Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 16:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Dokładność spełnienia proroctw mesjańskich 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post Dokładność spełnienia proroctw mesjańskich
Zakładam tu ten temat kierowany wypowiedzią Agar z innego wątku, gdzie napisała:
agar napisał(a):
Kwestie proroctw mesjańskich rozpatrywałam też dokładnie- jeśli chcesz dokładniej je zweryfikować można założyć taki temat,

Ok, więc możesz mi więcej napisać o tej weryfikacji? Dlaczego uważasz, że proroctwa w Biblii są spełnione w sposób zasługujący na szczególną uwagę?


Cz sty 31, 2008 18:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sty 24, 2008 8:36
Posty: 102
Post 
Witam!
Tak,uważam ,że proroctwa Bibli są tym co ją szczególnie wyróznia z pośród innych ksiąg.Wyróznia ją też i rzetelnośc historyczna ale to juz też zgoł inny temat.
Istotną sprawą dla dalszej dyskusji jest datowanie ksiąg Starego Testamenty.
trudno znaleźć stare rękopisy tych ksiąg ponieważ Izraelici mieli tak wielki szacunek do tych pism ,że zniszczone zwoje były grzebane w ziemi niejako jakby urządzano im pogrzeb.
Ale co do starożytności Septuaginty chyba nikt nie ma wątpliwości?
Powstała ona na przestrzeni lat 250 do 150 pne czyli co namniej 150 lat przed narodzinami Chrystusa.Ale to świadczy o tym ,że istniały wcześniejsze pisma
ST.dla naszych rozważań nie jest chyba istotne czy księga Daniela czy Izajasza była pisana dwiescie czy sześćset lat przed opisanymi w niej wydarzeniami.Można to rozpatrzeć też potem.
Co do proroctw i wzmianek to wyliczono ich ok 1000,ale chyba wystarczy wykazanie tylko kilku by udowodnić wyjątkowośc tego wątku.
powołuje się tu min na Edersheima profesora Oksfordu.Wymienia on w swoim dziele 456 proroctw mesjańskich uznawanych również przez starożytne źródła rabinistyczne.Peter Stoner po zbadaniu prawdopodobieństwa tylko 8 proroctw stwierdził Kto nie uznaje Jezusa zapowiedzianego w Piśmie Syna Bożego ignoruje fakt który ma za sobą najwięcej dowodów niż jakikolwiek inny fakt na świecie(Sciens Speaks).
Zasady prawdopodobieństwa są znane i wiemy jak można je obliczać.
Klasyczna definicja prawdopodobieństwa i zdarzę nie zaleznych mówi ,że jeśli prawdopodobieństwo jednego wydarzenia wynosi 1:5 a drugiego 1:10 to prawdopodobieństwo obu wynosci 1:50.
Narazie kończę za zadługie posty są cięzkie do czytania
Shalom!


Pt lut 01, 2008 6:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Agar, nie założyłem tego tematu żeby czytać o iloczynach prawdopodobieństwa, ani co jakiś profesor stwierdził, spodziewałęm się że wskażesz mi konkrety z Biblii, tzn. pokażesz jakiś fragment z ST, a potem wskażesz na to jak dokładnie Jezus go spełnia.


Pt lut 01, 2008 12:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 29, 2008 9:47
Posty: 866
Post 
Ps 22.


Pt lut 01, 2008 12:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 29, 2008 9:47
Posty: 866
Post 
Także pieśni o Słudze Pańskim (mniej więcej w okolicach Iz 40-50).


Pt lut 01, 2008 12:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sty 24, 2008 8:36
Posty: 102
Post 
Zencognito!
wszystko ma swój czas,Cierpliwośc to dar Ducha(choć powiem Ci ja tez mam z tym problem)
Jeśli podałabym tobie odrazu konkret zarzuciłbyś mi ,że to napisane było po wydarzeniu.
Żeby zrozumieć dlaczego tak myślę trzeba poznać tok rozumowania i zasadę.
I jeszcze nim przejdę do konkretu wykażę historycznośc postaci Jezusa.
Ale to wieczorem wnuki mnie zabardzo w tej chwili absorbują i przeszkadzają,więc proszę o wyrozumiałośc.

Shalom!


Pt lut 01, 2008 12:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Hitman, z Ps 22 zbieżności to przebicie rąk i nóg, oraz szyderstwa. Szyderstwa to żaden konkret, bo kiedyś ludzie zawsze gardzili skazańcami. Przebicie nóg i rąk, to jedyna sensowna zbieżność. Co dalej?
W pieśniach o Słudze Pańskim więcej jest rzeczy które do Jezusa nie pasują, niż które się z jego życiem pokrywają.
agar napisał(a):
I jeszcze nim przejdę do konkretu wykażę historycznośc postaci Jezusa.

Po co, skoro ja historyczności Jezusa nie kwestionuję?


Pt lut 01, 2008 13:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 29, 2008 9:47
Posty: 866
Post 
Zencognito napisał(a):
Hitman, z Ps 22 zbieżności to przebicie rąk i nóg, oraz szyderstwa. Szyderstwa to żaden konkret, bo kiedyś ludzie zawsze gardzili skazańcami. Przebicie nóg i rąk, to jedyna sensowna zbieżność. Co dalej?
W pieśniach o Słudze Pańskim więcej jest rzeczy które do Jezusa nie pasują, niż które się z jego życiem pokrywają.

Haha... zachowujesz się jak dziecko. Sam sobie dałeś odpowiedź na temat posta, więc po co zakładasz temat skoro sam znasz odpowiedzi?


Pt lut 01, 2008 13:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Po to aby Agar napisała na czym polega jej zdaniem wyjątkowość spełnieina proroctw w Biblii. To, że jeden konkret się zgadza to nic nadzwyczajnego.


Pt lut 01, 2008 13:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sty 24, 2008 8:36
Posty: 102
Post 
Witam!
cieszę się ,że uznajesz historyczność Jezusa ale zdaj sobie sprawę ,ż enie wszyscy tak myślą.I co wpadnie tu jakiś taki i pomyśli....ale ok
Stary testamnent zawiera 0k 450 proroctw mesjanistycznych.korzystając z opracowania A,Palli przytoczę tylko dziesięć.
1)księga rodzaju49,10 Nie będzie odjęte berło od Judy...aż przyjdzie ten do którego należy Jakub przepowiedział że Mesjasz będzie potomkiek czwartego jego syna prawdopodobieństwo.. , a miałbyć też potomkiem Dawida był zarówno ze strony Marii i opiekun Józef też był potomkiem Dawida prawdopodobieństwo Dwojga rodziców
2) Micheasza5,1przepowiednia dotycząca miejsca urodzeniaw Betlejem w Judei było ok 2000 miast imiasteczek
3)Mich3;1 dotyczace Jana Chrzciciela ilu mieszkńców Betlejem miało poprzednika który ziastował by onim?
4)Zach 9,9 dotyczące wjazdu Jezusa do Jerozolimy jako króla na oślęciu.Ilu mieszkańców Betlejem wjechało na oślęciu do Jerozolimy jako władcy HIstoria nie mówi o nikim takim
5)Ps41,10 mówi ozdradzie przez przyjaciela.Takie przypdki zdarzały się więc prawdopodobieństwo większe
6)Izaj 50,6Zginęlo w histori iwielu władców ale nie wielu wyszydzanych i w takich okolicznościach
7)Zach12,10 przepowiednia śmierci Jezusa wskazująca na ukrzyżowanie" Przebodli mnie"w czasach gdy żył Zachariasz nie stosowali Żydzi jako kary krzyżowania
8)Zach 11,13 cena za jaką wydano Jezusa i co z tymi pieniędzmi się stało
9)Izaj53,7 i 12zachowanie i sposób śmierci zaliczony do perzestępców.
10)ps 22,17-19 przepowiednia ukrzyżowania i zachowania Rzymian rzucanie losów o szaty Jezusa.
Prawdopodobieństwo można wyliczyć matematycznie i uczciwie podchodząc do tematu nie zaleznie jakich urzyjemy kryteriów i tak prawdopodobieństwo wyjdzie znikome.

Matematyk szwajcarski Lecomte duNouy wydarzenie o takim prawdopodobieństwie nie ma szans sie wydarzyć
Więc czy to przypadek tylko?
można podać przxybliżone liczbowe tych prawdopodobieństw,ale to byłaby matematyka.jak chcecie..

Shalom!


So lut 02, 2008 8:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 23, 2008 10:51
Posty: 57
Post Re: Dokładność spełnienia proroctw mesjańskich
Zencognito napisał(a):
Zakładam tu ten temat kierowany wypowiedzią Agar z innego wątku, gdzie napisała:
agar napisał(a):
Kwestie proroctw mesjańskich rozpatrywałam też dokładnie- jeśli chcesz dokładniej je zweryfikować można założyć taki temat,

Ok, więc możesz mi więcej napisać o tej weryfikacji? Dlaczego uważasz, że proroctwa w Biblii są spełnione w sposób zasługujący na szczególną uwagę?


Dlaczego zasługują na szczególną uwagę? Jeżeli weźmiemy przynajmniej to o zdobyciu Babilonu, to odpowiedź nasunie sie sama.
Zastanówmy się nad pewnym przykładem. Poprzez proroka Izajasza, żyjącego w VIII wieku p.n.e., Stwórca zapowiedział klęskę Babilonu (Izajasza 13:19; 14:22, 23). Co więcej, podał szczegóły, jak do niej dojdzie. Najeźdźcy mieli wysuszyć tamtejszą rzekę i wkroczyć do miasta bez walki. Ale to nie wszystko. W proroctwie Izajasza wymieniono nawet imię zdobywcy — miał nim być król Cyrus (Izajasza 44:27 do 45:2).

Jakieś 200 lat później — w nocy z 5 na 6 października 539 roku p.n.e. — w pobliżu Babilonu obozowało wojsko. Kto nim dowodził? Perski władca Cyrus! Tak oto zaczęło się spełniać zdumiewające proroctwo Izajasza. Czy jednak armia Cyrusa zgodnie z przepowiednią mogła podbić Babilon bez walki?

Babilończycy tej nocy świętowali. Czuli się bezpieczni za potężnymi murami miejskimi. Tymczasem Cyrus sprytnie zmienił bieg rzeki przepływającej przez miasto. Wkrótce poziom wody obniżył się na tyle, że żołnierze przeszli przez rzekę i dotarli pod same mury. Ale jak je sforsowali? Tamtej nocy z jakiegoś powodu bramy prowadzące do miasta lekkomyślnie pozostawiono otwarte!

O Babilonie powiedziano jeszcze: „Nigdy nie będzie zamieszkany ani nie będzie istnieć przez pokolenie za pokoleniem. I nie rozbije tam Arab swojego namiotu ani pasterze nie pozwolą tam leżeć swym trzodom” (Izajasza 13:20). Proroctwo to zapowiadało więc nie tylko upadek miasta. Babilon miał być na zawsze opustoszały. Dziś można to zobaczyć na własne oczy. Niezamieszkane pozostałości starożytnego Babilonu — jakieś 80 kilometrów na południe od stolicy Iraku, Bagdadu — stanowią dowód spełnienia się tego, co Jahwe ogłosił poprzez Izajasza: „Wymiotę go miotłą unicestwienia” (Izajasza 14:22, 23).

Rozmyślanie o tym, jak niezawodne są proroctwa biblijne, bardzo wzmacnia wiarę. Skoro w przeszłości Bóg zrealizował to, co zapowiedział, możemy być pewni, że spełni również obietnicę dotyczącą raju na ziemi (Liczb 23:19).

Czy zatem może być jakieś mądre wytłumaczenie, spełnienia sie tamtych proroctw. Proszę tylko nie zaczynać, że został one spreparowane itp. Ponad 300 spełnionych proroctw odnośnie Mesjasza i wiele innych, dla szczerego człowieka, jest wystarczające, aby zwracać na nie szczególna uwagę, bo Bóg w ten sposób miał i nadal ma do przekazanie życiodajne wiadomości swoim lojalnym sługom.

_________________
Godzien jesteś, Panie i Boże nasz, odebrać chwałę i cześć, i moc, boś Ty stworzył wszystko, a dzięki Twej woli istniało i zostało stworzone.Ap 4:11(BT)


So lut 02, 2008 12:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sty 24, 2008 8:36
Posty: 102
Post 
Witam!
do przepowiedni o Cyrusie dodałabym jeszcze ,że zapowiedziano ,że on odbuduje świątynie i Jerozolimę.Izaj 41;25-45
....Ja mówię o Cyrusie mój pasterz i spełni on wszystkie moje pragnienia,mówiac do Jeruzalem Niech cię odbudują,a do świątyni;wznieś się z fundamentów...odeśle moich wygnańców bez okupu..
Cyrus po przejęciu władzy wydał dekret pozwalający Izraelitom na powrót do Jerozolimy i odbudowę świątyni
Wspomina o tym Historyk Józef Flawiusz twierdząc ,że był on świadomym zapowiedzi Izajasza.Skąd?
może od Daniela który był na jego dworze doradcą.
Shalom!


So lut 02, 2008 22:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 02, 2008 19:05
Posty: 5
Post 
Temat proroct jest dość obszerny i zarazem dośc ciekawy. Wkleje tu materjały jakie przygotował mój przyjaciel na temat proroctw w zeszłym roku nie sa one kompletne bo gdzieś mi koncówka zagineła ale jak znajde to poststaram sie ja zamieścic. Życze miłego studiowania:


Proroctwa spojrzeniem w przyszłość.



Mądrzy ludzie w zasadzie wstrzymują się od przepowiadania przyszłości. Niektórzy odważają się zgadywać wydarzenia dotyczące przyszłości, ale ci ludzie zawsze dają sobie furtkę wyjścia. Nie ma takich, którzy zdecydowanie by twierdzili, że dane wypadki wypełnią się w przyszłości., a szczególnie w bardzo dalekiej przyszłości.

Biblia zawiera proroctwa mówiące o bliskiej i najdalszej przyszłości.. Dzięki proroctwom dokładnie spełniającym się poznajemy, że Biblia jest Słowem Bożym. Osobiście wierzę, że Duch Boży spisał wydarzenia przyszłe ze względu na ludzi; ze względu na nas, abyśmy mieli na czym oprzeć swoją wiarę.



Człowiek nie potrafi sam z siebie przepowiadać przyszłości, chyba że jest pod natchnieniem Ducha Bożego lub szatana.

Powtórzonego Prawa 13:1-6 Wszystko, co ja wam powiedziałem, starannie wypełniajcie. Nic do tego nie będziesz dodawał ani niczego od tego nie ujmiesz.

2 Jeśliby powstał pośród ciebie prorok albo ten, kto ma sny, i zapowiedziałby ci znak albo cud,

3 i potem nastąpiłby ten znak albo cud, o którym ci powiedział, i namawiałby cię: Pójdźmy za innymi bogami, których nie znasz, i służmy im,

4 to nie usłuchasz słów tego proroka ani tego, kto ma sny, gdyż to Pan, wasz Bóg, wystawia was na próbę, aby poznać, czy miłujecie Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej.

5 Za Panem, waszym Bogiem, pójdziecie i jego będziecie się bać, i jego przykazań przestrzegać. Jego głosu będziecie słuchać, jemu będziecie służyć i jego się trzymać.

6 A ten prorok albo ten, kto ma sny, poniesie śmierć, gdyż namawiał do odstępstwa od Pana, Boga waszego, który was wyprowadził z ziemi egipskiej i wykupił cię z domu niewoli, aby cię sprowadzić z drogi, którą Pan, Bóg twój, nakazał ci iść. Tak wyplenisz to zło spośród siebie.



Biblia zawiera wiele setek proroctw. Nie jest rzeczą możliwą udowodnić w nich jakikolwiek fałsz. Tylko Bóg mógł przewidzieć i to w sposób tak bardzo dokładny.

Powodem, dla którego nie narodzeni z Boga ludzie mają odmienny pogląd na temat przyszłych wydarzeń, tkwi w podejściu do interpretacji Biblii i błędnych zasad interpretacji proroctw. W bardzo dużym stopniu interpretacja proroctw będzie zależała od zasad jakie przyjmie dany interpretator proroctw.





Poniżej podaję 5 zasad interpretacji proroctw, którymi będziemy się sugerować podczas studiowania tego tematu.



1. Przyjmować Pismo Święte dosłownie.

Jeżeli nie przyjmujemy Słowa Bożego w prosty i dosłowny sposób, tedy każdy może wyczytać sobie z niego to co chce, /a Pismo nie podlega dowolnemu wykładowi/. Pamiętajmy, że Pismo było często tworzone przez prostych ludzi i skierowane także do prostych ludzi. Głębia i moc tych słów pochodziła z tego, że były to Boże i natchnione Duchem Świętym Słowa.

Tam gdzie kontekst zawiera w sobie symbolikę, alegorię czy metaforę tam winniśmy Słowo interpretować w sposób symboliczny, alegoryczny, czy metaforyczny.

Alegorie są opowiadaniami mającymi w sobie ukrytą symbolikę w celu nauczenia ważnych zasad moralnych lub duchowych np. Przyp. Sal. 5, 15 – 23 „Pij wodę z własnej cysterny...”

metafory == przenośnie typu Ja Jestem Dobry Pasterz.



2. Symbole użyte przez proroków można interpretować poprawnie tylko przy pomocy Biblii, która używa tych samych symboli w innych miejscach.

Tam gdzie występuje symbolika, winniśmy ją interpretować symbolicznie takimi samymi symbolami z innych miejsc Biblii - musi ona jednak wskazywać na coś rzeczywistego. Świat duchowy jak i świat materialny są światami rzeczywistymi, dlatego symbolika musi wskazywać na coś rzeczywistego. Wszystkie filozofie i nauki odwodzące nas od rzeczywistości - zwodzą.



3. Język podobieństw w Biblii to użycie najlepszego dostępnego języka, by opisać duchową wizję, którą otrzymał prorok.



Apokalipsa

Np. . Ezechiela 1:4 -

4 I spojrzałem, a oto gwałtowny wiatr powiał z północy i pojawił się wielki obłok, płomienny ogień i blask

dokoła niego, a z jego środka spośród ognia lśniło coś jakby błysk polerowanego kruszcu.

5 A pośród niego było coś w kształcie czterech żywych istot. A z wyglądu były podobne do człowieka,



Interpretacja proroctw zawierających podobieństwa, też musi wskazywać na rzeczywistość.



4. Kiedy prosty sens proroctwa jest oczywisty, powinniśmy brać słowa dosłownie wg normalnego i literackiego znaczenia.

Normalne = dosłowne, proste znaczenie tego, co zawiera. /nie wkładać tam treści, której tam nie ma/.

Literackie środki w Biblii to: proza, narracja, poezja, ekspresja poetycka , /porównanie i metafora/, przypowieści, alegorie, hiperbole, eufemizmy.



5. Pokora.

- Przecież to wszystko moja ręka uczyniła tak, że to wszystko powstało - mówi Pan. Lecz Ja patrzę na tego, który jest pokorny i przygnębiony na duchu i który z drżeniem odnosi się do mojego słowa.

Izajasza 66:2

Należy unikać przesadnej pewności siebie w wyrażaniu opinii, dogmatyzowania. Podchodzić do proroctw z pokorą i modlitwą. Pamiętajmy, iż Słowa te są Słowami świętymi pochodzącymi od samego Boga, i że pewne przepowiednie będą zrozumiałe tylko wtedy, kiedy się zaczną spełniać.







Po co Bóg dał aż 1/ 5 część Biblii stanowiącą o proroctwach.



Proroctwa były spisane tak samo jak cuda o Jezusie Chrystusie, aby nam łatwiej było wierzyć.

Ew. Jana 20, 31

My nie możemy oglądać Boga tak jak oglądał go Adam przed upadkiem w grzech, gdyż byśmy zaraz pomarli, więc musimy wierzyć. To wiara jest drogą do Boga na przestrzeni całej historii ludzkości.

Nie możemy pytać Boga dlaczego umieścił tyle proroctw w Biblii, ale możemy i powinniśmy pytać siebie dlaczego tak ogromną ilość proroctw Bóg umieścił w Biblii.



Wykład 1 - Niektóre proroctwa już spełnione





Powtórzonego Prawa 18:15 Proroka takiego jak ja jestem, wzbudzi ci Pan, Bóg twój, spośród ciebie, spośród twoich braci. Jego słuchać będziecie.

16 Według tego, jak prosiłeś Pana, Boga twego, na Horebie, w dniu zgromadzenia, mówiąc: Nie chciałbym już słyszeć głosu Pana, Boga swego, i patrzeć nadal na ten wielki ogień, abym nie zginął,

17 Pan rzekł do mnie: Słusznie powiedzieli.

18 Wzbudzę im proroka spośród ich braci, takiego jak ty. Włożę moje słowa w jego usta i będzie mówił do nich wszystko, co mu rozkażę.

Rzymian 3:1 Czymże więc góruje Żyd? Albo co za pożytek jest z obrzezania?

2 Wielki pod każdym względem. Przede wszystkim ten, że im zostały powierzone wyrocznie Boże.



Rzymian 9 1 - 5

3 Albowiem ja sam gotów byłem modlić się o to, by być odłączony od Chrystusa za braci moich, krewnych moich według ciała,

4 Izraelitów, do których należy synostwo i chwała, i przymierza, i nadanie zakonu, i służba Boża, i obietnice,

5 do których należą ojcowie i z których pochodzi Chrystus według ciała; Ten jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen.





Tyr

Ezechiel 26 1 – 21 przeczytać 27r. 28r. mówią o bogactwie i potędze miasta Tyr.

Izajasz 23, 1 – 9 Joel,3, 9 - 11

Przywiodę na ciebie wiele narodów

Zburzę mury Tyru.

Przywiodę przeciwko tobie Nabuchodonozora

Kamienie twoje i drzewa i proch twój do wody rzucę

I powstaną z stolic swoich wszyscy książęta morscy.... strachem będą przyodziani.



W roku 573 przed Chrystusem /586- rozpoczęcie oblężenia, czyli najbardziej tragiczny moment w historii Izraela, ostatni król Judy Sedekiasz zabrany do niewoli, pozbawiony wzroku, zabici jego synowie, wymordowani starcy, mężczyźni, kobiety, dziewice, dzieci - w Jerozolimie; zburzenie miasta Jerozolimy, ograbienie i spalenie świątyni/, zdobył to miasto po 13 letnim oblężeniu - Nabuchodonozor.

Mieszkańcy Tyru uciekli na wyspę, nie pozostawiając w mieście żadnych kosztowności. Nabuchodonozor zburzył to miasto, ale nie będąc w stanie dalej ich ścigać wrócił do Babilonu.

Ale to było tylko częściowo wypełnione proroctwo. Druga jego część wypełniła się 250 lat później za czasów Aleksandra Wielkiego/ ucznia Arystotelesa/ w okolicach 335r. przed narodzeniem Pana

Co zrobił Aleksander Wielki: kiedy przyszedł pod zniszczony Tyr to zobaczył, że życie Tyryjczyków kwitnie na pobliskiej wyspie. Wydał więc rozkaz usypania wału od lądu stałego, aż po wyspę. Setki tysięcy ton ruin po starym mieście znalazło się w morzu, ponieważ brakowało mu budulca na usypanie tego wału. Musiał więc wyczyścić, zdrapać cały ten teren po starym mieście, by z niego zbudować wał - w tak dosłowny sposób wypełnił Bóg proroctwo o Tyrze. Dzisiaj po 2300 latach to miejsce w dalszym ciągu świetnie nadaje się do tego, by na nim zbudować miasto, a jednak miasto to nigdy nie zostało odbudowane. Jest to płaskie, nagie, mało ważne miejsce, gdzie rybacy rozpościerają swoje sieci.





Babilon



Proroctwo z Izajasza 13, 19 – 21 712 lat przed narodzeniem Pana.

Jeremiasz 51, 26

Izajasza 48:14 Zbierzcie się wszyscy i słuchajcie! Kto z nich to przepowiedział? Ten, którego Pan miłuje, wykona jego wolę na Babilonie, a jego ramię na Chaldejczykach.

15 Ja, Ja to przepowiedziałem i Ja go powołałem, sprowadziłem go i on szczęśliwie dokona swojego dzieła.



Izajasza 48:20 Wychodźcie z Babilonu, uciekajcie od Chaldejczyków! Głośno i radośnie to zwiastujcie, rozgłaszajcie to. Roznoście tę wieść do krańców ziemi! Mówcie: Pan wykupił swojego sługę Jakuba.

Babilon był jednym z największych i najbogatszych miast wszystkich czasów. Otoczony był murami grubymi na 90 stóp / 30m./ , a wysokimi na 300 stóp /100m/. Długość muru – 60 mil / 100km./ szerokość miasta 15 mil - 25 km. Wspaniałe luksusowe budowle, podwieszane ogrody, dobrobyt, bogactwo, przepych. Miasto okraszone złotem i drogimi kamieniami, pałace, mnóstwo drzew owocowych . Rzeka przepływająca przez to miasto gwarantowała zaopatrzenie w wodę i ryby, a grunty rolne mogły żywić całe miasto nawet przy wieloletnim oblężeniu. Miasto obwarowane, nie do zdobycia. A jednak miasto to padło w 538r. przed narodzeniem Chrystusa zgodnie z przepowiedniami Słowa Bożego. Historia ta jest opisana w księdze Daniela. /Upadek Balsazara/.





Ziemia izraelska – miała się stać pustynią



Imperia jakie miały nadejść po Babilonii.



Izajasza 13:13 Dlatego sprawię, że niebiosa zadrżą, a ziemia ruszy się ze swojego miejsca z powodu srogości Pana Zastępów w dniu płomiennego jego gniewu,



Stary Testament zawiera około 300 miejsc dotyczących przyjścia Mesjasza. Sam Pan przytaczał wiele z tych proroctw dotyczących siebie . On sam świadczył, że słowa wypełniają się na oczach tychże ludzi.



Np. Dziś wypełniło się to Pismo w uszach waszych. Łuk. 4, 21

Zadanie domowe - znaleźć miejsca, które Jezus cytuje odnosząc do siebie jako wypełnione proroctwo o Nim.



Poniżej proroctwa i ich wypełnienie dotyczące Mesjasza, na których wypełnienie nie miał wpływu człowiek - Jezus Chrystus.



1. Tuż przed rozpoczęciem przez Pana Jezusa publicznego usługiwania miał powstać prorok, którego zadaniem miało być wskazanie ludowi na Pana Jezusa.



PROROCTWO

Malachiasza 3:1 Oto Ja posyłam mojego anioła, aby mi przygotował drogę przede mną. Potem nagle przyjdzie do swej świątyni Pan, którego oczekujecie, to jest anioł przymierza, którego pragniecie. Zaiste, on przyjdzie - mówi Pan Zastępów.( 400 lat przed Chrystusem).

Izajasza 40:3 Głos się odzywa: Przygotujcie na pustyni drogę Pańską, wyprostujcie na stepie ścieżkę dla Boga naszego! ( 700 lat przed Chrystusem).





WYPEŁNIENIE

Marka 1:4 Na pustyni wystąpił Jan Chrzciciel i głosił chrzest upamiętania na odpuszczenie grzechów.

Łukasza 3:15 Gdy zaś lud oczekiwał i wszyscy w sercach swych rozważali, czy też Jan może nie jest Chrystusem,

16 sam Jan odpowiedział wszystkim, mówiąc: Ja chrzczę was wodą, lecz przychodzi mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów Jego...



2/ Mesjasz miał się narodzić z dziewicy.



PROROCTWO

Izajasza 7:14 Dlatego sam Pan da wam znak: Oto panna pocznie i porodzi syna, i nazwie go imieniem Immanuel.( Bóg z nami ), ( 700 lat przed Chrystusem ).



WYPEŁNIENIE

Łukasza 1:26 A w szóstym miesiącu Bóg posłał anioła Gabriela do miasta galilejskiego, zwanego Nazaret,

27 do panny poślubionej mężowi, któremu było na imię Józef, z domu Dawidowego, a pannie było na imię Maria.

28 I wszedłszy do niej, rzekł: Bądź pozdrowiona, łaską obdarzona, Pan z tobą, błogosławionaś ty między niewiastami.

29 Ale ona zatrwożyła się tym słowem i rozważała, co by mogło znaczyć to pozdrowienie.

30 I rzekł jej anioł: Nie bój się, Mario, znalazłaś bowiem łaskę u Boga.

31 I oto poczniesz w łonie, i urodzisz syna, i nadasz mu imię Jezus.

32 Ten będzie wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego. I da mu Pan Bóg tron jego ojca Dawida.

33 I będzie królował nad domem Jakuba na wieki, a jego królestwu nie będzie końca.

34 A Maria rzekła do anioła: Jak się to stanie, skoro nie znam męża?

35 I odpowiadając anioł, rzekł jej: Duch Święty zstąpi na ciebie i moc Najwyższego zacieni cię. Dlatego też to, co się narodzi, będzie święte i będzie nazwane Synem Bożym.

36 I oto Elżbieta, krewna twoja, którą nazywają niepłodną, także poczęła syna w starości swojej, a jest już w szóstym miesiącu.

37.Bo u Boga żadna rzecz nie jest niemożliwa.



Mateusza 1:25 Ale nie obcował z nią, dopóki nie powiła syna, i nadał mu imię Jezus.



3/ Obiecany Mesjasz miał się narodzić w małym mieście judzkim, Betlejem.





PROROCTWO



Micheasz 5,1 A ty, Betlejem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich! Z ciebie mi wyjdzie Ten, który będzie panował w Izraelu, a pochodzenie Jego od początku, od dni wieczności. ( 700 lat przed Chrystusem ).





WYPEŁNIENIE



Łukasza 2:1 I stało się w owe dni, że wyszedł dekret cesarza Augusta, aby spisano cały świat.

3 Szli więc wszyscy do spisu, każdy do swego miasta.

4 Poszedł też i Józef z Galilei, z miasta Nazaretu, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, dlatego że był z domu i z rodu Dawida,

5 aby był spisany wraz z Marią, poślubioną sobie małżonką, która była brzemienna.

6 I gdy tam byli, nadszedł czas, aby porodziła.

7 I porodziła syna swego pierworodnego, i owinęła go w pieluszki, i położyła go w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.





4/ Mesjasz miał być potomkiem króla Dawida i miał panować nad królestwem Jego na zawsze.



PROROCTWO

Izajasza 9:6 Potężna będzie władza i pokój bez końca na tronie Dawida i w jego królestwie, gdyż utrwali ją i oprze na prawie i sprawiedliwości, odtąd aż na wieki.( 700 lat przed Chrystusem )

2 Samuela 7:16 I trwać będzie twój dom i twoje królestwo na wieki przede mną; tron twój też utwierdzony będzie na wieki.

( 1000 lat przed Chrystusem).



WYPEŁNIENIE

Łukasza 1:30 I rzekł jej anioł: Nie bój się, Mario, znalazłaś bowiem łaskę u Boga.



32 Ten będzie wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego. I da mu Pan Bóg tron jego ojca Dawida.

33 I będzie królował nad domem Jakuba na wieki, a jego królestwu nie będzie końca.



5/ Król miał wjechać do Jerozolimy na oślęciu. ( 500 lat przed Chrystusem ).



PROROCTWO

Zachariasza 9,9 Wesel się bardzo, córko syjońska! Wykrzykuj, córko jeruzalemska! Oto twój król przychodzi do ciebie, sprawiedliwy on i zwycięski, łagodny i jedzie na ośle, na oślęciu, źrebięciu oślicy.( 500 lat przed Chrystusem ).



WYPEŁNIENIE

Mateusza 21:6 Poszli więc uczniowie i uczynili, jak im rozkazał Jezus,

7 przywiedli oślicę i źrebię i włożyli na nie szaty, i posadzili go na nich.

8 A wielki tłum ludu rozpościerał swe szaty na drodze, inni zaś obcinali gałązki z drzew i słali na drodze.

9.A rzesze, które go poprzedzały i które za nim podążały, wołały, mówiąc: Hosanna Synowi Dawidowemu! Błogosławiony, który przychodzi w imieniu Pańskim. Hosanna na wysokościach!



6/ Mesjasz miał zostać zdradzony przez przyjaciela za trzydzieści srebrników.





PROROCTWO

Psalmów 41:10 Nawet przyjaciel mój, któremu zaufałem, Który jadł mój chleb, Podniósł piętę przeciwko mnie.

( 1000 lat przed Chrystusem )



Zachariasza 11:12 Wtedy rzekłem do nich: Jeżeli uznacie to za słuszne, dajcie mi należną zapłatę, a jeżeli nie, zaniechajcie! I odważyli mi jako zapłatę trzydzieści srebrników.( 500 lat przed Chrystusem ).



WYPEŁNIENIE

Mateusza 26:14 Wtedy odszedł jeden z dwunastu, którego zwano Judasz Iskariot, do arcykapłanów

15 i rzekł: Co mi chcecie dać, a ja go wam wydam? Oni zaś wypłacili mu trzydzieści srebrników.



Mateusza 26:47 I gdy On jeszcze mówił, oto nadszedł Judasz, jeden z dwunastu, a wraz z nim liczny tłum z mieczami i z kijami, od arcykapłanów i od starszych ludu.

48 A ten, który go wydał, dał im znak, mówiąc: Ten, którego pocałuję, jest nim, bierzcie go.

49 I zaraz przystąpił do Jezusa, i rzekł: Bądź pozdrowiony, Mistrzu! I pocałował go.

50.A Jezus rzekł do niego: Przyjacielu, po co przychodzisz? Wtedy podeszli bliżej,rzucili się na Jezusa i pochwycili go.



7/ Pieniądze otrzymane za zdradę Mesjasza miały być dane garncarzowi. Transakcja miała mieć miejsce w domu Bożym.

PROROCTWO

Zachariasza 11:13 Lecz Pan rzekł do mnie: Wrzuć je do skarbca, tę wysoką cenę, na jaką mnie oszacowali! Wtedy wziąłem trzydzieści srebrników i wrzuciłem je w świątyni do skarbca. Zachariasza 11:13 Jednak Pan rzekł do mnie: Wrzuć do skarbony tę nadzwyczajną zapłatę, której w ich przekonaniu byłem godzien. Wziąłem więc trzydzieści srebrników i wrzuciłem je do skarbony domu Pańskiego. ( Biblia Tysiąclecia ). ( 500 lat przed Chrystusem ).



WYPEŁNIENIE

Mateusza 27:3 Wtedy Judasz, który go zdradził, widząc, że został skazany, żałował tego, zwrócił trzydzieści srebrników arcykapłanom oraz starszym

4 i rzekł: Zgrzeszyłem, gdyż wydałem krew niewinną. A oni rzekli: Cóż nam do tego? Ty patrz swego.

5 Wtedy rzucił srebrniki do świątyni, oddalił się, poszedł i powiesił się.

6 A arcykapłani wzięli srebrniki i rzekli: Nie wolno kłaść ich do skarbca, gdyż jest to zapłata za krew.

7 Po naradzie więc nabyli za nie pole garncarza na cmentarz dla cudzoziemców.

8. Dlatego owo pole nazywa się do dnia dzisiejszego Polem Krwi.



8/ Mesjasz miał być uderzony, Jego uczniowie mieli Go opuścić.

PROROCTWO

Zachariasza 13:7 Ocknij się, mieczu, przeciwko mojemu pasterzowi i przeciwko mężowi - mojemu towarzyszowi! - mówi Pan Zastępów. - Uderz pasterza i będą rozproszone owce...( 500 lat przed Chrystusem ).

WYPEŁNIENIE

Mateusza 26:55 W tej godzinie rzekł Jezus do tłumu: Jak na zbójcę wyszliście z mieczami i kijami, aby mnie pochwycić; codziennie siadywałem w świątyni i nauczałem, a nie pojmaliście mnie.

56 Ale to wszystko się stało, aby się wypełniły Pisma prorockie. Wtedy wszyscy uczniowie go opuścili i uciekli.



9/ Twarz i ciało Mesjasza miały zostać do tego stopnia skatowane, że trudne miało być rozpoznanie, że to człowiek.

PROROCTWO

Izajasza 52:14 Jak wielu się przeraziło na jego widok - tak zeszpecony, niepodobny do ludzkiego był jego wygląd, a jego postać nie taka jak synów ludzkich...( 700 lat przed Chrystusem ).

WYPEŁNIENIE

Mateusza 26:67 Wtedy pluli na jego oblicze i policzkowali go, a drudzy bili go pięściami... Mateusza 27:29 I uplecioną z ciernia koronę włożyli na głowę jego, a trzcinę dali w prawą rękę jego, i upadając przed nim na kolana, wyśmiewali się z niego i mówili: Bądź pozdrowiony, królu żydowski!

30 I plując na niego, wzięli trzcinę i bili go po głowie.



10/ Mesjasz miał stać się sławnym na cały świat.



PROROCTWO

Izajasza 52:15 tak wprawi w zdumienie liczne narody, królowie zamkną przed nim swoje usta, bo zobaczą to, czego im nie opowiadano, i zrozumieją to, czego nie słyszeli.

( 700 lat przed Chrystusem )



WYPEŁNIENIE

( Pomiędzy wszystkimi narodami na całym obliczu ziemi znajdują się ci, którzy idą w ślad za tym Mesjaszem, Jezusem. Nawet królowie podziwiali Go, że On jest Panem Jednak proroctwo to odnosi się jeszcze i do przyszłego czasu, kiedy Chrystus powróci na tę ziemię w wielkiej chwale).



11/ Posłańcy Boży będą zwiastowali tego Mesjasza, ale niewielu tylko Weń uwierzy.



PROROCTWO

Izajasza 53:1 Kto uwierzył wieści naszej, a ramię Pana komu się objawiło? (700 lat przed Chrystusem ).





WYPEŁNIENIE

Jana 12:37 A chociaż tyle cudów dokonał wobec nich, nie wierzyli w niego,

38.aby się wypełniło słowo proroka Izajasza, jakie wypowiedział: Panie, któż uwierzył wieści naszej, a komu objawiło się ramię Pana?



12/ Ani pochodzenie społeczne, ani wygląd Mesjasza nie będzie stanowił dla ludzi atrakcji, przyciągającej ich do Niego.



PROROCTWO

Izajasza 53:2 Wyrósł bowiem przed nim jako latorośl i jako korzeń z suchej ziemi. Nie miał postawy ani urody, które by pociągały nasze oczy i nie był to wygląd, który by nam się mógł podobać.( 700 lat przed Chrystusem ).



WYPEŁNIENIE

Jana 1:46 Wtedy Natanael rzekł do niego: Czy z Nazaretu może być coś dobrego? Filip na to: Pójdź i zobacz! ( Jezus żył w Nazarecie ).



13/ Mesjasz miał cierpieć za człowieka, a jednak przez człowieka być odrzucony.



PROROCTWO

Izajasza 53:3 Wzgardzony był i opuszczony przez ludzi, mąż boleści, doświadczony w cierpieniu jak ten, przed którym zakrywa się twarz, wzgardzony tak, że nie zważaliśmy na Niego.

4 Lecz on nasze choroby nosił, nasze cierpienia wziął na siebie. A my mniemaliśmy, że jest zraniony, przez Boga zbity i umęczony.( 700 lat przed Chrystusem ).



WYPEŁNIENIE

( Przeczytaj wiersze podane na poprzedniej stronicy, które wskazują, jak straszne wycierpiał męki ).

Mateusza 8:16 A gdy nastał wieczór, przywiedli do niego wielu opętanych, a On wypędzał duchy słowem i uzdrawiał wszystkich, którzy się źle mieli,

17 aby się spełniło, co przepowiedziano przez Izajasza proroka, mówiącego: On niemoce nasze wziął na siebie i choroby nasze poniósł.



14/ Mesjasz miał przez swoje cierpienia ponieść karę za grzechy człowieka.



PROROCTWO

Izajasza 53:5 Lecz on zraniony jest za występki nasze, starty za winy nasze. Ukarany został dla naszego zbawienia, a jego ranami jesteśmy uleczeni.

6 Wszyscy jak owce zbłądziliśmy, każdy z nas na własną drogę zboczył, a Pan jego dotknął karą za winę nas wszystkich. ( 700 lat przed Chrystusem ).



WYPEŁNIENIE

1 Koryntian 15:3 Najpierw bowiem podałem wam to, co i ja przejąłem, że Chrystus umarł za grzechy nasze według Pism

1 Piotra 2:24 On grzechy nasze sam na ciele swoim poniósł na drzewo, abyśmy, obumarłszy grzechom, dla sprawiedliwości żyli; jego sińce uleczyły was.

25 Byliście bowiem zbłąkani jak owce, lecz teraz nawróciliście się do pasterza i stróża dusz waszych.



15/ Mesjasz miał być prześladowany i wreszcie umrzeć śmiercią męczeńską, a jednak miał znosić to wszystko całkiem spokojnie i cicho, nie usiłując samego siebie usprawiedliwić.



PROROCTWO

Izajasza 53:7 Znęcano się nad nim, lecz on znosił to w pokorze i nie otworzył swoich ust, jak jagnię na rzeź prowadzone i jak owca przed tymi, którzy ją strzygą, zamilkł i nie otworzył swoich ust.

8 Z więzienia i sądu zabrano go, a któż o jego losie pomyślał? Wyrwano go bowiem z krainy żyjących, za występek mojego ludu śmiertelnie został zraniony.

( Oznacza to, że z pośpiechem wywleczono Go z więzienia i nie dano Mu czasu i zwłoki na dokonanie sądu. Zazwyczaj skazaniec zawsze jeszcze ma jakiś okres zwłoki, kiedy jest możliwość rozpatrzenia jego sprawy i ewentualnego uniewinnienia). ( 700 lat przed Chrystusem ).



WYPEŁNIENIE

Mateusza 26:51 I oto jeden z tych, którzy byli z Jezusem, wyciągnął rękę, dobył miecza swego, uderzył sługę arcykapłana i uciął mu ucho.

52 Wtedy rzecze mu Jezus: Włóż miecz swój do pochwy; wszyscy bowiem, którzy miecza dobywają, od miecza giną.

53 Czy myślisz, że nie mógłbym prosić Ojca mego, a On wystawiłby mi teraz więcej niż dwanaście legionów aniołów?

54 Ale jak by wtedy wypełniły się Pisma, że tak się stać musi?

Mateusza 26:62 Wówczas powstał arcykapłan i rzekł do niego: Nic nie odpowiadasz na to, co ci świadczą przeciwko tobie?

63 Ale Jezus milczał: Wtedy arcykapłan rzekł do niego: Zaklinam cię na Boga żywego, abyś nam powiedział, czy Ty jesteś Chrystus, Syn Boga.

Mateusza 27:12 A gdy go oskarżali arcykapłani i starsi, nic nie odpowiedział.

13 Wtedy rzekł mu Piłat: Czy nie słyszysz, jak wiele świadczą przeciwko tobie?

14 Lecz On nie odpowiedział mu na żadne słowo, tak iż namiestnik bardzo się dziwił.





16/ Mesjasz miał być potraktowany na równi ze złoczyńcami, a jakiś bogaty człowiek miał zająć się Nim po śmierci. Mesjasz miał być bezgrzeszny.

_________________
Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił.
Ef 2.8-9


Śr kwi 02, 2008 22:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL