Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 13:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1247 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 79, 80, 81, 82, 83, 84  Następna strona
 Bóstwo Jezusa w świetle fragmentów z NT 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Bóstwo Jezusa w świetle fragmentów z NT
Bóg nie składa się z osób, Jezus jest całym Bogiem

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N kwi 19, 2015 19:54
Zobacz profil
Post Re: Bóstwo Jezusa w świetle fragmentów z NT
Derech napisał(a):
Jaki już coś piszesz to pisz tak aby cię inni mogli zrozumieć .
Celowo napisałem pytanie bez sensu. Naprawdę nie zrozumiałeś?
Cytuj:
Co sprawia że Syn będąc według ciebie tym samym Bogiem co Ojciec nie jest Ojcem Bogiem ?
Przecież napisałem Ci już raz nic nie sprawia, bo Bóg nie jest przez nikogo ani przez nic "sprawiany". Dotrze, jak Ci powtórzę sto razy?
Cytuj:
Pytanie to jest na poziomie dzieci z przedszkola więc nie powinno sprawić ci trudności :-D
Pytanie to jest bluźniercze, bo zakłada, że Bóg jest podatny na jakieś czynniki, lub stworzony przez coś zewnętrznego. Nie dziwi, że pada ono z ust politeisty co prawda, ale dlaczego zadajesz je chrześcijaninowi?
Cytuj:
Wróć sobie do wcześniejszych postów i sam się przekonaj
Taaaaak. Nie masz argumentów za swoimi tezami, więc sam mam je sobie znaleźć.
Cytuj:
mam świadomość że cała twoja wiedza opiera się jedynie na baśniach dlatego też zachęcam cię do lektury Pisma św .
W Piśmie Świętym napisano, że moi poprzednicy twierdzą iż w Piśmie Świętym nie ma wzmianki o Biblii?
Cytuj:
Cytuj:
A ja Ci przynajmniej kilkanaście razy już powiedziałem, że Chrześcijanie nie twierdzą iż "Syn Boży jest tym samym bytem co Bóg".

Na jakiej podstawie tak twierdzisz ? udowodnij swoją tezę cytatami Pisma św .
Jaką tezę? Że "Syn Boży nie jest tym samym bytem, co Bóg Ojciec"? Czy że chrześcijanie tak właśnie wierzą?
Cytuj:
Może zacznijmy od tego skoro Jezus jest tym samym Bogiem co Bóg Ojciec to to kto jest Bogiem Jezusa ? :-D
W ogóle stwierdzenie "Jezus jest tym samym Bogiem, co Bóg Ojciec" jest pokraczne i nie spotkałem się z nim w teologii. Natomiast pytanie, kto jest Bogiem Jezusa ma prostą odpowiedź dla tych, co wierzą w Jedynego Boga. Dla politeistów takich jak Ty możę być trudne.
Cytuj:
Staram się do stosować do twojego sposobu myślenia gdyż ty od Prawie sławnych :-D i po polsku nie rozumiesz
I jak zwykle - obowiązkowe obrażanko.


Pn kwi 20, 2015 7:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 14, 2008 14:00
Posty: 1909
Post Re: Bóstwo Jezusa w świetle fragmentów z NT
Apokalipsa c.d.

Rozdział 7 opisuje zbawionych oddających cześć Bogu.

9,10 "Potem ujrzałem:
a oto wielki tłum,
którego nie mógł nikt policzyć,
z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków,
stojący przed tronem i przed Barankiem.
Odziani są w białe szaty,
a w ręku ich palmy.
10 I głosem donośnym tak wołają:
«Zbawienie u Boga naszego, Zasiadającego na tronie
i u Baranka»."


Ostatnie zdanie w Vocatio brzmi jeszcze wyraźniej: Wybawienie (dzięki) Bogu naszemu siedzącemu na tronie i barankowi.

Zbawieni rozrózniają Boga-JHWH i Baranka - Mesjasza. Zbawienie zawdzięczają im obu: JHWH który postanowił jak wybawić ludzkość i Barankowi, który posłusznie zgodził się oddać swoje życie by zamiar JHWH się urzeczywistnił.

11,12 " A wszyscy aniołowie stanęli wokół tronu i Starców, i czworga Zwierząt,
i na oblicza swe padli przed tronem,
i pokłon oddali Bogu, 12 mówiąc:
«Amen.
Błogosławieństwo i chwała, i mądrość, i dziękczynienie, i cześć, i moc, i potęga Bogu naszemu na wieki wieków! Amen»."


Aniołowie tez oddają cześć Bogu. Ale dlaczego nie barankowi? Niewdzięcznicy? Jakkolwiek by to nie brzmiało aniołowie Jezusowi w roli baranka(odkupiciela) nic nie zawdzięczają. Jezus nie umarł za aniołów tylko za ludzi. Być może stąd wynika, że Aniołowie w swym zawołaniu nie odnoszą się do Baranka.

14b,15,17 "«To ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku
i opłukali swe szaty,
i w krwi Baranka je wybielili.
15 Dlatego są przed tronem Boga
i w Jego świątyni cześć Mu oddają we dnie i w nocy.
A Zasiadający na tronie rozciągnie namiot nad nimi7.
(...) bo paść ich będzie Baranek, który jest pośrodku tronu,
i poprowadzi ich do źródeł wód życia:
i każdą łzę otrze Bóg z ich oczu»."


Opis błogosławieństw dla zbawionych. Jan konsekwentnie prowadzi narrację nie utożsamiając baranka z Bogiem-JHWH.

_________________
[b]Galatów 3:20 " Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden"[/b]
"Gdy mądry spiera się z głupim, ten krzyczy i śmieje się; nie ma pojednania"


Pn kwi 20, 2015 10:53
Zobacz profil
Post Re: Bóstwo Jezusa w świetle fragmentów z NT
arcana85 napisał(a):
Zbawieni rozrózniają Boga-JHWH i Baranka
No popatrz. To zupełnie tak jak chrześcijanie. Też rozróżniają Boga Ojca i Słowo Boże. (pomijając fakt, że u Jana nie ma tetragrammatonu, co kłamliwie twierdzisz)

Cytuj:
Aniołowie tez oddają cześć Bogu. Ale dlaczego nie barankowi?
Nie wiem dlaczego. Najwyraźniej masz jakąś lewą Biblię.
Ja czytam:
Cytuj:
καὶ πᾶν κτίσμα ὃ ἐν τῷ οὐρανῷ καὶ ἐπὶ τῆς γῆς καὶ ὑποκάτω τῆς γῆς καὶ ἐπὶ τῆς θαλάσσης, καὶ τὰ ἐν αὐτοῖς πάντα, ἤκουσα λέγοντας, Τῷ καθημένῳ ἐπὶ τῷ θρόνῳ καὶ τῷ ἀρνίῳ ἡ εὐλογία καὶ ἡ τιμὴ καὶ ἡ δόξα καὶ τὸ κράτος εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰώνων


Wychodzi na to, że zdaniem arcana85 aniołowie są niestworzeni. Ergo - zarzut diteizmu jest w stosunku do niego absolutnie chybiony. Wyznaje on więcej bogów niż starożytni Grecy.
Cytuj:
Opis błogosławieństw dla zbawionych. Jan konsekwentnie prowadzi narrację nie utożsamiając baranka z Bogiem-JHWH.
No proszę. To zupełnie jak chrześcijanie - też nie utożsamiają Baranka z Bogiem Ojcem. (pomijając fakt, że u Jana nie ma tetragrammatonu, co kłamliwie twierdzisz)


Pn kwi 20, 2015 11:17

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Bóstwo Jezusa w świetle fragmentów z NT
Bogiem Jezusa jest Ojciec a Bogiem Ojca Jezus

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn kwi 20, 2015 16:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 14, 2008 14:00
Posty: 1909
Post Re: Bóstwo Jezusa w świetle fragmentów z NT
Andy72 napisał(a):
Bogiem Jezusa jest Ojciec a Bogiem Ojca Jezus

Śmiałe stwierdzenie.
Znam wypowiedzi Jezusa o tym, że Ojciec jest jego Bogiem.
Byłbyś tak uprzejmy by zacytować fragmenty Pisma gdzie to Ojciec mówi że Jezus jest jego Bogiem?

zefciu
Miałem ci coś odpisać, ale widzę iż od lutego nie nabyłeś ani grama więcej kultury, więc dyskusję z tobą sobie podaruję.

_________________
[b]Galatów 3:20 " Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden"[/b]
"Gdy mądry spiera się z głupim, ten krzyczy i śmieje się; nie ma pojednania"


Wt kwi 21, 2015 13:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Bóstwo Jezusa w świetle fragmentów z NT
To Jezus się wcielił i mówił o Ojcu.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt kwi 21, 2015 13:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 14, 2008 14:00
Posty: 1909
Post Re: Bóstwo Jezusa w świetle fragmentów z NT
Andy72 napisał(a):
To Jezus się wcielił i mówił o Ojcu.

Tak i to uzasadnia pierwszą część twojego twierdzenia "Bogiem Jezusa jest Ojciec".
Teraz czekam na biblijne uzasadnienie drugiej części "a Bogiem Ojca Jezus"

_________________
[b]Galatów 3:20 " Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden"[/b]
"Gdy mądry spiera się z głupim, ten krzyczy i śmieje się; nie ma pojednania"


Wt kwi 21, 2015 14:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Bóstwo Jezusa w świetle fragmentów z NT
A pokaż fragment w którym Bóg Ojciec mówił że Jezus nie jest Bogiem

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt kwi 21, 2015 17:12
Zobacz profil
Post Re: Bóstwo Jezusa w świetle fragmentów z NT
arcana85 napisał(a):
zefciu
Miałem ci coś odpisać, ale widzę iż od lutego nie nabyłeś ani grama więcej kultury, więc dyskusję z tobą sobie podaruję.
To nie odpisuj. Jednak nie licz, że Twój ignor sprawi, że nie będę wytykał Twoich kłamstw, bluźnierstw i politeizmu.


Śr kwi 22, 2015 7:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 14, 2008 14:00
Posty: 1909
Post Re: Bóstwo Jezusa w świetle fragmentów z NT
Andy72 napisał(a):
A pokaż fragment w którym Bóg Ojciec mówił że Jezus nie jest Bogiem

Ty pierwszy.

_________________
[b]Galatów 3:20 " Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden"[/b]
"Gdy mądry spiera się z głupim, ten krzyczy i śmieje się; nie ma pojednania"


Śr kwi 22, 2015 13:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 18, 2014 18:41
Posty: 49
Post Re: Bóstwo Jezusa w świetle fragmentów z NT
Andy72
Cytuj:
A pokaż fragment w którym Bóg Ojciec mówił że Jezus nie jest Bogiem


Czy samo nazwanie kogoś Bogiem musi jednoznacznie dowodzić że ten ktoś jest tym samym Bogiem co Bóg Ojciec ?

Tytuł Bóg , w odniesieniu do Jedynego Boga występuje w ponad 2000 miejscach Biblii. Jednakże co tutaj jest ciekawe to , Żydzi stosowali go nie tylko do Najwyższej Istoty. Określani nim byli również aniołowie, jak i ludzie .

Psal 82;1 (1) Psalm Asafowy. Bóg wstaje w zgromadzeniu Bożym, Pośród Bogów sprawuje sąd. 6. Rzekłem: Wyście Bogami I wy wszyscy jesteście synami Najwyższego.

Postawmy sobie tutaj dwa pytania :

1. Czy opisane w tym wersecie osoby oni Bogami w sensie ontycznym tzn są tego rodzaju bytem jak Ten który ich tym imieniem nazywa, dzielą Jego naturę, a zatem wszystkie Jego cechy, Jego przymioty. ?

Czy też :

2. Są Bogami, w przeciwieństwie do pierwszego rodzaju, „z nazwy tylko '' . Są bytami o zupełnie innej niż Bóg JHWH naturze, w ich przypadku tytularne znaczenie Bóg nie czyni ich automatycznie tym że Najwyższym Bogiem ?

Sędziowie Izraelscy traktowani byli jako słudzy Boga najwyższego, a tytuł Elohim odnosił się raczej do ich władzy i autorytetu otrzymanego od Najwyższego a nie do identycznej natury i identycznych atrybutów jakie posiada Bóg Najwyższy. W takim też znaczeniu występuje orzecznik Bóg używany do Jezusa .

Przy względności i wieloznaczności słowa Bóg określanie nim Syna Bożego nie musiało jeszcze oznaczać zrównania Go z Ojcem, ani zakładać współczesności Ojca i Syna.” - Henryk Pietras SJ, “Trójca Święta, Tertulian - Przeciw Prakseaszowi, Hipolit - Przeciw Noetosowi”, Wydawnictwo WAM Księża Jezuici, Kraków 1997, str. 8.

Ojcowie Apostolscy jak i większość Apologetów nazywała Jezusa Bogiem lecz w całkiem innych znaczeniu niż dzisiejsi Trynitarianie .

Co do jednego chrześcijanie tamtych czasów byli subordynacjonistami tzn. uznającymi nadrzędność Ojca w stosunku do Syna.

“Zarzucamy więc Żydom, że nie uznali Jezusa za Boga, chociaż prorocy w wielu miejscach złożyli świadectwo, iż jest On wielką mocą i Bogiem, oraz że zajmuje DRUGIE MIEJSCE po Bogu, Ojcu wszystkich rzeczy. Twierdzimy, że w Mojżeszowym opisie stworzenia świata do Niego Ojciec zwrócił się z poleceniem: “Niech się stanie światłość”, “Niech się stanie sklepienie” oraz wszystko, co Bóg powołał do istnienia; do Niego też rzekł Ojciec: “Uczyńmy człowieka na obraz i podobieństwo nasze”. Słowo zaś otrzymawszyh rozkazy wykonało wszystko, co Ojciec Mu nakazał.” - Przeciw Celsusowi, Księga II rozdział 9, str 94

“Owszem, wśród rzeszy wiernych są ludzie, którzy przyjmując fałszywą opinię lekkomyślnie głoszą, że Zbawicielem jest najwyższy Bóg. My jednak nie popieramy ich sądu, lecz wierzymy słowom Jezusa: “Ojciec, który mnie posłał, większy jest niźli ja”. Nie możemy więc istoty, którą nazywamy Ojcem, niżej cenić niż Syna Bożego; Celsus twierdząc tak po prostu nas oczernia.[…] W tym miejscu Celsus ponownie przypisuje wszystkim chrześcijanom pogląd wydobyty z twierdzeń mało znanej sekty heretyckiej. Nazywam ją mało znaną, ponieważ mimo wielu sporów, jakie toczyłem z heretykami, nie spotkałem się z poglądem przytoczonym przez Celsusa. Zresztą może wcale nie zaczrpnął tej opinii od nikogo, lecz sam ją wymyślił albo dodał jako wniosek wynikający z poglądów heretyckich. Twierdząc przecież, że również świat zmysłowy należy do Stworzyciela wszystkich rzeczy, nie głosimy bynajmniej, iż Syn jest potężniejszy od Ojca; PRZECIWNIE, twierdzimy, że jest od Niego NIŻSZY, albowiem wierzymy Jezusowi, który rzekł: “Ojciec, który mnie posłał, większy jest niźli ja”. Nikt z nas nie jest takim głupcem, by sądzić, iż “syn człowieczy jest Panem Boga”. Uznając jednak, że Zbawiciel jest Bogiem-Słowem, Mądrością, Sprawiedliwością i Prawdą, twierdzimy, że jest On panem wszystkich rzeczy, które Mu w tej sytuacji podlegają; nie ma jednak władzy nad Ojcem i Bogiem, który sam Nim rządzi. - Przeciw Celsusowi, księga VIII rozdział 14,15 str. 390

Identycznie pisał Justyn Męczennik w Dialogu mówiąc o Chrystusie: Spróbuję cię przekonać,skoro zrozumiałeś Pisma, że to, co mówię jest prawdą, że jest inny Bóg i Pan,poddany Stwórcy wszystkich rzeczy który bywa też nazywany Aniołem.

Dla Justyna Pan Jezus był Bogiem w takim samym znaczeniu jak Siedzowie Izraelscy ze względu pełnionej funkcji a nie ontologicznego pochodzenia .

Justyn nazwa Pana Jezusa INNYM BOGIEM PODDANYM Stwórcy wszystkiego .

Podsumowując jeżeli chodzi o tytularne znaczenie słowo Bóg to możemy Pana Jezusa nazwać Bogiem w takim samym znaczeniu jak był nazwany Mojżesz , Sędziowie Izraelscy . Aniołowie , Samo określenie Jezusa Bogiem nie jest równoznaczne z tym że jest on tym Najwyższym Bogiem który istnieje wiecznie nie jest przez nikogo zrodzony jak i od nikogo nie otrzymał władzy gdyż posiada ją odwiecznie .


Z Pisma św jednoznacznie wynika że jest tylko jeden Najwyższy Bóg też że Bóg jest nazwany jedynym prawdziwym Bogiem


Ew Jan 17:3 A to jest żywot wieczny, aby poznali ciebie, jedynego prawdziwego Boga i Jezusa Chrystusa, którego posłałeś.

Jedynym prawdziwym Bogiem jest tylko Bóg Ojciec


1 Kor 8:6 wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, za pośrednictwem którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy.

Efz 4: 6 jeden Bóg i Ojciec wszystkich, który jest ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich.

Dla Jezusa jak i apostoła Pawła tym jednym Bogiem jest tylko Bóg Ojciec, wobec tego możemy powiedzieć : kto za tym nie jest tym Bogiem Ojcem ten nie jest Bogiem w takim sensie jak Bóg Ojciec .

Nie chodzi o to czy Jezus jest nazwany Bogiem ale udowodnienie że jest tym samym Bogiem co Bóg Ojciec czyli Bogiem Ojcem. ?


N maja 17, 2015 17:04
Zobacz profil
Post Re: Bóstwo Jezusa w świetle fragmentów z NT
Cytuj:
Postawmy sobie tutaj dwa pytania :

1. Czy opisane w tym wersecie osoby oni Bogami w sensie ontycznym tzn są tego rodzaju bytem jak Ten który ich tym imieniem nazywa, dzielą Jego naturę, a zatem wszystkie Jego cechy, Jego przymioty. ?

Czy też :

2. Są Bogami, w przeciwieństwie do pierwszego rodzaju, „z nazwy tylko '' . Są bytami o zupełnie innej niż Bóg JHWH naturze, w ich przypadku tytularne znaczenie Bóg nie czyni ich automatycznie tym że Najwyższym Bogiem ?
Odpowiedź otrzymujemy w Liście do Hebrajczyków.

http://biblia-online.pl/biblia,biblia,w ... 8,1,t.html

Wyraźnie bowiem wskazuje ten list, że Jezus Chrystus odziedziczył "większe imię" niż aniołowie. Jego Objawienie zaś jest jakościowo inne niż to, które "wielokrotnie i na różne sposoby" było dane przez proroków. Tak więc Jego natura nie jest taka jak natura stworzeń.


N maja 17, 2015 19:29

Dołączył(a): Cz gru 18, 2014 18:41
Posty: 49
Post Re: Bóstwo Jezusa w świetle fragmentów z NT
zefciu

Cytuj:
Odpowiedź otrzymujemy w Liście do Hebrajczyków.

http://biblia-online.pl/biblia,biblia,w ... 8,1,t.html

Wyraźnie bowiem wskazuje ten list, że Jezus Chrystus odziedziczył "większe imię" niż aniołowie. Jego Objawienie zaś jest jakościowo inne niż to, które "wielokrotnie i na różne sposoby" było dane przez proroków. Tak więc Jego natura nie jest taka jak natura stworzeń.


Fraza ,, imię '' nie odnosi się do natury lecz do władzy .

Analizując list do Hebrajczyków autor argumentuje że Syn Boga został obdarzony wyższym stanowiskiem ( władzą ) źródłem owej władzy jest Bóg Ojciec . Co do kwestii natury o której piszesz autor listu nic nie wspomina .

Jezus otrzymał władzę od swego Boga i Ojca wszystko zostało mu podporządkowane ALE jedynie sam Bóg nie jest podporządkowany władzy Syna stąd też wypływa logiczny wniosek że Syn Boga nie jest tym samym Bogiem co Bóg Ojciec


Pn maja 18, 2015 20:52
Zobacz profil
Post Re: Bóstwo Jezusa w świetle fragmentów z NT
Bycie czyimś synem nie odnosi się do natury? Robi się coraz ciekawiej.


Wt maja 19, 2015 7:27
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1247 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 79, 80, 81, 82, 83, 84  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL