Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 7:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Jak rozumieć fragment ewangelii wg św. Łukasza 16,1 -8. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lis 29, 2009 13:44
Posty: 4
Post Jak rozumieć fragment ewangelii wg św. Łukasza 16,1 -8.
Jak rozumieć fragment ewangelii wg św. Łukasza 16,1 -8.
Dlaczego nieuczciwość jest tutaj pochwalona?
Kim są synowie światłości?


Śr gru 16, 2009 18:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 29, 2009 17:59
Posty: 430
Post Re: Jak rozumieć fragment ewangelii wg św. Łukasza 16,1 -8.
Pochwalona nie jest tam nieuczciwość, lecz roztropność: rządca zjednuje sobie ludzi kosztem dóbr materialnych.

Można rozumieć na przykład w ten sposób, że stosunki z innymi ludźmi wą ważniejsze niż dobra doczesne.

Kim są synowie światłości — w sumie to nie wiem. :/

_________________
Homo iudicio certo conscientiae suae semper debet oboedire.
Człowiek powinien być zawsze posłuszny pewnemu sądowi swego sumienia. — Katechizm Kościoła Katolickiego, n. 1800


Śr gru 16, 2009 18:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 03, 2009 7:47
Posty: 1170
Post Re: Jak rozumieć fragment ewangelii wg św. Łukasza 16,1 -8.
agnieszk@ napisał(a):
Jak rozumieć fragment ewangelii wg św. Łukasza 16,1 -8.
Dlaczego nieuczciwość jest tutaj pochwalona?

Opowiedziana przez Jezusa przypowieść nie może być traktowana jako pochwała nieuczciwości czy krętactwa. Główne przesłanie tkwi w tym, aby chrześcijanie żyjący w przeróżnych ziemskich strukturach z taką zapobiegliwością i sprytem umieli zadbać o swoje życie wieczne, jak zadbał o swoją przyszłość nieuczciwy zarządca. Ma to powiązanie z fragmentem Ewangelii św. Łukasza mówiącej o znakach czasu.


Śr gru 16, 2009 21:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 25, 2009 19:43
Posty: 231
Post Re: Jak rozumieć fragment ewangelii wg św. Łukasza 16,1 -8.
Synowie światłości...hmmm może aniołowie

_________________
-Odliczanie do wieczności: http://opoka.tv/video/filmy/odliczaniedowiecznosci,mf,vid,fil,p_238.html
-www.prawdapisma.blogspot.com
"Przestań płakać: Oto zwyciężył Lew z pokolenia Judy, Odrośl Dawida, tak że otworzy księgę i siedem jej pieczęci"


So sty 02, 2010 16:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Jak rozumieć fragment ewangelii wg św. Łukasza 16,1 -8.
Myślę, że synowie światłości to synowie Boga, ludzie którzy za nim idą. A synowie świata wprost przeciwnie.

_________________
Piotr Milewski


So sty 02, 2010 18:38
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 25, 2009 19:43
Posty: 231
Post Re: Jak rozumieć fragment ewangelii wg św. Łukasza 16,1 -8.
Propozycja jumika lepsza od mojej :)

_________________
-Odliczanie do wieczności: http://opoka.tv/video/filmy/odliczaniedowiecznosci,mf,vid,fil,p_238.html
-www.prawdapisma.blogspot.com
"Przestań płakać: Oto zwyciężył Lew z pokolenia Judy, Odrośl Dawida, tak że otworzy księgę i siedem jej pieczęci"


So sty 02, 2010 18:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 06, 2010 16:48
Posty: 296
Post Re: Jak rozumieć fragment ewangelii wg św. Łukasza 16,1 -8.
agnieszk@ napisał(a):
Jak rozumieć fragment ewangelii wg św. Łukasza 16,1 -8.
Dlaczego nieuczciwość jest tutaj pochwalona?
Kim są synowie światłości?
Cały fragment brzmi tak:
Cytuj:
1 Potem przemówił także do uczniów: „Pewien człowiek był bogaty i miał szafarza, a ten został przed nim oskarżony, iż marnotrawi jego dobytek. 2 Zawołał go więc i rzekł do niego: ‚Cóż to słyszę o tobie? Zdaj rachunek ze swego szafarstwa, bo już nie będziesz mógł prowadzić domu’. 3 Wtedy szafarz powiedział sobie: ‚Co mam zrobić, skoro mój pan odbierze mi szafarstwo? Nie mam dość sił, by kopać, a żebrać się wstydzę. 4 Aha! Wiem, co zrobić, żeby ludzie przyjęli mnie do swych domów, gdy zostanę pozbawiony szafarstwa’. 5 I przywoławszy każdego z dłużników swego pana, odezwał się do pierwszego: ‚Ile jesteś winien memu panu?’ 6 Ten rzekł: ‚Sto bat oliwy’. Powiedział do niego: ‚Weź swą pisemną umowę i usiądź, i szybko napisz pięćdziesiąt’. 7 Następnie rzekł do innego: ‚A ty ile jesteś winien?’ On rzekł: ‚Sto kor pszenicy’. Do tego powiedział: ‚Weź swą pisemną umowę i napisz osiemdziesiąt’. 8 I pochwalił pan owego szafarza, chociaż nieprawego, gdyż ten w swym działaniu kierował się praktyczną mądrością; bo w stosunku do swego pokolenia synowie tego systemu rzeczy są pod względem praktycznym mądrzejsi niż synowie światła.

Warto zauważyć, że Jezus rozgranicza 'synów tego systemu rzeczy' od 'synów światła'.
Kiedyś Jezus do swoich uczniów powiedział tak:
Jana 15:17-19
Cytuj:
17 „To wam nakazuję, żebyście się wzajemnie miłowali. 18 Jeżeli świat was nienawidzi, wy wiecie, że mnie znienawidził wcześniej niż was. 19 Gdybyście byli częścią świata, świat kochałby to, co jest jego własnością. A ponieważ nie jesteście częścią świata, ale ja was ze świata wybrałem, dlatego świat was nienawidzi.
A nieco później modlił się do Boga takimi słowami:
Jana 17:14-17
Cytuj:
14 Ja dałem im twoje słowo, ale świat ich znienawidził, ponieważ nie są częścią świata, tak jak ja nie jestem częścią świata.
15 „Nie proszę, żebyś ich zabrał ze świata, ale żebyś czuwał nad nimi z powodu niegodziwca. 16 Nie są częścią świata, jak i ja nie jestem częścią świata. 17 Uświęć ich przez prawdę; twoje słowo jest prawdą.
Tak więc 'synami światła' są uczniowie Jezusa, zaś 'synami tego systemu rzeczy', czyli tego świata, są osoby nie podążające jego śladami.

Ludzie nie respektujący zasad Bożych dbają o swoje wszelkimi sposobami.
Naśladowcy Chrystusa też mogą dbać o swoje, ale nie mogą tego robić łamiąc Boże zasady.

Cytat z pewnej publikacji:
Cytuj:
Jezus nie chwali zarządcy za niesprawiedliwość, lecz za dalekowzroczną, praktyczną mądrość. „Synowie tego systemu rzeczy” często sprytnie korzystają z pieniędzy lub stanowiska, żeby zjednać sobie przyjaźń ludzi, którzy mogą się im odwzajemnić przychylnością. Również słudzy Boży, „synowie światła”, muszą dla własnego dobra robić mądry użytek ze swych dóbr materialnych — „niesprawiedliwego bogactwa”.


Wt cze 15, 2010 16:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 12:34
Posty: 837
Lokalizacja: mazowsze
Post Re: Jak rozumieć fragment ewangelii wg św. Łukasza 16,1 -8.
Jezus powiedział : Bądźcie przebiegli jak wężę a nieskażitelni jak gołębice- oto chodzi w tym fragmencie

_________________
1 KOR 13


Wt cze 15, 2010 18:21
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 18, 2010 23:07
Posty: 1
Post Re: Jak rozumieć fragment ewangelii wg św. Łukasza 16,1 -8.
A oto moja interpretacja:
1. Bogatym człowiekiem z przypowieści jest sam Bóg. Zarządcą jest człowiek, który otrzymuje dobra od Boga. Zadaniem człowieka jest właściwe zarządzanie tymi dobrami. Jednym z takich dóbr są dobra materialne.
2. Zarządca z przypowieści nie gospodaruje dobrami w sposób prawidłowy (trwoni majątek Pana) i naraża się na gniew pracodawcy. Człowiek źle gospodaruje swoim majątkiem (otrzymanym, jako dobro od Boga). Majątek staje się dla niego najważniejszy, ważniejszy od przyjaciół, rodziny, Boga. Człowiek zaczyna służyć mamonie. Te dobra, które maja być tylko środkiem stają się celem życia człowieka. Niczego poza nimi nie dostrzega. Bóg daje odczuć człowiekowi, że źle używa dóbr, które od niego dostał.
3. Zarządca próbuje właściwie zarządzać majątkiem. Tutaj budzą się wątpliwości, czy ten zarządca naprawdę dobrze czyni rozdając majątek swojego Pana (hojny Maciek z cudzej kieszeni)? Ale pamiętajmy, że tym zarządcą jesteśmy my sami, a dobra Pana, które rozdajemy, to nasz własny majątek (dobro otrzymane od Boga). Człowiek zaczyna rozumieć swoje błędy w zarządzaniu majątkiem i próbuje zmienić postępowanie dzieli się dobrami z innymi, czym zyskuje ich wdzięczność. Majątek przestaje być dla niego najważniejszy, widzi w nim środek aby gdy /wszystko/ się skończy, przyjęto go do wiecznych przybytków.
4. Pan pochwala postępowanie zarządcy. Bóg pochwala postępowanie człowieka, który uniezależnia się od majątku, a zaczyna rozumieć prawdziwy sens życia. Majątek pozwala mu uszczęśliwić bliźnich i otwiera drogę do nieba.
5. Niestety nie można dwom panom służyć. Człowiek zaślepiony, zniewolony dobrami doczesnymi przestaje dostrzegać Boga. Jeśli majątek jest dla ciebie najważniejszy, pomnażasz go idąc po trupach, jesteś na złej drodze, źle gospodarujesz darami otrzymanymi od Boga. Dzieląc się tym dobrem z innymi, traktując je jako środek, nie cel wkraczasz na właściwą drogę. Zaczynasz dobrze zarządzać niegodziwą mamoną, jesteś wierny Bogu w drobnej rzeczy (zarządzasz mamoną tak jak Bóg tego od ciebie chce), spotka cię za to nagroda prawdziwe dobro będzie ci powierzone (być może chodzi tu o dobra duchowe).


So wrz 18, 2010 23:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 02, 2010 20:22
Posty: 80
Post Re: Jak rozumieć fragment ewangelii wg św. Łukasza 16,1 -8.
Ten fragment Ewangelii do prostych nie należy… nie bez przyczyny w czasie mszy można czytać jej krótszy i oczywisty fragment Łk 16, 10-13 (jak na przykład u mnie w parafii).

Zaczałem już budować różne interpretacje aż się natknąłem na w zasadzie prozaiczne wyjaśnienie „pochwały” – patrz link: http://www.katolik.pl/forum/read.php?f= ... 4&t=188251.

Zły rządca po prostu zrezygnował ze SWOICH zysków co może dodatkowo tłumaczyć dalsze zalecenie używania bogactw do zjednywania przyjaciół.

Pozdrawiam


N wrz 19, 2010 20:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Jak rozumieć fragment ewangelii wg św. Łukasza 16,1 -8.
slawek69 napisał(a):
Zły rządca po prostu zrezygnował ze SWOICH zysków

(5) Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego:
Ile jesteś winien mojemu panu?
(6) Ten odpowiedział: Sto beczek oliwy. On mu rzekł:
Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt.


Czy zysk rządcy był aż tak wysoki ?! 100% wysokości długu?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N wrz 19, 2010 22:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 02, 2010 20:22
Posty: 80
Post Re: Jak rozumieć fragment ewangelii wg św. Łukasza 16,1 -8.
Skoro to przypowieść to i przykład jaskrawy.
A swoją drogą nie trzeba by pewnie długo szukać dzisiejszych przykładów 100% zysków gdy się ma na coś monopol i brak kontroli.
W sumie o to chodzi w tej przypowieści by nie stawiać mamony na pierwszym miejscu (z zastrzerzeniem, że jest złem koniecznym).


Pn wrz 20, 2010 12:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 19:45
Posty: 21
Post Re: Jak rozumieć fragment ewangelii wg św. Łukasza 16,1 -8.
agnieszk@ napisał(a):
Jak rozumieć fragment ewangelii wg św. Łukasza 16,1 -8.
Dlaczego nieuczciwość jest tutaj pochwalona?

Mowa w tym fragmencie jest o zarządcy, który ma stracić pracę. Więc postanawia się ratować i gromadzi sobie skarby u innych ludzi. Postanawia pomóc im i jednocześnie sobie. Zarządca mysli o przyszłości. I my mamy myśleć podobnie. Kiedyś i my stracimy życie, więc powinniśmy mysleć o tym co będzie później. Powinniśmy gromadzić skarby w niebie dobrymi uczynkami. Tak ja odbieram ten fragment przypowieści. Napewno nie chodziu tu oto aby oszukiwać ale o to aby myśleć o tym co będzie dalej.


Pn wrz 20, 2010 20:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Zachęcam - kilka słów moich rozważań na ten temat - http://niedowiarstwomoje.blogspot.com/2 ... -o-co.html

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz wrz 30, 2010 10:56
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 16:27
Posty: 72
Post Re: Jak rozumieć fragment ewangelii wg św. Łukasza 16,1 -8.
Pozdrawiam
Synowie swiatlosci to my sami i nasze uczynki , tak powiedzial JESUS ; Mat 14-16
„Wy jesteście światłością świata” - to słowa Jezusa nadające naszemu postępowaniu na tym świecie odpowiedzialność za każdy nasz krok
14 Wy jesteście światłość świata, nie może się miasto ukryć na górze leżące. 15 Ani zapalają świecy, i stawiają jej pod korzec, ale na świecznik, i świeci wszystkim, którzy są w domu. 16 Tak niechaj świeci światłość wasza przed ludźmi, aby uczynki wasze dobre widzieli, a chwalili ojca waszego, który jest w niebiesiech.

Nieraz naprawde jest trudno zrozumiec co oznaczajä -lub znaczä wersety biblijne , lecz prosze zrozumiec ze nawet wybrancy Jezusa ,-apostolowie nie zawsze rozumieli co chcial przekazac Jezus im i nam.

Jest pewne ze nigdy nie popieral zla i nie prawosci. i gromil wszystkich wyzyskiwaczy i zle czyniäcych na czele z kaplanami i uczonymi w pismie:

Luk 20 , 45- 47
45 A gdy słuchał wszystek lud, rzekł uczniom swoim: 46 Strzeżcie się nauczonych w Piśmie, którzy chcą chodzić w szatach długich, i miłują pozdrawiania na rynkach i pierwsze stołki w bóżnicach, i pierwsze miejsca na wieczerzach; 47 Którzy pożerają domy wdów, a to pod pokrywką długich modlitw: cić odniosą cięższy sąd.

_________________
[b]"BÖG CZSTO PUKA DO NASZYCH DRZWI , LECZ MY NIE CHCEMY OTWORZYC"[/b]


Pn paź 04, 2010 11:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL