Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 3:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Zapytania co do dwóch fragmentów w Biblii 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So lip 21, 2007 16:31
Posty: 2
Post Zapytania co do dwóch fragmentów w Biblii
"Oni rzekli: «Panie, tu są dwa miecze». Odpowiedział im: «Wystarczy»."
(Łk 22, 36-38).
Po co miecze? Domyślam ze są jakąś symboliką? a moze nie?

2 pytanie:
W Ewangelii wg Mateusza mamy taki fragment:
"A oto zasłona przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół; ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać. Groby się otworzyły i wiele ciał Świętych, którzy umarli, powstało. I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli oni do Miasta Świętego i ukazali się wielu." Mt 27,51-53 .
Co to za zjawisko powstało iż umarli tuż po śmierci (bądź zmartwychwstaniu) Jezusa zaczeli z grobów wychodzić? Czy to należy brać dosłownie jako zmartwychwstanie ciał jakiś proroków? A i to "Miato Święte" to Jerozolima czy alegoria nieba?

pozdrawiam[/b]

_________________
http://www.jaha.ovh.org


So lip 21, 2007 18:37
Zobacz profil WWW
Post Re: Zapytania co do dwóch fragmentów w Biblii
Janusz4 napisał(a):
"Oni rzekli: «Panie, tu są dwa miecze». Odpowiedział im: «Wystarczy»."
(Łk 22, 36-38).
Po co miecze? Domyślam ze są jakąś symboliką? a moze nie?


Tak naprawdę zacytowałeś tylko Łk 22,38 ;)

A jeśli chodzi o wyjaśnienie, to w przypisach do najnowszego przekładu Pisma Świętego (Edycja Świętego Pawła 2005), możemy przeczytać:

Cytuj:
Przy pomocy różnych obrazów Jezus wyjaśnia uczniom, co ich czeka, gdy On odejdzie. Będą musieli myśleć o tym, jak zdobyć pożywienie, ubranie, a także będą musieli nauczyć się bronić. (...) Wzmianka o mieczu zostaje przez uczniów odczytana dosłownie, lecz Jezus odwołuje się tutaj do tradycji, która w symbolu miecza widziała moc Bożego słowa. Uczniowie nigdy nie mogą odpowiadać przemocą na przemoc, ale wszelkie ataki przeciwników powinni odpierać mocą Bożego słowa. Słowo to ma być obecne w ich ustach i w całym ich życiu.


Przykładowo:
- Głos Pana rozsiewa ogniste strzały (Ks. Psalmów 29,7)
- A z Jego ust wychodzi ostry miecz, by nim uderzyć narody: On paść je będzie rózgą żelazną i On wyciska tłocznię wina zapalczywego gniewu wszechmocnego Boga. (Ap 19,15)
- Aniołowi Kościoła w Pergamie napisz: To mówi Ten, który ma miecz obosieczny, ostry. (Ap 2,12)
- Ostrym mieczem uczynił me usta, w cieniu swej ręki Mnie ukrył. Uczynił ze mnie strzałę zaostrzoną, utaił mnie w swoim kołczanie. (Iz 49,2)

:)


So lip 21, 2007 19:18

Dołączył(a): So lip 21, 2007 16:31
Posty: 2
Post 
Dziękuje bardzo :) i przepraszam za bład w namiarach ;)
Jeszcze oczekuje wyjaśnienia drugiej nurtującej mnie zagadki :-)

_________________
http://www.jaha.ovh.org


N lip 22, 2007 9:33
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 22, 2005 14:17
Posty: 476
Post 
Druga zagadke nalezy traktowac doslownie. Moze to wiazac sie z tym ze Jezus, ktory umarl na krzyzu wyprowadzil dusze z szeolu do nieba, domu ojca.Stad fakt zmartwychwstania wielu ludzi z grobu. Zaznaczam ze to moja interpretacja, niekoniecznie prawidłowa.


N lip 22, 2007 17:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL