Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 21:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Pierwotna wersja Biblii? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 26, 2007 8:29
Posty: 220
Post Pierwotna wersja Biblii?
Niestety tym razem nie znalazłem pierwotnej wersji Biblii, która jest napisana w języku hebrajskim. Czy ktoś posiada taki egzemplarz bądź wie, gdzie można go dostać?

Uprzedzając pytania. Chcę porównać pierwotną treść Biblii z treścią obecnej Biblii.

_________________
Marek 16:16 "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony." :)


Pt sie 31, 2007 12:37
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 01, 2006 8:49
Posty: 870
Post 
Powodzenia

To tak jakbyś próbował ustalić pierwotny wygląd Warszawy.
W ogóle co to znaczy "pierwotny"?
Mógłbyś tak mówić gdyby był jeden pisarz/budowniczy, który od początku do końca stworzył swoje dzieło. Tymczasem wiemy że tych twórców było tysiące. Co jeden stworzył, drugi udoskonalił/dorobił/usunął.

_________________
Powiedziano ci, człowiecze, co jest dobre. I czegoż żąda Pan od ciebie, jeśli nie pełnienia sprawiedliwości, umiłowania życzliwości i pokornego obcowania z Bogiem twoim
Micheasz 6:8


Pt sie 31, 2007 12:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 01, 2006 8:49
Posty: 870
Post 
PS. Poza tym językiem pierwotnym Biblii nie zawsze jest hebrajski. Wersja hebrajska w niektórych przypadkach jest wtórna.

_________________
Powiedziano ci, człowiecze, co jest dobre. I czegoż żąda Pan od ciebie, jeśli nie pełnienia sprawiedliwości, umiłowania życzliwości i pokornego obcowania z Bogiem twoim
Micheasz 6:8


Pt sie 31, 2007 12:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 26, 2007 8:29
Posty: 220
Post 
goostaf napisał(a):
Powodzenia
To tak jakbyś próbował ustalić pierwotny wygląd Warszawy.
W ogóle co to znaczy "pierwotny"?


Pytam, ponieważ w wątku
Po rewizja Bibli 1881 znikneły pewne fakty...

PianticeLLa napisała, abym szukał prawdy, więc poszedłem za jej radą i szukam prawdy u źródeł:

PianticeLLa napisał(a):
Na koniec dobra rada: szukaj prawdy.
Jeśli bowiem przyjmujesz bezkrytycznie jedynie krytykę jednej strony, to jest to fanatyzm. Szukaj więc prawdy. I krytykuj obie strony, ale z głową, a nie bez głowy.


Czyją prawdę znajdę w Biblii, bo jak piszesz:
goostaf napisał(a):
Mógłbyś tak mówić gdyby był jeden pisarz/budowniczy, który od początku do końca stworzył swoje dzieło. Tymczasem wiemy że tych twórców było tysiące. Co jeden stworzył, drugi udoskonalił/dorobił/usunął.

więc domniemam, iż w wielu miejscach prawdy zawarte w obecnej wersji Biblii mają się nijak z tą pierwotną wersją.

_________________
Marek 16:16 "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony." :)


Pt sie 31, 2007 12:53
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sie 26, 2007 8:29
Posty: 220
Post 
goostaf napisał(a):
PS. Poza tym językiem pierwotnym Biblii nie zawsze jest hebrajski. Wersja hebrajska w niektórych przypadkach jest wtórna.

Możesz podać, który to język?

_________________
Marek 16:16 "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony." :)


Pt sie 31, 2007 12:54
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Powiem Ci tylko, że tysiące tęgich naukowych głów z całego świata od wielu lat prowadzi badania nad Biblią, m. in. takie, jak opisałeś. Do tego trzeba mieć ogromną wiedzę i ogromne doświadczenie

Swoją drogą to wciąż odkrywane są coraz starsze kodeksy i manuskrypty, i nie jest ustalone, który z nich jest najstarszy


Pt sie 31, 2007 12:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 01, 2006 8:49
Posty: 870
Post 
kyob napisał(a):
Możesz podać, który to język?
Greka, jeśli chodzi o prawie cały NT i fragmenty ST. Poza tym co do niektórych ksiąg istnieją podejrzenia, że powstały w aramejskim. Być może jeszcze inne.

Znasz hebrajski? Bo jeśli nie to po raz kolejny powodem założenia wątku jest pieniactwo, a nie chęć poznania prawdy, jak radził PianticeLLa.

Być może czasem teksty zawarte w Biblii zmieniały znaczenie, częściej jednak było to odkrywanie i uwypuklanie kolejnych warstw znaczeniowych wersji pierwotniej.

_________________
Powiedziano ci, człowiecze, co jest dobre. I czegoż żąda Pan od ciebie, jeśli nie pełnienia sprawiedliwości, umiłowania życzliwości i pokornego obcowania z Bogiem twoim
Micheasz 6:8


Pt sie 31, 2007 13:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 27, 2007 10:35
Posty: 273
Post 
A ja myślałam, że kyob w dziale Moderacja powiedział Nam "adieu" na zawsze...

Powodzenie w nauce hebrajskiego, a ja już znajdziesz pierwotną wersję Biblii przetłumaczysz i porównasz z tą w języku polskim to zgłoś się do Nas. Jestem ciekawa wniosków. A że przypuszczalnie zajmie Ci to 10 lat (jak nie dużo dłużej) to... do zobaczenia w roku 2017 :)

_________________
"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu"
Antoine de Saint Exupery


Pt sie 31, 2007 15:55
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sie 26, 2007 8:29
Posty: 220
Post 
Oto temat dyskusji Pierwotna wersja Biblii? a nie prywatne wycieczki w stronę mojej osoby.

Cóż wystarczyło zapytać o pierwotną wersję Biblii i okazuje się, że nie ma/przepadła/zginęła?

Pytałem o Biblię, którą tak ochoczo cytujecie mimo, iż goostaf wyraźnie napisał:
Cytuj:
Mógłbyś tak mówić gdyby był jeden pisarz/budowniczy, który od początku do końca stworzył swoje dzieło. Tymczasem wiemy że tych twórców było tysiące. Co jeden stworzył, drugi udoskonalił/dorobił/usunął.


Ile było ingerencji w treść Biblii? Co zostało usunięte? Co zostało zmienione?

To są proste pytania, które powinny zostać zadane przed cytowanie wtórnej Biblii.

_________________
Marek 16:16 "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony." :)


Pt sie 31, 2007 16:19
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Jeśli pytasz o pierwotną wersję Pisma Świętego, to ja chciałbym sprecyzować, dlatego zadaję Ci to pytanie:
-czy masz na myśli najstarszy kodeks zawierający te księgi, które zwiera dzisiejszy kanon Pisma Świętego
-czy masz na myśli najstarsze wersje poszczególnych ksiąg Pisma Świętego?

Natomiast przez Pismo Święte uznawane jest to, co znamy dzisiaj, a co zostało ostatecznie określone na Soborze Trydenckim. Najpierwotniejsze wersje ksiąg pewnie nigdy nie będą odtworzone, jednak brzmienie najstarszych nawet wersji niczego nie zmienia. Może pomóc pogłebić nasze rozumienie pewnych tekstów, ale żadnej zmiany nie wprowadza do Objawienia


Pt sie 31, 2007 21:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 26, 2007 8:29
Posty: 220
Post 
Kamyk napisał(a):
Jeśli pytasz o pierwotną wersję Pisma Świętego, to ja chciałbym sprecyzować, dlatego zadaję Ci to pytanie:
-czy masz na myśli najstarszy kodeks zawierający te księgi, które zwiera dzisiejszy kanon Pisma Świętego
-czy masz na myśli najstarsze wersje poszczególnych ksiąg Pisma Świętego?

O pisma, które zostały spisane przez naocznych świadków nauk Jezusa.

Kamyk napisał(a):
Natomiast przez Pismo Święte uznawane jest to, co znamy dzisiaj, a co zostało ostatecznie określone na Soborze Trydenckim. Najpierwotniejsze wersje ksiąg pewnie nigdy nie będą odtworzone, jednak brzmienie najstarszych nawet wersji niczego nie zmienia. Może pomóc pogłebić nasze rozumienie pewnych tekstów, ale żadnej zmiany nie wprowadza do Objawienia

1. Sobór jest ludzkim tworem, czyli nowe regulacje wprowadzone do religii miały wymiar czysto ludzki. Chyba, że Bóg ich zgromadził, aby poprawiali jego nauki?
2. Skąd ta pewność, że pierwotne pisma (nie mamy ich) brzmią identycznie z obecnymi wersjami Pisma Świętego? 2000 tysiące lat to kawał czasu....

_________________
Marek 16:16 "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony." :)


So wrz 01, 2007 0:27
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Sobór jest tworem Kościoła, a więc rzeczywistości Bosko-ludzkiej. Sobór posiada asystencję Ducha Świętego, więc jego regulacje nie mają charakteru czysto ludzkiego

Nie mamy żadnej pewności że pierwotne wersje ksiąg Pisma są zgodne z dzisiejszymi, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że się różnią


Cytuj:
O pisma, które zostały spisane przez naocznych świadków nauk Jezusa.

Np. takich jak św. Łukasz czy św. Paweł, lub może skrybowie króla Dawida ;)
A na serio - chodzi Ci tylko o Nowy Testament? A może tylko o Ewangelie?
To i tak bez różnicy - co najwyżej Mateusz, o ile pamiętam, z grona naocznych świadków spisał swoje dzieło
Na tym polu wciąż są prowadzone badania i na chwilę obecną nie dostaniesz satysfakcjonującej odpowiedzi


So wrz 01, 2007 0:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
czyż to nie powinno rodzić wątpliwości co do zgodności obecnej wersji Pisma Święte z jego pierwotną wersją?

Jakie wątpliwości? Jeśli odkryty zostaje kodeks, to od razu porównuje się go z obecnymi tłumaczeniami, poprzednimi kodeksami itp. Różnice są znane i nie są ukrywane, nie są żadną tajemnicą. Rózncie pozostają faktem, nie ma mowy o wątpliwościach


So wrz 01, 2007 1:01
Zobacz profil
Post 
Chyba ktoś zapomniał, jaki jest temat :clever:
kyob- moderator nie będzie rozstrzygał sporów - może jedynie usunąć personalne wycieczki, co zrobił. Dotyczy to także postów nie na temat. Dalsze udowadnianie sobie racji proszę przenieść na PW.


So wrz 01, 2007 10:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post 
kyob, Twoje pytanie wskazuje na to, że nie masz wielkiego pojęcia na temat w jaki sposób powstawała Biblia. Bo jeśli chodzi Ci o słowa naocznych świadków Jezusa, to one jak już ktoś napisał powstały po grecku (a ew. Mateusza być może wcześniej po aramejsku).

To co Ci mogę radzić, to sięgnąć po jakieś ogólne wprowadzenie do Biblii i poczytać, jak to wyglądało. Np. "Klucz do Biblii" Harringtona. Ewentualnie którąś ze stron w necie np. http://biblijna.strona.pl

kamyk napisał(a):
Nie mamy żadnej pewności że pierwotne wersje ksiąg Pisma są zgodne z dzisiejszymi, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że się różnią


Niekoniecznie - najstarsze manuskrypty NT z II wieku (czyli kilkadziesiąt lat po powstaniu) nie różnią się od tego co było później, raczej poprawiano stylistykę czy dokładano jakieś dopiski, ale nie było np. przypadków, w których istotna kwestia różniła się.

Również rękopisy ST z Qumran pochodzące z II w. pne okazały się nadzwyczaj zgodne z kopiami tekstu masoreckiego z X w. ne.... - choć niektóre księgi miały faktycznie kilka krótszych i dłuższych wariantów, np. Jeremiasza.

ps. NinaX -- zabrałaś mój avatar!!! ;-)

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


So wrz 01, 2007 22:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL