Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Bogowie Egiptu pokonani - nadeszła wolność 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn kwi 02, 2007 10:16
Posty: 87
Post Bogowie Egiptu pokonani - nadeszła wolność
Ks.Wyjścia 12:12 „Tej nocy przejdę przez ziemię egipską i zabiję wszystko pierworodne w ziemi egipskiej, od człowieka do bydła, i dokonam sądów nad wszystkimi bogami Egiptu: Ja, Pan”

Ks.Liczb 33:3 „ Wyruszyli z Ramses w pierwszym miesiącu piętnastego dnia pierwszego miesiąca. Nazajutrz po święcie Paschy synowie izraelscy wyszli z ręką podniesioną na oczach wszystkich Egipcjan, 4 podczas gdy Egipcjanie grzebali wszystkich pierworodnych pobitych przez Pana wśród nich; także na ich bogach dokonał Pan sądu”.

Poprzez plagi bogowie Egiptu zostali osądzeni i pokonani. Kulminacją tego sądu było zabicie wszystkiego, co pierworodne. Dlaczego Boże Słowo podkreśla fakt rozprawienia się z bogami Egiptu? Ponieważ to one stały za uporem faraona, który dumnie i z pychą pytał: „Któż to jest Jahwe, bym miał słuchać głosu jego i wypuścić Izraela? Egipt to uosobienie pychy i buty wobec żywego Boga Jahwe a siły, które za tym stały, to cały zastęp bożków odpowiedzialnych za powodzenie i błogosławieństwo różnych dziedzin życia tego kraju. Każda z plag skierowana była wobec konkretnego bożka Egiptu, którego Bóg chciał osądzić i upokorzyć w oczach jego wyznawców. Całość artykułu na stronie - http://www.drzewopana.pl/index.php?id=slowo

Bardzo często przechodzimy obok tych fragmentów bez najmniejszych przemyśleń. Co prawda, nie znajdujemy w Biblii informacji o konkretnych bogach Egiptu. Nie jest jednak trudne poznanie ich na podstawie innych źródeł. Wielu z nich mocno wiąże się z konkretnymi plagami. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek o jakich bogów mogło konkretnie chodzić? Historia wyjścia Izraela mocno wiąże się z przyjściem Chrystusa, Jego działaniem i ostatecznym efektem. Dla mnie to niesamowite, jak Biblia się zazębia poprzez historie z Nowego i Starego Testamentu.


Pn kwi 02, 2007 12:19
Zobacz profil
Post 
Heh, dałeś ciała na całej linii. To Bóg Jahwe zatwardził serce faraona i to on stał za jego uporem. masz to w Biblii. Natomiast nie ma tam ani słowa o tym za co wyłapali Bogowie Egiptu.


Pn kwi 02, 2007 14:32

Dołączył(a): Pn kwi 02, 2007 10:16
Posty: 87
Post 
Bardzo łatwo stawiasz twierdzenia i nie próbujesz zobaczyć szerszego kontekstu całej wypowiedzi, w której nie znajdziesz wątpliwości w to, że Bóg zatwardził serce faraona. Poza tym, jako chrześcijanin powinieneś się zastanowić nad stwierdzeniem - "Dałeś ciała" - nie jestem prostytutką.

Chcesz mi może powiedzieć, że Bóg jest niesprawiedliwy i zatwardza serca ludzi bez wyraźnego powodu? Oczywiście, możesz zawsze powiedzieć, że kim to ja niby jestem by w ogóle wdawać się w spór z samym Bogiem, który przecież mnie zbudował i który może w pełni decydować, co ze mną zrobić... bo może.

Nigdzie nie jest napisane, że to nie Bóg zatwardził serce faraona (zarówno w Biblii, jak i w artykule, który należy rozumieć w kontekście). W Biblii jest kilka fragmentów mówiących o tym, że to Bóg zatwardził serce faraona. W artykule napisane jest, że za tym wszystkim stały wierzenia Egipcjan, a to co innego (bo kontekst tej wypowiedzi jest znacznie szerszy). Z powodu wierzeń Egipcjan i samego faranona (który de facto sam był określany bogiem) Bóg zatwardził serce faraona, by wszyscy mogli zobaczyć, że Bóg Jahwe jest potężniejszy. No chyba, że chcesz mi powiedzieć, że faraon był dobrym człowiekiem, a Bóg od tak bez powodu postanowił go dotknąć...

Tak więc sednem sprawy jest wiara Egipcjan. Wiedz, że powstał nawet rozkaz, od króla egipskiego, zabijania wszystkich chłopców izraelskich. Z powodu wiary egipcjan Izraelici zaczęli wołać do Boga. I tak Bóg postanowił wyzwolić Żydów i pokazać Egipcjanom, że jest mocniejszy od ich bogów, bo w Biblii jest napisane, że dokonał sądu nad bogami Egiptu.


Pn kwi 02, 2007 15:53
Zobacz profil
Post 
Hmm...bełkot? Napisz jaśniej o co chodzi bo lejesz wodę strasznie.


Poza tym, jako chrześcijanin powinieneś się zastanowić nad stwierdzeniem - "stawiasz twierdzenia" - nie jestem budowniczym twierdz.


Wt kwi 03, 2007 8:59

Dołączył(a): Pn kwi 02, 2007 10:16
Posty: 87
Post 
:) - no to prościej - w tekście zawarty jest szerszy kontekst.

Pozdrawiam.


Wt kwi 03, 2007 15:10
Zobacz profil
Post 
Przeczytałem. Z tekstu jasno wynika, że autor uważa, że za pychą i uporem faraona stali Bogowie egipscy. Z Biblii jasno wynika, że winnym tego był Jahwe.


Wt kwi 03, 2007 15:57

Dołączył(a): Pn kwi 02, 2007 10:16
Posty: 87
Post 
To ja jeszcze raz informuję, że w tekście zawarty jest szerszy kontekst. Pozdrawiam.


Wt kwi 03, 2007 16:41
Zobacz profil
Post 
Jeszcze raz informuję: Przeczytałem dokładnie cały tekst. Jawnie wynika z niego to co już napisałem powyżej.


Śr kwi 04, 2007 9:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
W Biblii jasno stoi - bodajże wręcz dosłownie: "Ale Bóg uczynił twardym serce faraona...".

No więc skąd mieliby wziąć się ci bogowie :?:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr kwi 04, 2007 10:01
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn kwi 02, 2007 10:16
Posty: 87
Post 
No i ja ponownie informuję, że w tekście zawarty jest szerszy kontekst... możemy tak aż do skończenia świata...

To, że coś jest napisane, wcale nie znaczy, że należy rozumieć w dany sposób. W Biblii też masz napisane, że kobieta będzie zbawiona przez wychowywanie dzieci - traktujesz to dosłownie? Jeśli tak, to żebyś mógł jeszcze pocieszyć kobiety informuję, że tumaczenie nie jest zbyt wierne, bo z Greki wynika dość jasno, że kobiety będą zbawione jeśli ich dzieci zachowają wiarę, a nie one same.

Znów zapewne napiszesz, że leję wodę, ale co tam... mam do tego prawo i każdy kolejny komentarz, że w tekście jest jasno napisane zostanie przeze mnie po prostu zignorowany. Tekst nie dotyczy kwestii tego, kto zatwardził serce faraona, bo jest to jasne (Bóg to uczynił), ale raczej zawarty jest powód, dla którego Bóg to uczynił, a jest nim wierzenie faraona.

Jeszcze nie słyszałem o sytuacji, w której ktoś by informował autora np. wiersza o dość dziwnej interpretacji tego, co napisał - a gdy autor to usłyszał i sprostował treść, że mówi tak naprawdę co innego, by osoba dalej obstawała przy tym, że "ale tu jest napisane..." To troszkę śmieszne... Czy nie jesteś w stanie przyjąć wytłumaczenia tekstu? Kilkukrotnie napisałem Ci wyjaśnienie tego sformułowania, a ty dalej swoje, więc po co to? Chcesz obstawić przy swoim, że niby gdzieś poległem. Nie mam zamiaru ani czasu na dalsze utarczki pisemne w tej kwestii, bo została dokładnie wytłumaczona. Pozdrawiam!


Śr kwi 04, 2007 12:44
Zobacz profil
Post 
Ej to się nazywa po prostu nadinterpretacja :D
Cytuj:
To, że coś jest napisane, wcale nie znaczy, że należy rozumieć w dany sposób.
ja sobie na podstawie tego zdania mogę dojśc do Jedynego Słusznego Wniosku, że Jezusowi nie chodziło o nasze zbawienie tylko o budowę samolotów. Logiczne? Nie za bardzo. Wynikające w jakikolwiek sposób z Biblii? też nie. No więc jest tak jak z tym twoim "tekstem z szerszym kontekstem".


Śr kwi 04, 2007 13:08

Dołączył(a): Wt lip 25, 2006 7:40
Posty: 997
Post 
Chaota napisał(a):
Ej to się nazywa po prostu nadinterpretacja

Raczej nie - bałwochwalstwo Bogu średnio się podoba.
A Izraelitom wyvywającym z Egiptu przydał się taki podnoszący na duchu show of hands ;).


Niemniej - w kwestii szerszego kontekstu - jak już go szukasz mthomas to raczej nie odwołuj się do greki a do hebrajskiego.

_________________
Polska jest jak twórczość Lucasa: 1980 Gwiezdne Wojny, 1981 Imperium Kontratakuje, 1989 Powrót Jedi, 1993 - 2005 Mroczne Widmo... A teraz mamy Atak Klonów... Strach myśleć o Zemście Sithów...


Śr kwi 04, 2007 13:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 02, 2007 10:16
Posty: 87
Post 
No jednak Nowy Testament w głównej mierze tłumaczony jest z Greki.

A co się tyczy szerszego kontekstu - jak dla mnie sprawa jest wyjaśniona. Słowa napisane w artykule mają inne znaczenie, niż temu przypisujesz. Po raz kolejny informuję - W BIBLII JEST NAPISANE, ŻE TO BÓG ZATWARDZIŁ SERCE FARAONA - tak żeby było jasne.


Śr kwi 04, 2007 13:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lip 25, 2006 7:40
Posty: 997
Post 
Księga Wyjścia i Księga Liczb raczej się do NT nie zaliczają.

Nie zauważyłem abys powoływał cytaty z NT.

_________________
Polska jest jak twórczość Lucasa: 1980 Gwiezdne Wojny, 1981 Imperium Kontratakuje, 1989 Powrót Jedi, 1993 - 2005 Mroczne Widmo... A teraz mamy Atak Klonów... Strach myśleć o Zemście Sithów...


Śr kwi 04, 2007 14:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 02, 2007 10:16
Posty: 87
Post 
Oczywiście, zgadzam się - księgi o których wspominasz nie zaliczają się do NT :lol:

Fragment, na który się powoływałem jednak jest z NT (mowa o zbawieniu kobiet poprzez wychowywanie dzieci).


Śr kwi 04, 2007 14:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL