Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 557 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 38  Następna strona
 Czyściec - czy ten wyraz występuje w Biblii? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz cze 11, 2009 18:13
Posty: 150
Post Czyściec - czy ten wyraz występuje w Biblii?
Jak w temacie


Wt cze 16, 2009 20:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post 
Nie występuje.

Możemy już zamknąć temat?:)

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


Wt cze 16, 2009 20:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 11, 2009 18:13
Posty: 150
Post 
Więc kto go wymyślił?


Wt cze 16, 2009 20:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post 
A to już nie jest pytanie dotyczące tematu Biblia.

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


Wt cze 16, 2009 20:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Jest to stary model zarzutów wobec Kościoła Katolickiego. Czy (i tutaj wstaw dowolny termin) występuje gdzieś w Biblii? Wystarczy chwile pomyśleć i dojdzie się do wniosku że ani odpowiedz twierdząca, ani zaprzeczenie nie stanowi tu żadnego wyznacznika. Nie jest bowiem problemem czy dane słowo, termin, określenie występuje w Biblii czy nie, lecz czy to co się pod tym kryje funkcjonowało w czasach biblijnych. Więc nie ma to znaczenia że w Biblia nie ma (chyba) słowa czyściec, tak samo jak nigdzie nie ma słów dzień dobry, gdyż liczy się to czy w Biblii jest mowa o miejscu, który kościelni teolodzy nazwali czyśćcem.
Trzeba też pamiętać że Biblia jest zapisem Tradycji ustnej. Tradycja ta jest równie ważna. Można sobie też zadać pytanie: właściwie co za problem jest z tym czyśćcem? Po co miano by go zwyczajnie wymyślać? Skąd taki zarzut, że to coś wymyślonego? Bo kiedyś sprzedawano odpusty? Równie dobrze można podważać całą religię, bo ktoś kiedyś wykorzystał ją do celów finansowych. Więc czemu tak się uczepiono tego czyśćca? No ale to już zupełnie inny temat, który nie powinien generować offtopów.

Rozumiem zatem że temat został wyczerpany.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt cze 16, 2009 21:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 11, 2009 18:13
Posty: 150
Post 
W takim razie czy jest mowa o takim miejscu? Co masz na myśli mówiąc o starym modelu zarzutów wobec Kościoła?
Pozdrawiam


Wt cze 16, 2009 21:34
Zobacz profil
Post 
Przecież Wist napisał o jakim modelu mowa...

Co do Czyśca : tak, jest. Z jednym zastrzeżeniem: Czyściec niekoniecznie jest "miejscem" - raczej "procesem" (acz trudno o dokładne określenia w rzeczywistości bądź co bądź eschatologicznej).


Wt cze 16, 2009 21:39
Post 
Więcej napisałem tu http://analizy.biz/marek1962/czysciec.pdf


Wt cze 16, 2009 21:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Cytuj:
W takim razie czy jest mowa o takim miejscu?

Tak, jest mowa w ST, niestety nie pamiętam wersetu, ale to łatwo sprawdzić w KKK (czy w zasobach internetu) gdzie w odpowiednich kanonach jest odpowiednie odwołanie.

Cytuj:
Co masz na myśli mówiąc o starym modelu zarzutów wobec Kościoła?

Mam na myśli dokładnie to co napisałem. Jest to jeden z grupy wielu zarzutów/pytań które od lat są zadawane przez różnych ludzi. Problem w tym że dziś ludzie są wygodni i oczekują że każdemu z osobna będzie się daną kwestię tłumaczyć. Wielu z tematów, w tym i tego, nie było by na tym forum, gdyby autorzy zwyczajnie sięgnęli do źródeł jak np. KKK. Ponadto irytujące jest popełnianie wciąż tych samych błędów myślowych, że to jest jakiś kardynalny problem że w Biblii nie ma danego zwrotu. A ja jak zawsze odpowiadam: czemu mówisz dzień dobry, skoro nie ma takiego sformułowania w Piśmie Świętym? Jakoś w tym nikt problemu nie widzi.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt cze 16, 2009 22:01
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Ponadto irytujące jest popełnianie wciąż tych samych błędów myślowych, że to jest jakiś kardynalny problem że w Biblii nie ma danego zwrotu.
Myślę że to wina zasady "sola scriptura" którą wyznają protestanci (nawiasem mówiąc zasady tej nie ma w Biblii :D )


Wt cze 16, 2009 22:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 31, 2008 22:30
Posty: 1191
Post 
Zdaje się, że ten fragment jest podawany jako oficjalne źródło wiary w czyściec;

Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz.
[Mt 5,25-26]

Fragment kazania na górze. Jak widać Jezus mówi o pewnym "więzieniu", z którego nie wyjdziesz dopóki nie oddasz tego coś winien. Nie mniej w przeciwieństwie do piekła tutaj człowiek po spłaceniu owego długu może opuścić ten stan. O piekle Jezus mówi całkiem inaczej;

...być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie umiera i ogień nie gaśnie.
[Mk 9,47b-48]

Ów fragment nie oznacza, że robaki w piekle żyją wiecznie. Robak jest tutaj synonimem beznadzieii, marności (dość zrozumiałe porównanie) - 'robak nie umiera' oznacza tyle co 'wieczna beznadzieja'. Człowiek w piekle nie ma możliwości ucieczki - w owym więzieniu jak najbardziej.

_________________
O Tobie mówi serce moje;
szukaj Jego oblicza...


Wt cze 16, 2009 22:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Marku, mówiąc szczerze, ilekroć słyszę "czy w Biblii występuje pojęcie..." to myślę właśnie o Protestanckim pojmowaniu kwestii. Choć nikomu ani tutaj ani w ogóle nie sugeruje bycia Protestantem.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt cze 16, 2009 23:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
(...)

2. Czyściec jest wspominany bezpośrednio w ST. Bez słowa czyściec, tylko jako "miejsce (czy proces), gdzie sprawiedliwi po śmierci zostaną skarceni za swe winy, zanim wejdą do wiecznej radości".

_________________
Dominik Jan Domin


Śr cze 17, 2009 18:51
Zobacz profil
Post 
No, a NT jest też kilka aluzji do Czyśca...


Śr cze 17, 2009 21:33
Post 
Marek MRB napisał(a):
No, a NT jest też kilka aluzji do Czyśca...

Choćby - (1 Kor 3,10-15); (1 P 3,18-20).


Cz cze 18, 2009 6:51
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 557 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 38  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL