Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 16:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Ewolucja (czlowieka) i dusza? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post 
Jezus powiedział do sprawiedliwego łotra: "dzisiaj będziesz ze mną w Raju" (a więc tego samego dnia, kiedy mu to mówił). Twój przeczinek stoi w niewłaściwym miejscu. No ale gdzie go w sumie mogłeś postawić, skoro posługujesz się "tłumaczeniem" Nowego Świata, które od orginału odbiega bardzo daleko :)

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Pn gru 13, 2004 21:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Milujacy jaki Jehowa, taki ktos nie istnieje, to jest wstawienie samoglosek z jednego slowa pomiedzy spolgloski drugiego.


Pn gru 13, 2004 22:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
roznica w tym, czy jest to Jahwe czy Jehowa wzielo zie z tego iz w oryginale hebrajskim poczatkowo zapisywano jedynie spolgloski i czytajacy uzupelnial je podczas czytania. pozniej zaczeto zaznaczac rowniez wlasciwe samogloski, by juz nie wystapila mozliwosc pomylki a tym samym zmiany sensu tego co zostalo zapisane...

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Pn gru 13, 2004 22:25
Zobacz profil
Post 
Julio
Malenke sprostowanie.......czytajacy nie wymawial tego Imienia. Pobozni Zydzi przestrzegaja tego zakazu do dzisiaj.
W poczatkach ery chrzescijanskiej, gdy rozproszonym po swiecie Żydom grozilo zapomnienie jezyka hebrajskiego, a wiec i sposobu wymowy, rabini dokonali usamogloskowienia (wokalizacji).
Wowczas pod spolgloskami JHWH umieszczono samogloski z "Adonaj". Mialy one przypominac, ze czytelnik widzi tetragramaton, ale powinien czytac ADONAJ.
W pozniejszym okresie, byc moze wskutek nieporozumienia badz tez niewiedzy dokonano sztucznej zbitki tych dwoch wyrazow. Co daje nam "JaHoWaH".

Watpie czy ktokolwiek moze dzis powiedziec w jaki sposob wymawiano Imie Boze......ta wiedza juz dawno zanikla.
Najbardziej prawdopodobne wydaje sie "JAHWE"....ale byc moze "JAHOWA" lub "JEHOWA" tez nie jest nieprawidlowe..........a moze jeszcze inaczej....ktoz dzis moze to wiedziec?

pozdrowka


Wt gru 14, 2004 0:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
Beli... ja podalam tylko to co sie dowiedzialam na podstawie jakichs lektur na ten temat (juz niestety nie pamietam jakich0 i tego co mi powiedzieli rozni wykladowcy na zajeciach... ale wydaje mi sie, ze osoby z tytulami naukowymi wiedza wiecej na ten temat niz ja.. szary student, ktory jeszcze tytulu z tej dziedziny nie uzyskal :(

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


So lut 05, 2005 23:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 04, 2007 21:04
Posty: 47
Post 
pozwole sobie wrocic do tematu.. czym dla katolika jest historia o adamie i ewie? bo jesli faktem to kluci sie to z teoria ewolucji a jesli jakas metafora to jaka? [pytam bo jestem przecietnym katolikiem czyli kompletnym malkontentem w kwestii wiery w ktorej sie wychowalem i o ktorej sie uczylem kilkanascie lat] :?

_________________
"2 taterników w pełnym stroju alpinisty.."


Cz lip 19, 2007 22:53
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 14, 2007 12:01
Posty: 38
Post 
spoko napisał(a):
pozwole sobie wrocic do tematu.. czym dla katolika jest historia o adamie i ewie? bo jesli faktem to kluci sie to z teoria ewolucji a jesli jakas metafora to jaka? [pytam bo jestem przecietnym katolikiem czyli kompletnym malkontentem w kwestii wiery w ktorej sie wychowalem i o ktorej sie uczylem kilkanascie lat] :?


Ciekawe pytanie. Mit o Adami i Ewie według katolików opisuje stworzenie człowieka a tymczasem według nauki powstał zaledwie trzy tysiące lat temu. Świat i człowiek istnieje znacznie dłużej. Odrzucenie tego mitu spowoduje upadek całej idologii chrześcijańskiej. Czyli następuje konfilkt między twardymi faktami naukowymi a temu co twierdzą chrześcijanie.


Pt lip 20, 2007 17:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 04, 2007 21:04
Posty: 47
Post 
no wlasnie.. ma ktos jakies wytlumaczenie tej kwestii??

_________________
"2 taterników w pełnym stroju alpinisty.."


Pt lip 20, 2007 18:17
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 14, 2007 12:01
Posty: 38
Post 
Nie ma wytłumaczenia tej kwestii. Kościół dysponuje jednak potężną bronią - dogmatem. Wystarczy założyć na co bardziej problematyczne kwestie dogmat i wszyscy naukowcy świata nic nie poradzą.


Pt lip 20, 2007 20:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 04, 2007 21:04
Posty: 47
Post 
no wlasnie chyba tu dogmat nie dziala.. bo przeciez kosciol oficjalnie potwierdza slusznosc teorii ewolucji.. dlatego zastanawiam sie czy to sie nie gryzie z teoria o adamie i ewie

_________________
"2 taterników w pełnym stroju alpinisty.."


Pt lip 20, 2007 20:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL