Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Chrześcijanin powinien mieć brodę?! 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 15:45
Posty: 280
Post Chrześcijanin powinien mieć brodę?!
Włosy są Darem Od BOGA, czemu je wtedy obcinać jak one nie przeszkadzają?
Cytuj:
3 Anioł Pana ukazał się owej kobiecie mówiąc jej: «Otoś teraz niepłodna i nie rodziłaś, ale poczniesz i porodzisz syna. 4 Lecz odtąd strzeż się: nie pij wina ani sycery i nie jedz nic nieczystego. 5 Oto poczniesz i porodzisz syna, a brzytwa nie dotknie jego głowy, gdyż chłopiec ten będzie Bożym nazirejczykiem od chwili urodzenia. On to zacznie wybawiać Izraela z rąk filistyńskich».
(Księga Sędziów 1) = Jako dowód na to że BÓG Lubi nieobcięte włosy, dał temu człowiekowi z całkowicie nieobciętymi włosami od samego urodzenia, niesamowitą nadprzyrodzoną siłę.
Cytuj:
19 Tymczasem uśpiła go na kolanach i przywołała jednego z mężczyzn, aby mu ogolił siedem splotów na głowie. Wtedy zaczęła go obezwładniać, a jego siła opuściła go. 20 Zawołała więc: «Filistyni nad tobą, Samsonie!» On zaś ocknąwszy się rzekł: «Wyjdę jak poprzednio i wybawię się». Nie wiedział jednak, że Pan go opuścił3. 21 Wówczas Filistyni pojmali go, wyłupili mu oczy i zaprowadzili do Gazy, gdzie przykuty dwoma łańcuchami z brązu musiał w więzieniu mleć ziarno.
(Sdz 16) = A jak jego włosy zostały obcięte to on stracił swoją siłę, czy to znak na to ze BÓG raczej Lubi żebyśmy my mieli długie włosy?
Cytuj:
5 Nie będą sobie strzygli głowy do skóry, nie będą golili krajów brody, nie będą nacinali swojego ciała.
(Kpł 21)= Tu mowa o zwykłych kapłanach.
Cytuj:
27 Nie będziecie obcinać w kółko włosów na głowie. Nie będziesz golił włosów po bokach brody.
(Kpł 19) = Jak Elvis Presley który nie golił brody po bokach :) A jak tak było w Starym Przymierzu, to może jeszcze bardziej w Nowym? Bo JEZUS przecież podwyższył wymagania Prawa jeszcze bardziej.
Cytuj:
5 Przez cały czas trwania nazireatu nożyce nie dotkną jego głowy. Dopóki nie upłynie okres czasu, na który poświęcił się Panu, będzie święty i ma pozwolić, by włosy jego rosły swobodnie.
(Lb 6). = To jest tylko taki ślub, ale to i tak.
Cytuj:
32 Ich wielbłądy pójdą na łup,
a liczne ich stada staną się zdobyczą.
Rozproszę na cztery wiatry
tych, co podcinają włosy na skroniach18;
ze wszystkich stron sprowadzę na nich nieszczęście -
wyrocznia Pana.
(Jr 49) = Straszne Słowa o tych co podcinają swoje włosy! Widocznie, chyba, to się BOGU nie Podoba...
Cytuj:
20 Głowy swojej nie mają strzyc do skóry, ale też nie mają zapuszczać długich włosów, lecz mają strzyc swe głowy zwyczajnie. 21 Żaden kapłan nie ma pić wina, jeśli się udaje do wewnętrznego dziedzińca2.
(Ez 44) = To zaprzecza co mówiłem chociaż jak chodzi o kapłanów, ale długą brodę chociaż chyba mają to i tak mieć, przecież taki był zwyczaj wtedy (to widać w filmach o JEZUSIE).

Ze chociaż brodę długą powinno się chyba prawie zawsze mieć, bo przecież to na przykład odróżnia dorosłego mężczyznę od dziecka i kobiety dorosłej. Ze broda to jest może jakiś biologiczny sygnał dla kobiet ze to jest mężczyzna gotowy do małżeństwa :D ? I długa broda daje też dużą godność zewnętrzną mężczyźnie, taka broda się kojarzy z prorokiem z dawnych czasów mi chociaż. A jak BÓG dał mężczyźnie brodę a nie kobiecie, to czemu mężczyzna próbuje wtedy wyglądać jak kobieta, albo dziecko? Przecież św. Paweł upodobnianie się do kobiet mężczyznom zabronił chyba, kiedyś czytałem naokoło coś takiego w przypisach do Pisma Świętego, i to jest oczywiste też...
Cytuj:
14 Czyż sama natura nie poucza nas, że hańbą jest dla mężczyzny nosić długie włosy, 15 podczas gdy dla kobiety jest właśnie chwałą? Włosy bowiem zostały jej dane za okrycie. 16 Może ktoś uważa za właściwe spierać się nadal, my jednak nie jesteśmy takiego zdania, ani my, ani Kościoły Boże8.
(1 Kor 11) = Ale natura człowieka jest też skłonna do na przykład gniewu/zemsty i cudzołóstwa... Ale to jednak, to i tak, naprawdę nie wyklucza długiej brody, raczej odwrotnie.

_________________
Przykazanie nowe Daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak JA was Umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. (Dobra Nowina Świętego Jana 13, 34). = Ale tego JEZUSOWEGO Przykazania nie ma w Katechizmie (dla dzieci)!


N gru 24, 2006 2:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
cywilizacje sakralne mają to do siebie, że prawo jest jednocześnie i publicznym i "kościelnym"
nie ma tam prawa które by odnosiło się niereligijnie

kazdy nakaz i zakaz pochodzi od samego boga i jest ważny

dlatego "memento mori" noszą muzułmanie na swoich głowach a Żydzi bokobrody
wynika to ze strefy klimatycznej w której zyli
Żydzi w golusie musieli sobie radzić sami inaczej i cofali dzieki co mądrzejszym rabinom pewne zasady sakralne które w 100% sprawdzały sie w innym miejscu na ziemi
ale i, "cofanie" nie pasowało i nazwali to interpretacja interpretacji zinterpretowanego Talmudu :)) [Talmud jest komentarzem do biblijnej Tory]

to ma do siebie ekspansja religijne własnie, ze gdy religia staje się uniwersalną i wychodzi poza jedno plemię musi sie... "nagiąć"
im bardziej jest trafna tym mniej jest niescisłości gdy prowadzi dana religia ekspansję

pamiętajmy o np czystości gdzie Żydzi bardziej słuchając prawa zaciskali pięści gdy obmywali ręce
może to w warunkach panujących kiedyś było dobre dziś pod względem higieny nie jest
ostało sie pewno jako pojmowanie czystości duchowej a czy aby kiedys nie było po to narzucone by zachować czystość rąk?
pamiętajmy o tym, że przepisy u nich sa tylko sakralne!
i nawet kulinarne przepisy sa religijnymi scisle!!!!!!!!!!!!
[walka o anioły ich istnienie i nieistnienie pomiedzy pewnymi odłamami Żydów kiedyś była dość ostra-duchowość i jej uznanie]
tak więc wszystko zalezy od tego na jakiego Żyda sie trafi :)

piszesz o długich włosach...
no cóż może to była jakś próba wprowadzenia tamtejszych hippisów do Narodu Wybranego :)
kto to tam wie ;)

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


N gru 24, 2006 14:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 15:45
Posty: 280
Post 
Ja widzę chyba brak wiary u ciebie, broda jest darem Od BOGA, czemu ją usuwać wtedy, bo czy nasz STWÓRCA Się mylił?

_________________
Przykazanie nowe Daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak JA was Umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. (Dobra Nowina Świętego Jana 13, 34). = Ale tego JEZUSOWEGO Przykazania nie ma w Katechizmie (dla dzieci)!


N gru 24, 2006 19:44
Zobacz profil
Post 
myślący napisał(a):
(Księga Sędziów 1) = Jako dowód na to że BÓG Lubi nieobcięte włosy, dał temu człowiekowi z całkowicie nieobciętymi włosami od samego urodzenia, niesamowitą nadprzyrodzoną siłę.


Samson był nazirejczykiem. Ślub naziratu uwzględniał m.in. nie ścinsnie włosów. Natomiast po wygaśnięciu ślubu włosy były ścinane.

Nie jest to więc ani wskazówka ogólna, ani ponadczasowa.

Idąc Twoim tokiem rozumowania, mogę Ci podać przykłady, kiedy długie włosy stały się pryczyną śmierci ;) ( ale nie sądzę, aby z nich wynikały upodobania fryzjerskie Boga )- np. kiedy Judyta zabijała Holofrenesa, chwyciła go za włosy.
Absalom, uciekając na mule, zaplątał się włosami w konarach dębu i zawisł na nich, a wojownicy Dawida zabili go....

Interpretując teksty biblijne, dobrze jest też pamiętać o kontekście kulturowym. Słusznie użyłeś słowa : "zwyczaj". Nie rób tylko z każdego zwyczaju ogólnego prawa pochodzącego od Boga.


N gru 24, 2006 20:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 15:45
Posty: 280
Post :)
Ale trzeba myśleć o szczęściu człowieka, co mu bardziej pomoże w życiu, broda czy brak brody? Odpowiedź jest chyba oczywista :D

_________________
Przykazanie nowe Daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak JA was Umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. (Dobra Nowina Świętego Jana 13, 34). = Ale tego JEZUSOWEGO Przykazania nie ma w Katechizmie (dla dzieci)!


Cz gru 28, 2006 17:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL