Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Biblia z e-Sword na Kindle 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 03, 2012 12:04
Posty: 53
Post Biblia z e-Sword na Kindle
Być może część z was używa programu e-Sword. Jeśli nie to polecam. Jest to według mnie najlepszy program do czytania Biblii na komputerze. Mamy możliwość ładowania do niego Pisma Świętego jak i komentarzy, słowników itd. W tym momencie dostępne są w sieci różne przekłady polskie: Tysiąclatka, Poznańska, Warszawsko-Praska, Warszawska, Gdańska, Nowego Świata i być może inne o których nie wiem.

Spotkałem się jednak z problemem konwersji biblii z e-Sword na Kindle (lub podobne czytniki). Postanowiłem napisać skrypt, który dokonuje takiej konwersji (w rezultacie dostajemy pliki mobi i epub). Zastanawiam się jakie jest zainteresowanie takim skryptem i czy warto go rozwijać. Obecnie myślę nad poprawą błędów kodowania dla niektórych wersji bblx oraz dodaniem obsługi komentarzy, być może da się też ulepszyć przeszukiwalność takiej Biblii.

Skrypt: https://github.com/michalcichon/bblx2mobi

Przykładowy mobi wygenerowany skryptem: http://1drv.ms/1vHbYLm

Skrypt jest napisany w node.js ale instalacja i uruchamianie jest proste, więc pewnie ktoś kto umie zainstalować Javę nie powinien mieć problemów. Szczegóły w pliku README.md.


Pn sty 05, 2015 11:32
Zobacz profil
Post Re: Biblia z e-Sword na Kindle
Biblia Tysiąclecia, Warszawsko-Praska i Warszawska sa dostępne komercyjnie zarówno w formacie epub, jaki i mobi. Za darmo udostępniona jest Uwspółcześniona Biblia Gdańska (uwspółcześnione zasady gramatyczne i niektóre słownictwo - "świekry" juz nie ma ;) ). Biblia Jakuba Wujka dostępna jest darmowo. W formie ebook jest dostępnych także wiele tłumaczeń NT.
Sa też darmowe publikacje w pdf. Szczególnie starsze tłumaczenia tysiaclatki, czy Towarzystwa Biblijnego.

Jest wiele gotowych wydań Biblii w ebookach. Część z nich choc komercyjnych, to jednak w najnowszym wydaniu. Mam wątpliwości, czy jest sens konwersować wersje Biblii z e-sword.


Pn sty 05, 2015 14:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 03, 2012 12:04
Posty: 53
Post Re: Biblia z e-Sword na Kindle
Czytanie formatu PDF na czytniku nie jest zbyt wygodne. Wiem, że Biblia Warszawsko-Praska jest dostępna w formacie mobi, ale Tysiąclatka? Nie wydaje mi się. W każdym razie na stronie wydawcy ani żadnego sklepu nie znalazłem. Jeśli masz do tego dostęp to proszę podziel się.


Pn sty 05, 2015 14:37
Zobacz profil
Post Re: Biblia z e-Sword na Kindle
Pankracy napisał(a):
Czytanie formatu PDF na czytniku nie jest zbyt wygodne.

To prawda, nie jest wygodne. Raz się zdarzyło, że tak bardzo chciałam coś przeczytać, że zmordowałam w pdf-ie.
Potem dostałam taką poradę (z której w sumie do tej pory nie skorzystałam, bo nie było potrzeby) żeby sobie ściągnąć Calibre i Mobipocket Creator.
Wrzucić pdf do Mobipocket i konwertować do html. Potem ten plik wrzucić do Calibre. W Calibre konwertować do Mobi. A potem przez Calibre wysłać książkę do Kindla. Nie wiem czy działa, ale nie wygląda skomplikowanie ;)

Cytuj:
Wiem, że Biblia Warszawsko-Praska jest dostępna w formacie mobi, ale Tysiąclatka?

A ja bym np. wolała Biblię Gdańską (której-w papierowym wydaniu-przerzucanie stron jest trochę męczące ;) ) ale za darmo albo nowy przekład dynamiczny. Za ten ostatni mogę nawet zapłacić :D


Pn sty 05, 2015 15:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 03, 2012 12:04
Posty: 53
Post Re: Biblia z e-Sword na Kindle
Problem z konwertowaniem pliku PDF do mobi polega na tym, że PDF ma swoje formatowanie i często przy konwersji do HTML/EPUB wrzuca do pliku śmieci (takie jak np. numery stron w środku tekstu). W przypadku BBLX nie ma tego problemu ponieważ jest to tak naprawdę baza danych zawierająca wersety Pisma Świętego zapisane czystym tekstem.

Jeśli ktoś korzysta z programu e-Sword i chce mieć ten sam tekst również na czytniku to wykonanie takiej kopii moim skryptem to jedna komenda w konsoli. Oczywiście jest Biblia Gdańska (i wiele innych) w formacie BBLX: https://www.google.pl/search?q=biblia%2 ... bblx&rct=j


Pn sty 05, 2015 16:52
Zobacz profil
Post Re: Biblia z e-Sword na Kindle
Pankracy napisał(a):
Czytanie formatu PDF na czytniku nie jest zbyt wygodne. Wiem, że Biblia Warszawsko-Praska jest dostępna w formacie mobi, ale Tysiąclatka? Nie wydaje mi się. W każdym razie na stronie wydawcy ani żadnego sklepu nie znalazłem. Jeśli masz do tego dostęp to proszę podziel się.

Wiem, ze z Tysiaclatki jest dostępny ST i to darmo. NT jeszcze nie udostępnili.
Można było w sieci kupić całość w mobi ale to wersja nie autoryzowana/piracka.
Biblia Gdańska jest cała, Biblia k. wujka cała, Warszawska cała, Warszawsko-Praska cała (w tym z komentarzami JP2), Tysiaclatka tylko ST.

Bardzo przyzwoicie działa na kindlu strona biblia.pl.

Pomimo, ze jestem fanem kindla, to jednak wersja elektroniczna nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Uważam, ze Biblia jest tu doskonałym przykładem. Owszem, mam wersję elektroniczną, nawet nie jedna ale traktuję to jako cos zastepczego. Do mnie przemawia druk, możliwość zapamiętania/skojarzenia wg układu strony, kolejności kartek, czy nawet "samoistne" otwieranie się miejscach częściej czytanych, studiowanych, czy ulubionych. Mozliwość wpisywania własnych uwag, notatek na marginesie czy wsród tekstu - bezcenna ;)


Wt sty 06, 2015 12:14
Post Re: Biblia z e-Sword na Kindle
W Kindlu też jest możliwość robienia notatek, ale rozumiem sentyment do wydania papierowego jeśli chodzi o Biblię. Mimo wszystko przecież nie chodzi o zastępowanie jednego drugim, tylko np. wykorzystanie funkcjonalności czytnika w podróży.
Biblia Gdańska w wersji elektronicznej jest dostępna w wersji z kodami Stronga, za darmo?
Co do chomików to jakoś nie mam przekonania, za dużo zamieszania było koło tego i nigdy nie mam pewności co jest legalne co nie.


Wt sty 06, 2015 14:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 03, 2012 12:04
Posty: 53
Post Re: Biblia z e-Sword na Kindle
Kozioł napisał(a):
Wiem, ze z Tysiaclatki jest dostępny ST i to darmo.
Chodzi ci o to? Jeśli tak to niestety jest to okrojona wersja, "w protestanckim zapisie ksiąg", więc względem Tysiąclatki jest pomniejszona o 7 ksiąg deuterokanonicznych, które znajdują się w normalnym katolickim wydaniu. Z punktu widzenia katolika nie jest to cały Stary Testament. Swoją drogą to nie rozumiem po co całkowicie usuwać te księgi w tłumaczeniu, które je pierwotnie zawierało. Tym bardziej, że dawniej Brytyjka również była wydawana z deuterokanonikami i nie było z tym problemów.

Z sieci można bez obaw pobierać udostępnione materiały takie jak filmy, muzyka, inne dokumenty na własny użytek, ale nie można ich udostępniać - stąd m.in. torrenty są niezbyt legalne, bo w momencie pobierania jednocześnie udostępniamy to co już zdążyliśmy pobrać. Jeśli ściągamy coś z chomika to oczywiście nie udostępniamy tego automatycznie, więc nie ma problemu. Nieco inaczej jest z programami komputerowymi, gdzie zarówno udostępnianie jak i pobieranie są nielegalne.


Śr sty 07, 2015 23:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 18, 2016 8:06
Posty: 1
Post Re: Biblia z e-Sword na Kindle
W przypadku BBLX nie ma tego problemu ponieważ jest to tak naprawdę baza danych zawierająca wersety Pisma Świętego zapisane czystym tekstem.

_________________
== www.crosswordchamp.com ==


Cz lut 18, 2016 8:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Biblia z e-Sword na Kindle
Fajna sprawa ten e-Sword, tylko proszę mi powiedzieć jak do tego programu "wgrać" np. Tysiąclatkę? :)

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


So lut 20, 2016 21:30
Zobacz profil
Post Re: Biblia z e-Sword na Kindle
Są inne programy z tysiąclatką. Zestawienie masz na wiki.
Na e-sword tysiąclatka tylko w wersji "podziemnej".


So lut 20, 2016 22:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Biblia z e-Sword na Kindle
"Podziemnej" ?

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


So lut 20, 2016 22:09
Zobacz profil
Post Re: Biblia z e-Sword na Kindle
dominikbartlomiej napisał(a):
"Podziemnej" ?
Oficjalnie nie ma tysiąclatki na e-sword. Są wersje pirackie. Możesz znaleźć w sieci takie moduły, jeżeli ci to nie przeszkadza.


So lut 20, 2016 22:43
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL