Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 8:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 J:9- uzdrowienie 
Autor Wiadomość
Post J:9- uzdrowienie
Cytuj:
To powiedziawszy splunął na ziemię, uczynił błoto ze śliny i nałożył je na oczy niewidomego, i rzekł do niego: "Idź, obmyj się w sadzawce Siloam" - co się tłumaczy: Posłany. On więc odszedł, obmył się i wrócił widząc.


Zastanawia mnie ostatnio dlaczego Pan Jezus zachował się w ten sposób. Wydaje mi się, że spluwanie jest elementem praktyk magicznych. Czemu po prostu nie dotknął chorego ?

Nie wiem. Macie jakieś pomysły ?


So sty 23, 2010 21:01
Post Re: J:9- uzdrowienie
Teresse napisał(a):
Cytuj:
To powiedziawszy splunął na ziemię, uczynił błoto ze śliny i nałożył je na oczy niewidomego, i rzekł do niego: "Idź, obmyj się w sadzawce Siloam" - co się tłumaczy: Posłany. On więc odszedł, obmył się i wrócił widząc.


Zastanawia mnie ostatnio dlaczego Pan Jezus zachował się w ten sposób. Wydaje mi się, że spluwanie jest elementem praktyk magicznych. Czemu po prostu nie dotknął chorego ?

Nie wiem. Macie jakieś pomysły ?

Według mnie wyjaśnienie stanowi wczesniejsza rozmowa z uczniami - "Panie kto zgrzeszył on czy jego rodzice".
Izraelici chorobę, kalectwo, traktowali jako przekleństwo, karę za grzechy.
Jezus objaśnia im, że nikt nie zawinił, u Boga nie ma nic przeklętego ani choroba, ani plwocina.
Izraelici na przestępców pluli - zauważ scenę sądu Jezusa (Mt 26,67 ).
Może to nieudolne tłumaczenie - myslę, że mądrzejsi ode mnie wyłuszczą jasno tłumaczenie tego gestu :)


N sty 24, 2010 12:25
Post Re: J:9- uzdrowienie
Alus napisał(a):
Teresse napisał(a):
Cytuj:
To powiedziawszy splunął na ziemię, uczynił błoto ze śliny i nałożył je na oczy niewidomego, i rzekł do niego: "Idź, obmyj się w sadzawce Siloam" - co się tłumaczy: Posłany. On więc odszedł, obmył się i wrócił widząc.


Zastanawia mnie ostatnio dlaczego Pan Jezus zachował się w ten sposób. Wydaje mi się, że spluwanie jest elementem praktyk magicznych. Czemu po prostu nie dotknął chorego ?

Nie wiem. Macie jakieś pomysły ?

Według mnie wyjaśnienie stanowi wczesniejsza rozmowa z uczniami - "Panie kto zgrzeszył on czy jego rodzice".
Izraelici chorobę, kalectwo, traktowali jako przekleństwo, karę za grzechy.
Jezus objaśnia im, że nikt nie zawinił, u Boga nie ma nic przeklętego ani choroba, ani plwocina.
Izraelici na przestępców pluli - zauważ scenę sądu Jezusa (Mt 26,67 ).
Może to nieudolne tłumaczenie - myslę, że mądrzejsi ode mnie wyłuszczą jasno tłumaczenie tego gestu :)


Może tak- a może to była próba dla chorego czy nie odsunie sie z niesmakiem...tak jak Pan Jezus nazwał Syrofenicjankę psem, pewnie po to by wypróbować jej pokorę. :)


N sty 24, 2010 12:42
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 5:48
Posty: 279
Post Re: J:9- uzdrowienie
Teresse napisał(a):
Cytuj:
To powiedziawszy splunął na ziemię, uczynił błoto ze śliny i nałożył je na oczy niewidomego, i rzekł do niego: "Idź, obmyj się w sadzawce Siloam" - co się tłumaczy: Posłany. On więc odszedł, obmył się i wrócił widząc.


Zastanawia mnie ostatnio dlaczego Pan Jezus zachował się w ten sposób. Wydaje mi się, że spluwanie jest elementem praktyk magicznych. Czemu po prostu nie dotknął chorego ?

Nie wiem. Macie jakieś pomysły ?


Jezus wczuwał się w położenie innych .
na przyklad tutaj czytamy.

Mk 8:22-26 Bw „I przybyli do Betsaidy. I przyprowadzili do niego ślepego, i prosili go, aby się go dotknął.(23) A On wziął ślepego za rękę, wyprowadził go poza wieś, plunął w jego oczy, włożył nań ręce i zapytał go: Czy widzisz coś?(24) A ten, przejrzawszy, rzekł: Spostrzegam ludzi, a gdy chodzą, wyglądają mi jak drzewa.(25) Potem znowu położył ręce na jego oczy, a on przejrzał i został uzdrowiony; i widział wszystko wyraźnie.(26) I odesłał go do domu jego, nakazując: Tylko do wsi nie wchodź.”

Jezus nie uzdrowił go od razu ale stopniowo.
pewnie wiedział ,że odzyskanie wzroku od razu może nie być przyjemne.
tak jak wyjście z ciemnego pomieszczenia na słońce.

Co do spluwania.
Jezus nieraz wykonywał czynności aby inni widzieli, że uzdrawia .
gdyby uzdrowił go niepostrzeżenie nikt by nie wiedział , ze to on jest mesjaszem.
A tak , wszyscy o tym rozmawiali i zastanawiali sie kim jest Jezus

_________________
tylko krowa nie zmienia poglądów.


N sty 24, 2010 20:54
Zobacz profil
Post Re: J:9- uzdrowienie
jakoś napisał(a):
Jezus nieraz wykonywał czynności aby inni widzieli, że uzdrawia .
gdyby uzdrowił go niepostrzeżenie nikt by nie wiedział , ze to on jest mesjaszem.
A tak , wszyscy o tym rozmawiali i zastanawiali sie kim jest Jezus

A może chodzi o fakt manifestacyjnego uzdrowiena w szabat - to zdarzenie poprzedza nauka i szeroka dyskusja Jezusa z Zydami o szabacie.:
- "Oto Mojżesz dał wam obrzezanie - ale nie pochodzi ono od Mojżesza, lecz od przodków - i wy w szabat obrzezujecie człowieka. Jeżeli człowiek może przyjmowac obrzezanie nawet w szabat, aby nie przekroczono Prawa Mojżeszowego, to dlaczego złościcie się na Mnie, że w szabat uzdrowiłem człowieka" (J 7,22-24 ).


Pn sty 25, 2010 9:08
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 5:48
Posty: 279
Post Re: J:9- uzdrowienie
Alus napisał(a):
A może chodzi o fakt manifestacyjnego uzdrowiena w szabat - to zdarzenie poprzedza nauka i szeroka dyskusja Jezusa z Zydami o szabacie.:
- "Oto Mojżesz dał wam obrzezanie - ale nie pochodzi ono od Mojżesza, lecz od przodków - i wy w szabat obrzezujecie człowieka. Jeżeli człowiek może przyjmowac obrzezanie nawet w szabat, aby nie przekroczono Prawa Mojżeszowego, to dlaczego złościcie się na Mnie, że w szabat uzdrowiłem człowieka" (J 7,22-24 ).



Myślę ,że to by była czysta złośliwość Jezusa taka manifestacja.
A Jezus raczej nie był złosliwy

_________________
tylko krowa nie zmienia poglądów.


Pn sty 25, 2010 13:17
Zobacz profil
Post Re: J:9- uzdrowienie
jakoś napisał(a):
Myślę ,że to by była czysta złośliwość Jezusa taka manifestacja.
A Jezus raczej nie był złosliwy

Nie złośliwość :) .....odpowiedź na pytanie "czy szabat dla człowieka, czy człowiek dla szabatu".


Pn sty 25, 2010 13:32
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL