Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 4:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Jak rozumieć Mk 16,13-19 ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 26, 2007 8:29
Posty: 220
Post Jak rozumieć Mk 16,13-19 ?
Temat wydzielony z wątku:
viewtopic.php?t=13406
baranek


PianticeLLa napisał(a):
(...)

kyob napisał(a):
Dzięki za cytat. Idealnie potwierdza fakt, iż religia opiera swoją moc na zastraszaniu ludzi, bo albo jesteś z nami, albo jest be i zostaniesz potępiony.


1. Faktu się nie potwierdza. Każdy fakt po prostu jest.
2. Religia nie ma mocy, bo jest jedynie "sposobem ustosunkowania się człowieka do bóstwa albo do ostatecznej przyczyny bytu" (słownik)
lub bardziej filozoficznie: "Religia to system wierzeń i praktyk przyjętych w danej społeczności, określający relację jednostki do różnie pojmowanej sfery sacrum, czyli świętości i sfery boskiej. Manifestuje się ona w wymiarze doktrynalnym (doktryna), w czynnościach religijnych (kult) w sferze społeczno-organizacyjnej (kościół, wspólnota religijna) i w sferze duchowości indywidualnej (m. in. mistyka)." (por. podręczniki do filozofii religii). Nie ma tu mowy o jakiejś "mocy" ani o "zastraszaniu". Za dużo się naczytałeś Fruda, Feuerbacha czy innych idealistów niemieckich i całej fali nihilizmu idącego jak cień za Nietschem.

3. Zbawienie jest propozycją a nie przymusem "jeśli chcesz":

Ew. Mateusza 19:16-19, Biblia Tysiąclecia napisał(a):
(16) A oto podszedł do Niego pewien człowiek i zapytał: Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne? (17) Odpowiedział mu: Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania. (18) Zapytał Go: Które? Jezus odpowiedział: Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, (19) czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego! (20) Odrzekł Mu młodzieniec: Przestrzegałem tego wszystkiego, czego mi jeszcze brakuje? (21) Jezus mu odpowiedział: Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną! (22) Gdy młodzieniec usłyszał te słowa, odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości. (23) Jezus zaś powiedział do swoich uczniów: Zaprawdę, powiadam wam: Bogaty z trudnością wejdzie do królestwa niebieskiego.


Możesz nie chcieć, ale nie utrudniaj innym, którzy chcą:
Ew. Mateusza 23:13-14, Biblia Tysiąclecia napisał(a):
(13) Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi. (14) Wy sami nie wchodzicie i nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą.


Ew. Mateusza 18:6-7, Biblia Tysiąclecia napisał(a):
(6) kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. (7) Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie.


Na koniec dobra rada: szukaj prawdy.
Jeśli bowiem przyjmujesz bezkrytycznie jedynie krytykę jednej strony, to jest to fanatyzm. Szukaj więc prawdy. I krytykuj obie strony, ale z głową, a nie bez głowy.



PianticeLLa skupmy się na meritum.

Wybaczcie. że jestem tępy, ale jak mam rozumieć ten tekst.

"(16) Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony."

Wierzysz i przyjmiesz chrzest będziesz zbawiony, czyli dołącz do nas, a otrzymasz zbawienie.

Z drugiej strony nie uwierzysz zostaniesz potępiony, czyli jeśli nie dołączysz do nas spotka cię kara/potępienie/coś złego.

Dla mnie jest to manipulacja, która wykorzystuję ludzkie uczucie strachu.

PianticeLLa szukam prawdy. Czekam na dalsze komentarze.

_________________
Marek 16:16 "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony." :)


Pt sie 31, 2007 12:18
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Nie chodzi o, jak to nazywasz, "dołączenie do nas", ale o dołączenie do Chrystusa. Jeśli sam dobrowolnie nie chce do Niego dołączyć, to On cię na siłę do siebie przyłączać nie będzie


Pt sie 31, 2007 12:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 26, 2007 8:29
Posty: 220
Post 
Kamyk napisał(a):
Nie chodzi o, jak to nazywasz, "dołączenie do nas", ale o dołączenie do Chrystusa. Jeśli sam dobrowolnie nie chce do Niego dołączyć, to On cię na siłę do siebie przyłączać nie będzie


Nie pisałem nic o wykorzystaniu "siły" do nawracania.

"(16) Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony."

Masz rację dołączenie do Chrystusa jest dobrowolne, ale dlaczego na moja/naszą/waszą dobrowolność ma wpływać uczucie STRACHU ("...a kto nie uwierzy, będzie potępiony.")?

_________________
Marek 16:16 "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony." :)


Pt sie 31, 2007 13:10
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
To Twoja interpretacja, że to jest groźba czy zastraszanie. Dla mnie to zwykła alternatywa
A teraz proponuję skończyć tą dygresję i wrócić do głównego tematu


Pt sie 31, 2007 13:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 03, 2006 18:03
Posty: 680
Post 
kyob napisał(a):
Dla mnie jest to manipulacja, która wykorzystuję ludzkie uczucie strachu.

PianticeLLa szukam prawdy. Czekam na dalsze komentarze.


Czy te słowa wzbudzają w Tobie strach ?


Pt sie 31, 2007 14:11
Zobacz profil ICQ WWW

Dołączył(a): Pt lut 03, 2006 18:03
Posty: 680
Post 
kyob napisał(a):
"Kto nie wierzy będzie potępiony."
vs.
"(16) Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. "

faktycznie obalony...


Jak porównasz pół zdania z całym zdaniem, to zawsze są różnice:
16 - He that believeth and is baptized shall be saved; but he that believeth not shall be damned.
znaczy
"(16) Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. "


Pt sie 31, 2007 14:17
Zobacz profil ICQ WWW

Dołączył(a): N sie 26, 2007 8:29
Posty: 220
Post 
stern napisał(a):
kyob napisał(a):
Dla mnie jest to manipulacja, która wykorzystuję ludzkie uczucie strachu.

PianticeLLa szukam prawdy. Czekam na dalsze komentarze.


Czy te słowa wzbudzają w Tobie strach ?

Nie. Pytasz niewłaściwą osobę. Zapytaj wierzących.

_________________
Marek 16:16 "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony." :)


Pt sie 31, 2007 14:49
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Fragment jest prosty - gdy chodzi o rozumienie ogólne.

Jeśli chcesz - co podkreślił kyob - wskazuje, że człowiek równie dobrze może postąpić dokładnie odwrotnie. I co :?: Świat się nie skończy. Po prostu człowiek sam źle skończy. Ale może tak zrobić.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N wrz 02, 2007 12:16
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
kyob napisał(a):
"(16) Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony."

Masz rację dołączenie do Chrystusa jest dobrowolne, ale dlaczego na moja/naszą/waszą dobrowolność ma wpływać uczucie STRACHU ("...a kto nie uwierzy, będzie potępiony.")?

Zauważ do kogo skierowane są te słowa - to nie jest straszenie niewiernych, to jest motywowanie apostołów, złożenie na nich odpowiedzialności. Nie można tego traktować literalnie, bo Kościół widzi możliwość zbawienia ludzi niewierzących/innowierców.

Przypomnij sobie jakie to były czasy i jakim moralnościom i etykom hołdowano wtedy na świecie - nauki Jezusa są do dziś bardzo wartościowe i wyrafinowane, wtedy zaś niosły dobre wartości w życie ludzi, którzy wcześniej nawet nie myśleli o czymś takim jak miłość bliźniego, czy że zabijanie dla własnej korzyści może być "złe", że można myśleć inaczej. Dlatego tak ważne było wtedy głoszenie nauk Jezusa - wtedy były one jak światło słońca wobec płomyczków etyk i moralności różnych plemion i narodów.

Dziś sprawa jest dużo bardziej skomplikowana, bowiem w bardziej "cywilizowanych" częściach świata istnieją już jakieś systemy etyczno-moralne, mogące konkurować z wersją chrześcijańską, ale to nie jest problem na ten wątek...

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


N wrz 02, 2007 15:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL