Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 14:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Księga Rodzaju - Bóg zmienny w swej niezmienności? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 26, 2007 8:29
Posty: 220
Post Księga Rodzaju - Bóg zmienny w swej niezmienności?
Księga Rodzaju 6:5,7 - Bóg zgładził ludzi za ich słabości
Cytuj:
5 Kiedy zaś Pan widział, że wielka jest niegodziwość ludzi na ziemi i że usposobienie ich jest wciąż złe,
7 Wreszcie Pan rzekł: "Zgładzę ludzi, których stworzyłem, z powierzchni ziemi: ludzi, bydło, zwierzęta pełzające i ptaki powietrzne, bo żal mi, że ich stworzyłem".


Księga Rodzaju 8:21 - Bóg nie zgładzi ludzi za ich słabości
Cytuj:
21 Gdy Pan poczuł miłą woń, rzekł do siebie: "Nie będę już więcej złorzeczył ziemi ze względu na ludzi, bo usposobienie człowieka jest złe już od młodości. Przeto już nigdy nie zgładzę wszystkiego, co żyje, jak to uczyniłem."


bardzo proszę o wyjaśnienie w/w kwestii?

_________________
Marek 16:16 "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony." :)


N wrz 02, 2007 15:59
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 22, 2005 14:17
Posty: 476
Post 
Twoje watki mnoza sie na tym forum w liczbie nieograniczonej.Watpie zeby komus chcialo sie odpowiadac na wszystkie twoje pytania.Poczytaj moze jakies teksty odpowiadajace na pytanie:jak czytac biblie i jak ja interpretowac. Biblia nie jest niespojna, to tylko kwestia interpretacji.Moze warto chodzic na ewangerlizacje, zeby poglebic swoja wiedze.


N wrz 02, 2007 16:28
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 26, 2007 8:29
Posty: 220
Post 
Gimlas napisał(a):
Twoje watki mnoza sie na tym forum w liczbie nieograniczonej.Watpie zeby komus chcialo sie odpowiadac na wszystkie twoje pytania.Poczytaj moze jakies teksty odpowiadajace na pytanie:jak czytac biblie i jak ja interpretowac. Biblia nie jest niespojna, to tylko kwestia interpretacji.Moze warto chodzic na ewangerlizacje, zeby poglebic swoja wiedze.


dla jednych czarny kolor jest oznaką żałoby a dla innych oznaką szczęścia i radości - który z nich jest bliżej prawdy?

_________________
Marek 16:16 "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony." :)


N wrz 02, 2007 16:35
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 27, 2007 10:35
Posty: 273
Post Re: Księga Rodzaju - Bóg zmienny w swej niezmienności?
kyob napisał(a):
Księga Rodzaju 6:5,7 - Bóg zgładził ludzi za ich słabości
Cytuj:
5 Kiedy zaś Pan widział, że wielka jest niegodziwość ludzi na ziemi i że usposobienie ich jest wciąż złe,
7 Wreszcie Pan rzekł: "Zgładzę ludzi, których stworzyłem, z powierzchni ziemi: ludzi, bydło, zwierzęta pełzające i ptaki powietrzne, bo żal mi, że ich stworzyłem".


Księga Rodzaju 8:21 - Bóg nie zgładzi ludzi za ich słabości
Cytuj:
21 Gdy Pan poczuł miłą woń, rzekł do siebie: "Nie będę już więcej złorzeczył ziemi ze względu na ludzi, bo usposobienie człowieka jest złe już od młodości. Przeto już nigdy nie zgładzę wszystkiego, co żyje, jak to uczyniłem."


bardzo proszę o wyjaśnienie w/w kwestii?


Zwróć uwagę na podkreślone słowa. Bóg zgładził, ale już więcej nie zgładzi. Zrobił to raz ale więcej tego nie powtórzy. I co tu jest znowu niejasne?

_________________
"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu"
Antoine de Saint Exupery


N wrz 02, 2007 21:02
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 22, 2005 14:17
Posty: 476
Post 
Nie jestesmy w stanie zrozumiec bibli bez natchnienia ducha swietego.Biblia tonie jest zwykla ksiazka,ktroa mozna zrozumiec samemu bez przygotowania merytorycznego, czyli szerokiej wiedzy teologicznej, historycznej, egzegezy.
Przez setki lat wiele juz zrobiono w tym zakresie i warto korzytsac z komentarzy ludzi, ktorzy przekopywali sie przez to wszystko.Dorobek teologow jest bogaty i gleboko przemyslany.My nic nowego nie odkryjemy.
Odpowiadajac na temat moze powiem, ze dwa zdania pozornie podobne i wypowieedziane w innym czasie mogą miec inny kontekst znaczeniowy.


N wrz 02, 2007 21:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 26, 2007 8:29
Posty: 220
Post Re: Księga Rodzaju - Bóg zmienny w swej niezmienności?
NinaX napisał(a):
Zwróć uwagę na podkreślone słowa. Bóg zgładził, ale już więcej nie zgładzi. Zrobił to raz ale więcej tego nie powtórzy. I co tu jest znowu niejasne?



Cytuj:
"Zgładzę ludzi, których stworzyłem, z powierzchni ziemi: ludzi, bydło, zwierzęta pełzające i ptaki powietrzne, bo żal mi, że ich stworzyłem".

ten fragment jest większym nonsensem niż "Czy Bóg potrafi stworzyć kamień, którego nie podniesie".

Cytuj:
"Nie będę już więcej złorzeczył ziemi ze względu na ludzi, bo usposobienie człowieka jest złe już od młodości. Przeto już nigdy nie zgładzę wszystkiego, co żyje, jak to uczyniłem. "


jakież to ludzkie, a ja jestem widocznie za tępy, żeby zrozumieć proste stwierdzenia

Biblia nic nie wspomina o tym, aby do jej zrozumienia były potrzebne analizy, komentarze teologów czy jednostronne interpretacje

_________________
Marek 16:16 "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony." :)


N wrz 02, 2007 22:56
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 27, 2007 10:35
Posty: 273
Post 
Widocznie jesteś.

Ja chyba też jestem za tępa bo ani w ząb nie mogę pojąć o co Ci chodzi i o co Ty pytasz i właściwie czego chcesz się dowiedzieć w tym temacie?

Przecież to jest proste i przejrzyste! Bóg chciał zgładzić, bo pożałował, że stworzył ludzi, więc to zrobił (Potop), potem powiedział, że zrobił to raz, ale już więcej tego nie zrobi, więcej nie zgładzi całego rodzaju ludzkiego (obiecał to Noemu).

No i pytam jeszcze raz: w czym problem?

_________________
"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu"
Antoine de Saint Exupery


Pn wrz 03, 2007 11:57
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz sie 30, 2007 19:21
Posty: 23
Post 
NinaX napisał(a):
Przecież to jest proste i przejrzyste! Bóg chciał zgładzić, bo pożałował, że stworzył ludzi, więc to zrobił (Potop), potem powiedział, że zrobił to raz, ale już więcej tego nie zrobi, więcej nie zgładzi całego rodzaju ludzkiego (obiecał to Noemu).


rozumiem potop to tylko i wyłącznie pewna metafora?


Pn wrz 03, 2007 15:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 03, 2006 18:03
Posty: 680
Post 
hunta napisał(a):
rozumiem potop to tylko i wyłącznie pewna metafora?


Jest wątek o potopie. Poszukaj sobie i tam podyskutuj (po przeczytaniu wątku).

Ps.
Czy mogę zostać moderatorem od kasowania powtarzających omówione rzeczy postów? ;)


Pn wrz 03, 2007 15:42
Zobacz profil ICQ WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL