Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 0:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 Biblia a kwestia Krwi 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 0:39
Posty: 301
Post Biblia a kwestia Krwi
Witam,

Napisałem nowy artykuł i chciałem się z wami podzielić moimi przemyśleniami:

Świadkowie Jehowy, a kwestia krwi.
Analiza na podstawie nauk biblijnych z uwzględnieniem najnowszych odkryć naukowych

http://a777b777c777.wordpressy.pl/wp-co ... dzieci.pdf

UWAGA: Moje opracowanie nie reprezentuje oficjalnego stanowiska Towarzystwa Strażnica, jeżeli chodzi o sposób argumentowania. Jednak jest z tym stanowiskiem zgodne i jedynie rozszerza argumentację zawartą w literaturze Świadków Jehowy. W niniejszym opracowaniu będę się odwoływał zarówno do w literatury Towarzystwa Strażnica, argumentów naukowych, których literatura Świadków Jehowy głębiej nie analizuje oraz do własnych przemyśleń. Ze swojej strony dodam jeszcze, że z całego serca popieram wszelkie decyzje Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy w tej kwestii, a niniejsze opracowanie ma jedynie na celu je bardziej uzasadnić.
W opracowaniu swoim poruszę dwie zasadnicze kwestie i postaram się zrozumiale odpowiedzieć na następujące pytania:
1. Czy w świetle nauk biblijnych zakazane jest tylko spożywanie krwi, czy zakaz ten obejmuje również transfuzje krwi [przetaczanie]?
2. Czy można znaleźć w Biblii uzasadnienie dla przyjmowania w celach leczniczych niektórych frakcji krwi?
W opracowaniu tym będę streszczał argumenty przeciwników zakazu transfuzji krwi. Wywodzą się oni z rozmaitych grup i preferują niejednolite poglądy. Jedni akceptują biblijny zakaz spożywania krwi, natomiast ich sprzeciw budzi jedynie zakaz transfuzji krwi. Inni uważają, że biblia nie zabrania ani jednego, ani drugiego. W niniejszym artykule zajmę się argumentami jednej i drugiej grupy.
Od razu odpowiem też na ewentualne pytanie, które może zadać wiele osób, zarówno osoby spoza organizacji Świadków Jehowy, jak i członkowie Chrześcijańskiego Zboru Świadków Jehowy: jaki jest cel tego opracowania?

Otóż nieustannie spotykam się z przeróżnymi zarzutami przeciwników zakazu spożywania i transfuzji krwi oraz tych, którzy uznają biblijną zasadność tych zakazów, ale twierdzą, że dopuszczenie do leczenia pewnych frakcji krwi, jest wyrazem niekonsekwencji w stosowaniu się do zakazu przetaczania krwi. W niniejszym opracowaniu postaram się uzasadnić, że ani jeden, ani drugi zarzut nie ma rzetelnych podstaw biblijnych, jak i naukowych.
Moje opracowanie powstało na podstawie wieloletnich badań Biblii, przemyśleń, analizy argumentacji Towarzystwa Strażnica, jak i argumentów naukowych. Oraz licznych dyskusji z przeciwnikami zakazu transfuzji krwi i używania w leczeniu ich poszczególnych frakcji.


N cze 30, 2013 2:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Biblia a kwestia Krwi
Biblia nie podaje żadnej innej instrukcji obchodzenia się z krwią, która
opuszcza organizm. Nigdzie nie jest napisane w Piśmie Świętym, że można
jej użyć w innych celach, np. przetaczając ją w celach leczniczych innej
osobie, używając jako dodatku do nawozów itd..


Czyli: narażacie ludzi, w tym dzieci, na śmierć, tylko dlatego, że Biblia nigdzie nie pozwala wprost na transfuzję. Jest to chore i typowe dla was. Biblia nigdzie nie zezwala na wydawanie ilustrowanych gazetek (zawierających także - mam w domu dowód - np. portrety Jehowy) z pouczeniami odnośnie tego, "czego naprawdę uczy Biblia". Moglibyście wreszcie dorosnąć.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N cze 30, 2013 9:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 08, 2013 10:54
Posty: 31
Post Re: Biblia a kwestia Krwi
Analogicznie powinni kamienować i ucinać dłonie złodziejom.


N wrz 08, 2013 18:07
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So sty 11, 2014 8:19
Posty: 76
Post Re: Biblia a kwestia Krwi
bioslawek napisał(a):
Witam,

Napisałem nowy artykuł i chciałem się z wami podzielić moimi przemyśleniami:

Świadkowie Jehowy, a kwestia krwi.
Analiza na podstawie nauk biblijnych z uwzględnieniem najnowszych odkryć naukowych

http://a777b777c777.wordpressy.pl/wp-co ... dzieci.pdf

UWAGA: Moje opracowanie nie reprezentuje oficjalnego stanowiska Towarzystwa Strażnica, jeżeli chodzi o sposób argumentowania. Jednak jest z tym stanowiskiem zgodne i jedynie rozszerza argumentację zawartą w literaturze Świadków Jehowy. W niniejszym opracowaniu będę się odwoływał zarówno do w literatury Towarzystwa Strażnica, argumentów naukowych, których literatura Świadków Jehowy głębiej nie analizuje oraz do własnych przemyśleń. Ze swojej strony dodam jeszcze, że z całego serca popieram wszelkie decyzje Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy w tej kwestii, a niniejsze opracowanie ma jedynie na celu je bardziej uzasadnić.
W opracowaniu swoim poruszę dwie zasadnicze kwestie i postaram się zrozumiale odpowiedzieć na następujące pytania:
1. Czy w świetle nauk biblijnych zakazane jest tylko spożywanie krwi, czy zakaz ten obejmuje również transfuzje krwi [przetaczanie]?
2. Czy można znaleźć w Biblii uzasadnienie dla przyjmowania w celach leczniczych niektórych frakcji krwi?
W opracowaniu tym będę streszczał argumenty przeciwników zakazu transfuzji krwi. Wywodzą się oni z rozmaitych grup i preferują niejednolite poglądy. Jedni akceptują biblijny zakaz spożywania krwi, natomiast ich sprzeciw budzi jedynie zakaz transfuzji krwi. Inni uważają, że biblia nie zabrania ani jednego, ani drugiego. W niniejszym artykule zajmę się argumentami jednej i drugiej grupy.
Od razu odpowiem też na ewentualne pytanie, które może zadać wiele osób, zarówno osoby spoza organizacji Świadków Jehowy, jak i członkowie Chrześcijańskiego Zboru Świadków Jehowy: jaki jest cel tego opracowania?

Otóż nieustannie spotykam się z przeróżnymi zarzutami przeciwników zakazu spożywania i transfuzji krwi oraz tych, którzy uznają biblijną zasadność tych zakazów, ale twierdzą, że dopuszczenie do leczenia pewnych frakcji krwi, jest wyrazem niekonsekwencji w stosowaniu się do zakazu przetaczania krwi. W niniejszym opracowaniu postaram się uzasadnić, że ani jeden, ani drugi zarzut nie ma rzetelnych podstaw biblijnych, jak i naukowych.
Moje opracowanie powstało na podstawie wieloletnich badań Biblii, przemyśleń, analizy argumentacji Towarzystwa Strażnica, jak i argumentów naukowych. Oraz licznych dyskusji z przeciwnikami zakazu transfuzji krwi i używania w leczeniu ich poszczególnych frakcji.


Chciałbym ustosunkować się do tego ale wszedłem na podany link i nic tam nie ma!


Pn sty 13, 2014 9:35
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 11, 2014 8:19
Posty: 76
Post Re: Biblia a kwestia Krwi
Johnny99 napisał(a):
Biblia nie podaje żadnej innej instrukcji obchodzenia się z krwią, która
opuszcza organizm. Nigdzie nie jest napisane w Piśmie Świętym, że można
jej użyć w innych celach, np. przetaczając ją w celach leczniczych innej
osobie, używając jako dodatku do nawozów itd..


Czyli: narażacie ludzi, w tym dzieci, na śmierć, tylko dlatego, że Biblia nigdzie nie pozwala wprost na transfuzję. Jest to chore i typowe dla was. Biblia nigdzie nie zezwala na wydawanie ilustrowanych gazetek (zawierających także - mam w domu dowód - np. portrety Jehowy) z pouczeniami odnośnie tego, "czego naprawdę uczy Biblia". Moglibyście wreszcie dorosnąć.


Napisałeś wprost czyli Biblia nie wprost pozwala na transfuzję? Możesz podać materiały źródłowe odnośnie portret Jehowy
Aha - i tak muszę stanąć w obronię Św J - opracowali oni metody leczenia bez użycia krwi wskutek czego żadne dzieci nie giną przez brak przyjęcia krwi podczas leczenia a niestety MY WSZYSCY ZABIJAMY MASOWO NA CAŁYM ŚWIECIE TYSIĄCE OSÓB DZIENNIE - papierosy , alkohol , używki inne - narażamy siebie i innych np palenie papierosów powoduje najgroźniejszego raka płuc i o ile samobójstwo to twoja sprawa to już chore jest to że zabijamy innych. To jest chore i typowe dla was. Przepraszam za ironię ale próbuję pokazać sposób myślenia Johnny99. Zanim "podniesiesz kamień" przeanalizuj samego siebie oraz swoją grupę wyznaniową i zadaj pytanie sobie: kto zabija i dlaczego więcej ludzi? Aaaa i przeanalizuj historię swojego kościoła czy czasami nie jest winien istnień ludzkich a dopiero potem "kamieniuj". Pozdrawiam


Pn sty 13, 2014 9:45
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 11, 2014 8:19
Posty: 76
Post Re: Biblia a kwestia Krwi
Analogicznie powinni kamienować i ucinać dłonie złodziejom.

nie ma w tym żadnej analogii.


Pn sty 13, 2014 9:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2793
Post Re: Biblia a kwestia Krwi
Link nie działą.
W Biblii nie znalazłem żadnych tez świadczących o zakazie transfuzji. Ani żadnych słów, z których mozna wyciągnąć taki wniosek.

Generalnie są poruszane dwa aspekty. Jeden dotyczy krwi zwierzęcej, drugi ludzkiej.

KREW zwierzęca - zakaz spożywania: pełni rolę ofiarną, jest symbolem życia oddawanego Bogu; zalecenie dietetyczne - zakaz jedzenia, tego co się łatwo psuje. Może też zakaz jedzenia tego, co się Bogu należy. Krew była symbolem życia.

KREW ludzka - tu wszystko obraca się wokół zabijania i czynienia krzywdy. Słowa nie tyle dotyczą krwi, co życia. Nie zabijaj. Oto całe przesłanie. Wiąże się z tym wina i odpowiedzialność. Na siłę można dodać, zakaz spożywania krwi ludzkiej. Ale to jest oczywiste.


Pn sty 13, 2014 11:38
Zobacz profil
Post Re: Biblia a kwestia Krwi
W dyskusji kilku członków ŚJ dowodziło, iż aktualnie nie mają zakazu transfuzji krwi.
Życie pokazuje coś innego:
http://natemat.pl/95675,ofiara-nozownik ... eczennikow


Pt mar 21, 2014 12:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2793
Post Re: Biblia a kwestia Krwi
Czy wolno zabijać? Czy spowodowanie śmierci przez świadome zaniechanie ratowania życia przez transfuzję nie jest zabójstwem?
Czy wolno tamować krew (przy krwotoku), czy zbroniona jest także jakakolwiek styczność z krwią?
Czy mozna spożywać mięso, skro nie da się w 100% usunąć krwi?
Czy mozna jeść rośliny, skoro płyny krążące w nich są dopowiednikami krwi?


So cze 07, 2014 21:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Biblia a kwestia Krwi
Pytania są słuszne, ale dyskusja nie będzie miała końca, bo w grę wchodzi odmienny system wartości. W gruncie rzeczy dyskusja zakłada rzeczową wymianę aegumentów i poglądów, uzasadnianie. W sferze wiary można miec różne poglądy i niekiedy uzasadniać je po prostu tym, że tak chce Bóg. Pewien ŚJ już tu uzasadniał, że to piękny sprawdzian wierności Bogu i oddania życia za wiarę, gdy się odmawia ratującej życie transfuzji. Można podważać, ale my wierzący mamy sfera gdzie po prostu ufamy - ufamy że lepiej umrzeć niż jedynie słowem wyrzec się wiary, albo że rzeczy absurdalne typu narodzenie dziecka przez matkę która na zawsze była dziewicą, miało miejsce 2000 lat temu. W wierze zatem argument pełni rolę pomocniczą. Liczy się objawienie, duchowy przekaz i to jak go zinterpretujemy, szczególnie gdy rozwiązujemy kwestię która nie była znana i rozważana naszym przodkom.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So cze 07, 2014 22:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Biblia a kwestia Krwi
andej napisał(a):
Czy wolno zabijać? Czy spowodowanie śmierci przez świadome zaniechanie ratowania życia przez transfuzję nie jest zabójstwem?
Czy wolno tamować krew (przy krwotoku), czy zbroniona jest także jakakolwiek styczność z krwią?
Czy mozna spożywać mięso, skro nie da się w 100% usunąć krwi?
Czy mozna jeść rośliny, skoro płyny krążące w nich są dopowiednikami krwi?


Niestety pytania takie świadczą o zupełnym niezrozumieniu tematu.
Równie dobrze można zadać pytanie czy :
Adam mógł zjeść owoc z drzewa poznania dobra i zła i żyć?
czy owoc był trujący?
czy Adam był głodny?

Chodzi tylko o zasadę .czy ktoś jest posłuszny Bogu czy nie?
Bóg nie pozwolił Adamowi jeść z tego drzewa tylko dla zasady.
W ten sposób sprawdził czy Adam jest mu posłuszny
Nie było innych przyczyn.

Tak samo i sprawa krwi.
Nie ma znaczenia czy ktoś zje z mięso z resztkami krwi, czy czy się nią pobrudzi czy nie .
Krew jest w oczach Boga święta i tylko Bóg ma prawo decydować co z nią robić.jej uzywać i tyle

A Bóg zakazał jej używać i już.
powód jest mało istotny
W ten sposób sprawdza kto mu jest posłuszny a kto nie.

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Pt lip 18, 2014 16:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Biblia a kwestia Krwi
formek1 napisał(a):
A Bóg zakazał jej używać i już.


W jakimś Twoim prywatnym objawieniu? Bo w Biblii na pewno nie.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Ostatnio edytowano Pt lip 18, 2014 16:40 przez JedenPost, łącznie edytowano 1 raz



Pt lip 18, 2014 16:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Biblia a kwestia Krwi
Alus napisał(a):
W dyskusji kilku członków ŚJ dowodziło, iż aktualnie nie mają zakazu transfuzji krwi.
Życie pokazuje coś innego:
http://natemat.pl/95675,ofiara-nozownik ... eczennikow


No bo nie mają.
Tak jak nie mam zakazu skakania z 10 pietra na głowę.
Nie skaczę bo wiem że to jest głupie.

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Pt lip 18, 2014 16:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Biblia a kwestia Krwi
Ale korzystanie z transfuzji gdy istnieje taka potrzeba jest mądre.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt lip 18, 2014 16:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Biblia a kwestia Krwi
JedenPost napisał(a):
A Bóg zakazał jej używać i już.


W jakimś Twoim prywatnym objawieniu? Bo w Biblii na pewno nie.


W mojej zakazał.
9) Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, ]od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego.

(Dzieje Apost. 15:27-30, Biblia Tysiąclecia)
(15) Wszakże zależnie od twej chęci, stosownie do błogosławieństwa, jakiego Pan, Bóg twój, ci udzieli, możesz uprawiać ubój i jeść mięso w obrębie twych murów. Może je spożywać czysty i nieczysty, jak się je gazelę i jelenia. (16) Tylko od krwi będziesz się wstrzymywał, wylejesz ją jak wodę na ziemię.

(3) Wszystko, co się porusza i żyje, jest przeznaczone dla was na pokarm, tak jak rośliny zielone, daję wam wszystko. (4) Nie wolno wam tylko jeść mięsa z krwią życia. (5) Upomnę się o waszą krew przez wzgląd na wasze życie - upomnę się o nią u każdego zwierzęcia.


jak widzisz nietrudno znaleźć potwierdzenie ze Bóg zakazał robienia z krwią co się chce.

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Pt lip 18, 2014 23:13
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL