Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 9:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Powołanie do świętości (Mt 19, 16) 
Autor Wiadomość
zbanowana na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 15, 2007 21:52
Posty: 2219
Lokalizacja: GG 304230
Post Powołanie do świętości (Mt 19, 16)
Obszerna analiza tego fragmentu jest zawarta w Encyklice Veritatis Splendor

Ciekaw jestem Waszych spostrzeżeń.
Co szczególnie zwróciło Waszą uwagę w tym fragmencie, a także na co zwróciliście uwagę w Encyklice w odniesieniu do tego fragmentu Ewangelii?

temat dotyczy m.in. `konstrukcji Nieba`

Bogaty młodzieniec*

16 A oto zbliżył się do Niego pewien człowiek i zapytał: «Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?» 17 Odpowiedział mu: «Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry*. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania». 18 Zapytał Go: «Które?» Jezus odpowiedział: «Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, 19 czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!»* 20 Odrzekł Mu młodzieniec: «Przestrzegałem tego wszystkiego, czego mi jeszcze brakuje?» 21 Jezus mu odpowiedział: «Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!» 22 Gdy młodzieniec usłyszał te słowa, odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.


Cz maja 29, 2008 16:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Mm nadzieje że to mieści się w ramch tematu. Moje spostrzężenie jest takie że czesto rozumie sie ten fragment jako wezwanie do ubustwa, gdy ja widze tutaj wezwanie do wyzbycia się tego czego tak naprawde najcięzej nam się się wyzbyć. Nie bez przyczyny na końcu dołączono stwierdzenie że młodzieniec się zasmucił, bo miałe wiele posiadłości. Jezus chciał od niego tego co przyszłoby mu najtrudniej. Dla kogoś innego wyzwaniem może być zmiana stylu życia, choć nie ma w nim nic strasznego, a jednak zmiana pozwala na nowe spjrzenie na siebie i uczynienie życia dynamicznym, co może mieć też wpływ na wiarę.


Cz maja 29, 2008 23:38
Zobacz profil
zbanowana na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 15, 2007 21:52
Posty: 2219
Lokalizacja: GG 304230
Post 
Fragmet ten mówi przedewszytkim, o tym co jest konieczzne do Zbawienia i o tym co możemy jescze osiągnąć w naszym ziemskim pielgrzymowaniu, by bardziej uwielbić Boga. Za to jest przewidziana wielka nagroda w Niebie. Dotyczy to życia Radami Ewangelicznymi, czyli czystości, ubustwa i posłuszeństwa.

Pokój i Dobro


Pt maja 30, 2008 9:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
frater napisał(a):
Fragmet ten mówi przedewszytkim, o tym co jest konieczzne do Zbawienia i o tym co możemy jescze osiągnąć w naszym ziemskim pielgrzymowaniu, by bardziej uwielbić Boga. Za to jest przewidziana wielka nagroda w Niebie. Dotyczy to życia Radami Ewangelicznymi, czyli czystości, ubustwa i posłuszeństwa.

Yen fragment niczego takiego nie mówi, szczególnie, że dalsza część, której nie przytoczyłeś przeczy twoim słowom, że jest to "konieczne do zbawienia" - Jezus powiedział, że bogatym będzie trudniej się dostać do Królestwa.

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Pt maja 30, 2008 9:29
Zobacz profil
zbanowana na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 15, 2007 21:52
Posty: 2219
Lokalizacja: GG 304230
Post 
Przytoczyłem cały fragment.

W Encylkice Veritatis Splendor Papież mówi o różnej szczęśliwości w Niebie .
Jest to zapłata za drogę ziemskiego pielgrzymowania, którą wybraliśmy.

Czy tylko prześlizneliśmy się przez życie, czy wybraliśmy drogę dążenia do wielkiej Świętości.

O tym mowa jest także w Objawieniach zapisanych w Dzienniczku
Św. Faustyny Kowalskiej

Pokój i Dobro


Pt maja 30, 2008 10:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Tylko, że w Biblii jest jeszcze kontynuacja"
23 Jezus zaś powiedział do swoich uczniów: «Zaprawdę, powiadam wam: Bogaty z trudnością wejdzie do królestwa niebieskiego, 24 Jeszcze raz wam powiadam: Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego». 25 Gdy uczniowie to usłyszeli, przerazili się bardzo i pytali: «Któż więc może się zbawić?» 26 Jezus spojrzał na nich i rzekł: «U ludzi to niemożliwe, lecz u Boga wszystko jest możliwe».

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Pt maja 30, 2008 10:25
Zobacz profil
zbanowana na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 15, 2007 21:52
Posty: 2219
Lokalizacja: GG 304230
Post 
Przeczytaj analizę Papieża w Veritatis Splendor

zwłaszcza pierwszy rozdział


http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/encykliki/veritatis_1.html#m0



Pokój i Dobro


Pt maja 30, 2008 12:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL