Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 12:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Dobre opracowania nt. Biblii - wymiana doświadczeń 
Autor Wiadomość
Post Dobre opracowania nt. Biblii - wymiana doświadczeń
Czasem w tej sekcji pojawiają się pytania odnośnie fragmentów Biblii, które mogą wynikać z braku znajomości choćby kontekstu historyczno-kulturowego, w jakim dana księga powstała bądź była redagowana. Tak sobie pomyślałem, abyśmy w tym wątku polecali sobie wartościowe książki, opracowania, które mogą pomóc w lepszym rozumieniu Pisma św.

Ponieważ od niedawna zacząłem czytać i "studiować" Pismo św. więc ze swojej strony na razie mogę polecić jedynie cztery, klasyczne już książki prof. Anny Świderkówny z serii "Rozmowy o Biblii". Pani Profesor nie dość, że miała wielką wiedzę historyczną i literacką o tamtych czasach, to jeszcze pisała w bardzo przystępny sposób i wg mnie porywający sposób. Natomiast jeśli chodzi o same Pismo św, to korzystam z Biblii Poznańskiej, która zawiera bardzo dużo komentarzy i przypisów - nie wiem, czy nie jest ich więcej niż samego tekstu :-)

Z góry dziękuję za udział.


N paź 18, 2009 10:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post 
Godne polecenia są chyba te komentarze, które na stronie biblia.wiara.pl wykorzystywane są do omawiania niedzielnych czytań.
http://biblia.wiara.pl/?grupa=6&art=116 ... 1127549937

Czyli Katolicki Komentarz Biblijny i Komentarz Historyczno-Kulturowy do Biblii hebrajskiej / Nowego Testamentu. Powiedziałbym, że tego ujęcia historyczno-krytycznego jest tam wręcz za dużo. ;)

Był na ten temat osobny wątek: viewtopic.php?t=22839

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


N paź 18, 2009 11:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 28, 2006 9:41
Posty: 1293
Lokalizacja: Łódź, Lódzkie
Post 
Na biblia.wiara.pl są też dostępne zapisy czatów z biblistami, m.in. ze wspomnianą już prof. Anną Świderkówną
http://biblia.wiara.pl/?grupa=6&art=119 ... 9497&katg=

_________________
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą...
Kochamy wciąż za mało i stale za późno...

Zajrzyj, zobacz, zapamiętaj ->
1) http://spotkania.wiara.pl/Chat
2) http://blog.wiara.pl/aprylka
3) http://picasaweb.google.com/aprylka


N paź 18, 2009 11:11
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Muszę w końcu zdobyć to pełne wydanie BP, mam skrócone, a komentarze w nim nie dość że są krótkie, to jeszcze kompletnie nic nie wnoszą ( przynajmniej takie odnoszę wrażenie, choć jestem dopiero w Księdze Liczb ).

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N paź 18, 2009 11:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post 
4-tomową BP wydała ostatnio Agora w serii "Święte Księgi" dołączanej do Wyborczej. Niestety nie wiem czy się różni od oryginału, ale 1 tom chodzi na allegro po 20zł, a 3 pozostałe po ok. 30-40.

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


N paź 18, 2009 11:31
Zobacz profil
Post 
Vroobelek napisał(a):
4-tomową BP wydała ostatnio Agora w serii "Święte Księgi" dołączanej do Wyborczej. Niestety nie wiem czy się różni od oryginału, ale 1 tom chodzi na allegro po 20zł, a 3 pozostałe po ok. 30-40.

Najprawdopodobniej edycja Agory (z której zresztą korzystam) jest tożsama z oryginałem.


N paź 18, 2009 14:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 27, 2009 7:49
Posty: 4
Lokalizacja: Gdynia
Post Re: Dobre opracowania nt. Biblii - wymiana doświadczeń
Wykład Pisma Świętego Nowego Testamentu "Ks.E.Szymanek" Pallottinum, Poznań 1990r.
Pozdrawiam i polecam


N sty 24, 2010 18:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post Re: Dobre opracowania nt. Biblii - wymiana doświadczeń
Ja bym raczej unikał wykładni teologicznych z okolic Gazety Wyborczej. Wprawdzie niektóre przybudówki tej gazety usiłują uchodzić za coś w rodzaju magisterium, to jednak trzeba być ostrożnym, bo środowisko to charakteryzuje się rozbudowanym lewackim relatywizmem i wspieraniem działań i zachowań wołających o pomstę do nieba.

Polecić mogę takich biblistów jak:
- ks. Michał Bednarz
- ks. Andrzej Kowalczyk
- o. Janusz Synowiec
- ks. Tomasz Jelonek
- ks. Edward Zawiszewski

A także wszystko, co wydane jest przez Vocatio.


N sty 24, 2010 20:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post Re: Dobre opracowania nt. Biblii - wymiana doświadczeń
meritus napisał(a):
Ja bym raczej unikał wykładni teologicznych z okolic Gazety Wyborczej.

Do której wypowiedzi się odnosisz? Agora tylko *wydała* ponownie Biblię Poznańską przygotowaną w latach 70. przez wybitnych polskich biblistów.

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


N sty 24, 2010 22:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post Re: Dobre opracowania nt. Biblii - wymiana doświadczeń
Mówiłem o komentarzach teologicznych jakie pojawiają się w Gazecie Wyborczej, zazwyczaj między jakimś homomanifestem a oracją Środy. Jest takie powiedzenie - ubrał się diabeł w ornat i na mszę ogonem dzwoni.


Wt sty 26, 2010 1:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post Re: Dobre opracowania nt. Biblii - wymiana doświadczeń
Tudzież w Tygodniku Powszechnym. :-) Ale nikt nie zaleca ich czytania.

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


Wt sty 26, 2010 8:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post Re: Dobre opracowania nt. Biblii - wymiana doświadczeń
W obu periodykach przewijają się te same nazwiska. Wszak Tygodnik Powszechny był azylem za komuny dla wszystkich Skalskich, Blumsztajnów itp. Ale nie schodźmy z tematu. Istota jest taka, że jak się jest katolikiem, to powinno się przede wszystkim katolickie komentarze czytać, a inne drugiej kolejności.


Wt sty 26, 2010 17:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 14, 2008 14:00
Posty: 1909
Post Re: Dobre opracowania nt. Biblii - wymiana doświadczeń
Nie ma to jak zdrowa dawka swojskiego, polskiego, katolicko-narodowego antysemityzmu :razz:

_________________
[b]Galatów 3:20 " Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden"[/b]
"Gdy mądry spiera się z głupim, ten krzyczy i śmieje się; nie ma pojednania"


Pt sty 29, 2010 14:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL