Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn maja 20, 2024 18:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 171 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
 Znajomość Pisma Świętego 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 08, 2012 10:16
Posty: 93
Post Znajomość Pisma Świętego
Johnny99 napisał(a):
Wierzący "na katolicki sposób" nie muszą mieć wielkiego pojęcia o Piśmie, bo prowadzi ich Kościół, który zna Pismo.


Właśnie to zdanie sprowokowało mnie do założenia tego tematu.
Już znacznie wcześniej spotykałem podobne opinie.
Pamiętam jak na innym forum ktoś kiedyś napisał, że On nie musi „znać Pisma Świętego, ponieważ ma Katechizm”.

Czy to dobrze, że tak wielu katolików nawet nie odczuwa potrzeby poznania Pisma?
Z czego to wynika?

_________________
Krzysztof

Słuchaj zawsze głosu swego serca, a może usłyszysz ten cichy szept Boga który drzemie w każdym z nas.
W nim znajdziesz wskazówki jak zbudować własną drabinę, po której będziesz mógł wspiąć się do Niego.


Wt maja 22, 2012 8:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Znajomość Pisma Świętego
Z lenistwa oraz z faktu, że wiara większości katolików jest płytka, wynika bardziej z tradycji i "bo co rodzina powie" niż z autentycznej potrzeby przeżywania wiary. Dlatego też większość polskich katolików nie zna nawet podstaw katolicyzmu. Trudno więc się spodziewać, że będą studiować święte księgi!

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt maja 22, 2012 9:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Znajomość Pisma Świętego
krzysztofff napisał(a):
Czy to dobrze, że tak wielu katolików nawet nie odczuwa potrzeby poznania Pisma?


Dla KK dobrze, na pewno poznawszy Pismo część wiernych odeszłaby z Kościoła a może i od wiary.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt maja 22, 2012 9:10
Zobacz profil
Post Re: Znajomość Pisma Świętego
do autora tematu:
nie rozumiem dlaczego prowadzenie przez Kościół nazywasz prowadzeniem przez katechizm?

ludzie, którzy nie są katolikami, ani nawet chrześcijanami nie maja zielonego pojęcia o czym mowa, wiec po co nawet zabierają głos? aby zrozumieć co znaczy: być prowadzonym przez Kościół, trzeba być jego częścią. Inaczej to tylko wam się wydaje, ze coś tam wiecie na ten temat...a nic nie wiecie.


Wt maja 22, 2012 9:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Znajomość Pisma Świętego
krzysztofff napisał(a):
Czy to dobrze, że tak wielu katolików nawet nie odczuwa potrzeby poznania Pisma?


Jeśli miałbym się wypowiedzieć generalnie - tak, to dobrze.

Cytuj:
Z czego to wynika?


Jajko odpowiedział wyczerpująco.

JedenPost napisał(a):
Dla KK dobrze, na pewno poznawszy Pismo część wiernych odeszłaby z Kościoła a może i od wiary.


Właśnie.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt maja 22, 2012 9:17
Zobacz profil
Post Re: Znajomość Pisma Świętego
Johny, to przecież ty jesteś autorem tego: "Wierzący "na katolicki sposób" nie muszą mieć wielkiego pojęcia o Piśmie, bo prowadzi ich Kościół, który zna Pismo. "
...wiec czemu teraz piszesz jakby nieznajomość Pisma była czymś negatywnym?


Wt maja 22, 2012 9:21

Dołączył(a): Wt maja 08, 2012 10:16
Posty: 93
Post Re: Znajomość Pisma Świętego
Jajko napisał(a):
Z lenistwa oraz z faktu, że wiara większości katolików jest płytka, wynika bardziej z tradycji i "bo co rodzina powie" niż z autentycznej potrzeby przeżywania wiary. Dlatego też większość polskich katolików nie zna nawet podstaw katolicyzmu. Trudno więc się spodziewać, że będą studiować święte księgi!


Coś w tym jest i kiedyś byłem dokładnie taki sam.
Moja bardzo płytka wiedza religijna pochodziła właśnie z takiej "tradycji".
Nawet do głowy mi nie przyszło, by sięgnąć po Pismo Święte.
Myślę, że nie byłem w tej sprawie wyjądkiem, gdyż nie pamiętam by ktoś z moich bliskich, czy znyjomych Go nie czytał.
Potem sięgnąłem po tą "Wielką Księgę Ludzkości" i... odszedłem od doktryny katolickiej.
Jeden Post, stało się więc dokładnie tak jak napisałeś:

JedenPost napisał(a):

Dla KK dobrze, na pewno poznawszy Pismo część wiernych odeszłaby z Kościoła a może i od wiary.


Masz również rację, że brak znajomści Pisma jest "na rękę" Kościołowi Katolickiemu.
Przez stulecia istnienia tej instytucji, jej doktryna często tak bardzo odeszła od tego co zostało napisane, że ktoś kto czyta Pismo może to bardzo łatwo odkryć.

"Czytacze Pisma" są niebezpieczni dla Kościoła.
Lepiej dać im "wyciąg" w postaci katechizmu.

_________________
Krzysztof

Słuchaj zawsze głosu swego serca, a może usłyszysz ten cichy szept Boga który drzemie w każdym z nas.
W nim znajdziesz wskazówki jak zbudować własną drabinę, po której będziesz mógł wspiąć się do Niego.


Wt maja 22, 2012 9:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 18:01
Posty: 91
Post Re: Znajomość Pisma Świętego
Żyd również nie musi znać Tory a wystarczy mu jedynie znajomość talmudu i pouczeń rabinów, którzy są przecież prowadzeni bezpośrednio przez Boga i są dzięki temu nieomylni. :lol:

Tyle, że taki Żyd będzie miał problemy z zauważeniem faktu, iż nie jest wyznawcą Judaizmu. Podobnie Katolik może nie zauważyć, że przestaje już być chrześcijaninem.

"... I tak ze względu na waszą tradycję znieśliście przykazanie Boże. Obłudnicy, dobrze powiedział o was prorok Izajasz: Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi."
Łukasz 15:6-9

Aby móc odróżnić zasady podane przez ludzi od Prawa Bożego to trzeba to Prawo najpierw poznać!

Zdaje sobie sprawe, że znakomita większość Katolików nie zna Pisma więc nie jest w stanie zauważyć zgrzytów między nim a tzw tradycją KrK ale tu na forum są Katolicy, którzy Pismo znają i jakoś potrafią to pogodzic z katolickim nauczaniem - tego nie pojmuję. :)


Wt maja 22, 2012 9:25
Zobacz profil
Post Re: Znajomość Pisma Świętego
krzysztoff, katechizm nie jest wyciągiem z Pisma Sw.
...rzeczywiście widać jak twoja "wiedza religijna" wzrosła :roll:


Wt maja 22, 2012 9:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Znajomość Pisma Świętego
Ci, którzy zaczynają za bardzo zagłębiać się w pismo przechodzą często do innych wyznań. Np. świadkowie Jehowy są znani z częstego studiowania pisma .

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt maja 22, 2012 9:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Znajomość Pisma Świętego
mkb napisał(a):
...wiec czemu teraz piszesz jakby nieznajomość Pisma była czymś negatywnym?


Hmm, nie rozumiem, gdzie tak piszę.

krzysztofff napisał(a):
Przez stulecia istnienia tej instytucji, jej doktryna często tak bardzo odeszła od tego co zostało napisane, że ktoś kto czyta Pismo może to bardzo łatwo odkryć.


Tylko ktoś, kto czyta Pismo albo powierzchownie, albo sugerując się głównie interpretacjami antykatolickimi. A takich zawsze będzie większość. I dlatego właśnie jestem przeciwny wszelkim akcjom "zachęcania katolików do samodzielnego czytania Pisma". Właśnie przeciwnie, należy ich do tego zniechęcać, a Pismo większość z nich powinna poznawać wyłącznie za pośrednictwem Kościoła.

ofir napisał(a):
ale tu na forum są Katolicy, którzy Pismo znają i jakoś potrafią to pogodzic z katolickim nauczaniem - tego nie pojmuję.


A z czym masz problem? Kościół katolicki jest najbardziej zgodnym z Biblią wyznaniem chrześcijańskim.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt maja 22, 2012 9:30
Zobacz profil
Post Re: Znajomość Pisma Świętego
przeciwnicy Kościoła Katolickiego to są ludzie, którzy generalnie maja problemy z akceptacja autorytetów.
..taki człowiek będzie studiował Pismo sw. i cieszył się, ze nie musi nikogo słuchać, tylko tego co mu przyjdzie do głowy w czasie lektury..to nie znaczy jednak, ze jego postawa jest właściwa.
jednego to zaprowadzi do świadków jehowy innego całkowicie odepchnie od religii...a może i Boga,
a dzieje się tak dlatego, ze nie akceptowanie autorytetów wynika z PYCHY,
a pycha nie może doprowadzić do prawdy.


Wt maja 22, 2012 9:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Znajomość Pisma Świętego
mkb napisał(a):
jednego to zaprowadzi do świadków jehowy


Co jest o tyle dziwne, że ŚJ akurat również mają swoje autorytety, co więcej, mają te autorytety znacznie więcej do powiedzenia odnośnie tego, "jak należy właściwie rozumieć Biblię", niż nauczyciele Kościoła.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt maja 22, 2012 9:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 08, 2012 10:16
Posty: 93
Post Re: Znajomość Pisma Świętego
mkb napisał(a):
krzysztoff, katechizm nie jest wyciągiem z Pisma Sw.
...rzeczywiście widać jak twoja "wiedza religijna" wzrosła :roll:


Masz rację.
Czym więc jest katechizm?
Powinienem napisać raczej, że jest to „Krótki Przewodnik Po zasadach Katolicyzmu”, czyli to „co każdy Katolik wiedzieć powinien”.
Nie jest to więc niestety nawet „wyciąg” z Pisma. :cry:

_________________
Krzysztof

Słuchaj zawsze głosu swego serca, a może usłyszysz ten cichy szept Boga który drzemie w każdym z nas.
W nim znajdziesz wskazówki jak zbudować własną drabinę, po której będziesz mógł wspiąć się do Niego.


Wt maja 22, 2012 9:37
Zobacz profil
Post Re: Znajomość Pisma Świętego
Johnny99 napisał(a):
Wierzący "na katolicki sposób" nie muszą mieć wielkiego pojęcia o Piśmie, bo prowadzi ich Kościół, który zna Pismo.

..parę postów niżej podzielasz zdanie jajko ("Jajko odpowiedział wyczerpująco"), który napisał:
"Z lenistwa oraz z faktu, że wiara większości katolików jest płytka, wynika bardziej z tradycji i "bo co rodzina powie" niż z autentycznej potrzeby przeżywania wiary. Dlatego też większość polskich katolików nie zna nawet podstaw katolicyzmu. Trudno więc się spodziewać, że będą studiować święte księgi!"

koniec końców jesteś za znajomością Pisma czy przeciw? :-)


Ostatnio edytowano Wt maja 22, 2012 9:41 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Wt maja 22, 2012 9:39
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 171 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL