Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 22:37



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 8 ] 
 Bracia Jezusa?? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt maja 04, 2007 12:40
Posty: 16
Post Bracia Jezusa??
Mam kilka fragmentów, które moim zdaniem obalają fakt, iż Maryja była dziewicą po narodzeniu Jezusa.

zgodnie z treścią Biblii Maria pozostała dziewicą do urodzenia Jezusa. Ewangelia według Mateusza 1,25 podaje:

"Józef ...nie zaznał jej aż do urodzenia syna." (Biblia Tysiąclecia,wydanie I)

lub inne tłumaczenie

"Ale nie obcował z nią, dopóki nie powiła syna, i nadał mu imię Jezus." (Biblia warszawska)

Mateusz 12: 46
"Podczas gdy jeszcze mówił do rzeszy, na dworze stali matka i bracia jego chcąc się z nim rozmówić"

Marek 3:31
"Tymczasem nadeszła matka i bracia jego."

Dzieje Apostolskie 1:14
"Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie wraz z niewiastami i z Maryją, matką Jezusa, oraz braćmi jego."

A ten fragment jest najlepszy:

Marek 6:3
"A te cuda, które się dokonują jego rękami? Nie jest to cieśla, yn Maryi i brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? A siostry jego czyż nie są tu między nami?"

i jeszcze by się pewnie znalazło więcej...

Od razu chcę napomnieć, że oczywiście przy tych fragmentach są gwiazdeczki i objaśnienia, że bracia=przyjaciele. Jednak:

Biblia (Ew. Mateusza 13, 55 i 56) wspomina o rodzeństwie Jezusa używając terminów greckich 'adelphai' i 'adelphoi'. W starożytnej grece dalszych krewnych określano słowem 'syngenon'. a więc....!

New Catholic Encyclopedia podaje:

"Za czasów ewangelisty oznaczały one w greckojęzycznym świecie rodzonego brata i rodzoną siostrę i tak je rozumiał grecki czytelnik. "

zgodnie z treścią Biblii Maria pozostała dziewicą do urodzenia Jezusa. Ewangelia według Mateusza 1,25 podaje:

"Józef ...nie zaznał jej aż do urodzenia syna." (Biblia Tysiąclecia,wydanie I)

lub inne tłumaczenie

"Ale nie obcował z nią, dopóki nie powiła syna, i nadał mu imię Jezus." (Biblia warszawska)

Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć na ten temat?

_________________
"Dzieci zaczynają w końcu myśleć, że Bóg jest kręgowcem w gazowym stanie skupienia." Albert Einstein


Pt maja 04, 2007 15:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 05, 2007 18:09
Posty: 1227
Post 
Swojego czasu spotałem artykuł na ten właśnie temat:
http://trinitarians.info/load.php?artykulID=74

Jest on polemiką z jednym z artykułów na Racjonaliście, ale pojawiają się w nim odpowiedzi na podane przez Ciebie cytaty.

_________________
"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)


Pt maja 04, 2007 16:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 30, 2007 2:22
Posty: 196
Post 
"Adelfoi" oznaczają krewnych.
Artykuł Jana Lewandowskiego powinien rozwiać wątpliwości.
Od siebie dodam, że również w aramejskiej wersji Nowego Testamentu Herod nazwany został bratem ("acha") Filipa, chociaż był tylko jego bratem przyrodnim.


Pt maja 04, 2007 21:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 19, 2005 15:25
Posty: 581
Post 
Jest też scena pod krzyżem, w której Jezus powierza opiekę nad Maryją Janowi. Gdyby miała dzieci, nie miałoby to miejsca.


Pt maja 04, 2007 21:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 04, 2007 12:40
Posty: 16
Post 
Przeczytałam ten artykuł, jednak nie przekonał mnie. Moim zdaniem to autor sam próbuje obalić owszem niepewne argumenty, jeszcze bardziej niepewnymi kontrargumentami. no cóż...myślałam, że rozwinie się ciekawa dyskusja na ten temat, poparta rozsadnymi argumentami.

_________________
"Dzieci zaczynają w końcu myśleć, że Bóg jest kręgowcem w gazowym stanie skupienia." Albert Einstein


Pt maja 04, 2007 22:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 04, 2007 12:40
Posty: 16
Post 
Cytuj:
"Adelfoi" oznaczają krewnych.



No właśnie ja znalazłam coś zupełnie innego.

Cytuj:
Biblia (Ew. Mateusza 13, 55 i 56) wspomina o rodzeństwie Jezusa używając terminów greckich 'adelphai' i 'adelphoi'. W starożytnej grece dalszych krewnych określano słowem 'syngenon'.



Cytuj:
Od siebie dodam, że również w aramejskiej wersji Nowego Testamentu Herod nazwany został bratem ("acha") Filipa, chociaż był tylko jego bratem przyrodnim.


Ale brat przyrodni jak wiadomo ma albo wspólną matkę albo ojca, więc w przypadku Jezusa tylko posiadanie brata przyrodniego byłoby możliwe. Więc byli to przyrodni bracia Jezusa, "oznaczeni" tym samym słowem co brat przyrodni Heroda jak wspomniał Hackworth.

_________________
"Dzieci zaczynają w końcu myśleć, że Bóg jest kręgowcem w gazowym stanie skupienia." Albert Einstein


So maja 05, 2007 14:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 30, 2007 2:22
Posty: 196
Post 
Jaa napisał(a):
No właśnie ja znalazłam coś zupełnie innego.

Cytuj:
Biblia (Ew. Mateusza 13, 55 i 56) wspomina o rodzeństwie Jezusa używając terminów greckich 'adelphai' i 'adelphoi'. W starożytnej grece dalszych krewnych określano słowem 'syngenon'.



Zdecydowanie sugeruję ponowną lekturę artykułu J. Lewandowskiego.
W Septuagincie termin "adelfon" występuję m.in. w odniesieniu do Lota, ktory miał być "bratem" Abrahama (w rzeczywistości Lot był jego bratankiem) i Labana, "brata" Jakuba (a tak naprawdę wuja Jakuba).


So maja 05, 2007 19:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
a ja proponuję używanie wyszukiwarki na tym forum ;)

ten temat był już tu "wałkowany", np tu:
viewtopic.php?t=505&start=0


Dziękuję, elka :)
- baranek

_________________
Staraj się o pokój serca, nie przejmując się niczym na świecie, wiedząc, że to wszystko przemija.[św. Jan od Krzyża]


So maja 05, 2007 21:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL