Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 6:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Apokalipsa-koniec świata 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz gru 20, 2007 16:27
Posty: 7
Post Apokalipsa-koniec świata
Witam
Jaki wg was fragment apokalipsy św.Jana najlepiej opisuje koniec świata?

Byłbym bardzo wdzięczny. Potrzebne mi to do matury jako wizja zagłady świata.


N kwi 13, 2008 17:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
Wizje zagłady świata znajdziesz w literaturze science-fiction. To inny gatunek literacki niż apokalipsa. Trzeba poszukać na innej półce.


N kwi 13, 2008 18:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 20, 2007 16:27
Posty: 7
Post 
Piotr1 napisał(a):
Wizje zagłady świata znajdziesz w literaturze science-fiction. To inny gatunek literacki niż apokalipsa. Trzeba poszukać na innej półce.
Też, ale przecież apokalipsa ukazuje wizje końca świata, a jako że to jest księga pierwsza chciałem ją użyć. To może ktoś mi doradzi.

Na razie mam fragment Ap 13, 1-4 ale nie wiem czo on jest najlepszy do tego opisu.

PS.Mój temat: Koniec i początek - wizja stworzenia świata i jego zagłady w literaturze, malarstwie i filmie. Omów problem, analizując właściwe przykłady.


N kwi 13, 2008 18:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 0:03
Posty: 301
Post 
Słowo Boże to nie zabawka...

To potęzne Słowo Żywego Boga. Jesli jesteś chrześcijaninem nawróconym, narodzonym na nowo, możesz używać Słowa Bożego żeby głosić Ewangelię zgubionym, żeby zwyciężać pokusy diabelskie, żeby budować się Słowem Pana.

_________________
Nie wstydzę się ewangelii Chrystusowej; jest ona bowiem mocą Bożą ku zbawieniu każdego, kto wierzy. (Rzymian 1:16)


Wt kwi 22, 2008 11:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 20, 2007 16:27
Posty: 7
Post 
Masa ja wiem to tylko nie wiem co to ma do tematu.


Śr kwi 23, 2008 10:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 15, 2008 18:19
Posty: 9
Post 
Apokalipsa jest tylko powieścia rozbudzającą wyobraźnie w której jest pełno metafor... Tam nie ma żadnej prawdy o końcu świata...

_________________
Bóg jest tylko odzwierciedleniem naszych lęków i potrzeby czuwania nad nami...


Pt maja 16, 2008 13:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 20, 2007 16:27
Posty: 7
Post 
Gamb napisał(a):
Apokalipsa jest tylko powieścia rozbudzającą wyobraźnie w której jest pełno metafor... Tam nie ma żadnej prawdy o końcu świata...

Wizja = nie zawsze prawda(zazwyczaj urojenie itp)


Pt maja 16, 2008 14:47
Zobacz profil

Dołączył(a): So lut 16, 2008 10:30
Posty: 317
Post 
loczi napisał(a):
Piotr1 napisał(a):
Wizje zagłady świata znajdziesz w literaturze science-fiction. To inny gatunek literacki niż apokalipsa. Trzeba poszukać na innej półce.
Też, ale przecież apokalipsa ukazuje wizje końca świata, a jako że to jest księga pierwsza chciałem ją użyć. To może ktoś mi doradzi.

Na razie mam fragment Ap 13, 1-4 ale nie wiem czo on jest najlepszy do tego opisu.

PS.Mój temat: Koniec i początek - wizja stworzenia świata i jego zagłady w literaturze, malarstwie i filmie. Omów problem, analizując właściwe przykłady.


Opis, o którym wspominasz jest opisem pasującym, pod warunkiem, że rozumiesz tą cała symbolikę. Odbierany dokładne, jest tak jak napisał Piotr 1. pasującym do gatunku science-fiction. "Ap 13:1
1. I ujrzałem Bestię wychodzącą z morza, mającą dziesięć rogów i siedem głów, a na rogach jej dziesięć diademów, a na jej głowach imiona bluźniercze.

(BT)
Ta symboliczna Bestia, ilość rogów, głów, diademy na jej głowie - wszystko ma biblijne znaczenie i ma swoje konkretne odnośniki. Istotnym jest, że zagłada tej Bestii nie jest równoznaczna z "końcem świata", ale zagładą, końcem czynników wchodzących w jej skład.
Co wyobraża ten dziwaczny zwierz opisany przez Jana wyobraża ten dziwaczny zwierz?Jeżeli dokładnie poznajesz nauki biblijne to odpowiedzi dostarcza sama Biblia. Zanim jeszcze w roku 539 p.n.e. upadł Babilon, żydowski prorok Daniel miał wizje, w których oglądał dzikie zwierzęta. W Księdze Daniela 7:2-8 opisuje cztery bestie wychodzące z morza: pierwsza przypominała lwa, druga niedźwiedzia, trzecia lamparta, potem zaś „pojawiło się czwarte zwierzę, straszne i groźne, i nadzwyczaj silne; (...) a miało dziesięć rogów”. Opis ten uderzająco przypomina bestię, którą widzi Jan około 96 roku n.e. Ona również posiada cechy lwa, niedźwiedzia i lamparta i ma dziesięć rogów. Co symbolizują ogromne zwierzęta ujrzane przez Daniela? On sam wyjaśnia: „Owe wielkie (...) zwierzęta, to czterej królowie, którzy powstaną na ziemi” (Daniela 7:17). A zatem bestie te wyobrażają „królów”, to znaczy ziemskie mocarstwa polityczne.
Pod koniec księgi Objawienia Jan zapisał słowa: "Ap 22:17
17. A Duch i Oblubienica mówią: Przyjdź! A kto słyszy, niech powie: Przyjdź! I kto odczuwa pragnienie, niech przyjdzie, kto chce, niech wody życia darmo zaczerpnie.

(BT). Wyraźnie jest mowa tam o życiu. Apokalipsa nie ma nic wspólnego z "końcem świata" w powszechnym zrozumieniu, ale zapowiada koniec wszystkim przeciwnikom Boga. Nad znaczeniem słów z psalmu 37 sam sie zastanów i pomyśl jak sie to ma do Apokalipsy przedstawianej w literaturze, kinematografii cz naukach licznych kościołów: "
Ps 37:29
29. Sprawiedliwi posiądą ziemię i będą mieszkać na niej na zawsze.
(BT)

Cytuj:
Omów problem, analizując właściwe przykłady.

Proponuję, abyś już bez konieczności zbierania materiałów do swojego tematu, przeanalizował biblijny przykład potopu, Noego i Jego rodziny.

_________________
"Żaden człowiek nie umocni się niegodziwością, lecz korzeniami prawych nic nie zachwieje"
(Przysłów 12:3)


So maja 24, 2008 18:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL