Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 J 6:64-65 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn kwi 30, 2007 2:22
Posty: 196
Post J 6:64-65
Kilka dni temu natrafiłem na wersety w Ewangelii Św. Jana, których nie mogę zrozumieć. Oto one:

J 6:64-65

(64) Wśród was są jednak tacy, którzy nie mają wiary. Jezus wiedział bowiem od początku, którzy to są ci, co nie mają wiary. Wiedział też, kto miał Go wydać.(65) Rzekł tedy do nich: Oto dlaczego powiedziałem wam: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli nie zostało mu to dane od Ojca.

___


Jak należy zinterpretować słowa Pana? Czy prawdziwa jest koncepcja predestynacji? Czy może wszyscy jesteśmy predestynowani do zbawienia, a nasza wolna wola polega na przyjęciu bądź odrzuceniu daru Ojca? Czego naucza w tym zakresie Kosciół Katolicki?


Pn kwi 30, 2007 15:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Wszyscy są powołani do świętości. Ale to do człowieka należy ostateczna decyzja


Pn kwi 30, 2007 18:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Według mnie człowiek ma wolną wole, nie ma przeznaczenia takiego że każdy jest z góry potępiony lub przeznaczony do nieba. Jezus znał fakty zanim nastąpiły, ale jego wiedza nie wpływała na te fakty. Człowiek zatem czyni coś z własnej woli, Bóg zna to ponieważ dla niego nie ma ograniczeń czasowych, lecz to poznanie nie ma wpływu na ludzkie czyny, wiedza Boga wyprzedza wolne ludzkie czyny.


Śr maja 02, 2007 23:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 30, 2007 2:22
Posty: 196
Post 
WIST napisał(a):
Według mnie człowiek ma wolną wole, nie ma przeznaczenia takiego że każdy jest z góry potępiony lub przeznaczony do nieba. Jezus znał fakty zanim nastąpiły, ale jego wiedza nie wpływała na te fakty.


To ciekawa i zapewne sluszna uwaga. Ale dlaczego, skoro nie ma przeznaczenia Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli nie zostało mu to dane od Ojca?


Cz maja 03, 2007 4:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 20, 2007 20:51
Posty: 131
Post 
Hackworth napisał(a):
WIST napisał(a):
Według mnie człowiek ma wolną wole, nie ma przeznaczenia takiego że każdy jest z góry potępiony lub przeznaczony do nieba. Jezus znał fakty zanim nastąpiły, ale jego wiedza nie wpływała na te fakty.


To ciekawa i zapewne sluszna uwaga. Ale dlaczego, skoro nie ma przeznaczenia Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli nie zostało mu to dane od Ojca?


Tutaj moim zdaniem Jezus wskazuje na pewne powiązania naszej woli z łaską Bożą. Ludzka wola, czyli "tak człowieka", jest warunkiem koniecznym, ale nie wystarczającym do tego by zbliżyć się do Boga. Ważniejszym motorem napędowym jest właśnie łaska, to co jest "dane od Ojca". Możemy naszą wolą być ukierunkowanym ku Bogu, lecz to Jego łaska nas prowadzi, pobudzą wiarę, powiększa miłość.

Jezus w tych słowach zastrzega nas także przed pychą.


Cz maja 03, 2007 9:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 01, 2006 13:29
Posty: 233
Post 
Hackworth napisał(a):
WIST napisał(a):
Według mnie człowiek ma wolną wole, nie ma przeznaczenia takiego że każdy jest z góry potępiony lub przeznaczony do nieba. Jezus znał fakty zanim nastąpiły, ale jego wiedza nie wpływała na te fakty.


To ciekawa i zapewne sluszna uwaga. Ale dlaczego, skoro nie ma przeznaczenia Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli nie zostało mu to dane od Ojca?


Chrystus wskazuje na to,że zawsze Bóg jest inicjatorem.To On zaczyna relacje i pomaga.

_________________
FIDES ET RATIO
"inquietum est cor nostrum, donec requiescat in te."-św.Augustyn,Doktor Łaski
Obrazek


Cz maja 03, 2007 10:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Bóg mówi - człowiek odpowiada :)
Bóg wzywa do siebie każdego człowieka
Musimy też docenić, że nasza wiara jest darem i łaską


Cz maja 03, 2007 11:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
To co napisali moi poprzednicy myśle dobrze tłumaczy sens tych słów. Dzięki Bogu możemy wogóle wejści do Królestwa Niebieskiemu i od tego momętu czy tak się stanie to już zależy od nas.


Cz maja 03, 2007 21:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Cytuj:
Czy może wszyscy jesteśmy predestynowani do zbawienia, a nasza wolna wola polega na przyjęciu bądź odrzuceniu daru Ojca?

Dokładnie tak to rozumiem :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


So maja 05, 2007 9:07
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 19:31
Posty: 267
Post Re: J 6:64-65
Hackworth napisał(a):
J 6:64-65
(64) Wśród was są jednak tacy, którzy nie mają wiary. Jezus wiedział bowiem od początku, którzy to są ci, co nie mają wiary. Wiedział też, kto miał Go wydać.(65) Rzekł tedy do nich: Oto dlaczego powiedziałem wam: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli nie zostało mu to dane od Ojca.


Wyjaśnia to Jana 6:44
Nikt nie może przyjść do mnie, jeżeli Ojciec, który mnie posłał, go nie pociągnie; a ja go wskrzeszę w dniu ostatnim.


Śr maja 23, 2007 7:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 13, 2007 19:28
Posty: 22
Post 
to tak jak z modlitwą. Modlitwa jest możliwa, bo Bóg pochyla się do nas, aby wysłuchać naszych słów.
Nasze zbawienie też jest możliwe tylko dzięki Jego łasce. Sami się nie zbawimy. Samo-zbawienie występuje np w buddyzmie, ale nie w chrześcijaństwie.

_________________
http://uxia.blog.onet.pl/


Cz sie 09, 2007 20:49
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
uxia napisał(a):
Samo-zbawienie występuje np w buddyzmie, ale nie w chrześcijaństwie.

Zarówno wedle Kościoła jak i buddyzmu nie istnieje coś takiego jak "samozbawienie". Wedle Kościoła istnieje wyłącznie zbawienie przez Jezusa Chrystusa, które nie jest Oświeceniem, a wg buddyzmu istnieje Oświecenie, które nie jest zbawieniem.

Osoba uznane w Kościele za świętą może być uznana przez buddystów za Oświeconą lub bodhisattwę, a dla osób Oświeconych i bodhisattwów nauka Kościoła przewiduje możliwość zbawiona za ich czystość moralną i czyny, ale jedynie w Jezusie Chrystusie - i tu też w obu religiach nie ma mowy o "samozbawieniu".

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


N sie 12, 2007 23:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post Re: J 6:64-65
Hackworth napisał(a):
Kilka dni temu natrafiłem na wersety w Ewangelii Św. Jana, których nie mogę zrozumieć. Oto one:

J 6:64-65

(64) Wśród was są jednak tacy, którzy nie mają wiary. Jezus wiedział bowiem od początku, którzy to są ci, co nie mają wiary. Wiedział też, kto miał Go wydać.(65) Rzekł tedy do nich: Oto dlaczego powiedziałem wam: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli nie zostało mu to dane od Ojca.

___


Jak należy zinterpretować słowa Pana? Czy prawdziwa jest koncepcja predestynacji? Czy może wszyscy jesteśmy predestynowani do zbawienia, a nasza wolna wola polega na przyjęciu bądź odrzuceniu daru Ojca? Czego naucza w tym zakresie Kościół Katolicki?

Ja to widzę w ten sposób - nie możemy mówić o predestynacji na takiej zasadzie, że Jezus od początku potrafił wskazać dokładnie palcem, kto będzie zbawiony,a kto nie - jakby taki odgórny podział na "dobrych" i "złych".

Bóg, stwarzając nas, każdemu dał wolną wolę, rozum i serce - aby każdy na własny rachunek, samemu oceniając to, co jest mu dane do poznania, dokonywał wyborów, odnajdywał swój system wartości wg którego postępuje. To jest nasz wybór - ale również tylko nasze są konsekwencje podjęcia konkretnej decyzji.

Predestynacja - tak, jeśli rozumieć ją jako możliwość wybrania Boga i Jego nauki w każdym momencie życia. Bo tak jest - człowiek ma czas aż do śmierci.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn sie 13, 2007 20:49
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL