Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 15:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Biblia o niepełnosprawności 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So paź 17, 2009 17:43
Posty: 1
Post Biblia o niepełnosprawności
Witam , z góry przepraszam jeśli temat o podobnej tematyce już istnieje ,ale trochę tu tego jest i czasami ciężko coś znaleźć.
Pierw przytoczę cytat:
"16 Dalej Pan powiedział do Mojżesza: 17 «Tak mów do Aarona: Ktokolwiek z potomków twoich według ich przyszłych pokoleń będzie miał jakąś skazę, nie będzie mógł się zbliżyć, aby ofiarować pokarm swego Boga. 18 Żaden człowiek, który ma skazę, nie może się zbliżać - ani niewidomy, ani chromy, ani mający zniekształconą twarz, ani kaleka, 19 ani ten, który ma złamaną nogę albo rękę, 20 ani garbaty, ani niedorozwinięty, ani ten, kto ma bielmo na oku, ani chory na świerzb, ani okryty liszajami, ani ten, kto ma zgniecione jądra. 21 Żaden z potomków kapłana Aarona, mający jakąś skazę, nie będzie się zbliżał, aby złożyć spalaną ofiarę Panu. On ma skazę - nie będzie się zbliżał, aby ofiarować pokarm swego Boga. 22 Jednakże wolno mu jeść pokarm swego Boga, zarówno święty, jak i najświętszy. 23 Tylko nie będzie podchodził do zasłony i nie będzie się zbliżał do ołtarza, bo ma skazę. Nie będzie bezcześcił moich świętości, bo Ja, Pan, jestem tym, który je uświęca!» "
z Księgi Kapłańskiej

osoba z mojej rodziny jest niepełnosprawna.To znaczy ,że nie dostąpi Królestwa Niebieskiego?


So paź 17, 2009 19:56
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Po pierwsze odnosi się to do synów Aarona, czyli do kapłanów. A nie do wszystkich ludzi. Po drugie nie jest to pozbawienie prawa do zbawienia, ale do pełnienia funkcji kapłańskich. Czyli nikt niepełnosprawny nie mógł pełnić funkcji kapłana. Po prostu nie jest to prosta praca, a niepełnosprawny nie mógłby jej dobrze wykonywać.
Trzeba wziąć uwagę na kontekst historyczno-kulturowy :)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So paź 17, 2009 20:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 03, 2009 7:47
Posty: 1170
Post 
szumi napisał:
Cytuj:
Po pierwsze odnosi się to do synów Aarona, czyli do kapłanów. A nie do wszystkich ludzi. Po drugie nie jest to pozbawienie prawa do zbawienia, ale do pełnienia funkcji kapłańskich. Czyli nikt niepełnosprawny nie mógł pełnić funkcji kapłana.

Dokładnie. Owy fragment odnosi się jednoznacznie do prawa dotyczącego świętości kapłanów.


So paź 17, 2009 20:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Ano właśnie, warto czytać całość tekstu i uważnie badać do kogo się odnosi. Warto pytać, ale przede wszystkim warto czytać ze zrozumieniem, żeby nie popaść w błędy :)

_________________
Pozdrawiam
WIST


So paź 17, 2009 20:51
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Przeniosłem, gdyż tu lepiej pasuje.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So paź 17, 2009 21:26
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pn cze 22, 2009 11:19
Posty: 230
Post 
szumi napisał(a):
Po pierwsze odnosi się to do synów Aarona, czyli do kapłanów.


Nie wiedziałem, że wszyscy synowie Aarona byli kapłanami.

Tak sobie myślę, dlaczego Bóg powiedział "Potomków twoich", a nie "potomków twoich - kapłanów". Jakoś mało precyzyjny ten nasz Bóg.


N paź 18, 2009 21:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 03, 2009 7:47
Posty: 1170
Post 
nieja
Cytuj:
Jakoś mało precyzyjny ten nasz Bóg.


WIST napisał:
Cytuj:
...warto czytać całość tekstu i uważnie badać do kogo się odnosi

Nic dodać, nic ująć.

"PAN rzekł do Mojżesza: Powiedz kapłanom, synom Aarona. Kapłanowi nie wolno..." (Kpł 21, 1)
Czy owy fragment wymaga jeszcze szczegółowej analizy do kogo ta część Księgi Kapłańskiej się odnosi?


N paź 18, 2009 21:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 30, 2009 18:22
Posty: 39
Post Re: Biblia o niepełnosprawności
Czyli ja jako osoba niepełnosprawna jestem gorszy przez Boga, i w jego oczach. Trochę logiki w tym jest, ale Jezusowego miłosierdzia raczej nie bardzo.

_________________
Mój blog pisany w dialekcie górnośląskim - www.regional-silesia.blog.onet.pl


Śr gru 30, 2009 19:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Biblia o niepełnosprawności
Współczuje niepełnosprawności, ale jeśli przeczytałeś te kilka wypowiedzi to powinno być dla Ciebie jasne czemu tak. Otóż miłosierdzie nie ma nic do moźliwości wykonywania danej pracy. Tak samo można mieć pretensje że ktoś nie może prowadzić autobusu, bądź jechać na misje wojskową. W dawnych czasach taka osoba niepełnosprawna nie tylko by nie pomagała, ale i wymagałby sama pomocy.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N sty 10, 2010 15:54
Zobacz profil
Post Re: Biblia o niepełnosprawności
MarcinStroszek napisał(a):
Czyli ja jako osoba niepełnosprawna jestem gorszy przez Boga, i w jego oczach. Trochę logiki w tym jest, ale Jezusowego miłosierdzia raczej nie bardzo.

Św. Paweł był małym, cherlawym o pałakowatych nogach, z wystającymi ramionami, garbatym nosem, dużymi uszami - i takiego mistera wybrał Jezus na apostoła narodów.
Gorszy czy lepszy w oczach Boga :)


N sty 10, 2010 18:23

Dołączył(a): Śr gru 30, 2009 18:22
Posty: 39
Post Re: Biblia o niepełnosprawności
A co wygląd ma do "sprawiedliwej" nauki Jahwe o niemożności bycia kapłanem, jeżeli się ma "zmiazdzone jadra"(zreszta nie rozumiem w czym by to miało przeszkadzac w posłudze kapłanskiej)

_________________
Mój blog pisany w dialekcie górnośląskim - www.regional-silesia.blog.onet.pl


Pt sty 15, 2010 11:10
Zobacz profil
Post Re: Biblia o niepełnosprawności
MarcinStroszek napisał(a):
A co wygląd ma do "sprawiedliwej" nauki Jahwe o niemożności bycia kapłanem, jeżeli się ma "zmiazdzone jadra"(zreszta nie rozumiem w czym by to miało przeszkadzac w posłudze kapłanskiej)

Eunuchy od wieków służyli uciechom możnych, pilnując ich haremów, lub dogadzając homo.
Zapewne dlatego eunuch nie mógł sprawiać posługi kapłańskiej.


Pt sty 15, 2010 11:46

Dołączył(a): Śr gru 30, 2009 18:22
Posty: 39
Post Re: Biblia o niepełnosprawności
Czyli tylko Eunuch moze miec zmiazdzone jadra, a garbaty czemu gorszy ?. I pamietajmy ze Bog powiedzial "jakakolwiek" skaze, wiec moj niedowlad na przyklad tez mnie czyni gorszym. Trudno zeby Bog wymowil wszystkie "skazy", to tez powiedział jakakolwiek....

_________________
Mój blog pisany w dialekcie górnośląskim - www.regional-silesia.blog.onet.pl


Pt sty 15, 2010 12:16
Zobacz profil
Post Re: Biblia o niepełnosprawności
MarcinStroszek napisał(a):
Czyli tylko Eunuch moze miec zmiazdzone jadra, a garbaty czemu gorszy ?. I pamietajmy ze Bog powiedzial "jakakolwiek" skaze, wiec moj niedowlad na przyklad tez mnie czyni gorszym. Trudno zeby Bog wymowil wszystkie "skazy", to tez powiedział jakakolwiek....

"Słyszeliście, że powiedziano wam.....a ja wam powiadam" (Mt 5, 17-48 ).
I to On dostrzega zgarbioną kobietę (Łk 13,10-17 )
Przeczytaj i przemyśl - czy rzeczywiście gorszym?


Pt sty 15, 2010 13:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Biblia o niepełnosprawności
MarcinStroszek napisał(a):
wiec moj niedowlad na przyklad tez mnie czyni gorszym.


Nie przypisuj Bogu swojej nadinterpretacji. To, że nie możesz (nie mógłbyś wtedy) być kapłanem, to nie znaczy, że jesteś gorszy. W przeciwnym razie nie tylko wszystkie kobiety by były gorsze, ale też ponad 90% żydów, bo kapłanami mogła być tylko niewielka część z nich, już z góry wybranych przez Boga z urodzenia. Po prostu nie mógłbyś być kapłanem. Tu nie ma oceny, że jesteś gorszy. Nie jesteś.

_________________
Piotr Milewski


Pt sty 15, 2010 17:39
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL