Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 2:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 o. Anselm Grün 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 10, 2005 8:12
Posty: 2721
Post o. Anselm Grün
Polecam artykuł. O. Anselm jest bardzo poczytnym autorem. Czy jednak prawidłowo interpretuje Biblię?

http://biblista.pl/index.php?option=com ... 86b89d75c8

_________________
Codziennie jeden cytat z nauczania ojców Kościoła – blog:
http://ojcowiewiary.blogspot.com/


Cz sty 11, 2007 18:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post 
Uwielbiam książki Grüna, jego "Autosugestia - jak myśleć pozytywnie" otworzyła mnie na ponowne czytanie Biblii.

Ale jestem sceptyczny jak widzę książki typu "50 aniołów dla duszy"...
Albo i w tym artykule. Córka Jaira - anorektyczką? C'mon... :>


Pt sty 12, 2007 0:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 16, 2006 4:23
Posty: 1814
Post 
Vroobelek napisał(a):
Uwielbiam książki Grüna, jego "Autosugestia - jak myśleć pozytywnie" otworzyła mnie na ponowne czytanie Biblii.

Ale jestem sceptyczny jak widzę książki typu "50 aniołów dla duszy"...
Albo i w tym artykule. Córka Jaira - anorektyczką? C'mon... :>

A ja rozumiem interpretację Gruna "problemu córki Jaira".

ks. Mariusz Rosik pisze:

Cytuj:
Porzuciwszy ironiczny ton należy uznać, że Anselm Grün ma wiele słusznych intuicji i że jego prace przynoszą ogromny pożytek duchowy wielu chrześcijanom. Co jednak z jego lekturą Biblii? O tym, że zadaniem czytelnika Biblii jest wniknięcie w sens zamierzony przez autora, przekonywał już św. Augustyn, gdy w De doctrina christiana pisał: „Aby zrozumieć boskie wyrocznie właściwie, musi istnieć ciągły wysiłek, aby dosięgnąć umysłu autora. Przez niego bowiem mówi Duch Święty […] Jest błędem nadawanie Pismu znaczenia odmiennego od tego, które było zamierzone przez pisarzy, nawet wówczas, gdy taka interpretacja służy rozbudzeniu miłosierdzia i tym tkwi w królestwie prawdy”. Grün jednak często nadaje opowiadaniom biblijnym sens niezamierzony przez autora natchnionego.

Skąd Ks. Rosik wie, co miał na myśli autor natchniony przez Boga?
Czy nie wie, że każdy człowiek cyztający Biblię interpertuje ją na nowo, bo przepływa ona przez jego osobiste doświadczenie życiowe? Które w dodatku zmienia sie w czasie i pod wpływem kolejnych doświadczeń?
Przecież Grun właśnie podejmuje ów ciągły wysiłek, aby dosięgnąć umysłu autora i w ten sposób trafia dziś do osób, które czują się pozbawione wartości, brak im zaufania do samych siebie, czują się niepewnie w sytuacjach społecznych i walczą z odrzuceniem przez środowisko... W ten sposób słowa Pisma stają się tych właśnie ludzi żywe, wchodzą im głeboko w serca i umysły i działają...


Pn mar 19, 2007 9:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 10, 2005 8:12
Posty: 2721
Post 
Cytuj:
Przecież Grun właśnie podejmuje ów ciągły wysiłek, aby dosięgnąć umysłu autora i w ten sposób trafia dziś do osób, które czują się pozbawione wartości, brak im zaufania do samych siebie, czują się niepewnie w sytuacjach społecznych i walczą z odrzuceniem przez środowisko... W ten sposób słowa Pisma stają się tych właśnie ludzi żywe, wchodzą im głeboko w serca i umysły i działają...


ks. Aleksander Posacki SJ
Psychologizacja duchowosci czy religia gnozy?
Niefrasobliwe syntezy Anselma Grüna

http://www.naszdziennik.pl/bpl_index.ph ... d=my17.txt

_________________
Codziennie jeden cytat z nauczania ojców Kościoła – blog:
http://ojcowiewiary.blogspot.com/


Śr mar 28, 2007 13:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 16, 2006 4:23
Posty: 1814
Post 
ks. Aleksander Posacki SJ ma prawo do swojej opinii na temat A. Gruna.

I ta opinia nie zmiania faktu, że to A. Grun doprowadził mnie lektury Pisma Św. i w konsekwencji do głębokiej, osobistej relacji z Bogiem.


Cz mar 29, 2007 13:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 06, 2007 14:11
Posty: 4
Post Chyba mam wątpliwości
Czy to prawda, że z Grunem jest coś nie tak, jeśli chodzi o zgodność z nauką Kościoła???


Pt kwi 06, 2007 16:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL