Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 02, 2024 0:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem 
Autor Wiadomość
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
Soul33 napisał(a):
Szczerze mówiąc, to dla mnie ten cytat z Biblii kojarzy się z opisem jakiegoś urojenia. .

Bo nie do końca wiadomo o co tak naprawdę w nim chodzi, może trochę podobnie jak w historii z Seforą i napletkiem ;)
Szczerze mówiąc do teraz byłam przekonana, że nawet słowo Bóg jest tu (w opisie walki Jakuba z Bogiem) przetłumaczone "na wyrost", bo w Tysiąclatce (przypisy) napisali, że inni tłumaczą "istota nadludzka", więc sprawdziłam, ale nie znalazłam takiego przekładu (w hebr. jest Elohim, więc tłum. jak najb. na miejscu) w necie, może źle szukam.


Wt mar 05, 2013 13:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
Soul33 napisał(a):
Szczerze mówiąc, to dla mnie ten cytat z Biblii kojarzy się z opisem jakiegoś urojenia. A jeśli nie jest, to ewentualnie jego sens może polegać na ćwiczeniu umysłu w szukaniu wyjaśnień.

Mnie zaś zawsze się wydawało że jest to opis snu. Pomijając jednak problem, czy jest tu opisane wydarzenie dziejące się na jawie, czy jakaś mara, umieszczenie tego passusu w Biblii zdaje się być zachętą do wadzenia się z Panem Bogiem. A nuż ustąpi. ; )

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Wt mar 05, 2013 14:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
Ad.MARIEL

Cytuj:
Bo nie do końca wiadomo o co tak naprawdę w nim chodzi

Całkowicie się zgadzam z takim podejściem.
Cytuj:
Szczerze mówiąc do teraz byłam przekonana, że nawet słowo Bóg jest tu (w opisie walki Jakuba z Bogiem) przetłumaczone "na wyrost",

To bardzo prawdopodobne.
Zacznijmy od tego wersu:
Gdy zaś wrócił i został sam jeden, ktoś zmagał się z nim aż do wschodu jutrzenki, /BT/
Biblia Tysiąclecia ma tu zdecydowanie błędne tłumaczenie mające dalekosiężne implikacje. Błędu tego nie popełnia np. Vulgata, BW czy BG. Chodzi o termin „ktoś”; w oryginale mamy „isz” (alef -jod-szem) co znaczy mąż (człowiek, mężczyzna) i tak to tłumaczą BW i BG (Vulgata: vir). Tak więc o tym, że walczył z Elohim (Bogiem), Jakub dowiaduje się z ust człowieka, mężczyzny i to relatywnie niezbyt potężnego osobnika, bo przecież walczył z nim tak długo i zwyciężał. I po tak długiej walce trudno się dziwić, że ochoczo przyjmuje do wiadomości, że walczył z samym Bogiem, w końcu to znacznie większy honor, niż walczyć nie wiadomo z kim. I zmęczony walka Jakub chętnie to akceptuje, w zapisie będzie to lepiej wyglądało... niech się wszyscy potomni dowiedzą jaki jestem potężny... Trudno mu się dziwić, ale źródło tej informacji jest nie tylko czysto ludzkiego pochodzenia ale i pochodzenia niewiadomego, bo przecież przeciwnik nie chciał podać swego imienia.
Zresztą Jakub rozmawia z nim jak równy z równym; jest co najmniej wątpliwe by tak odnosił się do Boga. I jeszcze widział Boga „twarzą w twarz", a ponoć „Boga nikt nigdy nie widział”...

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


Wt mar 05, 2013 18:31
Zobacz profil
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
MARIEL napisał(a):
nie do końca wiadomo o co tak naprawdę w nim chodzi
Naprawdę masz kłopot ze zrozumieniem tego tekstu? Dziwne, wydaje mi się, że jest całkiem prosty i nietrudny do zrozumienia. To prosta historyjka, naprawdę. Nie ma w niej ani trudnych słów, ani kłopotów ze zrozumieniem sytuacji. Czego tu można nie rozumieć? :o

MARIEL napisał(a):
może trochę podobnie jak w historii z Seforą i napletkiem ;)
Nie, wcale nie podobnie. Historia Sefory i napletka rzeczywiście jest nie tak prosta do zrozumienia. Ale też nie żeby zaraz absolutnie niemożliwa ;) Proponuję, żebyś założyła nowy wątek.


Wt mar 05, 2013 20:28
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
Żebyś mógł pomądralować :D Nie, ja aż tak miłosierną chrześcijanką nie jestem.
Załóż se Waść sam :D


Wt mar 05, 2013 20:31
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
Gorgiasz napisał(a):
Ad.MARIEL
Cytuj:
Bo nie do końca wiadomo o co tak naprawdę w nim chodzi

Całkowicie się zgadzam z takim podejściem.
Nie rozumiem, czego w tej opowieści nie rozumiecie :o


Gorgiasz napisał(a):
Cytuj:
Szczerze mówiąc do teraz byłam przekonana, że nawet słowo Bóg jest tu (w opisie walki Jakuba z Bogiem) przetłumaczone "na wyrost",

To bardzo prawdopodobne.
Zacznijmy od tego wersu:
Gdy zaś wrócił i został sam jeden, ktoś zmagał się z nim aż do wschodu jutrzenki, /BT/
Biblia Tysiąclecia ma tu zdecydowanie błędne tłumaczenie mające dalekosiężne implikacje. Błędu tego nie popełnia np. Vulgata, BW czy BG. Chodzi o termin „ktoś”; w oryginale mamy „isz” (alef -jod-szem) co znaczy mąż (człowiek, mężczyzna) i tak to tłumaczą BW i BG (Vulgata: vir). Tak więc o tym, że walczył z Elohim (Bogiem), Jakub dowiaduje się z ust człowieka, mężczyzny i to
Jakiś "człowiek", ponieważ Jakub (i czytelnik) nie wie jeszcze w momencie ataku, kto to jest...
Gorgiasz napisał(a):
I po tak długiej walce trudno się dziwić, że ochoczo przyjmuje do wiadomości, że walczył z samym Bogiem, w końcu to znacznie większy honor, niż walczyć nie wiadomo z kim.
Zwykły człowiek, w dodatku "niezbyt potężny osobnik", raczej nie potrafi dotknięciem rozwalić komuś stawu biodrowego.

Gorgiasz napisał(a):
I zmęczony walka Jakub chętnie to akceptuje, w zapisie będzie to lepiej wyglądało... niech się wszyscy potomni dowiedzą jaki jestem potężny...
Gorgiaszu, na piersi Afrodyty! czyżbyś traktował tę opowieść jako relację z rzeczywistych wydarzeń pochodzącą wprost od Jakuba?

Gorgiasz napisał(a):
Zresztą Jakub rozmawia z nim jak równy z równym; jest co najmniej wątpliwe by tak odnosił się do Boga.
Bogini Eris objawiła nam Prawo Piątek. A zatem:
1. Biblia to zbiór ksiąg, zbiór utworów.
2. Księgi biblijne mają różnych autorów
3. Niektóre z ksiąg biblijnych mają więcej niż jednego autora (źródło)
4. Autorzy biblijni bynajmniej NIE mieli jednakowych poglądów, w tym również na Boga
5. Starożytne koncepcje Jahwe-Boga znacząco odbiegały od nowożytnego pojmowania chrześcijańskiego.

Gorgiasz napisał(a):
I jeszcze widział Boga „twarzą w twarz", a ponoć „Boga nikt nigdy nie widział”...
No nie mów! A z kim Abraham rozmawiał? A Adam z Ewą? Przecież usiłujesz argumentować cytatem pochodzącym z innego utworu, stworzonego przez innego autora, mającego odmienne poglądy, powstałego setki lat później...


Wt mar 05, 2013 20:41
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
MARIEL napisał(a):
Żebyś mógł pomądralować :D Nie, ja aż tak miłosierną chrześcijanką nie jestem.
Załóż se Waść sam :D
Wolisz pokazywać muchy w nosie, niż się dowiedzieć? :P
Rzeczywiście, nie masz miłosierdzia - dla siebie :biggrin:


Wt mar 05, 2013 20:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 30, 2007 13:48
Posty: 1268
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
Lurker napisał(a):
Soul33 napisał(a):
Szczerze mówiąc, to dla mnie ten cytat z Biblii kojarzy się z opisem jakiegoś urojenia. A jeśli nie jest, to ewentualnie jego sens może polegać na ćwiczeniu umysłu w szukaniu wyjaśnień.

Mnie zaś zawsze się wydawało że jest to opis snu. Pomijając jednak problem, czy jest tu opisane wydarzenie dziejące się na jawie, czy jakaś mara, umieszczenie tego passusu w Biblii zdaje się być zachętą do wadzenia się z Panem Bogiem. A nuż ustąpi. ; )

Fajnie by było gdyby Bóg ustąpił w kwestii homofobii.
Tylko ze nawet gdyby Bóg do mnie przyszedł na pojedynek, gdybym wygrał i gdyby Bóg ustąpił.
To co z tego gdy nikt nie będzie o tym wiedział? Nikt nie dopisze tego wydarzenia do Biblii.
A może po takim pojedynku mam się zgłosić do Papieża? Poinformować Papieża ze Bóg przegrał i ustąpił. :-)


Cz mar 07, 2013 1:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
Chciałbym się jeszcze podzielić kilkoma przemyśleniami w tym temacie..
- wersy 32.25 – 32.33 sprawiają wrażenie późniejszego uzupełnienia/rozszerzenia; przerywają wyraźnie tok narracji – opowieści o Jakubie i Ezawie. W następnym, 33 rozdziale, mamy znów stare imię „Jakub”, a nie (jak można by się spodziewać) - „Izrael”
- zauważmy, że wg apokryfów, Jakub zabija w końcu Ezawa; może nie ma to nic do rzeczy - ale wskazuje przynajmniej, że ich historia nie była jednoznaczna i podlegała znaczącym korektom czy też miała różne warianty.
- nie wiem jak obecnie, ale jeszcze nie tak dawno teologia katolicka stanowczo twierdziła, że Jakub mocował się z Aniołem (był to Anioł stróż Jakuba), a walczył z nim dlatego, aby dać mu nadzieję, że zwycięży Ezawa (co zresztą by korespondowało ze śmiercią tego ostatniego) – i Bóg celowo odebrał siły Aniołowi aby Jakub mógł zwyciężyć.
- wers 25 (24): „A tylko sam Jakub został” /BT IV/ (BT II ma zdecydowanie błędne tłumaczenie -dodaje „wrócił” zamiast od razu „został” czy „pozostał”). Problem polega na tym, że użyty tu czasownik, pierwszy wyraz tego wersu, jest w formie niphal, czyli biernej (pomijając już, że niedokonanej). Tak więc wydaje się, że właściwsze było by tłumaczenie np: „A gdy Jakub został pozostawiony samotnie”. Wygląda to tak, jakby to nie była jego decyzja i jego działanie.
- wers 29 „(...) bo walczyłeś z Bogiem i z ludźmi, i zwyciężyłeś”. „Zwyciężyłeś”. Chyba wszystkie współczesne tłumaczenia tak to przedstawiają. Ale: w Vulgacie (28) mamy; „praevalebis” czyli czas przyszły. "Zwyciężysz". W hebrajskim jest forma imperfectum (niedokonana) co usprawiedliwia taki przekład, aczkolwiek najczęściej (w innych przypadkach) jest to tłumaczone jako czas przeszły dokonany. „Walczyłeś” - jest w dokonanej, ale z budowy zdania wcale nie wynika czy ostatnie słowo (zwyciężyłeś) dotyczy tylko ludzi czy również Boga.

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


Cz mar 07, 2013 6:45
Zobacz profil
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
Gorgiasz napisał(a):
Chciałbym się jeszcze podzielić kilkoma przemyśleniami w tym temacie..
- wersy 32.25 – 32.33 sprawiają wrażenie późniejszego uzupełnienia/rozszerzenia; przerywają wyraźnie tok narracji – opowieści o Jakubie i Ezawie.
Nawet gdyby, to nie jest to żadna cecha wyróżniająca - ponieważ Księga Rodzaju jest kompilacją rozmaitych opowieści. Kompilacją również na poziomie tekstu, bo został złożony z kawałków pisemnych pochodzących od różnych redaktorów. Ale my rozpatrujemy pewną całostkę, jaką jest opowiadanie o walce Jakuba z Bogiem.

Gorgiasz napisał(a):
- zauważmy, że wg apokryfów, Jakub zabija w końcu Ezawa; może nie ma to nic do rzeczy - ale wskazuje przynajmniej, że ich historia nie była jednoznaczna
Nie dyskutujemy o wątku relacji między Jakubem a Ezawem, on nie ma tu znaczenia.

Gorgiasz napisał(a):
podlegała znaczącym korektom czy też miała różne warianty
To całkiem typowe dla opowieści hebrajskich, sumeryjskich, egipskich czy greckich. Zupełnie zrozumiałe, że opowieści, klechdy, mity miały rozmaite warianty, bo zarówno w czasach przekazów ustnych, jak i później, kiedy zaczęto je spisywać, nie odczuwano konieczności istnienia jednej, jedynej, kanonicznej, wersji.

Gorgiasz napisał(a):
- nie wiem jak obecnie, ale jeszcze nie tak dawno teologia katolicka stanowczo twierdziła, że Jakub mocował się z Aniołem (był to Anioł stróż Jakuba)
Tylko że opowiadanie wyraźnie pokazuje, że przeciwnikiem Jakuba był Bóg. Najbardziej jaskrawy dowód znajduje się w zakończeniu opowieści:

Cytuj:
Jakub dał temu miejscu nazwę Penuel [dosł. "twarz Boga"], mówiąc: "Mimo że widziałem Boga twarzą w twarz, jednak ocaliłem me życie".



Gorgiasz napisał(a):
a walczył z nim dlatego, aby dać mu nadzieję, że zwycięży Ezawa
Nie słyszałem o takim uzasadnieniu. Jest bzdurne. Ponieważ, przede wszystkim, w dalszym biegu wydarzeń ani Jakub nie zwycięża Ezawa, ani nie usiłuje z nim walczyć, ani nawet nie przestaje się go obawiać.

Gorgiasz napisał(a):
„Walczyłeś” - jest w dokonanej, ale z budowy zdania wcale nie wynika czy ostatnie słowo (zwyciężyłeś) dotyczy tylko ludzi czy również Boga
Z kontekstu wynika.


Cz mar 07, 2013 9:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
Ad.Vacarius
Cytuj:
Tylko ze nawet gdyby Bóg do mnie przyszedł na pojedynek, gdybym wygrał i gdyby Bóg ustąpił.
(...)
A może po takim pojedynku mam się zgłosić do Papieża? Poinformować Papieża ze Bóg przegrał i ustąpił.

Tylko nie spiesz się tak za bardzo z tym (wygranymObrazek) pojedynkiemObrazek, bo nie będziesz miał kogo o tym poinformować.
Papieża chwilowo brak.Obrazek

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


Cz mar 07, 2013 9:46
Zobacz profil
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
Vacarius napisał(a):
Tylko ze nawet gdyby Bóg do mnie przyszedł na pojedynek, gdybym wygrał i gdyby Bóg ustąpił
A niech tam, będę psujem zabawy:

Nie wygrałbyś, bo Bóg od tamtej pory znacząco się rozwinął. Nie uwzględniasz tego, na co ma zamknięte oczy multum chrześcijan - że Biblia nie powstała dziś ani wczoraj, nie odzwierciedla współczesnych poglądów na Boga, tylko starożytne poglądy rozmaitych dawnych opowiadaczy. Którzy też wcale niejednakowo pojmowali Jahwe, choćby dlatego, że różni z nich żyli w różnych czasach. Tego, że Bóg "w czasach Jakuba"[1] nie był jeszcze wcale ani wszechmocny, ani wszechwiedzący, ani doskonale sprawiedliwy, ani nieskończenie miłujący ludzi itd. Kiedy w opowieści Jakub zmaga się z Bogiem, ma do czynienia z nadprzyrodzoną istotą wielce-mocną, ale przez pokolenia Bóg "podrósł" i obecnie jest wszech-mocny.

[1] nie ma chyba potrzeby rozpisywania się, czemu cudzysłowy.


Cz mar 07, 2013 13:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
Cytuj:
, bo Bóg od tamtej pory znacząco się rozwinął.

No wlasnie!
Pikanterii sprawie dodaje fakt, ze wspomniany heros(?) walczyl wlasciwie z trzema istotami. Dzieki nieprzecietnej wiedzy dzisiejszego Kosciola, zdajemy sobie sprawe z niedouczenia bylych spoleczenstw. Bog jest w trzech osobach! :)


Cz mar 07, 2013 14:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
Nieźle. Mógłby jednocześnie założyć Jakubowi nelsona, klepać go po żartobliwie obu policzkach i jeszcze miałby wolne ręce żeby sprawdzić czy Jakub ma wodę w kolanach.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz mar 07, 2013 17:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: offtop o tym jak Jakub walczył z Bogiem
Przeciez wlasnie tak bylo! :)
Kiedys przeczytalem cala Biblie. Podobnych "niedociagniec" jest od groma. Z reguly ich nie przytaczam. Wiem, ze psuja krew wierzacym. Jaki cel w dolowaniu innych? Jednak kiedy bezczelnie probuja mi cos wmowic, wtedy nie ma pardonu.
Tutaj moge zagwarantowac, nikt nie podejmie tematu. :)
"Biblisci" uwazaja przytaczanie "sliskich" cytatow z Ksiegi Prawdy za ataki na wiare, troling itp. .


Pt mar 08, 2013 12:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL