Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 9:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Słowo 
Autor Wiadomość
Post Słowo
Na poczatku bylo Słowo...

To poczatek Ewangelii Sw Jana.
Co to oznacza? Czy to ma jakis sens, czy mozna uznac, ze Jan byl poeta i moze cos znaczyc, ale nie wiadomo co? Czy to "Słowo" cos znaczy?
Ja uwazam, ze cos znaczy.


N maja 01, 2005 16:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
temat, choc w malym zakresie, byl poruszony tutaj:
viewtopic.php?t=3267&postdays=0&postorder=asc&start=90

viewtopic.php?t=3267&postdays=0&postorder=asc&start=105

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


N maja 01, 2005 18:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 23, 2005 17:37
Posty: 820
Post Re: Słowo
makumba napisał(a):
Na poczatku bylo Słowo...

Coś w tym niewątpliwie jest. Może to "Słowo" tworzy materię a my nieświadomie bierzemy w tym udział. Ja nie wiem ja pytam.


N maja 01, 2005 19:09
Zobacz profil
Post 
Mysle, ze to raczej jest Slowo jako akt woli. I slowo 'Slowo' najlepiej taki akt opisuje dla czlowieka. Slowo jest wypowiadane, brzmi, a nastepnie jego brzmienie slabnie. Ale wybrzmiewa do konca. Jest pelne w tym sensie, ze nic mu nie przeszkadza ani nie jest od Niego silniejsze i prawdziwe bo nikt Mu nie zaprzecza. Trudno to opisac, bo to dotyczy wrazenia jakie mam czytajac to zdanie z Ew. Jana. W kazdym razie mowienie o Slowie ma dla mnie ujawniac moc i pelnie ale tez, i moze przede wszytkim fakt, ze Slowo jest wypowiedziane przez Osobe. Czyli, ze pierwsza pelna Osoba byl Bog, a tez Bog byl i jest wciaz osoba.
I tak dlugo moglbym pisac, ale sam pierwszy wers z Ew Jana mowi to lepiej i pelniej.


Pn maja 02, 2005 2:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 21, 2005 20:37
Posty: 109
Post 
Słowo = Jezus Chrystus...

"Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo"
Tak brzmią pierwsze słowa ewangelii wg. św. Jana..
Słowem jest Jezus, który przecież nie został stworzony później dla zbawienia ludzkości. On istniał cały czas, gdyż jest Bogiem. I potem został już tylko zrodzony z Maryi Dziewicy.
Więc te słowa wyrażają, że Jezus był od początku, był z Bogiem i był Bogiem ! To pokazuje jedność Ojca i SYna.

_________________
Do serca przytul.... liska.....
Obrazek


Pn maja 02, 2005 8:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Makumba napisał(a):
Co to oznacza? Czy to ma jakis sens, czy mozna uznac, ze Jan byl poeta i moze cos znaczyc, ale nie wiadomo co? Czy to "Słowo" cos znaczy?


Na to pytanie na jednej z audiencji generalnych odpowiedzi udzielił papież Jan Paweł II - poczytaj na http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP ... 11997.html :biggrin:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn maja 02, 2005 10:43
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Bardzo prosze o przeniesienie prywatnych uwag i instruktarzu na temat sposobu prowadzenia dyskusji na PW

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


Pn maja 02, 2005 15:58
Zobacz profil
Post 
ToMu napisał(a):

Na to pytanie na jednej z audiencji generalnych odpowiedzi udzielił papież Jan Paweł II - poczytaj na http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP ... 11997.html :biggrin:


No, znowu (drugi raz) usunieto mojego posta, moze jeszcze inaczej postaram sie napisac.
Temat tego watku nie jest zwiazany z tym co pisal/mowil Papiez. Skupil sie na innym aspekcie cytatu, o ktorym tu pisze.
Prosze, zeby przeczytal zarowno ten watek jak i tekst, ktory tu linkujesz, zeby sie o tym przekonac.


Pn maja 02, 2005 16:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Po pierwsze - to, że Ty (Makumba) zacząłeś temat, nie znaczy że Ty decydujesz jak się rozmowa potoczy.

Po drugie - mój post z linkiem do wypowiedzi papieża jest jak najbardziej w temacie, ponieważ papież w swoich rozważaniach wyjaśnia znaczenie "Na początku było słowo": W tym zdaniu wyrażenie "na początku" oznacza początek absolutny, początek bez początku, czyli właśnie wieczność. Wyrażenie to nawiązuje do słów przedstawiających stworzenie: "Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię" (Rdz 1, 1). Jednakże w stworzeniu chodziło o początek czasu, podczas gdy tutaj, gdy mowa o Słowie, chodzi o wieczność. (...) Chrystus jako Słowo ma istnienie odwieczne, toteż Jego początek wykracza poza Jego narodzenie w czasie.

Popatrz, co sam napisałeś:

Na poczatku bylo Słowo...

To poczatek Ewangelii Sw Jana.
Co to oznacza? Czy to ma jakis sens, czy mozna uznac, ze Jan byl poeta i moze cos znaczyc, ale nie wiadomo co? Czy to "Słowo" cos znaczy?
Ja uwazam, ze cos znaczy.


W tym, co przytoczyłem, masz odpowiedź na zadane przez siebie pytanie.

I ponawiam prośbę - nie pouczaj mnie.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn maja 02, 2005 16:11
Zobacz profil WWW
Post 
ToMu napisał(a):
Po pierwsze - to, że Ty (Makumba) zacząłeś temat, nie znaczy że Ty decydujesz jak się rozmowa potoczy

A kto?
ToMu napisał(a):
Chrystus jako Słowo ma istnienie odwieczne, toteż Jego początek wykracza poza Jego narodzenie w czasie.

Prawda, ale Sw Jan nie napisal, ze na poczatku byl Chrystus tylko, ze bylo Slowo. Ja widze roznice i uwazam, ze ma znaczenie ta roznica.


ToMu napisał(a):
I ponawiam prośbę - nie pouczaj mnie.

Mozesz uzasadnic te prosbe zamiast ja po prostu ponawiac?


Pn maja 02, 2005 19:43

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Cytuj:
Prawda, ale Sw Jan nie napisal, ze na poczatku byl Chrystus tylko, ze bylo Slowo. Ja widze roznice i uwazam, ze ma znaczenie ta roznica.

A mógłbyś rozwinąć? Czemu nie podoba Ci się interpretacja Słowa jako Drugiej Osoby? I do którego miejsca? Co na przykład z "a Słowo stało się ciałem"?

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Wt maja 03, 2005 10:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Makumba napisał(a):
ale Sw Jan nie napisal, ze na poczatku byl Chrystus tylko, ze bylo Slowo

Aha, czyli ciągniesz tę dyskusję (która, jak już napisałem, nie jest Twoją własnością, i biorący w niej udział nadają jej kierunek) żeby udowodnić, że Jan nie miał na myśli Jezusa :?: :? A kogo :?:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Wt maja 03, 2005 10:55
Zobacz profil WWW
Post 
Podam przyklad. Zalozmy, ze ktos pisze tak:

"Siedzielismy na lawce stojacej w parku.
W pewnym momencie przejechal samochod.
Duzy i czarny samochod."

I teraz ktos pyta: No i co? I co sie stalo? Co w zwiazku z tym? Jak to duzy samochod po parku? No i jak sie poczuliscie? Nie stalo sie cos wam? Itd.

A na to padaja odpowiedzi: To napewno Volvo. To musialo byc Volvo Zenka. Wszystkie duze czarne samochody w naszym miasteczku to Volwo. Volvo to bardzo dobre samochody. Firma Volvo produkuje drogie samochody. Volvo to dobra marka. A w ogole to dwa kilometry stad jest stacja benzynowa Statoil.


Wt maja 03, 2005 13:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
No więc w oryginale w tym miejscu mamy wyraz "Logos"... i trzeba by tu przejść przez analizę tego pojęcia w filozofii greckiej... Logos to coś więcej niż "słowo" w naszym potocznym rozumieniu...
niemniej jednak w zestawieniu z Ewangelią daje to jednoznaczną odpowiedź.

Słowo które było Bogiem
i które było na początku u Boga
i przez które wszystko się stało,
które przyszło do swojej własności a swoi Go nie przyjęli,
a tym którzy Je przyjęli dało moc stania się Dziećmi Bożymi
to właśnie Jezus Chrystus

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pn maja 23, 2005 11:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 21, 2005 20:37
Posty: 109
Post 
No to od pocżatku wam mówię, że Słowo = Jezus Chrystus :)

_________________
Do serca przytul.... liska.....
Obrazek


Pn maja 23, 2005 11:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL