Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Wiele skarg na obsceniczność Biblii 
Autor Wiadomość
Post Wiele skarg na obsceniczność Biblii
Źródło: fakty.interia.pl/

Faktem jest, że niektóre opisy z Biblii mogą szokować. Sam byłem lekko zszokowany realizmem opisu mordów, gwałtów i zboczeń. (szczególnie w ST)
Czy w tego typu piśmie powinny się znajdować takowe opisy?
Czy opisy tam zawarte powinny być w jakiś sposób stonowane?
Ja nie znam odpowiedzi, więc proszę o opinię innych.


Śr maja 16, 2007 11:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Moim ulubionym jest dwukrotne użycie w NT określenia "odbyt" (gr. afedron), które jest nagminnie opuszczane w tłumaczeniach Tysiąclatki, a nawet Brytyjki. Wstydzimy się określeń ewangelistów? Odwagi...

_________________
www.cerkiew.pl
http://didymos-pogranicza.blogspot.com/


Śr maja 16, 2007 11:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
A gdzie dokładnie te słowa są użyte w Ewangelii?

_________________
www.onephoto.net


Śr maja 16, 2007 15:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Biblia jest Biblia - nie zmienimy tego, nie zmianimy Jej tekstu. Na to jest już za późno. Nie ma też co narzekać na Biblię, bo na codzień w TV i prasie są nam serwowane informacje równie niesmaczne, szokujące, wstrząsające, zasmucające, bulwersujące, gorszące etc.


Śr maja 16, 2007 20:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 30, 2007 2:22
Posty: 196
Post Re: Wiele skarg na obsceniczność Biblii
osiris napisał(a):
Czy w tego typu piśmie powinny się znajdować takowe opisy?
Czy opisy tam zawarte powinny być w jakiś sposób stonowane?


A kto ma o tym zadecydowac? Skoro opisy sie znalazly, to znaczy, ze byly potrzebne.
Opisy okrucienstw w Biblii maja rozne przeznaczenie - niektore przedstawiają, do czego zdolny jest grzeszny czlowiek, inne są obrazem mocy Boga, ktory wszak nie tylko Miloscią jest, ale i Sedzią Sprawiedliwym.
W swoim czasie Kolega zapyta Autora, dlaczego zamiescil takie, a nie inne opisy.


Cz maja 17, 2007 6:34
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Nie ma też co narzekać na Biblię, bo na codzień w TV i prasie są nam serwowane informacje równie niesmaczne, szokujące, wstrząsające, zasmucające, bulwersujące, gorszące etc.

W sumie masz rację, jest - jednak - jedno ale.
Biblia jest - jakby - wykładnią moralności, zaś dziennik telewizyjny epatuje nas obrazami przemocy i agresji na potrzeby oglądalności, więc te porównanie jest - moim zdaniem - nietrafione.
Osobiście uważam, że ta "krwistość" Biblii jest czymś naturalnym, a że szokującym, to już inna para kaloszy.


N maja 20, 2007 12:10
Post 
Najwięcej przemocy można odnaleźć w Biblii. Radosne ludobójstwo w imieniu boga Jahwe. Mordowanie dorosłych, dzieci, ciężarnych, rzezi całych miast i ludów. A wszystko to na polecenie lub w imieniu najbardziej miłosiernego ze wszystkich bogów ;) Dzisiejsze gry komputerowe (jakkolwiek głupie) stanowczo wysiadają.


N maja 20, 2007 13:45
Post 
Cytuj:
Radosne ludobójstwo w imieniu boga Jahwe

Czy trochę nie przesadziłeś?
Takie były realia tamtych czasów.
Mordowano i rabowano na potęgę.
Gdby żydzi byli miłosierni wobec swoich wrogów, to prawdopodobnie teraz czytalibyśmy o nich w książkach, jak o sumerach.
Bóg dostosował prawo do tamtych realiów i dlatego była taka rzeźnia, inaczej by nie przetrwali.
Musieli sobie torować drogę ogniem i mieczem.
Inna sprawą jest tak realistyczny opis tych sytuacji, od których - współczesny czytelnik - może dostać niestrawności.


N maja 20, 2007 15:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Paschalis napisał(a):
A gdzie dokładnie te słowa są użyte w Ewangelii?
Jeśli pytanie skierowane do mnie, to służę:

Mk 7, 19: "bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka i na zewnątrz się wydala». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste." (BT)
Mt 15, 17: "Nie rozumiecie, że wszystko, co wchodzi do ust, do żołądka idzie i wydala się na zewnątrz." (BT)

W obu (1 i 2) przypadkach chodzi o greckie αφεδρων, które oznacza konkretne "miejsce" (odbyt), a nie czynność (wydalanie). Trafiłem na to zwyczjanie czytając Ewangelię w scs, gdzie zdaje się śww. Cyryl i Metody nie wiedzieli jak na słowiański oddać owo określenie (tiaaaa :D) i zostawili grekobrzmiące słówko, które mnie zainteresowało.

Ciekawostka?

Biblia posiada więcej takich "konkretów" :) pzdr

_________________
www.cerkiew.pl
http://didymos-pogranicza.blogspot.com/


N maja 20, 2007 15:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post 
didymos napisał(a):
Paschalis napisał(a):
A gdzie dokładnie te słowa są użyte w Ewangelii?
Jeśli pytanie skierowane do mnie, to służę:

Mk 7, 19: "bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka i na zewnątrz się wydala». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste." (BT)
Mt 15, 17: "Nie rozumiecie, że wszystko, co wchodzi do ust, do żołądka idzie i wydala się na zewnątrz." (BT)

W obu (1 i 2) przypadkach chodzi o greckie αφεδρων, które oznacza konkretne "miejsce" (odbyt), a nie czynność (wydalanie). Trafiłem na to zwyczjanie czytając Ewangelię w scs, gdzie zdaje się śww. Cyryl i Metody nie wiedzieli jak na słowiański oddać owo określenie (tiaaaa :D) i zostawili grekobrzmiące słówko, które mnie zainteresowało.

Ciekawostka?

Biblia posiada więcej takich "konkretów" :) pzdr

No tak, ale... wg. Wielkiego Słownika Grecko-Polskiego Nowego Testamentu, red. ks. R. Popowski, Warszawa 1995, "Vocatio", s. 84, nr 845, słowo o którym wspominasz tłumaczone jest tylko jako: "ustęp, wychodek" (właśnie ze względu na miejsce). Więc?[/code]

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


N maja 20, 2007 16:54
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
Co innego opisywać a co innego robić.
Przed sędziami także opisuja swoje czyny przestępcy i jest ok.
Nie wiem w końcu o co wam chodzi.
Czy o biblie czy o Żydów.Bo to oni robili te wszystkie rzeczy.
Jak o Żydów to jestescie antysemitami! haha :D

A tak wogóle to może pousuwamy kwiaciarnie?
Przecież razi pokazywanie narządów płciowych... kwiatów.To wielkie świństwo!

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


N maja 20, 2007 17:22
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Biblia to historia Boga z ludźmi. Nic więc dziwnego, że znajdują się w niej sprawy zupełnie ludzkie i przyziemne, jak też najbardziej wzniosłe i uduchowione.


N maja 20, 2007 20:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post 
Piękny jest taki fragment:
"1 Sm 20,30 Wtedy uniósł się Saul gniewem na Jonatana, wołając na niego: - Synu kobiety przewrotnej i niewiernej! Czyż nie wiem, żeś wybrał sobie na przyjaciela syna Iszaja - na hańbę włąsną i na pohańbienie twej matki!" (BP)

Niektóre komentarze wspominają, że tak naprawdę chodziło o dość ostre przekleństwo. I była afera, gdy jeden z przekładów angielskich użył określenia "Son of a bitch" ;-)

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


N maja 20, 2007 22:56
Zobacz profil
Post 
osiris napisał(a):
Takie były realia tamtych czasów.
Mordowano i rabowano na potęgę.
Gdby żydzi byli miłosierni wobec swoich wrogów, to prawdopodobnie teraz czytalibyśmy o nich w książkach, jak o sumerach.
Bóg dostosował prawo do tamtych realiów i dlatego była taka rzeźnia, inaczej by nie przetrwali.
Musieli sobie torować drogę ogniem i mieczem.
Inna sprawą jest tak realistyczny opis tych sytuacji, od których - współczesny czytelnik - może dostać niestrawności.


Ja się zgodzę co do tamtych czasów. Biblia (szczegolnie ST) rzekomo ponadczasowa i rzekomo słowo miłosiernego Boga jest wytworem tamtych okrutnych czasów i prymitywnych ludzi. A ze względu na swe okropieństwo powinna być zakazana dla dzieci. Może dozwolona od 12? 16? roku życia.


Pn maja 21, 2007 12:19

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 19:31
Posty: 267
Post 
LAF napisał(a):
Najwięcej przemocy można odnaleźć w Biblii. Radosne ludobójstwo w imieniu boga Jahwe. Mordowanie dorosłych, dzieci, ciężarnych, rzezi całych miast i ludów. A wszystko to na polecenie lub w imieniu najbardziej miłosiernego ze wszystkich bogów ;) Dzisiejsze gry komputerowe (jakkolwiek głupie) stanowczo wysiadają.

Powiem więcej.
Było to na polecenie Boga.

Trzeba wziąć pod uwagę, czym zajmowali się ludzie, żyjący na ziemiach podbijanych przez Izrael.

Kapłańska 18:2-25
2 „Przemów do synów Izraela i powiedz im: ‚Jam jest Jehowa, wasz Bóg.
3 Nie wolno wam czynić tak, jak czyni ziemia egipska, w której mieszkaliście; i nie wolno wam czynić tak, jak czyni ziemia Kanaan, do której was prowadzę; i nie wolno wam postępować według ich ustaw.
4 Macie wprowadzać w czyn moje sądownicze rozstrzygnięcia oraz macie przestrzegać moich ustaw, żeby postępować według nich. Jam jest Jehowa, wasz Bóg.
5 I przestrzegajcie moich ustaw oraz moich sądowniczych rozstrzygnięć, dzięki którym człowiek będzie żył, jeśli będzie je wykonywał. Jam jest Jehowa.
6 „ ‚Nikomu z was nie wolno się zbliżyć do swego krewnego według ciała, by odsłonić jego nagość. Jam jest Jehowa.
7 Nie wolno ci odsłonić nagości swego ojca i nagości swej matki. Ona jest twoją matką. Nie wolno ci odsłonić jej nagości.
8 „ ‚Nie wolno ci odsłonić nagości żony twego ojca. Jest to nagość twego ojca.
9 „ ‚Jeśli chodzi o nagość twej siostry, córki twego ojca lub córki twej matki, czy to urodzonej w tym samym domu, czy urodzonej poza nim, nie wolno ci odsłonić ich nagości.
10 „ ‚Jeśli chodzi o nagość córki twego syna lub córki twej córki, nie wolno ci odsłonić ich nagości, gdyż są twoją nagością.
11 „ ‚Jeśli chodzi o nagość córki żony twego ojca, dziecka twego ojca — jest twoją siostrą, nie wolno ci więc odsłonić jej nagości.
12 „ ‚Nie wolno ci odsłonić nagości siostry twego ojca. Jest krewną twego ojca.
13 „ ‚Nie wolno ci odsłonić nagości siostry twej matki, gdyż jest krewną twej matki.
14 „ ‚Nie wolno ci odsłonić nagości brata twego ojca. Nie wolno ci zbliżyć się do jego żony. Jest twoją ciotką.
15 „ ‚Nie wolno ci odsłonić nagości twej synowej. Jest żoną twego syna. Nie wolno ci odsłonić jej nagości.
16 „ ‚Nie wolno ci odsłonić nagości żony twego brata. Jest to nagość twego brata.
17 „ ‚Nie wolno ci odsłonić nagości kobiety i jej córki. Nie wolno ci wziąć córki jej syna i córki jej córki, żeby odsłonić jej nagość. Łączą je węzły krwi. Jest to rozpasanie.
18 „ ‚Nic wolno ci wziąć sobie kobiety oraz jej siostry jako rywalki, by odsłonić jej nagość — to znaczy nie za jej życia.
19 „ ‚Nie wolno ci zbliżyć się do kobiety w okresie jej nieczystości menstruacyjnej, by odsłonić jej nagość.
20 „ ‚Nie wolno ci żonie twego towarzysza dać nasienia, które z ciebie wypłynie, bo przez to stałbyś się nieczysty.
21 „ ‚Nie możesz pozwolić, by któregokolwiek z twoich potomków poświęcono Molochowi. Nie wolno ci w ten sposób bezcześcić imienia twego Boga. Jam jest Jehowa.
22 ‚”Nie wolno ci położyć się z mężczyzną” tak, jak się kładziesz z kobietą.” Jest to obrzydliwość.
23 „ ‚Nie wolno ci żadnemu zwierzęciu dać nasienia, które z ciebie wypłynie, bo przez to stałbyś się nieczysty, a kobiecie nie wolno stanąć przed zwierzęciem, by z nim spółkować. Jest to pogwałcenie tego, co naturalne.
24 „ [b]‚Nie stańcie się nieczystymi przez którąkolwiek z tych rzeczy, gdyż przez wszystkie te rzeczy stały się nieczyste narody, które wypędzam przed wami. 25 Toteż ziemia ta jest nieczysta, sprowadzę więc na nią karę za jej przewinienie i ziemia ta wypluje swoich mieszkańców.


Ktoś mógłby powiedzieć, że Bóg powinien dać im szansę.
Ciekawa rzecz, że do Abrahama Bóg powiedział tak:
Rodzaju 15:16[/b]
Lecz w czwartym pokoleniu tu powrócą, gdyż jeszcze się nie dopełniła wina Amorytów

Bóg więc nie pozwolił na podbój tych narodów wcześniej.


Śr maja 23, 2007 8:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL