Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 8:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Michał w Biblii - co odłamy chrześcijaństwa sądzą o tym. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Maraskin
Cytuj:
Więc dlaczego zaprzecza oczywisym sprawom, takim że apostołowie nie zwracają się do osoby Boga i Jezusa na początku swoich listów. To poprostu podważa Twoją znajomość Pisma.

Zadanie pytania nie oznacza zaprzeczania czemukolwiek. Ponadto głupich pytań nie ma. Na początku listów Duch Święty również jest przywoływany, choćby w formułach trynitarnych charakterystycznych dla św. Pawła.

Cytuj:
W Starym testamencie nie znajdziesz nazwy Duch Święty, chyba że posiadasz jakąś inną Biblię?

Ale Ducha znajdziesz. Wiadomo o kogo chodzi. Ponadto Duch Święty pojawia się w Ps 51,13; Md 9,17; Iz 63,10; Iz 63,11; Dn 13,45.

Cytuj:
Natomiast nadal nie przekonałeś mnie odsyłając do Księgi Ezechiela że Duch Święty to trzecia osoba boska. Nadal występuje tu jako moc sprawcza Jahwe.

To Ty mnie przekonaj, że Ojciec jest osobą. Na takiej samej zasadzie udowodnię, że Duch Święty ma wszystkie cechy osoby. Poza tym nie byłem proszony o fragment z Ez potwierdzający, że Duch Święty jest osobą, ale, że Duch Święty jest kimś do kogo się zwraca. Polecam Ez 37.

Cytuj:
Ja nie widze sprzeczności w utożsamianiu Chrystusa z aniołem, być może podczas godziny Sądu przyjmnie taką formę? Co w tym złego? Tak samo w niebie. Chrystus jest wszystkim więc jaki masz z tym okresleniem problem? Chyba że Twój umysł odżegnuje się od logicznej intempretacji Biblii dzięki jakiejś innej nauce doktrynalnej i przyjętej tradycji? Bo to mi się nasuwa czytając Twoje posty.

Na razie nie widzę logicznego, przekonywującego uzasadnienia dla tezy, że Jezus jest aniołem. Od określenia "inny" przy słowie "anioł" (chodzi po prostu o to, że Jan mówił za każdym razem o innym aniele, a nie o tym samym) do stwierdzenia, że Chrystus jest ontologicznie aniołem - logicznego przejścia nie widzę.

Z Pisma Świętego wiemy, że Chrystus jest prawdziwym człowiekiem i prawdziwym Bogiem współistotnym Ojcu. Nie mnóżmy teorii ponad miarę.


Pn paź 26, 2009 0:15
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 21, 2009 5:16
Posty: 637
Lokalizacja: Toruń
Post 
Nie mnóż historii jakoby Duch Święty miał być współistotny Jezusowi i Ojcu.

_________________
Nicea 325, początek końca...


Pn paź 26, 2009 8:45
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 21, 2009 5:16
Posty: 637
Lokalizacja: Toruń
Post 
meritus napisał(a):
Cytuj:
W Starym testamencie nie znajdziesz nazwy Duch Święty, chyba że posiadasz jakąś inną Biblię?

Ale Ducha znajdziesz. Wiadomo o kogo chodzi. Ponadto Duch Święty pojawia się w Ps 51,13; Md 9,17; Iz 63,10; Iz 63,11; Dn 13,45.

A rzeczywiście zwracam honor. Lecz po zaznajomieniu się z podesłanymi przez Ciebie fragmentami z Pisma, nadal nie jestem w stanie stwierdzić że Duch Święty jest trzecią osobą boską. Ciągle występuje jako moc sprawcza Boga. Nie występuje pojęcie trójcy itd, równości mocy Bożej z samą osobą Boga, czy Jezusa.

Cytuj:
To Ty mnie przekonaj, że Ojciec jest osobą. Na takiej samej zasadzie udowodnię, że Duch Święty ma wszystkie cechy osoby. Poza tym nie byłem proszony o fragment z Ez potwierdzający, że Duch Święty jest osobą, ale, że Duch Święty jest kimś do kogo się zwraca. Polecam Ez 37.

Dostałeś już fragmenty. Tak powołujesz się na fragmenty Ezechiela to polecam Ez 2, zejście Boga na górę Synaj w Księdze Wyjścia, opis świątyni Bożej w niebie w wizji Jana. Tam znajdziesz odpowiedz, potwirdzającą że Bóg jest istotą lub też ma postać. A odnośnie twoich podanych dowodów. To juz nie chce sie powtarzac, ale nadal nie znajduje potwierdzenia w tym co mówisz lub też jaką teorię starasz się podtrzymać...

Cytuj:
Z Pisma Świętego wiemy, że Chrystus jest prawdziwym człowiekiem i prawdziwym Bogiem współistotnym Ojcu. Nie mnóżmy teorii ponad miarę.

Widzisz sam wpadasz w swoje sidła, nic o istocie Ducha - współistotnego Bogu oraz Jezusowi nie masz zawarte w swojej wypowiedzi. Zaczynasz sam zaprzeczać sobie, głosząc że Bóg, Ojciec i Jezus, są jednością. Z czym ja wogóle nie mam problemu z przyjęciem tego.

_________________
Nicea 325, początek końca...


Pn paź 26, 2009 14:40
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 21, 2009 5:16
Posty: 637
Lokalizacja: Toruń
Post Re: Michał w Biblii - co odłamy chrześcijaństwa sądzą o tym.
http://vimeo.com/8792424

Nawiązując do tematu, natrafiłem na jeden z najnowszych wykładów odnośnie istnienia Jezusa w Starym Testamencie. Wątek Chrystusa jako Michała także jest tu poruszona :). Zainteresowani tematem zapraszam do wykładu, niestety całość jest w języku angielskim. Wykłada Michael Heiser.

_________________
Nicea 325, początek końca...


Pn lut 08, 2010 16:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL