Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 08, 2024 6:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 71, 72, 73, 74, 75  Następna strona
 Zagadka biblijna 
Autor Wiadomość
Post Re: Zagadka biblijna
Gorgiasz napisał(a):
Miał tylu synów ile owiec, a córek tyle ile wielbłądów - jeśli pominiemy trzy zera. ;-)
Łatwe - chodzi o sprawiedliwego Hioba.

Pytanie - jakie wierzę uczestniczyło w wypełnieniu jednego z najważniejszych proroctw biblijnych i obecnie jego szkielet znajduje się na prestole w każdej cerkwi?


Cz maja 16, 2013 9:55
Post Re: Zagadka biblijna
Cisza :D
No przecież musi u chodzić o baranka bez skazy...No chyba, że nie musi ;)
Coś z tym szkieletem chyba jest pokombinowane...Zefciu, daj wskazówkę.


Pt maja 17, 2013 7:47
Post Re: Zagadka biblijna
MARIEL napisał(a):
Cisza :D
No przecież musi u chodzić o baranka bez skazy...No chyba, że nie musi ;)
Nie nie nie. Nie chodzi tutaj o symbolikę, ale o rzeczywistą obecność szkieletu tego zwierzęcia.
Cytuj:
Coś z tym szkieletem chyba jest pokombinowane...Zefciu, daj wskazówkę.
Jak już lubimy kreskówki, to i to zwierzę jest tytułowym bohaterem pewnego serialu rysunkowego.


Pt maja 17, 2013 8:48
Post Re: Zagadka biblijna
Może chodzi o woła, krowę (Iz 1,3)? Żłobek na prestole znalazłem ale woła nie (chyba ze postaci skóry na oprawę ewangelii).
Trudne :/


Pt maja 17, 2013 10:15
Post Re: Zagadka biblijna
Czyżby chodziło o oślątko z przepowiedni Zachariasza (9,9)?


Pt maja 17, 2013 10:19
Post Re: Zagadka biblijna
Alus napisał(a):
Czyżby chodziło o oślątko z przepowiedni Zachariasza (9,9)?

Może i jest kreskówka z osłem w tytule ale nadal szkieletu żadnego zwierzęcia na tronie nie znajduję :(
Trudne :/


Pt maja 17, 2013 10:24
Post Re: Zagadka biblijna
A mi się przypomniała inna, tym razem polska książka i kreskówka, której tytułowy bohater był co prawda człowiekiem, ale nosił nazwisko związane z tym zwierzątkiem.


Pt maja 17, 2013 11:04
Post Re: Zagadka biblijna
Oprócz Ewangeliarza na prestole leżą narzędzia męki Jezusa Chrystusa - krzyż, włócznia i gąbka z hyzopem. Musi o nią chodzić ;)

"Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby wypełniło się Pismo, rzekł: Pragnę. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę nasączona octem i do ust Mu podano” (J 19, 28-29).

...jako nawiązanie do Psalmu 69,22:
„Dali mi jako pokarm truciznę, a gdy byłem spragniony, poili mnie octem”.

Pewnym utrudnieniem w tej zagwozdce było to, że choć gąbka rzeczywiście "uczestniczy" w spełnieniu proroctwa to jednak w Ps 69 nie ma o niej mowy, a chyba myśli zgadujących pobiegły właśnie tym torem (co widać po wpisach).


Kreskówki:

Obrazek

Obrazek

...ta ostatnia byłaby fajniejsza gdyby bohaterowie tak nie wrzeszczeli. Zresztą w większości tych nowych bajek się nie mówi, tylko wywrzaskuje kwestie :?


Pt maja 17, 2013 12:53
Post Re: Zagadka biblijna
Trudne - przychodzi mi na myśl jeszcze kogut - zapowiedź Jezusa o zaparciu Piotra.
Ewentualnie jeszcze ryba.


N maja 19, 2013 20:56
Post Re: Zagadka biblijna
Oczywiście MARIEL zgadła. I nie, nie mamy kurzych kości na prestole. A gąbki używa się o takiej:
Obrazek


Pn maja 20, 2013 7:57
Post Re: Zagadka biblijna
Nie wiem czy nie było tu podobnego pytania (70 stron wątku, trochę mi się już mieni w oczach ;) ), ale zaryzykuję.

"Albowiem jak Jonasz był trzy dni i trzy noce we wnętrznościach wielkiej ryby, tak Syn Człowieczy będzie trzy dni i trzy noce w łonie ziemi."
Ew. Mateusza 12,40 BT

"Oto idziemy do Jerozolimy: tam Syn Człowieczy zostanie wydany arcykapłanom i uczonym w Piśmie. Oni skażą Go na śmierć i wydadzą Go poganom na wyszydzenie, ubiczowanie i ukrzyżowanie; a trzeciego dnia zmartwychwstanie."
Ew. Mateusza 20,18-19 BT

Trzeciego dnia, czy za trzy dni i noce?
Wg. Tradycji Jezus zmarł w piątek, zmartwychwstał w niedzielę. Brakuje tej trzeciej nocy, którą jak Jonasz we wnętrznościach ryby, Syn Człowieczy miał przebywać w łonie ziemi.

Proszę podać przynajmniej 3 fragmenty z Pisma św., które mogą świadczyć o tym, że żydzi albo mieli dość swobodne podejście do czasu (i trzy dni i trzy noce mogły znaczyć zarówno trzy dni i trzy noce jak i trzy dni i dwie noce), albo nasze rozumienie dnia jako doby jest odmienne niż w ich kulturze, gdzie "za trzy dni" może równie dobrze oznaczać trzeciego dnia jak i po trzech dniach.


Edit: Hmm, dostałam cynk na pw, że temat był poruszany na forum, w związku z tym podnoszę poprzeczkę do czterech cytatów z Pisma św. :PPPP


Pt maja 24, 2013 8:09
Post Re: Zagadka biblijna
Ja kojarzę taki "fragment", którym jest spis królów w Judzie i Izraelu. Po podliczeniu wychodzi inna liczba lat, bo raz jest stosowany system inkluzywny, a raz ekskluzywny liczenia lat. A inne...


Pt maja 24, 2013 9:39
Post Re: Zagadka biblijna
Może - 2 Krl (20,8-11); Ez (37, 8-10).


Pt maja 24, 2013 10:18
Post Re: Zagadka biblijna
@zefciu, 4 przykłady najlepiej "na dniach", nie "na latach". @Alus - fragment z Ezechiela nie, może pomyliłaś sigla?
Z 2 Królewskiej 20 zaś...

"Wróć i powiedz Ezechiaszowi, władcy mojego ludu: Tak mówi Pan, Bóg Dawida, twego praojca: Słyszałem twoją modlitwę, widziałem twoje łzy. Oto uzdrawiam cię: trzeciego dnia pójdziesz do świątyni Pańskiej (6) i dodam do dni twego życia piętnaście lat. Wybawię ciebie i to miasto z ręki króla asyryjskiego i roztoczę opiekę nad tym miastem ze względu na Mnie i ze względu na mego sługę, Dawida. (7) Wtedy Izajasz powiedział: Weźcie placek figowy! Gdy wzięli i położyli na wrzód, Ezechiasz wyzdrowiał. (8) Ezechiasz rzekł do Izajasza: Jaki będzie znak tego, że Pan mnie uzdrowi, iż trzeciego dnia pójdę do świątyni Pańskiej?"

...nie da się wywieść w żaden sposób, że po trzech dniach mogło oznaczać trzeciego dnia, bo w jaki sposób?
Dodam jeszcze, że niekoniecznie tych trzech dni trzeba się trzymać, równie dobrze autor może podać inną ich liczbę
(np. dowiadujemy się, że za osiem dni lub po ośmiu dniach stanie się to i to, a z tekstu wynika że już ósmego dnia dzieje się co miało się stać ;) , choć wg. naszej miary zapowiedziane zdarzenie powinno mieć miejsce raczej dziewiątego dnia)

Mam nadzieję, że przykład naświetlił w czym rzecz :)


Pt maja 24, 2013 10:53

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Zagadka biblijna
Mt 20,18 «Oto idziemy do Jerozolimy: tam Syn Człowieczy zostanie wydany arcykapłanom i uczonym w Piśmie. Oni skażą Go na śmierć 19 i wydadzą Go poganom na wyszydzenie, ubiczowanie i ukrzyżowanie; a trzeciego dnia zmartwychwstanie».
1 Ks Samuela,18 Jonatan rzekł do niego: «Jutro nów księżyca. Zwrócisz na siebie uwagę, bo miejsce po tobie będzie puste. 19 Do trzeciego dnia odejdziesz daleko. (a gdzie drugi dzień?)
Ks Ozeasza 6
1 1 "Chodźcie, powróćmy do Pana!
On nas zranił i On też uleczy,
On to nas pobił, On ranę zawiąże.
2 Po dwu dniach przywróci nam życie,
a dnia trzeciego nas dźwignie
i żyć będziemy w Jego obecności.
1 list do Koryntian 15,3 Przekazałem wam na początku to, co przejąłem:1 że Chrystus umarł - zgodnie z Pismem - za nasze grzechy, 4 że został pogrzebany, że zmartwychwstał trzeciego dnia, zgodnie z Pismem.



W Izraelu doba liczyła 12 godzin.


Pt maja 24, 2013 17:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 71, 72, 73, 74, 75  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL