Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 7:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Problem z interpertacja (Łk 22, 36) 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt kwi 16, 2010 10:13
Posty: 3
Post Problem z interpertacja (Łk 22, 36)
Jestem młodym człowiekiem, który ciągle szuka. Nie mogę się nigdzie dowiedzieć co oznaczają te słowa "Lecz teraz - mówił dalej - kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz! " (Łk 22, 36) moim zdaniem to sprzeczność z obrazem Jezusa miłosiernego. Czytając te słowa przypomniała mi się teoria, że Jezus był buntownikiem, któremu nie wyszedł bunt i dlatego sztucznie go zrobili "prorokiem" pokoju


Pt kwi 16, 2010 10:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Problem z interpertacja (Łk 22, 36)
@Pajej
A może ty byś się zajął czytaniem Biblii w spokoju, a nie biegał z każdą (NIEDOCZYTANĄ!) pseudo-rewelacją na forum...
W następnym wersie powinieneś znaleźć:
Albowiem powiadam wam: to, co jest napisane, musi się spełnić na Mnie:
Zaliczony został do złoczyńców
.

W Izajasza 53:9 czytamy:
(BW) I wyznaczono mu grób wśród bezbożnych i wśród złoczyńców
Cytuj:
Czytając te słowa przypomniała mi się teoria, że Jezus był buntownikiem, któremu nie wyszedł bunt
Oni rzekli: Panie, tu są dwa miecze. Odpowiedział im: Wystarczy.
Tak - nie dość, że buntownik, to jeszcze wariat -
rzucać się z dwoma mieczami (i ewentualnie kijami) na uzbrojone kohorty rzymskich żołnierzy... :roll:

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt kwi 16, 2010 11:38
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 21, 2009 5:16
Posty: 637
Lokalizacja: Toruń
Post Re: Problem z interpertacja (Łk 22, 36)
Cytuj:
Oni rzekli: Panie, tu są dwa miecze. Odpowiedział im: Wystarczy.

Z kolejnego zdania wynika, że apostołowie źle zrozumieli Jezusa. Kościół Boży walczy z siłami zła, ale za pomocą swoich ust, nie przemocy.

_________________
Nicea 325, początek końca...


Pt kwi 16, 2010 20:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 16, 2010 10:13
Posty: 3
Post Re: Problem z interpertacja (Łk 22, 36)
Czy myślisz że gdyby nie miał tych mieczy to nie zostałby zaliczony do złoczyńców? Wątpię faryzeusze mieli już swoja wersję wystarczyło że przemawiał publicznie i "podburzał lud". Gdy po Niego przyszli to nie wiedzieli że będzie miał miecze a i tak przyszli, bo głównym zarzutem było to że ogłosił się Bogiem i "docinał" faryzeuszom. Czy miał te miecze czy nie to by nic nie zmieniło "klamka zapadła" i koniec


Pt kwi 16, 2010 20:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 16, 2010 10:13
Posty: 3
Post Re: Problem z interpertacja (Łk 22, 36)
Cytuj:
Cytuj:
Oni rzekli: Panie, tu są dwa miecze. Odpowiedział im: Wystarczy.


Cytuj:
Z kolejnego zdania wynika, że apostołowie źle zrozumieli Jezusa. Kościół Boży walczy z siłami zła, ale za pomocą swoich ust, nie przemocy.

Ja po prostu nie wiem jak te słowa mają się do "drugiego policzka" Moim zdaniem coś tu nie nie zgadza


Pt kwi 16, 2010 20:45
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 21, 2009 5:16
Posty: 637
Lokalizacja: Toruń
Post Re: Problem z interpertacja (Łk 22, 36)
To dobrze że ów niezgodność dostrzegasz. Pismo można rozumieć w dwojaki sposób. Czytać wszystko literalnie lub też odczytywać w sposób duchowy, tak bym to nazwał :) Tak naprawdę to Bóg musi dać Ci zrozumienie inaczej będziesz traktował tą Księgę jako zbiór starych mitologi. A tak nie jest.

_________________
Nicea 325, początek końca...


Pt kwi 16, 2010 20:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Problem z interpertacja (Łk 22, 36)
Cytuj:
Ja po prostu nie wiem jak te słowa mają się do "drugiego policzka"
Jezus polecił wziąć miecze, ale ich nie używać ("Piotrze, schowaj miecz do pochwy!").
Były mu potrzebne do tego, o czym napisałem wcześniej.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt kwi 16, 2010 22:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Problem z interpertacja (Łk 22, 36)
Wyjaśnienie fragmentu Łk 22, 35-38 znalazłem w komentarzu z "Nowego Testamentu dla moderatorów", mianowicie:
"Podczas poprzednich wypraw (9,1-6; 10,1-4) bliskość Jezusa upewniała uczniów, że wszystkie ich potrzeby zostaną zaspokojone. W tym momencie Mistrz przygotowuje ich na kolejny etap służby. Zbliżająca się śmierć Jezusa oznacza, że nie będą już mogli liczyć na Jego czujną troskliwość. Co więcej, nadejdzie chwila, kiedy będą musieli zatroszczyć się o siebie najlepiej jak potrafią."

Co do "Wystarczy", które jest tu przetłumaczone jako "Dosyć": "Choć uczniowie mogli to odczytać jako stwierdzenie, że dwa miecze wystarczą do rozprawienia się z przeciwnikami, to Jezus prawdopodobnie zniecierpliwił się, że dalej nic nie rozumieją. Za słusznością takiego poglądu przemawia zganienie Piotra za użycie miecza w wersecie 51."

Z komentarza w Biblii Jerozolimskiej:

do Łk 22,36: (a więc tego o trzosie i mieczu)
"(...) to symboliczne wyrażenia dla oddania atmosfery powszechnej wrogości. Por. 12,51"

do Łk 22,38: (a więc do: "wystarczy")
"Wystarczy. Apostołowie nie zrozumieli słów Mistrza, pojmując Jego pouczenia w sensie materialnym, Jezus ucina więc krótko."

Jeszcze lepsze wyjaśnienie: (z "Ewangelie z komentarzem duszpasterskim" - Tadeusz Loska SJ)
"Rozpoczął się czas próby i walki
Oto następuje przełom nie tylko w życiu Jezusa, ale również w życiu Jego Apostołów. Dotychczas niczego im nie brakowało, sam o wszystko miał pieczę. Gdy ich wysyłał na pracę misyjną, wszędzie byli mile widziani i serdecznie przyjmowani. Teraz jednak będą musieli sami o wszystkim pomyśleć i dbać o siebie (trzos, torba). Będą musieli liczyć się z prześladowaniami, a nawet ze śmiercią (wymiana płaszcza na miecz). Dla Jezusa życie na ziemi dobiega końca - "dochodzi kresu". Ale dla Apostołów wszystko się właściwie zaczyna. Rozpoczyna się dla nich czas walki, krwawych prześladowań. Jezus nie wzywa ich do walki z mieczami w ręku, do jakiej wzywali zeloci (22,49-51). (...) Ostatnie słowo Jezusa: "Wystarczy!" jest tajemnicze. Może ono wyrażać podwójną myśl: 1) ponieważ uczniowie fałszywie Jezusa zrozumieli, przecina tym słowem dalszą z nimi rozmowę; 2) w słowie tym moze być zawarta odrobina melancholii, humoru lub drwiny. Na słowa Apostołów: "tu są dwa miecze", Jezus odpowiada: rzeczywiście, wystarczy, abyście nimi wygrali wojnę ze światem i szatanem!"


Pajej napisał(a):
Ja po prostu nie wiem jak te słowa mają się do "drugiego policzka" Moim zdaniem coś tu nie nie zgadza


Abstrahując od tych mieczy, bo to już chyba wyjaśnione... Myślę, że nie do końca rozumiesz ideę nadstawiania drugiego policzka. Pamiętasz scenę przesłuchania Jezusa przez arcykapłana? został wtedy uderzony w twarz przez jednego ze sług arcykapłana. Co na to odpowiedział? Co zrobił? Dlaczego?

_________________
Piotr Milewski


Pt kwi 16, 2010 23:00
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL