Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 14:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Czy Bóg się boi ludzi? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 03, 2009 7:47
Posty: 1170
Post Re: ...
www.filozofka napisał(a):
Wieża ta PODOBNO jeszcze nie aż tak dawno była możliwa do zlokalizowania. Już teraz tego nie pamiętam, ale tak czytałam.

Możliwe jest, iż autor nawiązuje do budowy miasta przez króla Asyrii Sargona II, lub do babilońskiego zikkuratu za króla Nabuchodonozora.

www.filozofka napisał(a):
Jednakże jak rozumieć słowa W PRZYSZŁOŚCI NIC NIE BĘDZIE DLA NICH NIEMOŻLIWE COKOLWIEK ZAMIERZAJĄ UCZYNIĆ - to jest chyba zagadka.

Ja natknąłem się na interpretację, iż jest to ironiczne stwierdzenie. Pierwsze następuje, gdy autor pisze o tym, Pan musiał zstąpić, aby zobaczyć wieżę. Mimo ambicji budujących wieża jest niewielka i Bóg, aby ją zobaczyć musi zstąpić aż na ziemię.


Pn lis 16, 2009 23:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 28, 2008 13:25
Posty: 153
Post Re: ...
www.filozofka napisał(a):
Cytuj:
Są oni jednym ludem, i wszyscy mają jedną mowę, i to jest przyczyną, że zaczęli budować. A zatem w przyszłości nic nie będzie dla nich niemożliwe, cokolwiek zamierzą uczynić.
Zejdźmy więc i pomieszajmy tam ich język, aby jeden nie rozumiał drugiego!


Moim zdaniem historia wieży Babel to jedna z "ciekawszych" historii biblijnych. Wieża ta PODOBNO jeszcze nie aż tak dawno była możliwa do zlokalizowania. Już teraz tego nie pamiętam, ale tak czytałam. Jednakże jak rozumieć słowa W PRZYSZŁOŚCI NIC NIE BĘDZIE DLA NICH NIEMOŻLIWE COKOLWIEK ZAMIERZAJĄ UCZYNIĆ - to jest chyba zagadka.

Dla mnie wieża babel jest bardzo aktualna w dzisiejszych czasach. Też właściwie mamy jeden język - angielski który rozumieją nawet klkuletnie dzieci na całym świecie i też jest to powodem, że "zaczęliśmy budować" cywilizację ponieważ naukowcom z całego świata łatwiej wymienic wiedzę naukową. I podobnie jak w tamtych czasach starożytnych ludziom wydaje się, że mogą dorównać Bogu np. klonowaniem itp. nowoczesnymi wynalazkami. Tak samo wydaje się, że wszystko co człowiek tylko pomyśli będzie możliwe do stworzenia to tylko kwestia czasu. Ile razy czytając stare książki science fiction byłem zdziwiony, że zdawałoby się fantazyjne wynalazki weszły w życie.

_________________
Ps 17,15 Ja zaś w sprawiedliwości ujrzę Twe oblicze, powstając ze snu nasycę się Twoim widokiem.


Wt mar 30, 2010 22:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 14, 2008 14:00
Posty: 1909
Post Re:
WIST napisał(a):
Silmeor
Nie zadałeś chyba ważniejszego pytanie, po co ludzie budowali tą wieżę? Odpowiedz w księdze Rodzaju brzmi: «Chodźcie, zbudujemy sobie miasto i wieżę, której wierzchołek będzie sięgał nieba, i w ten sposób uczynimy sobie znak, abyśmy się nie rozproszyli po całej ziemi». [Rdz 11, 4]
Nasuwa się kolejne pytanie, co w tym złego? Jak rozumieć że wieża miała sięgać nieba i być znakiem, dzięki któremu ludzie się nie rozproszą? Czy nie była to próba zastąpienia Boga, czymś uczynionym rękoma ludzkimi? To są jedynie moje domysły, ale sądzę że bardzo ważne są odpowiedzi na te pytania. Czy ten czyn ludzi faktycznie był dla nich dobry, czy poza tym że mógł stanowić obrazę Boga, mógł okazać się zwodniczy, bo tylko Bóg jest drogowskazem, a wszystko co uczynione rękoma ludzkimi albo kiedyś runie, albo zostanie źle wykorzystane przez jednych, przeciw drugim.

Możliwe że Bóg się bał, pytanie tylko czy o swoją władzę, czy o ludzi?


Dodał bym do tego że cel budowy wieży (byśmy się nie rozproszyli) był sprzeczny z pierwotną wolą Boga wyrażoną w Edenie (Rodzaju 1:28) zgodnie z która ludzie mieli sie rozprzestrzeniac i zaludnić ziemie.
Był więc to kolejny przejaw buntu ludzi wobec Boga.

_________________
[b]Galatów 3:20 " Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden"[/b]
"Gdy mądry spiera się z głupim, ten krzyczy i śmieje się; nie ma pojednania"


Wt kwi 06, 2010 16:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL