Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 19:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 "Legalne Niewolnictwo" 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr lut 06, 2008 22:07
Posty: 3
Post "Legalne Niewolnictwo"
witam, to mój pierwszy post, bla bla bla... a wiec:


chciałbym poruszyć temat o niewolnictwie w biblii.
przeniosłem swój temat ze strony http://www.kosciol.pl zeby zobaczyć co na to wy powiecie a więc:
udało mi sie zebrać z biblii parę cytatów o niewolnictwie:

Cytuj:
z Kpł 25:44-46 Kiedy będziecie potrzebowali niewolników i niewolnic, to będziecie ich kupowali od narodów, które są naokoło was. Także będziecie kupowali dzieci przychodniów osiadłych wśród was, przychodniów i potomków ich, urodzonych w waszym kraju. Ci będą waszą własnością. Zostawicie ich w dziedzictwie waszym synom, aby ich posiadali na własność, na zawsze. Będziecie ich uważać za niewolników. Ale z braćmi Izraelitami nie będziecie się obchodzili srogo.

bóg stworzył tylko izraelitów ze tak bardzo ich lubi?
wyrażnie można wywnioskować ze Izraelici jako niewolnicy muszą być traktowani łagodniej!! co to powoduje? ze Bóg pozwala z innych krajów sprowadzać niewolników. a to powoduje ze niewolnicy NIE MUSZĄ BYĆ TRAKTOWANI RÓWNO, czyli z INNYMI niewolnikami można robić co sie chce.
a wiec jeśli bóg stworzył świat, stworzył też ludzi. albo stworzył wszystkich ludzi albo tylko część skoro nie muszą wszyscy być traktowani równo.


Cytuj:
z Wj 21:2-6 Jeśli kupisz niewolnika - Hebrajczyka, będzie służył sześć lat, w siódmym roku zwolnisz go bez wykupu. Jeśli przyszedł sam, odejdzie sam, a jeśli miał żonę, odejdzie z żoną. Lecz jeśli jego pan dał mu żonę, która zrodziła mu synów i córki, żona jak i dzieci będą należeć do pana, a on odejdzie sam. A jeśliby niewolnik oświadczył wyraźnie: "Miłuję mojego pana, moją żonę i moje dzieci i nie chcę odejść wolny", wówczas zaprowadzi go pan przed Boga i zawiedzie do drzwi albo do bramy, i przekłuje mu pan jego ucho szydłem,8O i będzie niewolnikiem jego na zawsze.


nie rozumiem jaki niewolnik uwielbia być niewolnikiem.
co prawda, niektórzy lubili być niewolnikami zazwyczaj z przyzwyczajenia. uzależnili sie od swojego pana, nie znając inn ego sposobu życia jak praca za darmo. nadal nie zmienia faktu ze tutaj człowiek jest "towarem"
aha, w zakładach rzeźniczych krowom nakłada sie na ucho numerek. widać podobienstwo?

Cytuj:
z Wj 21:7-11Jeśliby ktoś sprzedał swą córkę w niewolę jako niewolnicę*, nie odejdzie ona, jak odchodzą niewolnicy. A jeśliby nie spodobała się panu, który dla siebie, niech pozwoli ją wykupić. Ale nie może jej sprzedać obcemu narodowi, gdyż byłoby to oszustwem wobec niej. Jeśli zaś przeznaczył ją dla syna, to niech uczyni z nią, jak prawo nakazuje obejść się z córkami. Jeśli zaś weźmie sobie inną, nie może tamtej odmawiać pożywienia, odzieży i wspólnego mieszkania. Jeśli nie spełni wobec niej tych trzech warunków, wówczas odejdzie ona wolna bez wykupu.


kiedyś ludzie tak myśleli:
"rodzmy dzieci dla pieniedzy..."
tu jest wyrażnie pokazane ze każdy kto ma dzieci może najwyrażniej "za zgodą Boga" sprzedać swoje dziecko. co to znaczy? ze to dziecko jest traktowane jako towar. bóg wyrażnie pozwala swoim ludziom stworzonych przez samego siebie handlować nimi. bo jakze może być inaczej?
nasuwa sie tez pytanie: dlaczego nie moze sprzedać obcemu nadrodowi?

Cytuj:
z Wj 21:20-21Kto by pobił kijem swego niewolnika lub niewolnicę, tak iżby zmarli pod jego ręką, winien być surowo ukarany. 21 A jeśliby pozostali przy życiu jeden czy dwa dni, to nie będzie podlegał karze, gdyż są jego własnością


hmmm... gdzie tu jest sprawiedliwośc?
tu bóg daje ludziom pozwolenie na katowanie swoich "własności" bo ba, jeśli skatuje sie go i nie przeżyje to każemy tego co skatował, ale jeśli pocierpi przez 2 dni to jest ROZGRZESZONY.


Cytuj:
z Efez 6:5 Niewolnicy, ze czcią i bojaźnią w prostocie serca bądźcie posłuszni waszym doczesnym panom, jak Chrystusowi,


8O haha, ten cytat poprostu mnie rozbawił.
jest takie boże przykazanie: "Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie." jak myślicie, czy bóg powinien pozwalać właścicielom poczuć sie jak bóg w stosunku do niewolników?
czyli niewolnicy powinni uważać ze jego właściciel jest na równi z bogiem.

hmmm, nasuwa sie tez takie pytanie: czy Chrystus mógł mieć swoich niewolników?

Cytuj:
z 1 Tm 6:1-2 Wszyscy, którzy są pod jarzmem jako niewolnicy, niech własnych panów uznają za godnych wszelkiej czci, ażeby nie bluźniono imieniu Boga i [naszej] nauce. Ci zaś, którzy mają wierzących panów, niechaj ich nie lekceważą z tego powodu, że są braćmi, ale niech im lepiej służą, dlatego że są oni wierzącymi i umiłowanymi jako uczestnicy dobrodziejstwa. Tych rzeczy nauczaj i do nich zachęcaj!


zmuszanie do wiary chrzescijanskiej?

Cytuj:
z Łk 12:47-48 Sługa, który zna wolę swego pana, a nic nie przygotował i nie uczynił zgodnie z jego wolą, otrzyma wielką chłostę


oto drugi dowód na to ze właściciele niewolników mogą prawo katować swoich ludzi. Bóg nie ma nic przeciwko. w koncu to pod jego natchnieniem została napisana ta biblia.
a coś ponoć słyszałem gdzieś ze bóg kaze przebaczać


a więc wnioski do wszystkich cytatów.
przede wszystkim powinno sie założyć ze te cytaty na 100% są pod natchnieniem Boga czy tam Ducha Świetego, mniejsza to.

otóż ja chciałbym założyć coś innego. chciałbym powiedzieć ze te cytaty NIE SĄ PISANE POD NATCHNIENIEM.

skoro w biblii jest tyle wzmianek o niewolnictwie to można uznać to jako coś legalnego. kiedyś niewolnictwo było bardzo powszechne. każdy miał prawo mieć jakiegoś niewolnika, każdy miał prawo z nim zrobić co chce.a wiec autorzy tych cytatów musieli napisać cokolwiek o niewoli, zeby to nadal było legalne.
zeby sie móc bronić takim tekstem: "jeśli mi bóg pozwala miec niewolnika to czemu go nie mam mieć?"
te teksty mają podłoże czysto ekonomiczne. kraj sie mógł rozwijać dobrze tylko dzieki nim.
a wiec jesli część cytatów nie mogłaby byc pisana pod natchnieniem to jakie prawdopodobienstwo ze w ogóle w biblii miał udział sam Bóg?

a wy co o tym myślicie?


Śr lut 06, 2008 23:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 29, 2008 9:47
Posty: 866
Post Re: "Legalne Niewolnictwo"
mathias777 napisał(a):
każdy miał prawo mieć jakiegoś niewolnika, każdy miał prawo z nim zrobić co chce.

Nigdy przenigdy i nigdzie nikt nie miał takiego prawa. Kwestia tylko taka, że ludzie nie zawsze o tym wiedzieli.


Temat do zamknięcia.


Śr lut 06, 2008 23:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 06, 2008 22:07
Posty: 3
Post Re: "Legalne Niewolnictwo"
hitman napisał(a):
mathias777 napisał(a):
każdy miał prawo mieć jakiegoś niewolnika, każdy miał prawo z nim zrobić co chce.

Nigdy przenigdy i nigdzie nikt nie miał takiego prawa. Kwestia tylko taka, że ludzie nie zawsze o tym wiedzieli.


Temat do zamknięcia.


co ty nie powiesz... biblia i historia mówi co innego.

temat już do zamknięcia? ducha ześ zobaczył? czego sie przestraszyłeś?


Śr lut 06, 2008 23:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
każdy miał prawo mieć jakiegoś niewolnika, każdy miał prawo z nim zrobić co chce

Zacytuj odpowiedni fragment Biblii, który to potwierdzi


Cz lut 07, 2008 9:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 29, 2008 9:47
Posty: 866
Post Re: "Legalne Niewolnictwo"
mathias777 napisał(a):
co ty nie powiesz... biblia i historia mówi co innego

O tym, czy ktoś ma jakieś prawo czy nie, nie decyduje ani biblia ani historia. Nie wiem czy wiesz, ale prawo to nie jest "widzimisię" jednego człowieka lub grupy, choć demokracja może skłaniać do takiego wniosku.


Cz lut 07, 2008 10:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post Re: "Legalne Niewolnictwo"
hitman napisał(a):
Nie wiem czy wiesz, ale prawo to nie jest "widzimisię" jednego człowieka lub grupy

A niby co? Z tego co mi wiadomo konstytucję i kodeksy prawne w Polsce stworzyli ludzie według własnych przekonań.


Cz lut 07, 2008 11:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 29, 2008 9:47
Posty: 866
Post Re: "Legalne Niewolnictwo"
Zencognito napisał(a):
hitman napisał(a):
Nie wiem czy wiesz, ale prawo to nie jest "widzimisię" jednego człowieka lub grupy

A niby co? Z tego co mi wiadomo konstytucję i kodeksy prawne w Polsce stworzyli ludzie według własnych przekonań.

Nie. Prawo stworzył Bóg i zapisał je w stworzeniu. Prawa się nie tworzy, ale odczytuje. Od tego jest filozofia. A wynikiem tego, jest prawo stanowione, ale prawo i prawo stanowione, to dwie różne rzeczy. Prawo stanowione niestety nie odwzorowuje idealnie prawa, ponieważ ludzie są niedoskonali i wtrącają tam właśnie swoje "widzimisię". I tak prawo stanowione niestety ma naleciałości ludzkie, tj. "Jak Kali ukradnie krowę to dobrze a jak Kalemu ktoś ukradnie krowę to źle".


Cz lut 07, 2008 11:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post Re: "Legalne Niewolnictwo"
hitman napisał(a):
Nie. Prawo stworzył Bóg i zapisał je w stworzeniu. Prawa się nie tworzy, ale odczytuje. Od tego jest filozofia.

Jaaaasne - i oczywiście najlepiej dekoduje filozofia katolicka, a najlepiej odczytują katolicy. Daruj sobie proszę tego typu teorie.


Cz lut 07, 2008 11:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 29, 2008 9:47
Posty: 866
Post Re: "Legalne Niewolnictwo"
Zencognito napisał(a):
Jaaaasne - i oczywiście najlepiej dekoduje filozofia katolicka

Nie ma innej filozofii. Katolicki znaczy powszechny, czyli "po wsze..." czyli "po wszystke..." czyli "wszędzie. Prawda jest wszędzie taka sama. Katolicki nie znaczy zgdony z nauką Kościoła Katolickiego. Wiara katolicka to wiara powszechna, czyli wiara, którą Jezus kazał głosić wszędzie, czyli "po wsze granice" czyli "po wszystkie granice" czyli wszystkim narodom. Katolicki to znaczy dla wszystkich. Prawda jest wszędzie taka sama, bo jest obiektywna. Czy ktoś jest katolikiem, czy muzułmaninem czy buddystą, to grawitacja będzie zawsze działała w dół. Taka jest prawda powszechna i dla każdego, a więc jest to prawda katolicka. Widać nie znasz znaczenia słowa "katolicki". Filozofia, która odczytuje obiektywną i niezmienną prawdę o bycie, jest katolicka, bo jest powszechna, czyli aktualna w każdym miejscu i w każdym czasie. Wcale nie jest to filozofia, która zgadza się z wiara katolicką. I nie ważne jakiego jesteś wyznania, bo prawa nie jest kwestią wyznania, tylko kwestią widzenia - widzenia zdrowymi oczami, bo patrzenie jest metodą filozoficzną). Prawa człowieka to nie jest kwestia wiary, ale kwestia oczu. Bo nie trzeba być katolikiem (tzn. wyznawać wiarę katolicką) aby móc odkryć, że każdy człowiek jako osoba, jest obdarzony prawami osobowymi, czyli godnością. Wiara nie jest tu do niczego potrzebna. Możesz być zagorzałym ateistą, a jednak będziesz widział własnymi oczami, że Twoje dziecko ma prawo nie być głodnym, ma prawo do zabawy, do odpoczynku, do opieki, do bezpieczeństwa itd, które wynika z tego, że jest dzieckiem - wynika z jego natury. Wiara nie ma tu zupełnie żadnego znaczenia, bo to jest kwestia rozumu i zdrowych oczu.


Cz lut 07, 2008 12:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 06, 2008 22:07
Posty: 3
Post 
Kamyk napisał(a):
Cytuj:
każdy miał prawo mieć jakiegoś niewolnika, każdy miał prawo z nim zrobić co chce

Zacytuj odpowiedni fragment Biblii, który to potwierdzi


pierwszy, czwarty i siódmy cytat w pierwszym poście


Cz lut 07, 2008 12:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Pierwszy cytat nic nie mówi o tym, że można zrobić z niewolnikiem co się tylko chce, czwarty cytat mówi wręcz przeciwnie, że za zabicie niewolnika jest śmierć, a siódmy cytat w ogóle ma inny kontekst i nie mówi wprost o niewolnictwie


Cz lut 07, 2008 12:21
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt sie 24, 2007 7:05
Posty: 1600
Post 
tak czy siak autor tej księgi wkłada w usta Boga słowa,które legitymizują zniewolenie człowieka przez człowieka i czynienie istoty ludzkiej przdmiotem handlu.
może nie?

_________________
O ile Roland się orientował, religia krzyża jako kolejna nauczała, że miłość i morderstwo są ze sobą nierozerwalnie związane, a koniec końców Bóg i tak zawsze pije krew.


Cz mar 20, 2008 13:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 30, 2007 2:22
Posty: 196
Post 
Nie wiem, w czym problem. ST sankcjonuje niewolnictwo, choc nakłada na właściciela pewne ograniczenia i obowiązki (patrz powyższe cytaty).
NT odnosi się do instytucji niewolnictwa z pewną przyganą, ale nie żąda jej likwidacji. Żadna to tajemnica.
Skąd więc mielibyśmy wiedziec, że niewolnictwo nie jest rzeczą słuszną, gdyby nam tego nie wytłumaczył Urząd Nauczycielski.


Cz mar 20, 2008 20:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Bez wątpienia. Ale weź pod uwagę, że świat, w którym to się działo, był zupełnie inny. A przepis dostrzegał w niewolniku człowieka i dawał mu pewne prawa.

Święty Paweł mówi: nie ma już człowieka wolnego i niewolnika. Wszyscy są równi. Ale nie było rolą chrześcijaństwa powodowanie rewolucji społecznej w cesarstwie rzymskim.

Chrześcijaństwo nie jest od rewolucji, a od przemiany ludzkich serc. To jest prawdziwa droga wyzwolenia.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt mar 21, 2008 9:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 30, 2007 2:22
Posty: 196
Post 
jo_tka napisał(a):
Święty Paweł mówi: nie ma już człowieka wolnego i niewolnika. Wszyscy są równi. Ale nie było rolą chrześcijaństwa powodowanie rewolucji społecznej w cesarstwie rzymskim.


Oczywiście, że tak. Potrzeba było ponad prawie 2000 lat, żeby instytucja niewolnictwa wygasła - częściowo zawdzięczamy to siłowej interwencji chrześcijańskich mocarstw w XIX wieku.

Podobnie Paweł mówił, że nie ma Żyda ani Greka. Tymczasem podziały etniczne istnieją nadal - chociaż przynajmniej już teraz każdego czlowieka uważa się zasadniczo za... człowieka, a nie barbarzyńcę czy "ogniwo pośrednie".


Pt mar 21, 2008 9:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL