Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Prz 23, 13-14 i inne podobne... 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Prz 23, 13-14 i inne podobne...
@Teresse
"oddaje się rozpuście"
Czy jeśli cudzołóstwo było karane śmiercią, to rozpusta+pijaństwo miały być karane łagodniej?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Wt mar 30, 2010 0:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 28, 2008 13:25
Posty: 153
Post Re: Prz 23, 13-14 i inne podobne...
Niestety Bóg Starego Testamentu a Bóg Nowego Testamentu - Jezus to całkowicie inna moralność. Ten z ST jest okrutny, bezlitosny, wzywa często do zabijania i to wydającego nam się niesprawiedliwym- zabijania, jakby przesadzonego, za drobne sprawy. Ale po prostu to były takie dzikie czasy starożytne i taką a nie inną moralność miał dla nich Bóg bo ludzie mieli bardziej zwierzęcą i krwiożerczą naturę, częste były np. krwawe ofiary ze zwierząt, kamieniowanie innych ludzi. Jezus był właściwie jedną z ostatnich symboliczną krwawą ofiarą takiego okrutnego Boga, bo zawsze jego poswięcenie przez Boga-Ojca na śmierć na krzyżu wydawało mi się zbyt okrutne.
Nasz Bóg - Nowego Testamentu to miłosierdzie, miłość bliźniego i wartości, które do dzisiaj są dla mnie atrybutami człowieka "wyższego" moralnie od reszty.

_________________
Ps 17,15 Ja zaś w sprawiedliwości ujrzę Twe oblicze, powstając ze snu nasycę się Twoim widokiem.


Wt mar 30, 2010 11:54
Zobacz profil
Post Re: Prz 23, 13-14 i inne podobne...
Elbrus napisał(a):
@Teresse
"oddaje się rozpuście"
Czy jeśli cudzołóstwo było karane śmiercią, to rozpusta+pijaństwo miały być karane łagodniej?


Cóż- na taką odpowiedź to pozostaje mi życzyć nam wszystkim byśmy zasmakowali tego, co ordynujemy innym.

Myślę, że rozpusta tamtych ludzi była niczym w porównaniu z naszą a i kamień rzucony w ich głowę bolał ich tak samo jak nas by zabolał.

Nic straconego- wystarczy znaleźć się w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie w kraju gdzie obowiązuje Shariat- i wtedy gdy kamienie będą leciały na nasze głowy będziemy snuć teologiczne rozważania o tym jak to ludzie na to kiedyś zasługiwali.

Shariat byc moze zostanie wprowadzony do Europy- więc ciągle nic straconego.

noah44 napisał(a):
Niestety Bóg Starego Testamentu a Bóg Nowego Testamentu - Jezus to całkowicie inna moralność. Ten z ST jest okrutny, bezlitosny, wzywa często do zabijania i to wydającego nam się niesprawiedliwym- zabijania, jakby przesadzonego, za drobne sprawy. Ale po prostu to były takie dzikie czasy starożytne i taką a nie inną moralność miał dla nich Bóg bo ludzie mieli bardziej zwierzęcą i krwiożerczą naturę, częste były np. krwawe ofiary ze zwierząt, kamieniowanie innych ludzi. Jezus był właściwie jedną z ostatnich symboliczną krwawą ofiarą takiego okrutnego Boga, bo zawsze jego poświęcenie przez Boga-Ojca na śmierć na krzyżu wydawało mi się zbyt okrutne.
Nasz Bóg - Nowego Testamentu to miłosierdzie, miłość bliźniego i wartości, które do dzisiaj są dla mnie atrybutami człowieka "wyższego" moralnie od reszty.


Noah zgadzam się z Tobą, tylko że Jezus powiedział o sobie "Zanim Abraham był, ja jestem"- czyli on wtedy był razem z Bogiem ST.

Poza tym te kary nic nie pomogły- czy wypleniły pijaństwo, rozpustę ?

Zastanawiam się czy to naprawdę Bóg tego chciał- czy tez ludzie - jak to w przypadku Ksiąg Mądrościowych- wepchali swoje poglądy w święte Księgi.


Wt mar 30, 2010 14:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 28, 2008 13:25
Posty: 153
Post Re: Prz 23, 13-14 i inne podobne...
Teresse napisał(a):
noah44 napisał(a):
Niestety Bóg Starego Testamentu a Bóg Nowego Testamentu - Jezus to całkowicie inna moralność. Ten z ST jest okrutny, bezlitosny, wzywa często do zabijania i to wydającego nam się niesprawiedliwym- zabijania, jakby przesadzonego, za drobne sprawy. Ale po prostu to były takie dzikie czasy starożytne i taką a nie inną moralność miał dla nich Bóg bo ludzie mieli bardziej zwierzęcą i krwiożerczą naturę, częste były np. krwawe ofiary ze zwierząt, kamieniowanie innych ludzi. Jezus był właściwie jedną z ostatnich symboliczną krwawą ofiarą takiego okrutnego Boga, bo zawsze jego poświęcenie przez Boga-Ojca na śmierć na krzyżu wydawało mi się zbyt okrutne.
Nasz Bóg - Nowego Testamentu to miłosierdzie, miłość bliźniego i wartości, które do dzisiaj są dla mnie atrybutami człowieka "wyższego" moralnie od reszty.


Noah zgadzam się z Tobą, tylko że Jezus powiedział o sobie "Zanim Abraham był, ja jestem"- czyli on wtedy był razem z Bogiem ST.

Poza tym te kary nic nie pomogły- czy wypleniły pijaństwo, rozpustę ?

Zastanawiam się czy to naprawdę Bóg tego chciał- czy tez ludzie - jak to w przypadku Ksiąg Mądrościowych- wepchali swoje poglądy w święte Księgi.

Może Bóg był ten sam tylko jego stosunek do ludzi się zmienił przez te tysiąclecia bo ludzkość się zmieniła. Może ci starożytni setki lat przed Chrystusem i jeszcze dawniej nie nadawali się w ogóle do głoszenia Ewangelii miłości i miłosierdzia ? Poza tym Jezus i Nowy Testament to chrześcijaństwo a Tora to judaizm i w tych pierwszych 5 księgach są te najbardziej okrutne prawa boskie typu "ktoś złorzeczył matce to go ukamieniuj" "wyłączysz zło pośród siebie".

_________________
Ps 17,15 Ja zaś w sprawiedliwości ujrzę Twe oblicze, powstając ze snu nasycę się Twoim widokiem.


Wt mar 30, 2010 17:16
Zobacz profil
Post Re: Prz 23, 13-14 i inne podobne...
noah44 napisał(a):
Może Bóg był ten sam tylko jego stosunek do ludzi się zmienił przez te tysiąclecia bo ludzkość się zmieniła. Może ci starożytni setki lat przed Chrystusem i jeszcze dawniej nie nadawali się w ogóle do głoszenia Ewangelii miłości i miłosierdzia ? Poza tym Jezus i Nowy Testament to chrześcijaństwo a Tora to judaizm i w tych pierwszych 5 księgach są te najbardziej okrutne prawa boskie typu "ktoś złorzeczył matce to go ukamieniuj" "wyłączysz zło pośród siebie".


No nie wiem, np. postać Rut była pełna miłości i poświęcenia.

Czy całe nasze zaprzeczenie Tory opiera się na tej scenie z ladacznicą ?

Mt 5:17-18
Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.


Wt mar 30, 2010 18:25
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Prz 23, 13-14 i inne podobne...
noah44 napisał(a):
Niestety Bóg Starego Testamentu a Bóg Nowego Testamentu - Jezus to całkowicie inna moralność. [...]
Nasz Bóg - Nowego Testamentu to miłosierdzie, miłość bliźniego i wartości, które do dzisiaj są dla mnie atrybutami człowieka "wyższego" moralnie od reszty.

Trochę heretykujesz...

To jest jeden i ten sam Bóg i nic się w Nim nie zmieniło.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt mar 30, 2010 21:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 28, 2008 13:25
Posty: 153
Post Re: Prz 23, 13-14 i inne podobne...
Teresse napisał(a):
noah44 napisał(a):
Może Bóg był ten sam tylko jego stosunek do ludzi się zmienił przez te tysiąclecia bo ludzkość się zmieniła. Może ci starożytni setki lat przed Chrystusem i jeszcze dawniej nie nadawali się w ogóle do głoszenia Ewangelii miłości i miłosierdzia ? Poza tym Jezus i Nowy Testament to chrześcijaństwo a Tora to judaizm i w tych pierwszych 5 księgach są te najbardziej okrutne prawa boskie typu "ktoś złorzeczył matce to go ukamieniuj" "wyłączysz zło pośród siebie".


No nie wiem, np. postać Rut była pełna miłości i poświęcenia.

Czy całe nasze zaprzeczenie Tory opiera się na tej scenie z ladacznicą ?

Mt 5:17-18
Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.

Dobrze, że mi przypomniałaś ten fragment bo już zapomniałem. Wychodzi na to, że nawet w XXI wieku powinniśmy kamieniować za jakieś drobne grzechy, jak w starożytności.
szumi napisał(a):
noah44 napisał(a):
Niestety Bóg Starego Testamentu a Bóg Nowego Testamentu - Jezus to całkowicie inna moralność. [...]
Nasz Bóg - Nowego Testamentu to miłosierdzie, miłość bliźniego i wartości, które do dzisiaj są dla mnie atrybutami człowieka "wyższego" moralnie od reszty.


Trochę heretykujesz...

To jest jeden i ten sam Bóg i nic się w Nim nie zmieniło.

Właściwie nie uważam, że to był inny Bóg tylko widzę dużo różnicę między tym co naucza Jezus a prawami Starego Testamentu. Dla mnie to trudno zrozumieć, że Jezus uczy nadstawiania policzka, wybaczania, miłości bliźniego a w Starym Testamencie niby ten sam Bóg wzywa do okrutnego karania śmiercią za najdrobniejsze grzechy. Dziwne to i robi wrażenie, jakby to był ktoś inny ale chyba nie jest to inny Bóg.

_________________
Ps 17,15 Ja zaś w sprawiedliwości ujrzę Twe oblicze, powstając ze snu nasycę się Twoim widokiem.


Wt mar 30, 2010 21:41
Zobacz profil
Post Re: Prz 23, 13-14 i inne podobne...
.
Bóg jest ten sam, to myśmy się zmienili. I On mówi do nas teraz innym językiem.


Śr mar 31, 2010 7:37
Post Re: Prz 23, 13-14 i inne podobne...
szumi napisał(a):
noah44 napisał(a):
Niestety Bóg Starego Testamentu a Bóg Nowego Testamentu - Jezus to całkowicie inna moralność. [...]
Nasz Bóg - Nowego Testamentu to miłosierdzie, miłość bliźniego i wartości, które do dzisiaj są dla mnie atrybutami człowieka "wyższego" moralnie od reszty.

Trochę heretykujesz...

To jest jeden i ten sam Bóg i nic się w Nim nie zmieniło.


Przyznaj, że herezja Marcjana jest nadal pociągająca. :twisted:


Śr mar 31, 2010 12:41
Post Re: Prz 23, 13-14 i inne podobne...
noah44 napisał(a):
Dobrze, że mi przypomniałaś ten fragment bo już zapomniałem. Wychodzi na to, że nawet w XXI wieku powinniśmy kamieniować za jakieś drobne grzechy, jak w starożytności.


No właśnie- skoro Jezus nie zniósł Prawa- to zniósł je św. Paweł.

I wtedy rację mają ci, którzy mówią, że to Paweł założył Kosciół.

Chociaż z drugiej strony Żydzi tez juz nie wykonują tych wyroków. Jak oni to uzasadniają?


Śr mar 31, 2010 13:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 03, 2009 7:47
Posty: 1170
Post Re: Prz 23, 13-14 i inne podobne...
noah44 napisał(a):
Niestety Bóg Starego Testamentu a Bóg Nowego Testamentu - Jezus to całkowicie inna moralność.

Ja mam odmienne zdanie - i wtedy i dzisiaj giną ludzie, chorują dzieci, toczą się wojny - a Bóg nie zapobiega. Albo uznamy Boga za wiecznie dobrego, albo za wiecznie złego. On sam się nie zmienia.

Teresse napisał(a):
Zastanawiam się czy to naprawdę Bóg tego chciał- czy tez ludzie - jak to w przypadku Ksiąg Mądrościowych- wepchali swoje poglądy w święte Księgi.

Oto jest pytanie. Coś w stylu błyskawicznych podbojów ziemi obiecanej przez Izraelitów - które nie miały szybkiego oraz krwawego przebiegu a historia została przedstawiona poprzez przesadnię w celu ukazania ich przekonania, iż jesteśmy posłuszni - Bóg walczy za nas, nie jesteśmy posłuszni - Bóg przeciw nam.


Śr mar 31, 2010 20:19
Zobacz profil
Post Re: Prz 23, 13-14 i inne podobne...
mazli napisał(a):
Oto jest pytanie. Coś w stylu błyskawicznych podbojów ziemi obiecanej przez Izraelitów - które nie miały szybkiego oraz krwawego przebiegu a historia została przedstawiona poprzez przesadnię w celu ukazania ich przekonania, iż jesteśmy posłuszni - Bóg walczy za nas, nie jesteśmy posłuszni - Bóg przeciw nam.


Dzięki za te wiadomości- nie wiedziałam o tym...

Wygląda na to, że w ST jest o wiele więcej "komponentu ludzkiego" niż nam się wydaje...


Śr mar 31, 2010 21:13
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Prz 23, 13-14 i inne podobne...
Tyle samo co w Nowym Testamencie...

Bo i tam, i tam autorem jest Bóg i człowiek.

Prawda Boża zawsze jest wyrażana w ludzki sposób, dlatego nie da się oddzielić tego 'komponentu ludzkiego'. Wszędzie on jest. Nawet jak masz zapis jakiegoś objawienia (wizji) [pomijam kwestie, czy ona faktycznie miała miejsce] to przecież zapisał ją człowiek i wyraził to w taki sposób w jaki umiał... Jeden lepiej, drugi gorzej...

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr mar 31, 2010 21:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 28, 2008 13:25
Posty: 153
Post Re: Prz 23, 13-14 i inne podobne...
mazli napisał(a):
noah44 napisał(a):
Niestety Bóg Starego Testamentu a Bóg Nowego Testamentu - Jezus to całkowicie inna moralność.

Ja mam odmienne zdanie - i wtedy i dzisiaj giną ludzie, chorują dzieci, toczą się wojny - a Bóg nie zapobiega. Albo uznamy Boga za wiecznie dobrego, albo za wiecznie złego. On sam się nie zmienia.

Tu wkraczamy w temat, który bulwersje wielu chrześcijan. Jeśli Bóg jest takim niewysłowionym dobrem i taki Wszechmogący to czego stworzył świat z taką ilością zła, dlaczego na to pozwala skoro będąc Wszechmogący mógłby temu zapobiec. Ja czasami też mam wątpliwości w jego wszechmoc bo dobrej woli mu nigdy nie odpisuję. Już samo to, że musi zmagać się od tysiącleci z Szatanem zamiast go dawno zniszczyć świadczy o jego "niepełnej wszechmocy" a Jezus mówi nawet o "władcy tego świata" jakby tu na Ziemi bardziej Szatan mógł prawie wszystko.

_________________
Ps 17,15 Ja zaś w sprawiedliwości ujrzę Twe oblicze, powstając ze snu nasycę się Twoim widokiem.


Śr mar 31, 2010 21:52
Zobacz profil
Post Re: Prz 23, 13-14 i inne podobne...
szumi napisał(a):
Tyle samo co w Nowym Testamencie...

Bo i tam, i tam autorem jest Bóg i człowiek.

Prawda Boża zawsze jest wyrażana w ludzki sposób, dlatego nie da się oddzielić tego 'komponentu ludzkiego'. Wszędzie on jest. Nawet jak masz zapis jakiegoś objawienia (wizji) [pomijam kwestie, czy ona faktycznie miała miejsce] to przecież zapisał ją człowiek i wyraził to w taki sposób w jaki umiał... Jeden lepiej, drugi gorzej...
:shock:

Tja...

Szumi- powiedz mi czy nasz Kościół nie opiera się na jednej takiej wizji ?

Mam na myśli św. Pawła...Uważasz, że to nie ma znaczenia czy ta wizja miała miejsce ?


Śr mar 31, 2010 22:13
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL