Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 3:32



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 5 ] 
 Jezus z rodzinką -hebrajscy bracia 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 24, 2006 12:43
Posty: 275
Lokalizacja: Imielin
Post Jezus z rodzinką -hebrajscy bracia
Mam pytanie.
Wierzę ale coś mi się nie zgadza. Wiadomo że Jezus nie miał rodzeństwa. W Mt12,46 czytamy
Cytuj:
Gdy jeszcze przemawiał do tłumów, oto Jego Matka i bracia* stanęli na dworze i chcieli z Nim mówić


W Bibli Tysiąclecia czytam: wytłumaczenie:
Cytuj:
*Nie bracia rodzeni, lecz stryjeczni lub cioteczni, albo kuzyni. Język hebr. i aram. nie ma osobnych wyrazów na oznaczenie


W porządku. No więc znalazłem na necie słownik hebrajskiego wpisuję słowo "brat" i jednak znalazłem osobne wyrażenie na to i na to... :o
http://iwrit.pl/index.php?ww=1&slowo=brat&trybw=1&tylkopelneslowa=on&czycapnabold=on

Będąc w kropce proszę i wytłumaczenie co tutaj nie gra...


Pn gru 03, 2007 21:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
A ten słownik to jest współczesnego hebrajskiego, czy starożytnego? Bo to może trochę tłumaczyć ;)


Pn gru 03, 2007 21:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post 
Przecież ewangelie nie są pisane po hebrajsku... w grę wchodzą aramejski i greka koine.

Marek, 6:3-4
Czy nie jest to cieśla, syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? Czyż nie żyją tu u nas także Jego siostry?

Jan 2:12.
Następnie On, Jego Matka, bracia i uczniowie Jego udali się do Kafarnaum, gdzie pozostali kilka dni.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Cz gru 06, 2007 16:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 04, 2007 20:54
Posty: 819
Post 
Dz 1:13-16 „Przybywszy tam weszli do sali na górze i przebywali w niej: Piotr i Jan, Jakub i Andrzej, Filip i Tomasz, Bartłomiej i Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Szymon Gorliwy, i Juda, /brat/ Jakuba.(14) Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego.(15) Wtedy Piotr w obecności braci, a zebrało się razem około stu dwudziestu osób, tak przemówił:(16) Bracia, musiało wypełnić się słowo Pisma"
Gdyby zastosować w/w logikę to Jezus mialby ok.100 braci i nieznaną liczbę sióstr.To oznaczaloby że Maryja rodzila co roku 4-8- mio"raczki". :o


Cz gru 06, 2007 17:26
Zobacz profil
Post 
I ponownie kłania się umiejętność korzystania z przeglądarki :?
viewtopic.php?t=505&start=0


Cz gru 06, 2007 17:40
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL