Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 20:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Księga Psalmów 14:1 - moja interpretacja 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 26, 2007 8:29
Posty: 220
Post Księga Psalmów 14:1 - moja interpretacja
Księga Psalmów 14:1

Cytuj:
1 Kierownikowi chóru. Dawidowy. Mówi głupi w swoim sercu:
"Nie ma Boga". Oni są zepsuci, ohydne rzeczy popełniają, nikt nie czyni dobrze.


chciałbym rozbić ten tekst na dwa pytania:
1)
Cytuj:
Mówi głupi w swoim sercu: "Nie ma Boga".

Moja interpretacja: Głupcami są Ci, którzy w Boga nie wierzą.

2)
Cytuj:
Oni są zepsuci, ohydne rzeczy popełniają, nikt nie czyni dobrze.

Moja interpretacja: Niewierzący są zepsuci. Mają za nic prawa i nie czynią dobrych uczynków.

_________________
Marek 16:16 "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony." :)


N wrz 02, 2007 17:14
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sie 26, 2007 8:29
Posty: 220
Post 
Zapomniałem o pytaniu :)

Dlaczego niewierzący są głupcami?

_________________
Marek 16:16 "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony." :)


N wrz 02, 2007 17:15
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post 
Zajrzyj do jakiegokolwiek komentarza do psalmów, zobaczysz, że wcale nie chodzi o niewierzących w Boga. Czegoś takiego autor psalmu nie potrafił sobie wyobrazić ;-)

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


N wrz 02, 2007 19:47
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 26, 2007 8:29
Posty: 220
Post 
Vroobelek napisał(a):
Zajrzyj do jakiegokolwiek komentarza do psalmów, zobaczysz, że wcale nie chodzi o niewierzących w Boga. Czegoś takiego autor psalmu nie potrafił sobie wyobrazić ;-)

ta religia nie jest dla wszystkich - ciągle trzeba szukać wyjaśnień prostych zwrotów, przeprowadzać interpretację prostych zdań...

_________________
Marek 16:16 "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony." :)


N wrz 02, 2007 19:57
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Każda rekigia jest systemem etyczno - moralnym, oczekiwania, ze dany system będzie zgodny z naszymi przekonaniami będzie słuszny jeśli będziemy wyznawcami danej religii.

Piszę to jako nie-chrześcijanin :| Coś nie jasne? Może Koran jeszcze chcesz w duchu buddyjskim interpretować, hę?

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


N wrz 02, 2007 20:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post 
kyob napisał(a):
ta religia nie jest dla wszystkich - ciągle trzeba szukać wyjaśnień prostych zwrotów, przeprowadzać interpretację prostych zdań...


A kto ci powiedział że będzie łatwo? Chrześcijaństwo jest religią dla dorosłych, to że większość ludzi przyjmuje pewne uproszczenia nie zmienia faktu że to tylko uproszczenia.

Czego byś się spodziewał po księdze psalmów, która ma 2500 lat? Można i przetłumaczyć słowa na zrozumiałe - ale i tak znaczą co innego. Pytasz o niewierzących - a wtedy niewierzący nie istnieli - psalmista ma na mysli tych którzy żyją tak jakby Boga nie było, nic dziwnego że nie czynią dobrze.

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


N wrz 02, 2007 20:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 26, 2007 8:29
Posty: 220
Post 
Vroobelek napisał(a):
A kto ci powiedział że będzie łatwo? Chrześcijaństwo jest religią dla dorosłych, to że większość ludzi przyjmuje pewne uproszczenia nie zmienia faktu że to tylko uproszczenia.

czy, aby tylko dla dorosłych, bo to jest sprzeczne z indoktrynacją, która jest prowadzona już od narodzin dziecka?

Vroobelek napisał(a):
Czego byś się spodziewał po księdze psalmów, która ma 2500 lat? Można i przetłumaczyć słowa na zrozumiałe - ale i tak znaczą co innego. Pytasz o niewierzących - a wtedy niewierzący nie istnieli - psalmista ma na mysli tych którzy żyją tak jakby Boga nie było, nic dziwnego że nie czynią dobrze.

mam to traktować jako dogmat?

_________________
Marek 16:16 "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony." :)


N wrz 02, 2007 20:56
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post 
kyob napisał(a):
czy, aby tylko dla dorosłych, bo to jest sprzeczne z indoktrynacją, która jest prowadzona już od narodzin dziecka?


a co ma piernik do wiatraka? chcialbys od razu dzieci uczyc teologii? na wszystko przychodzi czas, o czym nawet sw. Paweł mówi:

Bracia! Nie mogłem przemawiać do was jak do ludzi kierujących się Duchem, lecz jak do tych, którzy ulegają swoim ludzkim słabościom, jak do niemowląt w Chrystusie. Nakarmiłem was mlekiem, a nie stałym pokarmem, ponieważ nie mogliście go jeszcze przyjąć. (1kor 3,1)

kyob napisał(a):
mam to traktować jako dogmat?


a niby dlaczego? naprawdę trudno z tobą rozmawiać, nie rozróżniasz podstawowych pojęć, bierzesz parę wyrywkowych fragmentów i myślisz, że nam tutaj mętlik w głowie zrobisz. powtórzę - weź jakąś książkę o powstawaniu Biblii, zacznij czytać systematycznie kolejne księgi, a bezsens połowy pytań nasunie Ci się sam.

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


N wrz 02, 2007 21:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Kyob, zauważ że jest to Stary Testament - św, księgi żydowskie. Wtedy wiara w Boga wiązała się wyłącznie z byciem Żydem - narodowość, obrzezanie, te sprawy... Wiesz, głupio być Polakiem z urodzeni i mieszkając całe życie w Polsce nie mówić po polsku - podobnie głupio było być niewierzącym w Boga Żydem, którego z przyrodzenia i narodowości obowiązywała przecież wiara w Boga...

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


N wrz 02, 2007 21:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL