Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 02, 2024 9:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Sąd Ostateczny - kiedy nastąpi? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz sie 07, 2008 19:05
Posty: 22
Post Sąd Ostateczny - kiedy nastąpi?
Witam. :-D

Jestem narodzonym na nowo chrześcijaninem i pasją moją jest Jezus. Interesują mnie rówież nauki biblijne , które zgłębiam niezależnie od różnych kościołów i religii. Między innymi pochłania mnie eschatologia i postanowiłem trochę z Wami na ten temat podyskutować , jeśli oczywiście zechcecie. Zapraszam więc do polemiki na temat sądu ostatecznego , który według mnie nastąpi zaraz po zapowiadanym drugim przyjściu Pana , a nie dopiero na koniec tysiąclecia , jak uważa większość np. protestantów.

Pod rozwagę podaję wersety:

Mal. 3:2-5
2. Lecz kto będzie mógł znieść dzień jego przyjścia i kto się ostoi, gdy się ukaże? Gdyż jest on jak ogień odlewacza, jak ług foluszników.
3. Usiądzie, aby wytapiać i czyścić srebro. Będzie czyścił synów Lewiego i będzie ich płukał jak złoto i srebro. Potem będą mogli składać Panu ofiary w sprawiedliwości.
4. I miła będzie Panu ofiara Judy i Jeruzalemu jak za dni dawnych, jak w latach minionych.
5. Wtedy przyjdę do was na sąd i rychło wystąpię jako oskarżyciel czarowników, cudzołożników i krzywoprzysięzców, tych, którzy uciskają najemnika, wdowę i sierotę, gnębią obcego przybysza, a mnie się nie boją - mówi Pan Zastępów.
(BW)

Powyższy fragment wyraźnie przecież mówi o sądzie nad grzesznikami , który nastąpi po przyjściu Pana Jezusa. Proszę o komentarze i ewentualne pytania.
Pozdrawiam.


Cz sie 07, 2008 22:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 18, 2007 20:31
Posty: 637
Post 
Na koncu.

_________________
---
teh podpiss


Cz sie 07, 2008 22:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Hattori napisał(a):
który według mnie nastąpi zaraz po zapowiadanym drugim przyjściu Pana , a nie dopiero na koniec tysiąclecia , jak uważa większość np. protestantów.


Kto tak sądzi? Nie widziałem że ktoś zna czas paruzji...


Cz sie 07, 2008 22:21
Zobacz profil
czasowo zablokowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 25, 2008 18:38
Posty: 303
Post 
Jak naucza Kościół będą jakby 2 rodzaje Sądów Bożych:
- pierwszy - po śmierci to Sąd Szczegółowy
- drugi to Sąd Ostateczny (jakby dopełnienie Sądu Szczegółowego po końcu świata (Apokalipsa), gdy Jezus zwraca się już do tych po lewej i do tych po prawej stronie i mówi gdzie mają iść (potępienie lub zbawienie))


Cz sie 07, 2008 22:35
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 18, 2007 20:31
Posty: 637
Post 
Jacson napisał(a):
Jak naucza Kościół będą jakby 2 rodzaje Sądów Bożych:
- pierwszy - po śmierci to Sąd Szczegółowy
- drugi to Sąd Ostateczny (jakby dopełnienie Sądu Szczegółowego po końcu świata (Apokalipsa), gdy Jezus zwraca się już do tych po lewej i do tych po prawej stronie i mówi gdzie mają iść (potępienie lub zbawienie))
Ale wiesz, ze apokalipsa to jeden wielki symbol?

_________________
---
teh podpiss


Cz sie 07, 2008 22:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 07, 2008 19:05
Posty: 22
Post 
WIST napisał(a):
Hattori napisał(a):
który według mnie nastąpi zaraz po zapowiadanym drugim przyjściu Pana , a nie dopiero na koniec tysiąclecia , jak uważa większość np. protestantów.


Kto tak sądzi? Nie widziałem że ktoś zna czas paruzji...


Nikt nie wie oprócz Ojca kiedyś przyjdzie czas paruzji.


Cz sie 07, 2008 22:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 07, 2008 19:05
Posty: 22
Post 
Jacson napisał(a):
Jak naucza Kościół będą jakby 2 rodzaje Sądów Bożych:
- pierwszy - po śmierci to Sąd Szczegółowy
- drugi to Sąd Ostateczny (jakby dopełnienie Sądu Szczegółowego po końcu świata (Apokalipsa), gdy Jezus zwraca się już do tych po lewej i do tych po prawej stronie i mówi gdzie mają iść (potępienie lub zbawienie))


Po śmierci sąd...? :?

Więc każdy kto umiera , to na sąd od razu idzie?
Z Biblii tego raczej się nie dowiesz.

Po śmierci ludzie idą do raju lub do hadesu. Ci w hadesie czekają na sąd , który dopiero nastąpi. Wtedy dopiero zostaną otwarte księgi z uczynkami.


Cz sie 07, 2008 23:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Hattori napisał(a):
Nikt nie wie oprócz Ojca kiedyś przyjdzie czas paruzji.

Hattori ale ja o tym wiem, dlatego zadałem to pytanie. Jacy protestanci twierdzą że paruzja nastąpi na koniec tysiąclecia?


Pt sie 08, 2008 1:33
Zobacz profil
Post 
Z Biblii dowiesz się o sądzie szczegółowym (po śmierci) :) sprawdź - Łk 23,43; Łk 16, 19-31; 2 Kor 5,10; Hbr 9,27.


Pt sie 08, 2008 8:02

Dołączył(a): Cz sie 07, 2008 19:05
Posty: 22
Post 
WIST napisał(a):
Hattori napisał(a):
Nikt nie wie oprócz Ojca kiedyś przyjdzie czas paruzji.

Hattori ale ja o tym wiem, dlatego zadałem to pytanie. Jacy protestanci twierdzą że paruzja nastąpi na koniec tysiąclecia?

My się nie rozumiemy...
Paruzja nastąpi na początku tysiąclecia i protestanci tak ogólnie wierzą i rozumieją to według mnie właściwie. Chodzi o to , że sąd nastąpi według niektórych na koniec tysiąclecia.


Alus:
Cytuj:
Z Biblii dowiesz się o sądzie szczegółowym (po śmierci) sprawdź - Łk 23,43;

Sprawdzam:
Łuk. 23:43
43. I rzekł mu: Zaprawdę powiadam ci, dziś będziesz ze mną w raju.
(BW)

Gdzie według Ciebie mowa jest tutaj o sądzie? :?

Cytuj:
Łk 16, 19-31;


- przypowieść o bogaczu i Łazarzu -

Tam gdzieś jest mowa o sądzeniu kogoś? :?


Cytuj:
2 Kor 5,10;

2 Kor. 5:10
10. Albowiem my wszyscy musimy stanąć przed sądem Chrystusowym, aby każdy odebrał zapłatę za uczynki swoje, dokonane w ciele, dobre czy złe.
(BW)

Sąd Chrystusowy następuje zaraz po śmierci chrześcijanina , czy dopiero po przyjściu Pana?

Cytuj:
Hbr 9,27.

Hebr. 9:27
27. A jak postanowione jest ludziom raz umrzeć, a potem sąd,
(BW)

Z tego wersetu też nie wynika , że od razu po śmierci nastąpi sąd. Sąd nastąpi po przeminięciu nieba i ziemi. Wtedy hades wyda umarłych , którzy na ten sąd czekają. Nie wiem skąd wziąłeś to , że po śmierci od razu jakiś sąd następuje...
Umarli idą na miejsce spoczynku. Sprawiedliwi do raju , a niesprawiedliwi do hadesu. Księgi z uczynkami ludzi oraz księga życia zostanie dopiero otwarta po przeminięciu nieba i ziemi.

Obj. 20:11-12
11. I widziałem, wielki biały tron i tego, który na nim siedzi, przed którego obliczem pierzchła ziemia i niebo, i miejsca dla nich nie było.
12. I widziałem umarłych, wielkich i małych, stojących przed tronem; i księgi zostały otwarte; również inna księga, księga żywota została otwarta; i osądzeni zostali umarli na podstawie tego, co zgodnie z ich uczynkami było napisane w księgach.
(BW)


Pt sie 08, 2008 19:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
A to takie buty. A to skąd wiesz?


Pt sie 08, 2008 23:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 07, 2008 19:05
Posty: 22
Post 
WIST napisał(a):
A to takie buty. A to skąd wiesz?


Wiem z Biblii , że sąd ostateczny nastąpi po przyjciu Pana i że nie ma innego sądu dla umarłych niż ten. Wszyscy , którzy są w hadesie czekają na sąd.

Dan. 7:9-10
9. A gdy patrzałem, postawiono trony i usiadł Sędziwy. Jego szata była biała jak śnieg, a włosy na głowie czyste jak wełna. Jego tron jak płomienie ogniste, a jego koła jak ogień płonący.
10. Ognista rzeka wypływała i wychodziła sprzed niego. Tysiąc tysięcy służyło mu, a dziesięć tysięcy razy dziesięć tysięcy stało przed nim; zasiadł sąd i otworzono księgi.
(BW)

Powyższe wydarzenie jeszcze nie nastąpiło. Jeśli chciałbyć mnie przekonać do tego , że ludzie po śmierci gdzieś są od razu sądzeni , to chętnie przeczytałbym jakiś tekst z Pisma Świetego aby się o tym przekonać.

Pismo potwierdza to ,co piszę:

Hebr. 10:26-27
26. Bo jeśli otrzymawszy poznanie prawdy, rozmyślnie grzeszymy, nie ma już dla nas ofiary za grzechy,
27. Lecz tylko straszliwe oczekiwanie sądu i żar ognia, który strawi przeciwników,
(BW)

Po sądzie nastąpi wrzucenie do jeziora ognia potępionych. Opis tego zacytowałem wcześniej z księgi Apokalipsy.

Pozdrawiam.


So sie 09, 2008 8:22
Zobacz profil
Post 
"Gdzie według Ciebie mowa o sądzie"?....a do kogo według Ciebie należy sąd?
Coś kiepsko idzie Ci z czytaniem i zrozumieniem Biblii :)
- "Przekazał mu władzę wykonywania sądu, poniewaz jest Synem Człowieczym" (J 5,27).
Podważając słowa Jezusa na krzyżu do łotra, podważasz całą Jego naukę....gdyby nie miał prawa wypowiedzieć tych słów oznaczałoby, że jest gołosłownym uzurpatorem.


So sie 09, 2008 9:12

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Cytuj:
Po śmierci sąd...? Confused

Więc każdy kto umiera , to na sąd od razu idzie?
Z Biblii tego raczej się nie dowiesz.

Po śmierci ludzie idą do raju lub do hadesu. Ci w hadesie czekają na sąd , który dopiero nastąpi. Wtedy dopiero zostaną otwarte księgi z uczynkami.

Zanim dusze pójdą do raju lub do piekła lub czyśćca idą na sąd szczegółowy. U Ciebie we wspólnocie chrześcijańskiej idzie się tak o przypadkiem, gdzie tam kto sobie zechce? Jest sąd szczegółowy nad duszą zaraz po śmierci i według mojego Kościoła są trzy drogi: niebo, piekło bądź czyściec.

Po dniu powtórnego przyjścia Chrystusa nastąpi powszechne zmartwychwstanie wszystkich zmarłych i staną oni wraz z tymi, którzy przeżyją dzień paruzji, na Sądzie Ostatecznym. Stamtąd jest droga bądź do nieba bądź do piekła.

Nauka ta wynika z Biblii, choćby z tych przypowieści, które zostały wskazane przez Alus. Nie można mieć jehowickiego nominalistycznego podejścia do Biblii, gdy jak coś nie jest napisane wprost to nie istnieje (np. Trójca Święta). Zresztą nawet jak coś jest napisane wprost i jednoznacznie to jest przez nich odrzucane. Ale mniejsza o nauki Strażnicy.


So sie 09, 2008 13:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Hattori odnosze wrażenie że nie możemy się dogadać. A ja pytam o konkretne Twoje wypowiedzi. Wpierw jakie środowiska twierdzą że na początku lub pod koniec jakiegoś tysiąclecia ma nastąpić koniec. Ty jak widze zaprzeczasz sama sobie. Piszesz że zgadzasz się z czymś co w innym miejscu podważasz.
Oto cytaty:
Cytuj:
Paruzja nastąpi na początku tysiąclecia i protestanci tak ogólnie wierzą i rozumieją to według mnie właściwie. Chodzi o to , że sąd nastąpi według niektórych na koniec tysiąclecia. ?

oraz
Cytuj:
Nikt nie wie oprócz Ojca kiedyś przyjdzie czas paruzji.

Natomiast Alus już Ci napisała. Nie wiem czemu nie zauważytłaś w tym poważnego arguemntu. Niektóre rzeczy wymagają wyciągnięcia wniosku.
Cytuj:
43. I rzekł mu: Zaprawdę powiadam ci, dziś będziesz ze mną w raju.


So sie 09, 2008 13:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL