Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 12:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Przypowieść o robotnikach w winnicy 
Autor Wiadomość
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post Przypowieść o robotnikach w winnicy
Może mi ktoś wyjaśnić przypowieść o robotnikach w winnicy?
Każdy pracował mniej lub więcej godzin za tę samą sumę.
Mówi się,że Bóg jest sprawiedliwy , ale tu ja nie widzę sprawiedliwości.
Ja tu widzę podział. Oczywiście można by się pokusić,że chodzi mi
o idee komunistyczne, ale nie do końca. Po prostu kłóci mi się to
ze stwierdzeniem " Bóg jest sprawiedliwy". Ja rozumiem.. różnorodność,
ale ja się nie dziwię mimo wszystko,że Ci ,którzy pracowali od rana mieli żal.
Można to odnieść do przykładu: dlaczego ktoś całe życie cierpi 100x więcej,
od kogoś innego,kto ma życie " miodem i mlekiem płynące', a oboje
doświadczają zbawienia.
Trochę to przykre. Przynajmniej dla mnie , no i dlatego ta sprawiedliwość
mi się tutaj wypacza.. ;/


Cz lut 04, 2010 20:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 29, 2009 21:22
Posty: 439
Post Re: Cytaty z Pisma Świętego
*Julka* napisał(a):
Może mi ktoś wyjaśnić przypowieść o robotnikach w winnicy?
[...]
Mówi się,że Bóg jest sprawiedliwy , ale tu ja nie widzę sprawiedliwości.


Przecież tam masz od razu odpowiedź:
"Na to odrzekł jednemu z nich: "Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czy nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje i odejdź! Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?" Mt 20, 13-15.

Niesprawiedliwością byłoby gdyby gospodarz umówił się o denara a wypłacił np. połowę.

A ze zbawieniem to się zastanów czego byś oczekiwała - tak na zdrowy rozsądek: czy ten kto cierpiał 20 razy bardziej ma być zbawiony 20 razy??? Nonsens. A może chciałabyś komuś odmówić zbawienia tylko dlatego, że "za mało cierpiał"? Też nonsens.


Cz lut 04, 2010 23:57
Zobacz profil
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post Re: Cytaty z Pisma Świętego
tyle to i ja wiem i jakoś do mnie to nie przemawia. to nie daje odpowiedzi tylko odpowiedź brzmi jakby :
" bo tak jest i już"- to żadna odpowiedź ;/

co do Twojego pytania - nie, raczej obiektywnie rzecz biorąc nie jest to sprawiedliwość ,jeśli ktoś całe życie miał przekichane za przeproszeniem , a ktoś całe życie miał ,że tak powiem na wypasie , a oboje otrzymają to samo. dla mnie to nie jest sprawiedliwe. widać gołym okiem,że mimo wszystko krzywde większą poniósł ten pierwszy.


Pt lut 05, 2010 14:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 29, 2009 21:22
Posty: 439
Post Re: Cytaty z Pisma Świętego
*Julka* napisał(a):
tyle to i ja wiem i jakoś do mnie to nie przemawia. to nie daje odpowiedzi tylko odpowiedź brzmi jakby :
" bo tak jest i już"- to żadna odpowiedź ;/

co do Twojego pytania - nie, raczej obiektywnie rzecz biorąc nie jest to sprawiedliwość ,jeśli ktoś całe życie miał przekichane za przeproszeniem , a ktoś całe życie miał ,że tak powiem na wypasie , a oboje otrzymają to samo. dla mnie to nie jest sprawiedliwe. widać gołym okiem,że mimo wszystko krzywde większą poniósł ten pierwszy.


To powiedz co by było sprawiedliwe według Ciebie? W kontekście zbawienia.
Bo ja sam jestem w stanie wymyślić jedynie niedorzeczne przykłady. Mamy kogoś kto cierpiał całe życie ale w swym cierpieniu trwał przy Bogu. I mamy kogoś kto był całe życie szczęśliwy i nie cierpiał wcale, ale też trwał niezłomnie przy Bogu. Co by było sprawiedliwe dla nich w kontekście zbawienia?

Patrzysz na sprawę przez pryzmat własnej zazdrości. Za niesprawiedliwość poczytujesz, że inni mają lepiej. To jest właśnie postawa, której należy się wystrzegać.

Podam Ci trochę inny przykład - jest sobie przyjęcie na którym gospodarz częstuje ciastkami. Ty byłaś na przyjęciu od samego początku i dostałaś przepyszną kremówkę. No i teraz przyjęcie ma się ku końcowi i przychodzi mocno spóźniony gość. Gospodarz częstuje go kremówką. Dokładnie taką samą porcją jaką Ty zjadłaś. Czy to też jest dla Ciebie niesprawiedliwość? Czy uważasz, że gospodarz powinien dać spóźnialskiemu tylko malusieńki kawałek kremówki, żeby było "sprawiedliwie"?


Pt lut 05, 2010 14:43
Zobacz profil
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post Re: Cytaty z Pisma Świętego
to nie to samo, bo oboje zjedli kremówkę - ale ten ,który się spóźnil poniósł szkodę- ponieważ zabawił tylko chwilę,tak samo do tego dochodzą czynniki czy spóźnił się z własnej winy ,czy nie z własnej winy.

wiesz co jest dla mnie sprawiedliwe?
żył Łazarz nędznie i żył sobie bogacz.
Łazarz całe życie cierpiał i poszedł do nieba- to rozumiem. całe życie przewalone to w niebie wreszcie odwrotny los. a ktoś kto całe życie miał hulankę ,zabawę i szczęśliwość- teraz powinien mieć odwrotnie.
może to mało miłosierne,ale dla mnie to jest sprawiedliwość. może i zazdrość ,ale jakbyś był na miejscu osoby ,która całe życie cierpiała,podczas,gdy inni świetnie się bawili- a potem inni dalej się świetnie bawią,a ktoś dopiero dostaje szczęście,albo nie- to inaczej byś mówił


Pt lut 05, 2010 15:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 29, 2009 21:22
Posty: 439
Post Re: Cytaty z Pisma Świętego
*Julka* napisał(a):
to nie to samo, bo oboje zjedli kremówkę - ale ten ,który się spóźnil poniósł szkodę- ponieważ zabawił tylko chwilę


Nawet jeśli przyjęcie było nudne i jedyną jego zaletą była kremówka?

*Julka* napisał(a):
może to mało miłosierne


Nawet bardzo. Chcesz potępić kogoś tylko dlatego, że mu się w życiu wiodło. Nawet jeśli przy tym był świętym człowiekiem, wspomagał biednych, budował szkoły, szpitale a przy tym był cichy i pokornego serca?

*Julka* napisał(a):
,ale dla mnie to jest sprawiedliwość. może i zazdrość ,


Zazdrość, a nie sprawiedliwość. Mylisz sprawiedliwość z proporcjonalnym przydziałem. Jedno z drugim ma niewiele wspólnego.

*Julka* napisał(a):
ale jakbyś był na miejscu osoby ,która całe życie cierpiała,podczas,gdy inni świetnie się bawili - a potem inni dalej się świetnie bawią,a ktoś dopiero dostaje szczęście,albo nie- to inaczej byś mówił


A skąd wiesz, że nie jestem taką osobą? Skąd wiesz, że nie cierpię bądź nie cierpiałem?
Skąd wiesz, że nie będę cierpiał? Odważnie mnie oceniasz gdy nic o mnie nie wiesz.


Pt lut 05, 2010 17:48
Zobacz profil
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post Re: Cytaty z Pisma Świętego
igor napisał(a):
A skąd wiesz, że nie jestem taką osobą? Skąd wiesz, że nie cierpię bądź nie cierpiałem?
Skąd wiesz, że nie będę cierpiał? Odważnie mnie oceniasz gdy nic o mnie nie wiesz.



chodzi mi o to,że łatwo jest pouczać innych,ale jak role się odwracają to takie osoby
przestają pouczać i powielają np. moje aktualne zachowanie.
nie dziwi mnie to szczerze mówiąc.
punkt widzenia zależy od punktu siedzenia- jak mawiają.


Cytuj:
Nawet bardzo. Chcesz potępić kogoś tylko dlatego, że mu się w życiu wiodło. Nawet jeśli przy tym był świętym człowiekiem, wspomagał biednych, budował szkoły, szpitale a przy tym był cichy i pokornego serca?



są też takie sytuacje ,gdzie ktoś 80 lat był dobry,wspomagał biednych,budował szkoły,szpitale, a przy tym był cichy i pokornego serca, a w ostatnim roku mu nie wyszło i np. umarł bez łaski?
i gdy ktoś 80 lat był chamem,degeneratem, pysznym,krzywdzicielem i ostatni rok jest w miare-ok i umiera ,bo się wyspowiada tuż przed śmiercią i już do nieba.. acha dodając,że całe życie jego było usłane różami, hulankami i szczęściem, podczas ,gdy tego pierwszego samymi cierpieniami.
to wzbudza we mnie totalne oburzenie !! brak wrażliwości ,sprawiedliwości !! na litość boską...
no ,ale skoro tak to jak tu wierzyć w dobro? :roll:
może i mam zatwardziałe serce na te treści, ale nie potrafię się pogodzić z czymś takim, te sytuacje sa tak wymowne,że mówią same za siebie i nie powiecie mi,że w ogole nikogo to nie rusza... i takie mówienie " no i co z tego tak ma być bo tak już jest" nie jest dla mnie odpowiedzią...

to jakbym ja mówiła :
- rower się zepsuł...
-no i co z tego,że się zepsuł i nie jeździłaś na nim 19 lat? ważne,że teraz naprawiony...
-no i co z tego,że naprawiony skoro teraz już mi nie jest do niczego potrzebny,dlaczego tak się stało,dlaczego tak jest?
- bo tak
- dlaczego ?
- bo tak
- to nie jest odpowiedź, nei wystarczająca...
- .........


o i taka rozmowa.


Pt lut 05, 2010 18:26
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 29, 2009 19:33
Posty: 569
Post Re: Cytaty z Pisma Świętego
Nie bierzesz pod uwagę że WSZYSCY zasługujemy na potępienie. Więc to nie tak że ktoś był dobry i mu się "należało" a potem "skusił".
To raz.
Dwa to trzeba zwrócić uwagę na czym polega sąd - człowiek po śmierci WYBIERA czy chce iść do Nieba czy do Piekła. Jeśli jest w takim stanie że nie jest w stanie obcować ze Świętym Bogiem - wybiera potępienie.
Ot i cała tajemnica...

_________________
pozdrawiam
Barnaba (dawniej Marek MRB)
www.analizy.biz


Pt lut 05, 2010 19:32
Zobacz profil
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post Re: Cytaty z Pisma Świętego
no,ale wyobraź sobie,że ktoś np 80 lat żył z Bogiem, żył pobożnie,dobrze czyniąc, a po prostu popełnił któregoś dnia grzech ciężki i akurat tego dnia miał wypadek i umarł i to wcale nie musi oznaczać,że nie chciał się wyspowiadac,nie żałował,czy nie miał zamiaru isc do spowiedzi,zresztą chodzi mi o pewną niesprawiedliwość.. ale to chyba całe życie się na tym opiera ludzkie, w niebie jest pewnie inaczej,tam nie ma podziału pewnie,że ktoś ma lepiej i gorzej,ale człowiek,któremu całe życie źle się powodzi, a komuś całe życie dobrze i widzi,ze ta osba jest np zla i potem w ostatniej chwili smierci sie nawroci no to ma prawo sie wkurzyc i pomyśleć,że coś jest nie tak./


Pt lut 05, 2010 19:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 29, 2009 19:33
Posty: 569
Post Re: Cytaty z Pisma Świętego
*Julka* napisał(a):
no,ale wyobraź sobie,że ktoś np 80 lat żył z Bogiem, żył pobożnie,dobrze czyniąc, a po prostu popełnił któregoś dnia grzech ciężki i akurat tego dnia miał wypadek i umarł i to wcale nie musi oznaczać,że nie chciał się wyspowiadac,nie żałował,czy nie miał zamiaru isc do spowiedzi,zresztą chodzi mi o pewną niesprawiedliwość..
I skąd wniosek że zostanie potępiony ?!!
Zostaw to Bogu - Bóg osądzi sprawiedliwie.

_________________
pozdrawiam
Barnaba (dawniej Marek MRB)
www.analizy.biz


Pt lut 05, 2010 20:36
Zobacz profil
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post Re: Cytaty z Pisma Świętego
tak czy siak i tak to jest niesprawiedliwe i tyle.


Pt lut 05, 2010 21:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 29, 2009 21:22
Posty: 439
Post Re: Cytaty z Pisma Świętego
*Julka* napisał(a):
igor napisał(a):
A skąd wiesz, że nie jestem taką osobą? Skąd wiesz, że nie cierpię bądź nie cierpiałem?
Skąd wiesz, że nie będę cierpiał? Odważnie mnie oceniasz gdy nic o mnie nie wiesz.


chodzi mi o to,że łatwo jest pouczać innych,ale jak role się odwracają to takie osoby
przestają pouczać i powielają np. moje aktualne zachowanie.
nie dziwi mnie to szczerze mówiąc.
punkt widzenia zależy od punktu siedzenia- jak mawiają.


Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem i co mi odpowiedziałaś. Dla ułatwienia powiem, że oberwałem w życiu naprawdę poważnie. Tak poważnie, że nie życzyłbym tego nikomu. Pokusa użalania się "czemu akurat ja" momentami była, owszem. Ale walczyłem z tym za wszelką cenę i mi się udało. Nie zazdroszczę ludziom, że ich nie spotkało to co mnie ani nie jest to dla mnie niesprawiedliwe.

*Julka* napisał(a):
Cytuj:
Nawet bardzo. Chcesz potępić kogoś tylko dlatego, że mu się w życiu wiodło. Nawet jeśli przy tym był świętym człowiekiem, wspomagał biednych, budował szkoły, szpitale a przy tym był cichy i pokornego serca?


są też takie sytuacje ,gdzie ktoś 80 lat był dobry,wspomagał biednych,budował szkoły,szpitale, a przy tym był cichy i pokornego serca, a w ostatnim roku mu nie wyszło i np. umarł bez łaski?


Pewnie są - i co z tego? Czy gdzieś jest powiedziane, że taka osoba nie dostąpi zbawienia? Pan Bóg jest miłosierny i sprawiedliwy - osądzi takiego człowieka wedle jego całego życia.

*Julka* napisał(a):
i gdy ktoś 80 lat był chamem,degeneratem, pysznym,krzywdzicielem i ostatni rok jest w miare-ok i umiera ,bo się wyspowiada tuż przed śmiercią i już do nieba..


Oj coś Ci się mocno pomyliło. Bycie "w miarę-ok" i wyspowiadanie się tuż przed śmiercią to jakby nie ta droga. Trzeba się prawdziwie nawrócić. I, jak pokazuje to przykład łotra na krzyżu, można to zrobić nawet tuż przed śmiercią :) Ale o tym była już mowa w innym wątku.

*Julka* napisał(a):
to wzbudza we mnie totalne oburzenie !! brak wrażliwości ,sprawiedliwości !! na litość boską...


Czy Ty się w ogóle choć trochę zastanawiasz nad tym co piszesz? Z jednej strony oburzasz się na "potworną niesprawiedliwość Boga" by za moment wzywać jego litość...

*Julka* napisał(a):
no ,ale skoro tak to jak tu wierzyć w dobro? :roll:
może i mam zatwardziałe serce na te treści, ale nie potrafię się pogodzić z czymś takim, te sytuacje sa tak wymowne,że mówią same za siebie


A co Ty właściwie wiesz o tych sytuacjach? Co Ty właściwie wiesz o Bogu i jego zamiarach? Co Ty właściwie wiesz o zbawieniu? Wypowiadasz się jakbyś wiedziała wszystko, wszystko ogarniała i wszystkie rozumy pozjadała.

*Julka* napisał(a):
i nie powiecie mi,że w ogole nikogo to nie rusza... i takie mówienie " no i co z tego tak ma być bo tak już jest" nie jest dla mnie odpowiedzią...


A czy ja tak odpowiadałem?

*Julka* napisał(a):
to jakbym ja mówiła :
- rower się zepsuł...
[...]
o i taka rozmowa.


Wiesz - problem polega na tym, że Ty koniecznie chcesz usłyszeć to co sobie już wcześniej założyłaś i absolutnie nie masz ochoty słuchać czegoś innego. Mój przykład z wielką "niesprawiedliwością" na nudnym przyjęciu z kremówką jakoś wyparował Ci z pamięci.


So lut 06, 2010 0:43
Zobacz profil
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post Re: Cytaty z Pisma Świętego
ale po ludzku w tym wszystkim nie ma sprawiedliwości.
Ale po Bożemu miłosierdzie wypiera sprawiedliwości.. tylko,że to jest bez sensu,bo jest sprzeczne, nie łączy się. I jeszcze mam tego nie rozumieć.


So lut 06, 2010 0:53
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 29, 2009 19:33
Posty: 569
Post Re: Przypowieść o robotnikach w winnicy
Nie bardzo rozumiem: w czym to niby ma być niesprawiedliwe ?

_________________
pozdrawiam
Barnaba (dawniej Marek MRB)
www.analizy.biz


So lut 06, 2010 9:43
Zobacz profil
Post Re: Cytaty z Pisma Świętego
*Julka* napisał(a):
ale po ludzku w tym wszystkim nie ma sprawiedliwości.
Ale po Bożemu miłosierdzie wypiera sprawiedliwości.. tylko,że to jest bez sensu,bo jest sprzeczne, nie łączy się. I jeszcze mam tego nie rozumieć.

Bo nie uwzględniasz w tych rozważaniach stanu czyśca.....każdy musi spłacić co do grosza zaciągnięty dług.
Zbawienie nie oznacza jednoznacznie raju, bezpośredniego obcowania z Bogiem.


So lut 06, 2010 11:50
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL