Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 20:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Czy kochać i miłować znaczy to samo? (J 21, 15-19) 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post Czy kochać i miłować znaczy to samo? (J 21, 15-19)
Dlaczego Jesus pytając Piotra, czy go miłuje pyta... Poitrze, czy miłujesz mnie, a Piotr odpowiada, Panie , ty wiesz, ze cię kocham...?
nastepnie wymiana znów tych samych zdań, aż za trzecim razem Jezus pyta, Piotrze czy kochasz mnie?

To, ze Jezus pytał trzykrotnie, to jest jasne, chodzilo o to, że Piotr wcześniej trzy razy się go pytał. Ale dlaczego jest taka różnica w słownictwie? Czy to błąd przekładu, czy też może coś innego?


Pt sie 06, 2004 19:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
Jezus pyta Piotra dwa razy czy go miluje, za tzrecim razem czy go kocha.
A Piotr wcześniej trzy razy sie wyparł Jezusa.

a jeśli chodzi o słownictwo, to czy jest jakaś różnica, czy kogoś się kocha czy miłuje?


Pt sie 06, 2004 20:28
Zobacz profil
Post 

Ja nie znam odpowiedzi.
Po pierwsze musiałby nam jakiś Miodek opowiedzieć o pochodzeniu tych słów.

A z interpretacjami się spotkałem przeróżnymi.

Ktoś się oburzał, że źle mówią, że Bóg kocha wszystkich! A uzasadnieniem miało być, że ta osoba nie potrafi sobie wyobrazić Boga, który zaczyna się emocjonować ( ;-) ) na widok przedstawiciela gatunku homo sapiens. Ta osoba postulowała, że Bóg ludzi miłuje.

Tu natomiast jest jakby podważenie tej interpretacji tamtego człowieka, bo tu sam Jezus się pyta Piotr czy ten Go kocha.

Po prostu tego tematu tak łatwo nie rozwiążemy tu sobie tak lekko.

Raz mówimy, że Bóg kocha wszystkich ludzi, a innym razem ktoś zauważa, że lepszym określeniem jest miłować.

A co z miłosierdziem? Też takie określenie istnieje.

Język polski nie raz bywał krytykowany za to, że mamy słabo usystematyzowane pojęcia z rodzaju 'kochać'. Kochać można drugiego człowieka, swoją matkę, dziewczynę, lub przygodną panienkę...
Tu chyba po prostu wychodzi na jaw ta niedookreśloność.

Nie wiem co zrobimy z miłosiedziem, ale jeśli mamy zestawienie miłować i kochać, to tak jak dziś te słowa są używane, byłbym skłonny uznać, że miłować to coś więcej niż kochać, gdyż nikt nie mówi, że para się w łóżku miłuje.

Z drugiej strony podobno, w sensie teologicznym, kochać oznacza po prostu chcieć czyjegoś dobra.



Pt sie 06, 2004 20:47

Dołączył(a): So cze 26, 2004 13:41
Posty: 60
Post 
Julia napisał(a):
Jezus pyta Piotra dwa razy czy go miluje, za tzrecim razem czy go kocha.
A Piotr wcześniej trzy razy sie wyparł Jezusa.
do takich sekciarskich skojarzeń dochodzą ci, dla których przepowiednie królowej Saby i inne zabobony znaczą więcej niż sama Ewangelia Chrystusa.


Pt sie 06, 2004 20:57
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 26, 2004 13:41
Posty: 60
Post 
Julia napisał(a):
Jezus pyta Piotra dwa razy czy go miluje, za tzrecim razem czy go kocha.
A Piotr wcześniej trzy razy sie wyparł Jezusa.
Z krytyczno-historycznym badaniem Pisma i trzeźwą egzegezą Pisma nie ma to nic wspólnego.


Pt sie 06, 2004 20:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
jakie sekciarskie wnioski? Czytałeś ten fragment kiedyś? no to lepiej go dokładnie przeczytaj, a jeszcze wcxześniej wyparcie się Piotra... wtedy możemy pogadać na ten temat :)


Pt sie 06, 2004 21:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 06, 2004 9:10
Posty: 140
Post 
Nie wiem, czy to sie do czegokolwiek przyda, ale zajrzalam do oryginalu.
W tym fragmencie przez "milowac" jest tlumaczeniem wyrazu "agapao", natomiast "kochac" - "phileo".
Zwykle mowi sie, ze milosc agape mozna okreslic jako milosc blizniego, natomiast milosc philia to glownie milosc do przyjaciol, ale nie jestem pewna, czy mozna to odniesc do greki Nowego Testamentu.

_________________
Jestem agnostykiem i o tym wiem, o tym wiem, że jestem agnostykiem.


Pt sie 06, 2004 21:07
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 26, 2004 13:41
Posty: 60
Post 
Julia napisał(a):
jakie sekciarskie wnioski? Czytałeś ten fragment kiedyś? no to lepiej go dokładnie przeczytaj, a jeszcze wcxześniej wyparcie się Piotra... wtedy możemy pogadać na ten temat :)
kiedy ja czytałem biblię, nie było ciebie prawdopodobnie jeszcze na tym świecie.
Tu nie chodzi o wnioski, tu chodzi o skojarzenie, do którego nawiązujesz, iż jakoby Chrystus pytał 3 razy, bo i Piotr się 3 razy Go wyparł. Takie skojarzenie jest wymysłem nadgorliwych poszukiwaczy tajemnic zakodowanych w Biblii.
Powtarzam: z teologią, egzegezą i trzeźwym rozpatrywaniem Ewangelii nie mają takie skojarzenia nic w spólnego.


Pt sie 06, 2004 21:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
Schedar, powiedz mi więc dlaczego... Kiedy Jezus pyta się Piotra po raz trzeci, Piotr zapłakał?


So sie 07, 2004 8:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
Bianka, masz racje, właśnie o to mi chodziło. Wiele odpowiedzi mozna znaleść właśnie w oryginale greckim.
Apapao oznacza miłość bezwarunkową, taka jest miłóść Boba, natomiast phlieo, to jest taka milosc ludzka, milosc ale z warunkami. Dlatego Jezus pyta Piotra, czy go miłuje, czyli tak zupełnie bez warunków, natomiast Piotr odpowiada, że go kocha, czyli tak zupełnie poludzku, bo inaczej nie potrafii...


So sie 07, 2004 8:30
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 26, 2004 13:41
Posty: 60
Post 
Julia napisał(a):
Schedar, powiedz mi więc dlaczego... Kiedy Jezus pyta się Piotra po raz trzeci, Piotr zapłakał?
Coś ci się pomieszało. Gdzie to pisze, że Piotr zapłakał?
Ewnagelia św. Jana podaje, że Piotr posmutniał. Piotr zapłakał po zaparciu się Chrystusa (przed zmartwychwstaniem), a nie po trzecim pytaniu.

Podobno masz być katechetką a zdarzenia biblijne mylisz?

P.S. a to wasze permanentne nazywanie mesjasza Jezusem, jakby był waszym kolegą ze szkolnej ławy, jest wyrazem braku czci względem Boga (..no chyba że Chrystus nie jest dla ciebie Bogiem?).
Nasz Pan, to nie wasz młodszy braciszek albo kolega z podwórka.


So sie 07, 2004 9:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:37
Posty: 883
Post 
Cytuj:
Podobno masz być katechetką a zdarzenia biblijne mylisz?
Schedar - zaczepki szukasz czy co?
Julia zadała pytanie to jej odpowiedz co wiesz... i daruj sobie takie uwagi. Od prywatnych informacji jest PW na tym forum.

_________________
Obrazek
d(~_~)b Psałterz wrześniowy
www.polskastacja.pl


So sie 07, 2004 13:57
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So cze 26, 2004 13:41
Posty: 60
Post 
Skaja napisał(a):
Cytuj:
Podobno masz być katechetką a zdarzenia biblijne mylisz?
Schedar - zaczepki szukasz czy co?
zgadnij.


So sie 07, 2004 19:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:37
Posty: 883
Post 
Sam dobrze wiesz, że to nie ma sensu...
Jeśli ktoś chce jeszcze coś dodac odnośnie kochania i miłowania w kontekście Juli posta, to bardzo prosze - reszta "uszczypliwości" będzie wywalana...

_________________
Obrazek
d(~_~)b Psałterz wrześniowy
www.polskastacja.pl


So sie 07, 2004 20:00
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 31, 2004 6:55
Posty: 22
Post 
Cytuj:
kiedy ja czytałem biblię, nie było ciebie prawdopodobnie jeszcze na tym świecie.

:o Troszka dawno i nie zapomniałeś przez tyle lat?
Moim skromnym zdaniem uczucie wyrażane słowem kocham jest silniejsze i ma większe znaczenie niż miłować. Miłować można wszystkich ludzi poprzez okazanie np. szacunku.
Cytuj:
Tu nie chodzi o wnioski, tu chodzi o skojarzenie, do którego nawiązujesz, iż jakoby Chrystus pytał 3 razy, bo i Piotr się 3 razy Go wyparł. Takie skojarzenie jest wymysłem nadgorliwych poszukiwaczy tajemnic zakodowanych w Biblii.

Tak to prawda. Piotr mógł się wyprzeć 4 razy i co z tego? Liczby zwodzą... czyż od tego nie wzieło się powiedzenie do 3 razy sztuka ? :?

_________________
8.Ich ziema jest pełna bożków, kłaniają się dziełu swoich rąk, temu, co uczyniły ich palce.9.I tak poniżył się człowiek, i spodlał rodzaj ludzki:Ty im nie przebaczysz(Iz.2)


N sie 08, 2004 9:12
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL