Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 14:36



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Pytanie odnośnie dwóch (dziwnych) frag. w Biblii. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt mar 20, 2007 20:51
Posty: 131
Post 
Wątpię, aby Bóg odmówił sobie tej przyjemności w stwarzaniu człowieka. :)
Gdyby się posługiwał aniołami, to przecież siódmego dnia by nie odpoczywał. ;)

Jeśli by zaś nawet przyjąć fakt, że narzędziami przy stwarzaniu mogli być aniołowie, to chyba nie przypisalibyśmy autorstwa wiersza długopisowi. :)
O współudziale mowy być nie może.[/img]


Wt kwi 03, 2007 21:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
Ja odniosłem się do stworzenia człowieka nie do stworzenia swiata.
Teraz was zaskocze.Mianowicie to co powiedziałem usłyszałem bodajże na lekcji religii od ksiedza.

Być może nie pamiętam zbyt dobrze tego.Jednak samo do głowy mi to nie przyszło.Po prostu moja dziurawa pamięc mi to podsunęla.Takie nauczanie miałem i takie myslenie przysposobiłem do siebie...

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Wt kwi 03, 2007 22:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Stąd możemy także do Jezusa mówić Ojcze i nie będzie to błędem

To zależy. Jeśli powimy do Syna "Ojcze" w takim sensie, jak do Ojca-1 osoby Trójcy - to będzie to błędem kardynalnym

Cytuj:
Ja odniosłem się do stworzenia człowieka nie do stworzenia swiata.

Niemniej uważam, że nie da się obronić taka teza, że bóg człowieka stwarzał wraz/przy współudziale aniołów


Wt kwi 03, 2007 22:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 20:18
Posty: 175
Post 
Chodzi oczywiście o Jezusa. ;) Jezus był przy stwarzaniu świata i człowieka. Tak jak Duch Święty. :)

Trudne do zrozumienia, ale nawet nie próbuję, bo jestem ograniczony umysłem. A fragmentów jest dużo na poparcie tego. :) Kilka zostało już przytoczone.


Wt kwi 03, 2007 23:01
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt lip 25, 2006 7:40
Posty: 997
Post 
Vroobelek napisał(a):
Trzy możliwe wyjaśnienia:
1. pierwsze wspomnienie trójcy świętej (mało prawdopodobne)
2. sposób wyrażania znany królom ("my, król..." itd.)
3. my = Bóg z aniołami -- moim zdaniem najlepsze.

Ani jedno, ani drugie, ani trzecie.
Po hebrajsku Elohim /i po arabsku też - Allah/ to liczba mnoga - w wypadku hebrajskiego od Eloh.
Bóg mówi o sobie w liczbie mnogiej bo nie jest ani bytem pojedynczym ani mnogim - jest kategorią ponad policzalność.

A z aniołami - cóż - anioły mają tyle wolnej woli ile szpadel w ręku robotnika drogowego.
Bez sensu jest wypowiedź robotnika w imieniu swoim i szpadla /bądź kilofa/ - "uczyńmy dziurę w nawierzchni..." :D

_________________
Polska jest jak twórczość Lucasa: 1980 Gwiezdne Wojny, 1981 Imperium Kontratakuje, 1989 Powrót Jedi, 1993 - 2005 Mroczne Widmo... A teraz mamy Atak Klonów... Strach myśleć o Zemście Sithów...


Śr kwi 04, 2007 7:56
Zobacz profil
Post 
Ponieważ zagadnienie zostało już wyjaśnione- w odnośniku, który podała Monika, są zawarte wszystkie możliwe hipotezy egzegetów, a dalsza dyskusja przeradza się w głoszenie przez niektórych tez niezgodnych z wiarą katolicką i prowadzi do ejzegezy, temat zamykam.


Śr kwi 04, 2007 21:14
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL