Cytuj:
Gdy będziesz sie zbliżał do Egiptu, pamiętaj o władzy czynienia cudów jaką ci dałem do ręki i okaż ją przed faraonem. Ja zaś uczynię upartym jego serce, że nie zechce zezwolić na wyjście ludu.
(Wj, 4, 21)


Najpierw trzeba zauważyć, że w Biblii oprócz wyrażenia " Bóg zatwardził serce faraona" występuje zamiennie określenie " faraon zatwardził swoje serce" (Wj 8,11).
Faraon, jak każdy człowiek, miał wolną wolę i możliwość rozróżniania dobra od zła. To on dokonywał wyboru. Zatwardzenie serca faraona było konsekwecją jego postępowania w odpowiedzi na wydarzenia, które przypisywane są Bogu ( np. plagi).
Początkowo chciał zatrzymać w Egipcie Izraelitów, aby mieć niewolników , później zmieniło się to w chęć pokazania, kto jest panem. Mając świadomość, iż sprowadza klęski na lud, faraon nie zmieniał swojego postępowania. - W każdej chwili mógł zmienić decyzję i uznać , że Bóg jest panem, ale on wolał udowadniać własną siłę i zamykał swe serce na prawdę. Grzech stał się dla niego czymś , do czego się przyzwyczaił i nie widział powodu do żalu.

Tym samym Egipt dotykały kolejne plagi, a lud widział, że Bóg jest wszechmocny.

Powiedziałabym raczej, iż Bóg wykorzystał złe wybory faraona do ukazania swojej siły (np. Wj 7,3) , ale nigdy nie zabrał mu wolnej woli i cały czas dawał możliwość zmiany decyzji.


So gru 09, 2006 11:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 16, 2006 15:01
Posty: 490
Post 
Męczy mnie jeszcze jedna rzecz...

Bo jeżeli to faraon miał władze i to on dokonywał wyborów, to dlaczego ucierpieli wszyscy Egipcjanie?

Faraon miał władzę całkowitą, ludzie nie mogli mu się sprzeciwić... Więc zostali ukaranie za nie swoje postanowienia...

_________________
"- A jakie jest największe kłamstwo świata? - spytał zaciekawiony młodzieniec.
- To mianowicei, że nadchodzi taka chwila,kiedy tracimy całkowicie panowanie nad naszym życiem i zaczyna nim rządzić los.W tym tkwi największe kłamstwo świata."


N gru 10, 2006 11:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 22, 2006 15:18
Posty: 318
Post 
Ale przeciętnym Egipcjanom nikt nie kazał pomiatać Izraelitami ani mieć ich za swoich niewolników w domach itp.


N gru 10, 2006 14:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL