Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 14:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Oczyszczenie a uzdrowienie Łk 17, 11-19 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post Oczyszczenie a uzdrowienie Łk 17, 11-19
Chodzi o fragment:
napisał(a):
"Stało się, że Jezus zmierzając do Jerozolimy przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodził do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: "Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami". Na ich widok rzekł do nich: "Idźcie, pokażcie się kapłanom". A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu. A był to Samarytanin. Jezus zaś rzekł: "Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec". Do niego za rzekł: Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła". (Łk 17,11-19)


Rodzi się pytanie, czy nie jest to zabieg celowy (chodzi o słowa: oczyszczenie i uzdrowienie)?
Wprawdzie w pierwszym przypadku chodzi o wypowiedź samego autora, a w drugim wypowiedź Jezusa, ale... ostatnie zdanie zdaje się sugerować dodatkowe wyróżnienie Samarytanina spośród pozostałych, którzy nie wrócili. Tak, jakby chodziło o coś więcej niż oczyszczenie z trądu (dlatego jest mowa o uzdrowieniu przez wiarę). A przecież w gruncie rzeczy oczyszczenie i uzdrowienie w tym momencie powinny oznaczać to samo. Czy można sądzić, że uzdrowienie ma tutaj charakter nie tylko fizyczny?

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Śr paź 17, 2007 13:14
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
o. Augustyn Pelanowski OSPPE napisał(a):
Prawdziwa wdzięczność uzyskuje więcej niż błaganie. Tylko jeden z dziesięciu trędowatych oddał nieudawaną chwałę Bogu i dlatego został uzdrowiony, a nie tylko oczyszczony. Pozostali umieli błagać, ale nie umieli być wdzięczni. Pomiędzy oczyszczeniem a uzdrowieniem jest poważna różnica, jak pomiędzy uzyskaniem tylko rozgrzeszenia a uwolnieniem z nałogu.

Dalszy ciąg tutaj.

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Śr paź 17, 2007 15:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post 
Dzięki "angua" za pomoc. To właściwie mi już wystarczy. Pozdrawiam

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Śr paź 17, 2007 15:59
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post 
A ja dodam, że (niemile) zaskoczyła mnie Biblia Poznańska, która przekłamuje tekst grecki (gdzie jest 2x oczyszczony i 2x uzdrowiony) i zamiast tego wstawia uzdrowiony trzykrotnie...

http://biblijny.blox.pl/2007/10/Oczyszc ... klady.html

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


Cz paź 18, 2007 8:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL