Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 1:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 brama 
Autor Wiadomość
Post brama

A to ja mam pytanko (faktycznie pytanko).
Oglądałem sobie na Discovery dokument "Syn Boga". Generalnie dokument był krytyczny wobec chrześcijaństwa (jak to zwykle na Discovery (zaraz potem było u UFO na tej naukowej stacji)).
W pierwszych piętnastu minustach pojawiła się dwie informacje:
1. judaizm w tamtym okresie (lub nadal) miał (lub ma) precyzyjnie określone po czym można będzie poznać Mesjasza
2. jedną z tych cech miało być, że Mesjasz wiedzie przez konkretną bramę w Jerozolimie (nie spamiętałem którą)
3. Jezus faktycznie przez tę bramę wjechał.

Oczywiście racjonalistyczna krytyka przyjęłaby postać, że oto Jezus świetnie znając ówczesny judaizm, po prostu wiedział, którą bramą wjechać jeśli chciał być przywódcą. Tyle tylko, że dziś, po 2000 lat, widzimy, że faktycznie Mesjasz spełnił to co judaizm przed Nim zakładał. Wszak mogło i tak być, że by sobie wjechał, ale religia by nie powstała. A jednak Jezus z Nazaretu faktycznie jest uważany przez długie pokolenia za Mesjasza.

(Trochę podobnie jak z tym objawieniem siostry Faustyny obrazu Jezusa Miłosiernego. W "Dzienniczku" jest napisane, że ten obraz się rozejdzie na cały świat (czy jak to tam ujęto) i faktycznie jakoś tam ta "przepowiednia" się sprawdza)

Co do owej bramy przez, którą wjechał Jezus. Może wie ktoś konkretnie jaka to była i może ktoś wie konkretnie jak judaizm precyzował jak rozpoznać Mesjasza?


N gru 19, 2004 12:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Początek adwentowej hebraici na wierze...
http://www.wiara.pl/tematcaly.php?idenart=1101633591

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N gru 19, 2004 20:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
A brama najprawdopodobniej Owcza - ta, którą wprowadzano baranki przeznaczone na ofiarę w świątyni - ale musiałbym poszukać i sprawdzić :)


N gru 19, 2004 20:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Chyba trudno do konca okreslic czego oczekiwali zydzi, bo misja mesjasza sie zmieniala przez lata. Bardzo mozliwe ze za czasow Chrystusa oczekiwali Mesjasza krola i kaplana. Bo byly epoki gdzie przewazala jedna wizja, a potem druga.

Na pewno kazanie na gorze to jest odniesienie do Mojzesza i dekalogu na gorze. Tora daje obietnice ze wyjdzie z ludu kiedys podobny do Mojzesza. W tym nurcie mozna by tez ukazac rozmnozenie ryb i chleba. Czyli odniesienie do manny i "jedzenia z morza" - przepiorek.

Niewatpliwie tez figura slugi Jahwe, jest proroctwem mesjanskim, tak bardzo to bylo wyrazne, ze w 70 zydzi zdecydowali ze proroctwa "schodza" na drugi plan.

Daniel tez mowil czesto o synu czlowieczym, to tez sie wypalnia w Jezusie. Tez chyba Zachariasz mowi o tym ze krol wjedzie do Jerozolimy na osle.


Pn gru 20, 2004 22:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 08, 2004 23:56
Posty: 573
Post 
saxon napisał(a):
A brama najprawdopodobniej Owcza - ta, którą wprowadzano baranki przeznaczone na ofiarę w świątyni - ale musiałbym poszukać i sprawdzić :)
O ile nazwy nie potwierdze ( sam bym musial do zrodel zajrzec) to z przeznaczeniem tj wprowadzanie barankow sie zgadzam 100% :biggrin:

_________________
Obrazek


Wt gru 21, 2004 0:22
Zobacz profil
Post 
"Wesel się bardzo, córko syjońska. Wykrzykuj córko jerozolimska.
Oto król przychodzi do ciebie, sprawiedliwy on i zwycięski, łagodny i jedzie na ośle, na oślęciu, źrebięciu oślicy" Zach 9,9
Jezus mówi, przed tryumfalnym wjazdem do Jerozolimy:"Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, jestem bramą owiec... Jam jest bramą. Kto wejdzie przeze mnie, będzie zbawiony"... Ew. wg św. Jana.
To była Brama owiec, przez którą od wieków pędzone było bydło na ofiarę. Odbudowana po niewoli babilońskiej przez arcykapłana Elimba i braci jego.


Wt gru 21, 2004 19:23
Post 
Sorry: Brama Owcza.


Wt gru 21, 2004 19:24
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL