Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Rozmowa Jezusa z Piłatem to fikcja - Michel Onfray 
Autor Wiadomość
Post Re: Rozmowa Jezusa z Piłatem to fikcja - Michel Onfray
Przyjmuję informację przekazaną przez ludzi, którzy byli w Jerozolimie w czasie procesu Chrystusa, czyli relację zawartą w Ewangelii. :)


Śr sty 21, 2015 21:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2012 18:06
Posty: 420
Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Post Re: Rozmowa Jezusa z Piłatem to fikcja - Michel Onfray
Charlie masz jeszcze szansę się nawrócić. Nie przegap tego...


Śr sty 21, 2015 21:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 20, 2015 23:22
Posty: 96
Post Re: Rozmowa Jezusa z Piłatem to fikcja - Michel Onfray
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Przyjmuję informację przekazaną przez ludzi, którzy byli w Jerozolimie w czasie procesu Chrystusa, czyli relację zawartą w Ewangelii. :)


W takim razie jak wytłumaczysz ten niewiarygodnie podejrzany zbieg okoliczności z imieniem Jezus Barabasz (Syn Ojca) i jak odniesiesz się do zwyczaju uwalniania w żydowskie święta przez rzymian morderców i anty rzymskich powstańców?


Śr sty 21, 2015 22:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 20, 2015 23:22
Posty: 96
Post Re: Rozmowa Jezusa z Piłatem to fikcja - Michel Onfray
remek116 napisał(a):
Charlie masz jeszcze szansę się nawrócić. Nie przegap tego...


Nie mam żadnego powodu do "nawracania się".Nawet gdyby mi ktoś dowiódł empirycznie istnienie Boga to i tak bym go nie czcił.


Śr sty 21, 2015 22:04
Zobacz profil
Post Re: Rozmowa Jezusa z Piłatem to fikcja - Michel Onfray
Charlie245 napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Przyjmuję informację przekazaną przez ludzi, którzy byli w Jerozolimie w czasie procesu Chrystusa, czyli relację zawartą w Ewangelii. :)


W takim razie jak wytłumaczysz ten niewiarygodnie podejrzany zbieg okoliczności z imieniem Jezus Barabasz (Syn Ojca)(...)

Nie muszę tłumaczyć tego, co jest hipotezą.

Cytuj:
(...)i jak odniesiesz się do zwyczaju uwalniania w żydowskie święta przez rzymian morderców i anty rzymskich powstańców?

To, czy był powstańcem, jest również hipotezą. Wiadomo, że był przestępcą. Nie widzę problemu z istnieniem takiego zwyczaju.


Śr sty 21, 2015 22:08

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Rozmowa Jezusa z Piłatem to fikcja - Michel Onfray
Charlie245 napisał(a):
remek116 napisał(a):
Charlie masz jeszcze szansę się nawrócić. Nie przegap tego...


Nie mam żadnego powodu do "nawracania się".Nawet gdyby mi ktoś dowiódł empirycznie istnienie Boga to i tak bym go nie czcił.

Potem może być za późno

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr sty 21, 2015 22:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 20, 2015 23:22
Posty: 96
Post Re: Rozmowa Jezusa z Piłatem to fikcja - Michel Onfray
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Nie muszę tłumaczyć tego, co jest hipotezą.


w niektórych wczesnych manuskryptach Ewangelii jego imię miało postać Jezus Barabasz.Ponawiam pytanie: jak wytłumaczysz ten niewiarygodnie podejrzany zbieg okoliczności z imieniem Jezus Barabasz (Syn Ojca) ?

Yarpen_Zirgin napisał(a):
To, czy był powstańcem, jest również hipotezą. Wiadomo, że był przestępcą. Nie widzę problemu z istnieniem takiego zwyczaju.


Zgodnie z relacją Ewangelii Barabasz był uwięziony za BUNT i zabójstwo (Mk 15,7; Łk 23,19).To że sobie zasłaniasz oczy i nie widzisz problemu,nie oznacza że go nie ma.Istnienie takiego zwyczaju jest wysoce problematyczne dla religiantów bo jak wyjaśnić uwalnianie w żydowskie święta przez rzymian morderców i anty rzymskich powstańców ? Nie dość że nie ma ŻADNYCH dowodów na istnienie takiego zwyczaju to na dodatek sam w sobie jest niedorzeczny z powodów jakie wyżej przedstawiłem.


Śr sty 21, 2015 22:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 20, 2015 23:22
Posty: 96
Post Re: Rozmowa Jezusa z Piłatem to fikcja - Michel Onfray
Andy72 napisał(a):
Potem może być za późno


Groźby wiecznym ogniem piekielnym to najmocniejszy argument za twoją wiarą ?


Śr sty 21, 2015 22:38
Zobacz profil
Post Re: Rozmowa Jezusa z Piłatem to fikcja - Michel Onfray
Charlie245 napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Nie muszę tłumaczyć tego, co jest hipotezą.


w niektórych wczesnych manuskryptach Ewangelii jego imię miało postać Jezus Barabasz.Ponawiam pytanie: jak wytłumaczysz ten niewiarygodnie podejrzany zbieg okoliczności z imieniem Jezus Barabasz (Syn Ojca) ?

Wybacz, ale co tu tłumaczyć? Imię to imię. Nie jednemu człowiekowi w I wieku nadano imię Jezus.

Cytuj:
Yarpen_Zirgin napisał(a):
To, czy był powstańcem, jest również hipotezą. Wiadomo, że był przestępcą. Nie widzę problemu z istnieniem takiego zwyczaju.

Zgodnie z relacją Ewangelii Barabasz był uwięziony za BUNT i zabójstwo (Mk 15,7; Łk 23,19).To że sobie zasłaniasz oczy i nie widzisz problemu,nie oznacza że go nie ma.Istnienie takiego zwyczaju jest wysoce problematyczne dla religiantów bo jak wyjaśnić uwalnianie w żydowskie święta przez rzymian morderców i anty rzymskich powstańców ? Nie dość że nie ma ŻADNYCH dowodów na istnienie takiego zwyczaju to na dodatek sam w sobie jest niedorzeczny z powodów jakie wyżej przedstawiłem.

To jest Twoja opinia. Nie muszę się z nią zgadzać. :)


Śr sty 21, 2015 22:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2012 18:06
Posty: 420
Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Post Re: Rozmowa Jezusa z Piłatem to fikcja - Michel Onfray
Charlie245 napisał(a):
Groźby wiecznym ogniem piekielnym to najmocniejszy argument za twoją wiarą ?

Pytanie nie do mnie, ale odpowiem :) Najmocniejszy argument za moją wiara to żywy Jezus Chrystus! :)


Śr sty 21, 2015 22:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 20, 2015 23:22
Posty: 96
Post Re: Rozmowa Jezusa z Piłatem to fikcja - Michel Onfray
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Wybacz, ale co tu tłumaczyć? Imię to imię. Nie jednemu człowiekowi w I wieku nadano imię Jezus.


Tak ale pełne imię czyli "Jezus Syn Ojca" przemawia na korzyść hipotezy o mitycznym a zarazem symbolicznym znaczeniu tej postaci z czym zgadza się bardzo wielu biblistów.

Yarpen_Zirgin napisał(a):
To jest Twoja opinia. Nie muszę się z nią zgadzać.


Bo religia ci zabrania?


Śr sty 21, 2015 23:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Rozmowa Jezusa z Piłatem to fikcja - Michel Onfray
Charlie245 napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Jednak to ciągle jest tylko hipoteza, więc pisanie przez Ciebie, że potwierdza Twoje stanowisko jest wybitnie na wyrost.


Pytam jeszcze raz,która hipoteza wydaje ci się bardziej prawdopodobna:

1.Racjonalna czyli moja

2.Naiwna czyli kościoła kat.

Odpowiedź uzasadnij.

No tak ałtorytet Czarliego kontra autorytet Kościoła. Weźcie tego pajaca stąd, błagam, bo to forum robi się już żenujące. Zresztą chyba sam go opuszczę, bo dzisiaj to już blisko dna jest.

_________________
laudare benedicere praedicare


Śr sty 21, 2015 23:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 20, 2015 23:22
Posty: 96
Post Re: Rozmowa Jezusa z Piłatem to fikcja - Michel Onfray
brunero napisał(a):
Charlie245 napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Jednak to ciągle jest tylko hipoteza, więc pisanie przez Ciebie, że potwierdza Twoje stanowisko jest wybitnie na wyrost.


Pytam jeszcze raz,która hipoteza wydaje ci się bardziej prawdopodobna:

1.Racjonalna czyli moja

2.Naiwna czyli kościoła kat.

Odpowiedź uzasadnij.

No tak ałtorytet Czarliego kontra autorytet Kościoła. Weźcie tego pajaca stąd, błagam, bo to forum robi się już żenujące. Zresztą chyba sam go opuszczę, bo dzisiaj to już blisko dna jest.


Nie powołuje się na żaden autorytet,wyjaśniłem cierpliwie dlaczego moja hipoteza jest racjonalna i podałem powody dlaczego należy uznać hipotezę kościoła kat. za naiwną i tym samym kategorycznie ją odrzucić.


Śr sty 21, 2015 23:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Rozmowa Jezusa z Piłatem to fikcja - Michel Onfray
W kwestii procesu PANA Jezusa pojawia się problem tzw. privilegium paschale. Proces Jezusa w świetle prawa rzymskiego. Studium prawno-historyczne - Święcicka Paulina
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 9542,d.bGQ
Cytuj:
A był zwyczaj, ze na każde święto namiestnik uwalniał jednego więźnia, którego chcieli. Tłum domagał się ułaskawienia Barabasza i ukrzyżowania Jezusa. Piłat ustąpił wobec żądania tłumu. Zastosował amnestię w stosunku do jednego z więźniów. Czy Piłat mógł to zrobić? Amnestia zwyczajem rzymskim była udzielana w różnych znaczących okolicznościach. Trudno jednak żydowskie święto Paschy, święto narodu podbitego, uważać za okoliczność usprawiedliwiającą zastosowanie amnestii. Uwolnienie więźnia i to groźnego (był to złoczyńca, buntownik, rewolucjonista) wydaje się być wielkim ustępstwem. Generalnie amnestia w prawie rzymskim była znana, upowszechniła się pod koniec I w. n.e., (w czasach Jezusa byłą czymś wyjątkowym) ale mógł ją stosować tylko cesarz i senat. Prawdopodobnie, ze względu na wagę decyzji, takiej władzy nie mieli namiestnicy, a jeśli mieli to bardzo wyjątkowo. Trudno znaleźć źródła dla rozstrzygnięcia kwestii czy Piłat jako namiestnik Judei miał uprawnienia aby stosować amnestię. Spod prawa do amnestii wyłączeni byli aresztowani niewolnicy oraz przestępcy oskarżani o crimina capitalia. Proces, w wyniku amnestii, uznawany był za niebyły, choć dopuszczano możliwość ponownego oskarżenia w ciągu 30 dni. Wobec wszystkich tych zastrzeżeń, okoliczności uwolnienia Barabasza każą przypuszczać, że nie był on jeszcze osądzony. Czekał on dopiero na proces, tym bardziej, że karę wymierzano zaraz po wyroku, a więzienie służyło jedynie przetrzymywaniu przestępcy do czasu wyroku. Czy Piłat uległ naciskowi tłumu? Niektórzy twierdzą, że tak, choć inni uważają, że portret psychologiczny Piłata oraz jego sposób sprawowania rządów raczej to wyklucza


Śr sty 21, 2015 23:57
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Rozmowa Jezusa z Piłatem to fikcja - Michel Onfray
Imagine? To Ty? Niedawny banita z forum ateista?

W każdym razie ja nawet nie wiem, czy KRK w kwestii Barabasza coś jednoznacznie określa. Masz jakieś źródła Kościoła na ten temat?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz sty 22, 2015 0:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL