Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 22:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Listy apostolskie - nic nie mówią o Jezusie? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lis 09, 2007 13:55
Posty: 387
Post 
Inaczej nie znaczy lepiej :)
Zresztą nie sadzę żeby dziś nie znaleźli sie chętni do uwierzenia Apostołom. W swiecie religii dziś tak jak zawsze panuje nieustanny ferment. Istniejące religie dzielą sie i przekształcają, wciąż powstają nowe sekty które kiedys mogą się stać powszechnie wyznawanymi religiami. Wielu ludziom nie potrzeba żadnych dowodów i cytatów by uwierzyć. Zresztą nie widzę problemu. Jeden w coś uwierzy bez cytatów i coś napisze "ad maiorem Dei gloriam" a inny bedzie to cytował.

_________________
„Imagine there's no Heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky”


Pt maja 16, 2008 15:09
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt kwi 04, 2008 20:00
Posty: 62
Post Re: Listy apostolskie - nic nie mówią o Jezusie?
niktszczególny napisał(a):
Przeczytałem w portalu "Racjonalista", że w żadnym z listów apostolskich, pisanych przed powstaniem Ewangelii nie jest wspominany Jezus jako konkretna osoba żyjąca i działająca w konkretnym miejscu i czasie. Nie ma powołania na żadne miejsca, cuda i wydarzenia z Jego życia jako osoby z krwi i kości.
Przerzuciłem pobieżnie te listy (np. Św. Pawła) i rzeczywiście nic nie znalazłem. Wszystkie odwołania do Chrystusa są bardzo abstrakcyjne. Brak jakichkolwiek wydarzeń z Jego życia, dosłownego przytoczenia Jego słów itd.
Czy ktoś znający się lepiej na NT mógłby coś powiedzieć na ten temat? Czy to prawda? Najlepiej byłoby rzucić garść przeczących temu cytatów. Sam będę dalej szukał.

Proszę o niedopatrywanie się żadnych podtekstów i ukrytych intencji.


oczywiście zdania w stylu"brak jakichkolwiek wydarzeń z jego życia " sa pewnie tylko po to aby zachęcić do dyskusji?
tak to rozumiem.

bo przecież są fragmenty które o tym mówią.

dz.20:35
1 kr 11:23-25
dz 9:17


oczywiście tak na szybko znalazłem. A wiec są takie fragmenty


Cz maja 22, 2008 19:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post 
Dla mnie ważnym argumentem na to, że wczesne pisma chrześcijańskie (np. listy) nie musiały zajmować się życiem Jezusa są ... Dzieje Apostolskie. Nadal powszechnie przyjmowana jest teoria, że autor Dziejów jest ten sam co Ewangelii Łukasza. No i co się dzieje po zesłaniu Ducha Świętego? Albo gdy autor cytuje (czy redaguje) mowy apostołów? Nie ma prawie ani słowa o ziemskim życiu Jezusa, o uzdrawianiu, nauczaniu, cudach - liczy się jego śmierć i zmartwychstanie - czyli dokładnie jak np. w listach Pawłowych. Jakoś to, że nie mówili o życiu Jezusa, św. Łukaszowi nie przeszkadzało.

To jest trochę tak, że czytamy listy Pawła i szukamy tam często rzeczy, których on wcale nie zamierzał umieszczać. To tak jakbyśmy życie Jezusa chcieli zrekonstruować na podstawie kilku losowych encyklik papieskich.

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


Śr cze 04, 2008 20:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL