Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 19:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 "aż" z Mat. 1:25 oraz z Mat. 28:20 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post "aż" z Mat. 1:25 oraz z Mat. 28:20
Postanowiłem wyłączyć przed nawias pewną kwestię, która nawiązuje jednocześnie do kilku rozpoczętych wątków.
Cytuj:
Mt 1:25 BT „lecz nie zbliżał się do Niej, aż porodziła Syna, któremu nadał imię Jezus.”

Dla przeciwników "zawszedziewictwa" Marii ten werset jest kluczowy i jednoznacznie mówiący, iż matka Jezusa współżyła z Józefem w okresie po narodzeniu Syna.
Z kolei zwolennicy "zawszedziewictwa" uważają, iż pojęcie "aż porodziła Syna" bynajmniej nie jest dowodem, iż po tym okresie dochodziło do współżycia pomiędzy tymi małżonkami.
Jako dowód na taką konieczność rozumowania zapodają np.
Cytuj:
Mt 28:20 BT „Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.”

a następnie zadają pytanie: czy zatem po skończeniu świata Chrystus przestanie byc z uczniami? Odpowiedź jest oczywista, że nie. A zatem PER ANALOGIAM takie rozumienie "aż" należy również odnosic do Mat. 1:25.
Jest jednak pewna kwestia, której zwolennicy "zawszedziewictwa" Marii nie dostrzegają - mianowicie zestawienie ze sobą momentów:
1. wyznaczonej w tych wersetach cezury czasowej (narodziny Jezusa - Mat. 1:25; skończenie świata - Mat. 28:20)
2. chwili SPISYWANIA tychże cezur czasowych.
I tak o ile w Mat. 28:20 Mateusz spisywał te słowa PRZED skończeniem świata, o tyle słowa z Mat. 1:25 Mateusz spisywał KILKADZIESIĄT LAT PO NARODZENIU Jezusa.
Powstaje zatem pytanie: jeżeli zdaniem zwolenników "zawszedziewictwa" Marii w chwili spisywania Mat. 1:25 Maria dalej była dziewicą - to jaki sens było pisamie słów: "aż porodziła Syna"? Czyż nie prościej byłoby napisać: "lecz NIGDY nie zbliżał się do niej"???
Wniosek jest oczywisty: Mateusz doskonale wiedział do którego momentu Józef nie współżył z żoną - i ten moment WOLĄ BOGA został uwieczniony na kartach Biblii.
Jako potwierdzenie przytoczę werset, który zwolennicy "zawszedziewictwa" pomijają:
Cytuj:
Rdz 32:25 BT "Gdy zaś wrócił i został sam jeden, ktoś zmagał się z nim aż do wschodu jutrzenki,"

Powstaje pytanie: czy PO wschodzie jutrzenki Jakub DALEJ mocował się z aniołem? Oczywiście, że nie. Dlaczego mamy tą pewność? Albowiem słowa z Rodz. 32.25 były spisane JUŻ PO nadejściu owej jutrzenki.
Jak trzeba będzie - to znajdę i inne wersety.
Tym samym Mat. 1:25 jest koronnym dowodem na to, iż po narodzeniu Jezusa Maria współżyła z Józefem.


N lut 13, 2011 14:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: "aż" z Mat. 1:25 oraz z Mat. 28:20
Cytuj:
i jednoznacznie mówiący, iż matka Jezusa współżyła z Józefem w okresie po narodzeniu Syna.


Niczego takiego ten werset nie mówi, a już na pewno nie jednoznacznie.

Cytuj:
Czyż nie prościej byłoby napisać: "lecz NIGDY nie zbliżał się do niej"???


A jeszcze prościej byłoby napisać: "a potem już Maria i Józef współżyli ze sobą długo i szczęśliwie". Dlaczego Mateusz tego nie zrobił?! Oto wielka tajemnica wiary!

Cytuj:
Mateusz doskonale wiedział do którego momentu Józef nie współżył z żoną


To zdanie brzmi cokolwiek dwuznacznie..

Cytuj:
Tym samym Mat. 1:25 jest koronnym dowodem na to, iż po narodzeniu Jezusa Maria współżyła z Józefem.


Masz ciekawą definicję "koronnego dowodu".

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N lut 13, 2011 14:32
Zobacz profil
Post Re: "aż" z Mat. 1:25 oraz z Mat. 28:20
A tobie ten watek o tym samym nie wystarcza?
viewtopic.php?f=1&t=25906&hilit=a%C5%BC+porodzi%C5%82a+Syna


N lut 13, 2011 15:02

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: "aż" z Mat. 1:25 oraz z Mat. 28:20
Nigdy nie mogłem zrozumieć dyskusji na temat wiecznego dziewictwa Marii. Czy jest to takie ważne O-o ?


N lut 13, 2011 15:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: "aż" z Mat. 1:25 oraz z Mat. 28:20
Login2 napisał(a):
Nigdy nie mogłem zrozumieć dyskusji na temat wiecznego dziewictwa Marii.
Czy jest to takie ważne O-o ?
Tak:
viewtopic.php?p=584108#p584108 (Dziewictwo Matki Jezusa).

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N lut 13, 2011 15:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL