Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 177 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Następna strona
 Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
Czy protestanckie wydanie Biblii, jest równoważne z katolickim wydaniem, posiadającym "Imprimatur", czy "Nihil obstat"?
W czasie kolędy w pewnym mieszkaniu znajdowało się Pismo Święte wydane przez Brytyjskie Towarzystwo Biblijne, z zestawem ksiąg różniącym się od katolickiego kanonu ksiąg Pisma Świętego, jak i z dziwnym podziałem na rozdziały. Młody ksiądz nie zwrócił na to uwagi, a pomodlił się jakimś fragmentem.

Zaznaczam, że zdarzyło się to w rodzinie zaangażowanej w formację religijną. Moja uwaga o protestanckim rodowodzie Biblii, czyli wydaniu, zaskoczyła gospodarzy, a nawet poczuli się dotknięci tą uwagą, bo kupiła im to wydanie zaufana siostra "z ruchu", czyli z pewnego duszpasterstwa.

Kiedyś w mojej obecności inny, niedawno wyświęcony ksiądz, zastanawiał się, dlaczego nie ma Księgi Tobiasza w podanym mu egzemplarzu Pisma Świętego, a nawet nie sprawdził, kto jest wydawcą i nie spojrzał na stronę, gdzie tradycyjnie umieszczona jest zgoda władzy kościelnej na wydanie tej czy innej książki?
Czyżby formacja seminaryjna lekceważyła kwestię kanonu Pisma Świętego, czy też "Nihil obstat"?
Podobnie zastanawia formacja w różnych ruchach i duszpasterstwach przy-kościelnych.
A może "Nihil obstat" jest już mało znaczącym zapisem?

Mnie jednak trapi pytanie: czy katolik, bez szkody dla wiary, może posługiwać się protestanckimi przekładami Biblii?


So sty 17, 2015 13:45
Zobacz profil
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
ratio napisał(a):
Mnie jednak trapi pytanie: czy katolik, bez szkody dla wiary, może posługiwać się protestanckimi przekładami Biblii?

To chyba trzeba by indywidualnie do sprawy podejść, ale myślę że jeśli ten katolik będzie pamiętał o tym, że przy interpretacji Pisma istotne jest odniesienie się do Tradycji Kościoła to raczej krzywda mu się nie stanie. Trochę szkoda by było jednak aby poprzestał na tym protestanckim przekładzie ze względu na brak wielu ksiąg.
Prawdę mówiąc ja dość często korzystam z Biblii Gdańskiej, aczkolwiek chyba równie często sięgam po BT i do tej pory żadnej szkody na wierze nie odnotowałam ;)


So sty 17, 2015 16:04

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
MARIEL napisał(a):
ratio napisał(a):
Mnie jednak trapi pytanie: czy katolik, bez szkody dla wiary, może posługiwać się protestanckimi przekładami Biblii?

(...) jeśli ten katolik będzie pamiętał o tym, że przy interpretacji Pisma istotne jest odniesienie się do Tradycji Kościoła to raczej krzywda mu się nie stanie. Trochę szkoda by było jednak aby poprzestał na tym protestanckim przekładzie ze względu na brak wielu ksiąg.
Prawdę mówiąc ja dość często korzystam z Biblii Gdańskiej, aczkolwiek chyba równie często sięgam po BT i do tej pory żadnej szkody na wierze nie odnotowałam ;)

Nie mogę trafić na dokumenty Kościoła w tym temacie. A te chyba przesądzałyby o potrzebie uwzględnienia "nihil obstat" w odniesieniu do Biblii.


N sty 18, 2015 15:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
protestanckie wydania pisma sw nie maja pewnych ksiąg bo nie pasowały lutrowi nie ma także machabejskiej polecam edycja świętego Pawła


N sty 18, 2015 19:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
merkaba napisał(a):
protestanckie wydania pisma sw nie maja pewnych ksiąg bo nie pasowały lutrowi nie ma także machabejskiej polecam edycja świętego Pawła

Już to, że kanon Pisma Świętego według Kościoła Katolickiego jest inny, niż tematyka według protestantyzmu, daje do myślenia.
A przecież całość Biblii jest ważna, a nie wyrwane z kontekstu tematy - to po pierwsze.
A po drugie - jak to możliwe, by czytać Biblię w ujęciu protestanckim, a nie ulec zwiedzeniu w wierze? Przecież Biblia jest fundamentem do rozważań teologicznych. Czytanie protestanckiej Bibli to krok w kierunku poznawania protestanckich odstępstw od wiary ...
I po trzecie - a poświęcenie takiej księgi świętej nie jest przypadkiem profanacją czynności nabożnych?
Poświęcenie przedmiotów niezgodnych z wiarą katolicką, albo wrogich to nie jest zwykłe pokropienie i jest chyba niedozwolone?


Wt sty 20, 2015 17:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
ratio napisał(a):
A po drugie - jak to możliwe, by czytać Biblię w ujęciu protestanckim, a nie ulec zwiedzeniu w wierze?


Eee, normalnie?

Cytuj:
Czytanie protestanckiej Bibli to krok w kierunku poznawania protestanckich odstępstw od wiary ...


W jaki sposób? Protestanckie Biblie zwykle nie mają nawet przypisów.. już prędzej na odwrót :twisted:

Cytuj:
Poświęcenie przedmiotów niezgodnych z wiarą katolicką, albo wrogich to nie jest zwykłe pokropienie i jest chyba niedozwolone?


Biblia jest niezgodna z wiarą katolicką? :evil:

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr sty 21, 2015 8:34
Zobacz profil
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
@ratio moze poczytaj cos o roznicy w kanonach Pisma sw? To ma swoje uzasadnienie i nie jest tak, ze Luter wyrzucal to, co mu nie pasowalo. Moze jednak troche wiecej wiedzy a mniej ideologii? Mam wrazenie, ze masz jakies skostniale obrazy na temat katoliczymu i protestantyzmu i nie chcesz sie im przyjrzec, bo boisz sie o swoja wiare (?).
"Prawda was wyzwoli". Wierzysz w to? To sie jej nie boj. Zacznij od Katechizmu Kosciola Katolickiego. Potem troche wiedzy biblijnej i historycznej. W koncu katolickich specjalistow od tego tez mamy.
Historia byla jaka byla i warto ja znac.

Tak na marginesie: przycztales kiedys cala, ale naprawde cala Biblie?
Myslisz, ze ci, ktorzy Biblie czytuja (nie - czytaja systematycznie) zglebiaja sie w Ksiegi Machabejskie badz ich brak bedzie im spedzal sen z powiek?
A przeciez reszta Ksiag jest TA SAMA. to gdzie tu problem? Nawet katolickie tlumaczenia roznia sie od siebie z powodow oczywistych.


Śr sty 21, 2015 8:53

Dołączył(a): So sty 02, 2010 17:24
Posty: 164
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
Nalezy zbierac informacje na temat ewentualnych bledow popelnianych przez tlumaczy Pisma Sw z jezykow orginalnych,takich mniej lub bardziej wiarygodn.informacji nie brakuje w internecie i pamietac,ze przecietnemu czytelnikowi brakuje warsztatu naukowego do prawidlowego rozeznania w tym temacie,przez nieznajomosc greki i j.hebrajsk. i brak powszechnej dostepnosci do biblijnych rekopisow.Poza tym komentarze do Pisma Sw.czestokroc wprowadzaja czytelnika w nieuczciwe bledy interpretacyjne.


N sty 25, 2015 18:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
ja tylko nieśmiało przypominam, że temat dotyczy wyboru Pisma Świętego :)

_________________
Staraj się o pokój serca, nie przejmując się niczym na świecie, wiedząc, że to wszystko przemija.[św. Jan od Krzyża]


N lut 22, 2015 18:43
Zobacz profil
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
Wydzielony offtop viewtopic.php?f=1&t=36776&start=0


N lut 22, 2015 20:25
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
Razem z offtopem poleciał mój post.
Powtórzę.
------------

ratio napisał(a):
ratio napisał(a):
Czy protestanckie wydanie Biblii, jest równoważne z katolickim wydaniem, posiadającym "Imprimatur", czy "Nihil obstat"? .

Dziękuję za piękną dyskusję, ale nadal mam wątpliwości, po co są te imprimatury albo nihilobstaty, po co nauczycielski urząd Kościoła, jeżeli wystarczy poczytać sobie jakąś Biblię i posłuchać, co w głowie zaszumi?

A co do mnie, to początkiem poznania się z Pismem Swiętym, był przeczytanie obu Testamentów, chociaż przez księgi bardziej historyczne trudno było mi przebrnąć :-(

Są dobre katolickie przekłady i słabe protestanckie i na odwrót: słabe katolickie i dobre protestanckie.
Kazdy przekład jest w mniejszym lub większym stopniu interpretacją, czasami daleko idącą, jak np. katolicki przekład Towarzystwa Świętego Pawła. Choc jestem protestantem i daleko idące katolickie "interpretacje" bardzo mnie w tym przekładzie drażnią, to polecam go polskim katolikom z powodu prostego, zrozumiałego język (oddający prostotę języka oryginalnego) i w miarę obszernych i prostych/zrozumiałych wyjasnien/przypisów bardzo ułatwiających katolikom pierwszy kontakt z Biblią.

Jeżeli ci na przypisach nie zależy, to polecam przekład ekumeniczny (choc jeszcze nie kompletny), a jeżeli nie zalezy ci także na "imprimatur" to jest NT w bardzo solidnym przekładzie Ewangelicznego Instytutu Biblijnego w Poznaniu "NOWE PRZYMIERZE I PSALMY" wydawany przez Ligę Biblijną.

Na marginesie: kilka "protestanckich" przekładów zostało "zaadoptowanych" przez KRK, jak np. Revised Standard Version, czy Good News Bible.


Wt lut 24, 2015 3:47
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
ratio napisał(a):
A po drugie - jak to możliwe, by czytać Biblię w ujęciu protestanckim, a nie ulec zwiedzeniu w wierze? Przecież Biblia jest fundamentem do rozważań teologicznych. Czytanie protestanckiej Bibli to krok w kierunku poznawania protestanckich odstępstw od wiary ...

W jaki sposób miałaby ciebie zwieść lektura solidnego tłumaczenia NT?
Dla ciekawych, a lękliwych wydaniem dwa w jednym, "protestanckim" z błogosławieństwem KRK, jest wydanie ekumeniczne NT - patrz Biblia Ekumeniczna, artykuł na Opoka.pl, a szukaj w dobrych księgarniach katolickich i nie tylko, lub bezpośrednio u wydawcy.
-----
p.s.
Brak ksiąg "deuterokanonicznych" wierze twojej nie zagrozi. Żadnych praw wiary w nich nie ma.
Kilku "ojców Koscioła" nie dość, ze ich swiadomie nie czytało, to jeszcze nie polecali innym i wiary nie stracili (Atanazy Wielki, Cyryl z Jerozolimy, św. Grzegorz z Nazjanzu).


Wt lut 24, 2015 4:20
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
ratio napisał(a):
Czy protestanckie wydanie Biblii, jest równoważne z katolickim wydaniem, posiadającym "Imprimatur", czy "Nihil obstat"?

Nie zwróciłam na to poprzednio uwagi... Sądzisz, że imprimatur posiadają tylko katolickie przekłady Pisma św.? Właśnie czytam Żydowski Komentarz do NT D. Sterna, który de facto jest tłumaczeniem Nowego Testamentu z komentarzem autora (nie wiem skąd ten nieszczęśliwy tytuł polskiego wydania) i - uwaga - książka posiada imprimatur. I to pomimo tego, że zawiera (także) krytyczne uwagi na temat chrześcijańskich tradycji czy tłumaczenia niektórych kwestii...


Wt lut 24, 2015 8:26

Dołączył(a): Pn cze 15, 2009 12:22
Posty: 1
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
Biblia Jerozolimska ma tekst Biblii Tysiąclecia wydania V i tylko marginalia z właściwej "Jerozolimki" - francuskiej. Ogólnie: Biblia Tysiąclecia to tekst podstawowy, używany w liturgii.

Edycja św. Pawła jest ciekawa. Jej zaletą jest normalniejszy język.

Z polskich tłumaczeń jest jeszcze Biblia Poznańska i Biblia warszawsko-praska, ostatnio wydana przez wydawnictwo M.


Wt lut 24, 2015 10:32
Zobacz profil
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
Piotr napisał(a):
Biblia Jerozolimska ma tekst Biblii Tysiąclecia wydania V i tylko marginalia z właściwej "Jerozolimki" - francuskiej. Ogólnie: Biblia Tysiąclecia to tekst podstawowy, używany w liturgii.

Edycja św. Pawła jest ciekawa. Jej zaletą jest normalniejszy język.

Z polskich tłumaczeń jest jeszcze Biblia Poznańska i Biblia warszawsko-praska, ostatnio wydana przez wydawnictwo M.


Współczesnych katolickich jest więcej. Choćby Biblia Lubelska, czy "Przekład na Wielki Jubileusz 2000" (czyli przekład Popowskiego).

Z protestanckich Biblia Warszawska, Nowe przymierze i Psalmy, Uwspółcześniona Biblia Gdańska i inne.

Z ekumenicznych Biblia Ekumeniczna i Ekumeniczny Przekład Przyjaciół.


Śr lut 25, 2015 0:12
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 177 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL