Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 1:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Fałszowanie Biblii? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Czekam. I prosiłabym, żebyś zaczął od odpowiedzi na to moje pytanie:

angua napisał(a):
jak rozumiesz "fałszowanie Bibilii". Bo po "dowodach", które tu przedstawiasz, różnie można to rozumieć. Ja na razie rozumiem tak: pisać dowolne głupoty, byle pisać.

Pytania dotyczące obecności w Biblii poszczególnych tematów są jak najbardziej serio. Proszę o sigle.

Na razie odniosłeś się jedynie do pytania, które było zadane na marginesie. Dziękuję za odpowiedź; nie chce mi się sprawdzać kontekstu tej wypowiedzi [ani nawet jej prawdziwości], bo nijak ma się do tematu wątku. Mam za to nadzieję, że wytłumaczysz mi, jak się to ma do Twojego "fałszowania Biblii". Oraz każdy inny "zarzut", bo dalej jest to dla mnie tajemnicą.

I nie wiem, jak Biblię czytałeś, skoro jedynym elementem historycznym, jaki tam znalazłeś, jest Piłat... :roll:

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


N wrz 03, 2006 17:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 22:20
Posty: 41
Post 
angua napisał(a):
Czekam. I prosiłabym, żebyś zaczął od odpowiedzi na to moje pytanie:

angua napisał(a):
jak rozumiesz "fałszowanie Bibilii". Bo po "dowodach", które tu przedstawiasz, różnie można to rozumieć. Ja na razie rozumiem tak: pisać dowolne głupoty, byle pisać.

Pytania dotyczące obecności w Biblii poszczególnych tematów są jak najbardziej serio. Proszę o sigle.

Na razie odniosłeś się jedynie do pytania, które było zadane na marginesie. Dziękuję za odpowiedź; nie chce mi się sprawdzać kontekstu tej wypowiedzi [ani nawet jej prawdziwości], bo nijak ma się do tematu wątku. Mam za to nadzieję, że wytłumaczysz mi, jak się to ma do Twojego "fałszowania Biblii". Oraz każdy inny "zarzut", bo dalej jest to dla mnie tajemnicą.



I nie wiem, jak Biblię czytałeś, skoro jedynym elementem historycznym, jaki tam znalazłeś, jest Piłat... :roll:



Wydaje mi sie ze slowa typu "glupoty" nie odpowiadaja tematowi.

Na poczatek dam ci pzyklad jak nalezy rozumiec " falszowanie Biblii"


W 3 wieku przed nasza era "zydzi" przetlomaczyli 5 ksiag ( stanowia one dzisiaj podstawe Biblii katolickiej) z hebrajskiego na grecki w Aleksandrii.Ta "nowa" versjia nazywa sie Septante po lacinie = 70

Zydzi 'hebrajczycy" w jch 5 ksiegach przepowiedzieli przybycie w przyszlosci "halamah"
to znaczy "mloda kobieta".
Te slowo zostalo przetlomaczone na "cnotliwa"
Tak wiec mamy dzisiaj matke JC cnotliwa.
Biblia zostala przetlomaczona na lacine przez Jérôme de Stridon zaledwie w V wieku i ja nazywamy Vulgate (po lacinie)
Dodatkowo:
"Swiety Paul" mowi nam --- " urodzony z kobiety" (Gal 4.4) ... a nie z kobiety cnotliwej...

zastapienie "mlodej kobiety " na "cnotliwa" nazywa sie falszerstwem

tak wiec jest to odpowiedz jak rozumiem falszerstwo.

Nastepnie dziwisz sie ze jedyna postacia historyczna dla mnie jest Pilat .. a wiec podaj mi jakakolwiek inna postac historyczna z Biblii..;czekam z niecierpliwoscia...

Jezeli chodzi o sprawdzanie po mnie to daj sobie spokuj ...juz bylo wielu kturzy sprawdzali i przyznali mi racjie.Nie mam 10 lat aby opowiadac jak to mowisz "glupoty"

Niestety mowiac "bo nijak ma się do tematu wątku. " widze ze nie bardzo zrozumialas mojego wyjasnienia.
Mowimy w tym temacie o falszerstwach w Biblii , nieprawda ???
Czyz nie jest falszerstwem Biblii ktora twierdzi ( zobacz ewangielie)
ze od Adama do JC bylo 77 pokolen ?
77 pokolen x 50 lat daje nam 3850 lat wiec blisko obliczen wykonanych na zlecenie Watykanu.
Ktos tu musi cos falszowac.

Tak jak pisalem w poprzednim poscie musze pozbierac moje notatki z 40 lat studjow...... nie spedzam calego mojego czasu przy komputerze.

Zapewniam Ci jednak ze udowodnie Ci na przykladach i podajac zrodla
- najczesciej Bibliie - wszystkie punkty powyzej przezemnie podane.
Dodatkowo informacjia: ja nie tylko czytalem Bibliie (byc moze 50 lub 100 razy) ale czytalem tysiace documentow po grecku, aramejsku, hebrajsku i lacinie .......i wydaje mi sie ze troche zrozumialem.
Z powazaniem veritas.


N wrz 03, 2006 18:32
Zobacz profil
Post 
veritas napisał(a):

Nastepnie dziwisz sie ze jedyna postacia historyczna dla mnie jest Pilat .. a wiec podaj mi jakakolwiek inna postac historyczna z Biblii..;czekam z niecierpliwoscia...


Zacznę od najważniejszej - Jezus.

i odpowiedni wątek, gdybyś chciał to rozwinąć :
viewtopic.php?t=2853&highlight=jezus+by%B3+postaci%B1+historyczn%B1


Cytuj:
Mowimy w tym temacie o falszerstwach w Biblii , nieprawda ???
Czyz nie jest falszerstwem Biblii ktora twierdzi ( zobacz ewangielie)
ze od Adama do JC bylo 77 pokolen ?


Słyszałeś może o symbolicznym znaczeniu liczby 77 ? I skąd wziąłeś to 50 lat ??

Taka uwaga ogólna mi się nasuwa - piszesz o własnej onterpretacji Biblii, swoich tłumaczeniach, a zapominasz , że prawo do interpretacji Biblii ma tylko Kosciół.... sami możemy zbłądzić .:)


N wrz 03, 2006 18:42

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 22:20
Posty: 41
Post 
Koscol stracil prawo interpretacji ksiag mitologicznych od momentu kiedy
uznal ze Adam i Ewa, Potp , coda nie istnialy a Jezusa nalezy traktowac
nie w zaleznosci co pisze Bibliia ale w zaleznosci swojej potrzeby duchowej.....
Wiem ze jest trodno sledzic w Polsce wszyskie zmiany dogmatyczne Watykanu , informacjia o dwoch odlamach katolicyzmu w Rzymie nie jest
podawana przez radio Maryia .... to nazywamy we Francji cenzura lub
czecia otumanienia ludzi...

Jak tylko znajde wypowiedz przedstawiciela Watykanu na tema Adama,Ewy,Potopu ,codow, Jeusa to podam w poscie....


N wrz 03, 2006 19:42
Zobacz profil
Post 
veritas napisał(a):
Koscol stracil prawo interpretacji ksiag mitologicznych


1. Biblia nie jest mitologią
2. Kto Kościołowi to prawo miałby odebrać ??

Cytuj:
od momentu kiedy
uznal ze Adam i Ewa, Potp , coda nie istnialy a Jezusa nalezy traktowac
nie w zaleznosci co pisze Bibliia ale w zaleznosci swojej potrzeby duchowej.....


:shock: tępa jestem :D możesz jaśniej ?? - zwłaszcza o tym podwójnym traktowaniu Jezusa .... ( bo to pierwsze jest jasne, ale fałszywe )


N wrz 03, 2006 19:46

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 22:20
Posty: 41
Post 
baranek napisał(a):
veritas napisał(a):
Koscol stracil prawo interpretacji ksiag mitologicznych


1. Biblia nie jest mitologią
2. Kto Kościołowi to prawo miałby odebrać ??

Cytuj:
od momentu kiedy
uznal ze Adam i Ewa, Potp , coda nie istnialy a Jezusa nalezy traktowac
nie w zaleznosci co pisze Bibliia ale w zaleznosci swojej potrzeby duchowej.....


:shock: tępa jestem :D możesz jaśniej ?? - zwłaszcza o tym podwójnym traktowaniu Jezusa .... ( bo to pierwsze jest jasne, ale fałszywe )


Mysle ze lepiej bedzie dla Ciebie abys uwazala to za falszywe ...rozumiem to jest wielki szok....zobaczymy jak za jakis czas informacjie dotra do Polski.

narazie polecam Ci przeczytac listy Pawla to Ci pomoze troche wiecej zrozumiec


N wrz 03, 2006 19:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 22:20
Posty: 41
Post 
baranek napisał(a):
veritas napisał(a):
Koscol stracil prawo interpretacji ksiag mitologicznych


1. Biblia nie jest mitologią



Biblia nie jest mitologia ...zobaczmy blizej...

W latach 1929-1931 znaleziono w ruinach Uruk dokumenty ( tabliczki gliniane) napisane okolo 3000 lat p.n.e.

Epopeja Gilgamesh napisana w okresie paleo-bablilonskim na podstawie opowiadan sumeryjskich.

- Gilgamesh w Kraju Zywych
- Gilgamesh i Byk Niebianski
- Potop (L'ATRAHASIS) XVII wiek p.n.e

Kilka przykladow z Potopu babilonskiego:

Boginka Ea ( Ewa ?) imie semickie Enki zaproponowala stworzyc czlowieka z prochu ziemskiego z gliny, "proch" po sumeryjsku "tit" i po hebrajsku "ti.it" oznacza "to co zyje".

Bog Enlil, zadecydowal zniszczyc rodzaj ludzki prowokujac potop.
Ale Ea poinformowala Atrahasis ( Noe w biblii) o potopie . Zbudowal on wiec lodz ktora uratowala jego rodzine i pare kazdego rodzaju zwierzat zyjacych na ziemi.

Po 7 dniach potopu wiatr sie uciszyl, i lodz zatrzymala sie na szczycie gory Nishir . Atrahasis wypuscil golebia, nastepnie jaskolke ktore powrocily i nastepnie kroka ktory nie powrocil.

Poemat Enki i Ninhusag napisane w 2800 p.n.e
Z tego poematu Biblia zapozycza: raj ziemski (Eden hebrajski) i Dilmun sumeryjski
opisuja te same rzeki, te same miejsca, ten sam grzech
historjie Adama i Ewy, historje zebra i pierwsza wersje potopu gdzie Ziusudra zostaje zastapiony przez Noego w Biblii.

Legeda krola Saragona 1 z 2371 p.n.e
Saragon porzucony przez matke jako niemowle zostaje znaleziony w koszyku plywajacym na Eufracie, wychowany przez ogrodnika Akkis zostaje krolem.
Ta historia zostala zapozyczona przez ST --- fantazyjne przygody Mojzesza


N wrz 03, 2006 20:09
Zobacz profil
Post 
Nadal proszę o odpowiedź na moje 2 pytania. :?


N wrz 03, 2006 20:16

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 22:20
Posty: 41
Post 
angua napisał(a):
O czym Ty mówisz? Pierwsze słyszę, żeby ktoś datował ustalenie kanonu na czas po Soborze Nicejskim. I to jeszcze w ten sposób :roll:
I wyobraź sobie, że o 4 Ewangeliach pisał już Ireneusz w II wieku.

Z takimi teoriami nie ma co dyskutować; piszesz, żeby zasiać zamęt, a tak to tu nie będzie.


Powracam do twojego posta bo znowu nie zrozumiales sprawy:
Nie chodzi o napisanie ewangielii, chodzi o zakfalifikowanie 4 ewangielii do
biblii katolickiej.

Dodatkowo powinenes byc ostrozny jezeli chodzi o date ( w II wieku)
gdyz po raz pierwszy Ireneusz zostal wspomniany przez falszerza
pism swietych Eusebe Cesare okolo roku 300 n.e.Smierc Ireneusza w 177 roku nie jest zupelnie pewna , prawdopodobnie nalzy przyjac rok 190 _ 210 ... tak wiec wspominane przez Ireneusza ewangielie mogly byc napisane po 170 a moze nawet po roku 200.

Tak jak Ci juz pisalem udowodnie Ci ze nie byly one napisane w I wieku ale pod koniec II wieku lub pozniej.

Narazie dam Ci do przemyslenia jeden zapis z ewangielii ktory mowi powstaniu rewolucjionisty hebrajskiego Bar Kosheba w roku 132 ...
kiedy zostala napisana ta ewangielia ?


N wrz 03, 2006 20:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 22:20
Posty: 41
Post 
baranek napisał(a):
Nadal proszę o odpowiedź na moje 2 pytania. :?


zaczynam sie gubic w Twoich pytaniach ... mozesz mi je podac jeszcze raz
dziekuje.


N wrz 03, 2006 20:56
Zobacz profil
Post 
Ależ proszę ...
1. Kto Kościołowi niby odebrał prawo do interpretacji Biblii ?
2. Na czym polega podwójne traktowanie Jezusa ?

I jeśli piszesz, że coś jest w Ewangelii, podawaj sigle .. :)


N wrz 03, 2006 20:59

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 22:20
Posty: 41
Post 
baranek napisał(a):
veritas napisał(a):
Koscol stracil prawo interpretacji ksiag mitologicznych


2. Kto Kościołowi to prawo miałby odebrać ??



Nikt nie potrzebuje odbierac prawa kosciolowi do interpretacji....
Ale kosciol nie ma wylacznego prawa na interpretacjie...

Jezeli pisze stracil to znaczy ze sie sam pozbyl i na ten temat mam ciekawy artykul z wypowiedzia jednego z ostatnich papiezy w ktorym jasno wypowiada sie za udzialem naukowcow swieckich w analizie pism swietych w celu "OCZYSZCZENIA" dogmatu.
Jak znajde to wysle.


N wrz 03, 2006 21:07
Zobacz profil
Post 
veritas napisał(a):
baranek napisał(a):
veritas napisał(a):
Koscol stracil prawo interpretacji ksiag mitologicznych


2. Kto Kościołowi to prawo miałby odebrać ??



Nikt nie potrzebuje odbierac prawa kosciolowi do interpretacji....
Ale kosciol nie ma wylacznego prawa na interpretacjie...


Jest jeden problem w tym wszystkim :) - drobny ;) - sam Jezus nakazał uczniom iść i nauczać.
O samodzielnej interpretacji Pism pisze w Biblii -
Cytuj:
W Drugim Liście Piotra jest powiedziane, że „żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia". Ponadto ten sam list stwierdza, że pisma Pawła apostoła zawierają „trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę” (2 P 3, 16).


- a zatem Twoją wypowiedź mogę w tym momencie uznać za manipulację Biblią ;)

Cytuj:
Jezeli pisze stracil to znaczy ze sie sam pozbyl i na ten temat mam ciekawy artykul z wypowiedzia jednego z ostatnich papiezy w ktorym jasno wypowiada sie za udzialem naukowcow swieckich w analizie pism swietych w celu "OCZYSZCZENIA" dogmatu.


i jeszcze to :
Cytuj:
"Dei verbum" ostrzega przed prywatnymi interpretacjami Biblii. Dlaczego i w jakim sensie mówi się, że Pismo Święte nie jest do prywatnego wyjaśniania? Przecież osobista lektura domaga się odnajdywania sensu "tu i teraz", który ma charakter osobisty.
całość dokumentu tutaj ( traktuje o sposobach interpretacji Biblii)
http://biblia.wiara.pl/?grupa=6&art=111 ... 8140&katg=

ks.J.Kudasiewicz napisał(a):
Nie tylko "Dei Verbum" ostrzega przed prywatnymi interpretacjami Pisma Świętego, ale również sama Biblia ( 2 P 1, 20-21). Chodzi o takie czytanie Biblii, które nie liczy się z zasadami interpretacji podawanymi przez Kościół. Nie może być tyle interpretacji, ilu jest ludzi, bo tym samym lektura Pisma Świętego sprowadzałaby się do poziomu czytania powieści. Oczywiście indywidualny kontakt z Pismem Świętym powinien mieć każdy wierzący. Osobista lektura polegać ma nie tyle na odkrywaniu jakiegoś sensu na dzisiaj, lecz na szukaniu sensu zamierzonego przez autora natchnionego -- po to, aby następnie adaptować go do "tu i teraz".

Chrześcijanin nigdy nie czyta Biblii sam, bez wstępnego przygotowania. Można powiedzieć, że wiara przygotowuje nas do czytania Biblii. Człowiek wierzący przez to, że narodził się w Kościele, żyje w nim, ma przedrozumienie Pisma Świętego, w którym utwierdza go lektura osobista. Wnikanie w tekst dokonuje się nie tylko dzięki osobistemu wysiłkowi, osobistej refleksji opartej na nauce Kościoła, ale przede wszystkim dzięki światłu Ducha Świętego. W tym sensie możemy mówić o trynitarnym wymiarze lektury Biblii. Papież Leon Wielki wyraźnie stwierdził, że ten sam Duch, który dotykał piszącego, dotyka też duszy czytającego. To przekonanie towarzyszy Kościołowi od początku. Dlatego też teza, że Duch Święty oświeca przy osobistej lekturze Biblii, nie jest tezą protestancką. Byłaby nią, gdybyśmy uważali, że działa tylko Duch Święty i nie potrzeba pomocy Kościoła ani jego zasad interpretacji.


1. Biblia nie jest sprzeczna z nauką. Radzę trochę poczytać o gatunkach literackich używanych w Biblii.
2. Nie wiem, co mówił (?) papież, jednak wiem, że nie każda wypowiedź papieża jest wypowiedzią Kościoła.

Cieszę się, że zakecptowałeś Jezusa jako postać historyczną ( skoro w podanym wątku milczysz ;))

A przykład "oświeconej" Francji jest chybiony ... francuski znam, we Francji nieraz byłam , mam sporo znajomych Francuzów i nie wygadują podobnych głupot.


N wrz 03, 2006 21:47
Post 
Św. Franciszek z Asyżu zbudował szopkę:stajenka, żywe zwierzęta, postacie Świętej Rodziny - pamiątka upamiętniająca narodziny Chrystusa.
W okresie świat Bożego Narodzenia buduje się w kościołach szopki.
Wielkanoc to święto zmartwychwstania Chrystusa - powstania z grobu. W Wielkim Tygodniu buduje się w kościołach:
- ciemnicę - symboliczne miejsce przetrzymywania Chrystusa po pojmaniu.
- grób Pański.
"Szopka wielkanocna" dla katolików to jakieś kuriozum.
Nazaret ( en Nazira)z racji białych domów rozłożonych amfiteatralnie na skałach Nebi Sain, nazywany był przez arabów Białe Miasto (Medina Beda), powstało wiele lat przed Chrystusem, najwcześniejsze wykopaliska z 900 lat przed Chrystusem.
http://www.swanna.pl/prw/ziemia_sw/nazaret/nazaret.html
Stefan - imię pochodzenia greckiego "Stefanos". W Polsce pierwotnie Szczepan.
Nie muszę znać odnośników polskich imion w wersji francuskiej.
Wykaz papieży
http://kosciol.wiara.pl/wydruk.php?grup ... 1138635659
Biskup Ireneusz ok. 180r uznaje: 4 Ewangelie, Dzieje Apostolskie, 12 listów Pawła, 1 list Piotra, 1 i 2 list Jana, Apokalipsę.
Na początku III w. teolog Orygenes stworzył trzycięściowa listę:
- księgi akceptowane - 4 Ewangelie, 13 listów Pawła, Dzieje Apostolskie, 1 list św. Piotra, 1 list św. Jana i Apokalipsa.
- dyskusyjne - list do Hebrajczyków, list Jakuba, 2 list św. Piotra, 2 i 3 list św. Jana, listy Judy.
- niewiarygodne - Ewangelia Tomasza, Ewangelia Egipcjan, Ewangelia Macieja.
Euzebiusz, biskup Cezarei (325r - Kodeks Synajski) do ksiąg powszechnie aprobowanych przez Kościół zaliczył: 4 Ewangelie, Dzieje Apostolskie, 14 listów św. Pawła (dodał list do Hebrajczyków), 1 list św. Piotra, 1 list św. Jana, Apokalipsę.
Druga lista, księgi kwestionowane: list Jakuba, list Judy, 2 list Piotra, 2 i 3 list Jana.
Egipski biskup Atanazy w 367r napisał list do kościołów "List wielkanocny", w którym wymienił wszystkie 27 ksiąg obowiązujących do dziś w KK.
KK przyjął ten Kanon w 393 w Hipponie, w 397 w Kartaginie, 419 w Kartaginie.


N wrz 03, 2006 22:01

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 22:20
Posty: 41
Post 
Alus napisał(a):
Św. Franciszek z Asyżu zbudował szopkę:stajenka, żywe zwierzęta, postacie Świętej Rodziny - pamiątka upamiętniająca narodziny Chrystusa.
W okresie świat Bożego Narodzenia buduje się w kościołach szopki.
Wielkanoc to święto zmartwychwstania Chrystusa - powstania z grobu. W Wielkim Tygodniu buduje się w kościołach:
- ciemnicę - symboliczne miejsce przetrzymywania Chrystusa po pojmaniu.
- grób Pański.
"Szopka wielkanocna" dla katolików to jakieś kuriozum.
Nazaret ( en Nazira)z racji białych domów rozłożonych amfiteatralnie na skałach Nebi Sain, nazywany był przez arabów Białe Miasto (Medina Beda), powstało wiele lat przed Chrystusem, najwcześniejsze wykopaliska z 900 lat przed
Chrystusem.
http://www.swanna.pl/prw/ziemia_sw/nazaret/nazaret.html
Stefan - imię pochodzenia greckiego "Stefanos". W Polsce pierwotnie Szczepan.
Nie muszę znać odnośników polskich imion w wersji francuskiej.
Wykaz papieży
http://kosciol.wiara.pl/wydruk.php?grup ... 1138635659
Biskup Ireneusz ok. 180r uznaje: 4 Ewangelie, Dzieje Apostolskie, 12 listów Pawła, 1 list Piotra, 1 i 2 list Jana, Apokalipsę.
Na początku III w. teolog Orygenes stworzył trzycięściowa listę:
- księgi akceptowane - 4 Ewangelie, 13 listów Pawła, Dzieje Apostolskie, 1 list św. Piotra, 1 list św. Jana i Apokalipsa.
- dyskusyjne - list do Hebrajczyków, list Jakuba, 2 list św. Piotra, 2 i 3 list św. Jana, listy Judy.
- niewiarygodne - Ewangelia Tomasza, Ewangelia Egipcjan, Ewangelia Macieja.
Euzebiusz, biskup Cezarei (325r - Kodeks Synajski) do ksiąg powszechnie aprobowanych przez Kościół zaliczył: 4 Ewangelie, Dzieje Apostolskie, 14 listów św. Pawła (dodał list do Hebrajczyków), 1 list św. Piotra, 1 list św. Jana, Apokalipsę.
Druga lista, księgi kwestionowane: list Jakuba, list Judy, 2 list Piotra, 2 i 3 list Jana.
Egipski biskup Atanazy w 367r napisał list do kościołów "List wielkanocny", w którym wymienił wszystkie 27 ksiąg obowiązujących do dziś w KK.
KK przyjął ten Kanon w 393 w Hipponie, w 397 w Kartaginie, 419 w Kartaginie.


1.Szukales godzinami to co ci juz napisalem wczesniej na temat
Kanonu, falszerza Cezare itd...
robisz wiec postepy zaczynasz interesowac sie historja
2.Nazir ... chodzi tu o proroctwo Mojzesz:"On bedzie nazywany "nazir" pomiedzy swoimi bracmi"

C z Nazaretu ? z jakiego Nazaretu ? Z Nazaretu zalozonego przez Krzyzowcow w 13 wieku ?
Bledna tradukcjia: aby byl " z nazaretu" nalezy tlomaczyc Nazarethenos lub Nazarethanos a nie Nazarios ni jak podaje Biblia Nazarenos
Tak jak juz ci tlomaczylem Nazaret zostaje zbudowane przez krzyzowcow w 13 wieku na miejscu osiedla arabskiego El - nazira ktore niema zadnego zwiazku z "nazir" z biblii hebrajskiej gdzie jest mowa o "nazir" = poswiecony, dobry , sprawiedliwy

"Nazir" po hebraisku znaczy "poswiecony, dobry , sprawiedliwy
" ale nigdy "z nazaretu."

jezeli chodzi o szopke wiekanocna to musisz w koncu zrozumiec ze wierzacy (ogolnie - chrzescijanie ) znajduja sie tez w innych krajach o innych tradycjiach i gdzie zmartwychwstanie jest okazja do budowania szopek przedstawiajacych to wydazenie ...
katolicy polscy nie sa pempkiem swiata ...sa tez inni wierzacy ktorzy nie obchodza 25 grudnia i nie robia szopek jak w Polsce .
Dodatkowo slowo szopka pochodzi od szopa ,hangar, pomieszczenie, kryta zabudowa i nie widze zadnego powodu aby nie zostalo uzywane dla innych okazii religijnych lub nie.


Pn wrz 04, 2006 0:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL