Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 21:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 557 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 38  Następna strona
 Czyściec - czy ten wyraz występuje w Biblii? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 14, 2008 14:00
Posty: 1909
Post Re: Czyściec - czy ten wyraz występuje w Biblii?
Kancermeister napisał(a):
Ze zbiorów znajdujących się w Świątyni istotnie nic nie ocalało. Jenak historia Biblii (odnalezienie ukrytych zwojów i reforma Ezdrasza) nasuwają przypuszczenie, że również w obliczu rzymskiej nawały, trzon biblioteki został ukryty poza terenem Jerozolimy. Ponieważ jednak Rzymianie zabili wszystkich obrońców (niektórych ukrzyżowano później), pamięć o tym miejscu zaginęła.

Dziwne zamieszanie wokół zwojów znad Morza Martwego nasuwa przypuszczenie, że odkryte tam teksty są rzeczywistą Biblią, a ta, która jest w użyciu obecnie, jest propagandowym produktem żydowskim.

Ale kolego! Odpisy prawa i proroków - w formie oczywiście zwojów, znajdowały się w każdej synagodze. A synagogi było rozsiane nie tylko po Palestynie ale znajdowąły się prawie w każdym mieście gdzie znajdowała się społeczność żydowska - conjamniej od Azji Mniejszej po Babilon. Zwoje w synagogach były ogólno dostępne - nawet Jezus czytał w jednej z synagog "ze zwoju Izajasza". Więc zburzenie Światyni przez Rzymian nic w tej materii nie zmieniło bo w setkach synagog były odpisy prawa i proroków. Zresztą Jezus i apostołowie gęsto cytowali bądź parafrazowali fragmenty wszystkich ksiąg hebrajskich które dziś powszechnie uważa się za 'natchnione'. Natomiast w NT nie ma ani jednego cytatu z 'apokryfów' - co też może być wskazówką co do natchnienia tychże ksiąg.

_________________
[b]Galatów 3:20 " Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden"[/b]
"Gdy mądry spiera się z głupim, ten krzyczy i śmieje się; nie ma pojednania"


So sty 30, 2010 8:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 04, 2009 15:55
Posty: 728
Post Re: Czyściec - czy ten wyraz występuje w Biblii?
Aby już nie kontynuować tego OFF TOP-u i przejść do głównej treści wątku, proponuję zapoznanie się materiałem multimedialnym Religia.TV, w którym (pominąwszy propagandowe bla-bla-bla i autoekspresję pani redaktor) można znaleźć sporo informacji wyjaśniających wątpliwości wokół znalezisk z Qumran. Jest to rzecz jasna publicystyka, lecz dalsza poważna dyskusja na temat hipotetycznych Esseńczyków warta jest osobnego wątku.

Całość materiałów z Qumran nie doczekała się publikacji w internecie (a przynajmniej nic o tym nie wiem) w postaci, która umożliwiałaby łatwą kwerendę określeń związanych z pojęciem czyśćca. Dopóki tak się nie stanie, problem występowania tego - i podobnych - zwrotów, pozostaje raczej otwarta.

Na razie proponuję skrutację 2Mch 12,38-45 i 1Kor 3,15 Linki prowadzą do wydania ułatwiającego tę czynność. Jeżeli tekst się za bardzo rozjeżdża, najlepiej otworzyć go w osobnym, odpowiednio zmniejszonym oknie.

_________________
Obrazek
Ten post jest opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 3.0 Polska.


So sty 30, 2010 10:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 29, 2009 19:33
Posty: 569
Post Re: Czyściec - czy ten wyraz występuje w Biblii?
Zwoje znad Morza Martwego
Zawierają zarówno księgi oryginalne, jak i gnostyckie fałszywki z II wieku (napisane w opozycji do chrześcijaństwa i podszywające się pod autorstwo apostołów). I tyle.

Septuaquinta
Masz Piotrze1 dużo racji, jednak przesadą byłoby stwierdzenie że nie było wyraźnej Septuaquinty.
A fakt że cytaty w NT są w przytłaczającej większości właśnie z niej jasno pokazuje że była ona akceptowana przez chrześcijan.
Jeśli idzie o Wulgatę, zawierała ona księgi deuterokanoniczne, mimo że początkowo Hieronim był temu przeciwny.
arcana85 napisał(a):
Zresztą Jezus i apostołowie gęsto cytowali bądź parafrazowali fragmenty wszystkich ksiąg hebrajskich które dziś powszechnie uważa się za 'natchnione'. Natomiast w NT nie ma ani jednego cytatu z 'apokryfów' - co też może być wskazówką co do natchnienia tychże ksiąg.

Pierwsze twierdzenie jest fałszywe, drugie wątpliwe.

A
Nie wszystkie księgi protokanoniczne ST zostały zacytowane. Mimo, iż w NT nie znajdziemy cytatów z ksiąg Est, Koh, Ezd, Ne, Ab, Na, So, Rt, Pnp , jednak ich kanoniczności nikt nie podaje w wątpliwość.

B
Mimo iż Nowy Testament nie cytuje bezpośrednio ksiąg deuterokanonicznych, jednak odnosi się do fragmentów i zdarzeń z tych ksiąg. Włodzimierz Bednarski podaje garść przykładów : 1Kor 10:20 por. Ba 4:7; Mt 24:15, Mk 13:14 por. 1Mch 1:54, 6:7; J 10:22 por. 1Mch 4:59; Hbr 11:35 por. 2Mch 6:18-7:42; 1Tes 4:6 por. Syr 5:3; Jk 1:13 por. Syr 15:11nn.; Ap 15:3 por. Tb 13:7, 11; 1Kor 6:2 por. Mdr 3:8; Ef 6:14, Tes 5:8 por. Mdr 5:18 (por. Mdr 2:12-23); Mt 9:36, Mk 6:34 por. Jdt 11:19; Łk 21:24 por. 1Mch 3:45, 51; Łk 24:4 por. 2Mch 3:26; 1Kor 2:9 por. Syr 1:10; Jk 1:19 por. Syr 5:11; Mt 27:43 por. Mdr 2:18nn.; Dz 20:32 por. Mdr 5:5; Łk 12:19n. por. Syr 11:19; Rz 5:12 por. Mdr 2:24; Mt 12:33 por. Syr 27:6. Wiele obrazów zostało zapożyczonych do nauczania, np. J.S podaje że na przykład z Księgi Mądrości Apostołowie zaczerpnęli jedyną w swoim rodzaju terminologię, za której pomocą przedstawiają przedwieczność Syna Bożego i Jego równość z Ojcem (np. Hbr 1,3; Kol 1,15; por. Mdr 7,25n). Również bezpośrednio z Księgi Mądrości (15,7) został wzięty obraz Boga-Garncarza w Pawłowym wywodzie na temat przeznaczenia (Rz 9,21). A kiedy w Księdze Syracha czytamy upomnienie: "Nie oddawaj się nierządnicom, abyś nie stracił swego dziedzictwa" (9,6) -- czyż nie przypomina nam się natychmiast przypowieść Pana Jezusa o synu marnotrawnym (por. zwłaszcza Łk 15,30)?

C
kryterium cytowania nie jest decydująco, bowiem w Nowym Testamencie znajdziemy także cytaty ksiąg zgodnie - przez katolicyzm i protestantyzm - nie zaliczonych do kanonu , co więcej - zaginionych jak nieznany list św.Pawła do Koryntian(odwołanie w 1 Kor 5,9) czy nieznany list św.Pawła do Laodycean (Kol4,16). Co więcej, św. Paweł cytuje także całkiem świeckie dzieło greckiego poety Menandra (I Kor 15,33).
Stary Testament też zawiera odwołania do ksiąg niekanonicznych, które nie przetrwały do dziś. Są to: Księga Sprawiedliwienia (odwołanie w Joz 10, 13; 2 Sm 1, 18), Ksiega Rzadow Salomona (1 Krl 11, 41), Ksiega Kronik Krolow Izraela (1 Krl 14, 19), Ksiega Kronik Krolow Judy (1 Krl 14, 29), i inne.
Ba, nawet Jezus sięgał do źródeł niekanonicznych - tekst apokryficznej "Etiopskiej Keiśgi Henocha" (10,4n) został przez Niego użyty w przypowieści o uczcie (Mt 22,9). Inny fragment tej księgi (1,9) został użyty w Liście św, Judy.

_________________
pozdrawiam
Barnaba (dawniej Marek MRB)
www.analizy.biz


So sty 30, 2010 12:12
Zobacz profil
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post Re: Czyściec - czy ten wyraz występuje w Biblii?
a mnie jedna rzecz zastanawia: skoro czyściec istnieje to ,co z Łotrem z krzyża?
Deliberuję,że skoro Jezus umierał na krzyżu to już w jakimś sensie dokonywało/dokonało się zbawienie, a więc
skoro tak , to rozmowa Łotra z Jezusem miała wymiar spowiedzi ,tak mi się wydaje.
Bóg jest sprawiedliwy- a więc za każdy grzech jest jakaś kara.
A skoro dopuszczamy czyściec to po śmierci ,jeśli nawet jesteśmy w łasce uświęcającej musimy te grzechy , a raczej konsekwencje tych grzechów odpokutować. Skoro sam Łotr nawrócił się na chwilę przed śmiercią to dlaczego tam nie trafił? myślę, że słowo ŁOTR jest tam nie dane bez przyczyny, pewnie taki był w życiu , poza tym nie ma bezgrzesznego człowieka, a jednak JEzus mu powiedział : " jeszcze dziś ze mną będziesz w niebie.." , więc gdzie tu czyściec?


Pt lut 05, 2010 14:41
Zobacz profil
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post Re: Czyściec - czy ten wyraz występuje w Biblii?
zresztą Jezus kiedyś pytał uczniów ,który poczułby większą wdzięczność z darowania win- ten ,któremu więcej odpuszczono.

a więc tak samo ludzie siłą rzeczy będą czuć się zawsze pokrzywdzeni,jeśli oni całe życie mają przewalone, cierpiąc bez radości najmniejszej,a ktoś całe życie będzie miał super- a potem zbawienie:
czyli czyje życie ziemskie tu ma wartość? jak myślisz? ten szczęśliwy przeżyje życie, a ten cierpiący tylko je zmarnuje, czyli jakby na ziemi jest nie wiadomo po co,skoro taki los, że jego życie jest przegrane.
i gdzie tu sprawiedliwość?


Pt lut 05, 2010 15:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 04, 2009 15:55
Posty: 728
Post Re: Czyściec - czy ten wyraz występuje w Biblii?
Już pytałaś o to samo w innym miejscu. Św. Piotr i Judasz podobnie zaparli się Chrystusa, ale jeden z nich zwątpił o możliwości przebaczenia, a drugi nie. Wiara w miłosierdzie Boże jest wystarczająca do zbawienia. Dlatego też doznali go i św. Piotr i św. Dobry Łotr, a nie mogli go otrzymać Bogacz i Judasz.
"Nikt nie jest dobry, tylko Bóg" (Mk 10,18; por. Łk 18,19). Jeżeli więc ktoś wierzy wyłącznie w sprawiedliwość sam się potępia.

_________________
Obrazek
Ten post jest opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 3.0 Polska.


Pt lut 05, 2010 15:43
Zobacz profil
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post Re: Czyściec - czy ten wyraz występuje w Biblii?
nie, moje pytania różnią się. jeden dotyczy sprawiedliwości Bożej, a drugi czyścca.

Kancermaister akurat nie o to mi chodzi ,co mówisz,gdyż akurat to,co przytoczyłeś jest dla mnie oczywiste.

nie odpowiedziano mi na pytanie , więc pytam: co z czyśccem w takim razie???

skoro dobry Łotr od razu poszedł do nieba, nie musiał pokutować żadnych win to co z nami?
idąc tą drogą również od razu pójdziemy do nieba ,jeśli będziemy żałować tak jak Łotr, więc
czemu się mówi,że mimo łaski uświęcającej będziemy pokutować w czyśccu?


Pt lut 05, 2010 15:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 04, 2009 15:55
Posty: 728
Post Re: Czyściec - czy ten wyraz występuje w Biblii?
Barnaba napisał(a):
Zwoje znad Morza Martwego
Zawierają zarówno księgi oryginalne, jak i gnostyckie fałszywki z II wieku (napisane w opozycji do chrześcijaństwa i podszywające się pod autorstwo apostołów).
Jakiś cytat na poparcie? Z tego co wiem, najstarsze zwoje pochodzą z roku 68 naszej ery, a zatem z przed zburzenia Świątyni przez Rzymian.

_________________
Obrazek
Ten post jest opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 3.0 Polska.


Pt lut 05, 2010 15:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 04, 2009 15:55
Posty: 728
Post Re: Czyściec - czy ten wyraz występuje w Biblii?
*Julka* napisał(a):
nie odpowiedziano mi na pytanie , więc pytam: co z czyśccem w takim razie???

skoro dobry Łotr od razu poszedł do nieba, nie musiał pokutować żadnych win to co z nami?
idąc tą drogą również od razu pójdziemy do nieba ,jeśli będziemy żałować tak jak Łotr, więc
czemu się mówi,że mimo łaski uświęcającej będziemy pokutować w czyśccu?
Wydaje mi się, że na Sądzie Ostatecznym nie będzie precedensów i każdy będzie sądzony indywidualnie.

_________________
Obrazek
Ten post jest opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 3.0 Polska.


Pt lut 05, 2010 15:56
Zobacz profil
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post Re: Czyściec - czy ten wyraz występuje w Biblii?
to dlaczego Łotr nie był sądzony indywidualnie?


Pt lut 05, 2010 16:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 04, 2009 15:55
Posty: 728
Post Re: Czyściec - czy ten wyraz występuje w Biblii?
*Julka* napisał(a):
to dlaczego Łotr nie był sądzony indywidualnie?
Skąd ten pomysł? Był.

_________________
Obrazek
Ten post jest opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 3.0 Polska.


Pt lut 05, 2010 18:37
Zobacz profil
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post Re: Czyściec - czy ten wyraz występuje w Biblii?
no bo wszyscy Kapłani ,a także chrześcijanie z którymi miałam okazję rozmawiać mówią mi,że po śmierci przed końcem świata, nieważne,czy jesteś w łasce uświęcającej to i tak idzie KAŻDY do czyścca niezależnie od sytuacji, a Łotr poszedł do nieba od razu- więc nie rozumiem po prostu.


Pt lut 05, 2010 19:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 29, 2009 19:33
Posty: 569
Post Re: Czyściec - czy ten wyraz występuje w Biblii?
*Julka* napisał(a):
no bo wszyscy Kapłani ,a także chrześcijanie z którymi miałam okazję rozmawiać mówią mi,że po śmierci przed końcem świata, nieważne,czy jesteś w łasce uświęcającej to i tak idzie KAŻDY do czyścca niezależnie od sytuacji
Coś CI się Julkopomyliło, i to solidnie :)

_________________
pozdrawiam
Barnaba (dawniej Marek MRB)
www.analizy.biz


Pt lut 05, 2010 19:28
Zobacz profil
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post Re: Czyściec - czy ten wyraz występuje w Biblii?
co mi się pomyliło? mówie,co mi powiedziano,...


Pt lut 05, 2010 19:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 29, 2009 19:33
Posty: 569
Post Re: Czyściec - czy ten wyraz występuje w Biblii?
ZMień źródła. Zwłaszcza że w przypadku KK są łatwo dostępne - katechizm jest nawet w sieci.
Z głupotami wygadywanymi przez Twoich znajomych (o ile to nie Twoja projekcja, co podejrzewam) nie ma sensu dyskutować.

_________________
pozdrawiam
Barnaba (dawniej Marek MRB)
www.analizy.biz


Pt lut 05, 2010 20:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 557 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 38  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL