Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 9:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Stary Testament vs Nowy Testament i sprzeczności 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt kwi 21, 2015 19:58
Posty: 17
Post Stary Testament vs Nowy Testament i sprzeczności
Cześć. Czy oglądaliście film pod tytułem "Biblia - księga z innego świata"? Jeśli nie, to polecam i zamieszczam link:

https://www.youtube.com/watch?v=jazBMuQzqhs

Sporo elementów kojarzy się bardziej z Żydowską propagandą, niż czysto jezusową nauką, szczególnie, że większość cytatów pochodzi ze ST.

Był to pierwszy bodziec do mojego nawrócenia 2 lata temu, jednak wtedy nie znałem jeszcze Pisma i to, co podawał autor wydawało się w 100% spójne. Chciałbym teraz zadać Wam kilka pytań odnośnie samej Biblii i tego, jak mamy ją odczytywać i co dokładnie brać pod uwagę, bo przytaczane w tym filmie starotestamentowe cytaty same w sobie popadają w sprzeczności z Nowym Testamentem, głównie w kwestii oskarżeń Kościoła Katolickiego o sekciarstwo, "głupie" rytuały i kopiowanie pogańskich symboli. Oczywiście, Kościół przejął masę tego typu elementów od pogan i nie spieram się z tym (tutaj polecam książkę "tajemne religie", świetna jest choć może zachwiać wiarą katolika). Co do tych elementów, moje stanowisko jest takie, że poza samą Boską naturą, Kościół musi również "trzymać w ryzach" naturę ludzką, a rytuały i symbole, czy elementy ubioru po prostu są narzędziem psychologicznym, a nie tylko Boskim. Mam tu na myśli np. wpływanie na poczucie estetyki i piękna u ludzi poprzez cudowne i ogromne freski w bazylikach, poprzez muzykę kościelną, ogrom budowli (wrażenie potęgi), czy pozłacane elementy stroju duchownych kojarzące się z czymś wyjątkowym, ważnym. Uważam to wszystko za ważne i istotne, a nade wszystko - potrzebne, by wpływać na ludzi w odpowiedni sposób. Wracając jednak do Biblii i filmu...

Pytanie pierwsze - jak powinniśmy, my katolicy, ustosunkować się do nakazów ze ST które mówią (parafrazuję) "brzydzę się waszymi świętami, ofiarami", a także porusza temat odwiecznych sporów o oddawanie czci posągom, czy obrazom świętych. Tak, wiem - nie oddajemy im czci jako bogom, ale prosimy ich o wstawiennictwo. Rozumiem to i popieram, jednak dużo jest w PŚ cytatów, które dość mocno zaprzeczają temu, co mówi Kościół. Co gorsza, czasem zdają się zaprzeczać temu, co mówił Jezus. Słyszałem też, że św. Paweł w którymś ze swych listów uznawał budowanie świątyni za bałwochwalstwo.

Z drugiej strony, Jezus ustanowił sakrament eucharystii mówiąc "to czyńcie na moją pamiątkę", jak również (nie wiem czy dobrze rozumiem, wybaczcie) - sakrament małżeństwa mówiąc "co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie" i oczywiście pokuty - dając apostołom prawo odpuszczania grzechów i mówiąc "nauczajcie wszystkie narody", co w mojej opinii jasno nakazuje utworzenie potężnego autorytetu, którego nauki stale utrzymują ludzi przy odpowiednich wartościach. Jak więc sakramenty mają się w takim razie do cytatów ze ST, które jasno mówią, że Bóg żadnych ofiar nie chce? Przecież chciał ofiary z Izaaka, mimo że pod koniec odpuścił widząc posłuszeństwo Abrahama. Czegoś nie rozumiem? Interesuje mnie ten temat, a nie chciałbym mówić głupot, gdy ktoś zapyta mnie o te tematy. Nie ukrywam też, że zrozumienie i rozwianie tego typu wątpliwości pomogłoby mi w poszerzaniu wiary :)

Pozdrawiam Was serdecznie


Cz kwi 23, 2015 18:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 13, 2015 14:38
Posty: 624
Post Re: Stary Testament vs Nowy Testament i sprzeczności
Cytuj:
Kościół musi również "trzymać w ryzach" naturę ludzką, a rytuały i symbole, czy elementy ubioru po prostu są narzędziem ...

Taki kościół to ludzie , którzy nie do końca zaufali Bogu który jest miłością i nikogo do niczego nie zmusza ani tym bardziej nie chce trzymać w ryzach. Jednak wymaga aby dar jaki daje w postaci Syna( Jezusa) był ceniony i upragniony. Trzymanie w ryzach i zmuszanie przez wywoływanie leku przed piekłem jak widać najwyraźniej nie działa. To miłość jest tym czego dusza ludzka najbardziej potrzebuje a tą miłością jest Bóg. Jednak jak powiedział Jezus nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przeze mnie. Kościół nawet słowa Jezusa tłumaczy sobie sprzecznie. co oczywiście wskazuje na nieprawidłową ich interpretacją ponieważ Jezus jest drogą do prawdy i samą prawdą a prawda nie może być wewnętrznie sprzeczna bo wtedy prawdą nie będzie. Można tylko usiłować zrozumieć na czym polega błędne rozumowanie zawsze jednak w połączeniu z modlitwą do Ducha św jak wiadomo Ducha Prawdy. Jeżeli nawet jakieś słowa wydają się sprzeczne to ich sprzeczność z całą pewnościa wynika z jakiegoś ważnego powodu ( a tym najczęściej jest uzmysławianie sobie prawdy oraz głęboko ukrytej podstawowej winie która wydaje się wskazywać na nasze bezpośrednie zaangażowanie w sprzeciwianu sie Bogu)
Dlatego Jezus uprzedził, że można być przeciwko Bogu przeciwko Jezusowi ale nie Duchowi Prawdy. Prawdy która ma wyzwolić z kłamstwa i oszustwa szatana.

_________________
[color=#BF00FF]Szukaj Prawdy a Prawda cię wyzwoli.[/color]


Cz kwi 23, 2015 21:50
Zobacz profil
Post Re: Stary Testament vs Nowy Testament i sprzeczności
Bóg przecież nie brzydził się ofiarami samymi w sobie. Brzydził się ofiarami dokonywanymi z nieczystym sercem, ze złym nastawieniem. Chyba wszyscy starotestamentowi święci od Abla do Józefa oblubieńca Maryi składali ofiary i nigdzie nie jest napisane, że Bóg się nimi brzydził.

Oczywiście żyjąc według porządku Nowego Przymierza nie składamy już takich ofiar, jak wtedy, a za to uobecniamy przez bezkrwawą ofiarę Eucharystii doskonałą ofiarę, którą złożył Chrystus.

Cytuj:
Słyszałem też, że św. Paweł w którymś ze swych listów uznawał budowanie świątyni za bałwochwalstwo.
Co to znaczy "słyszałem, że św. Paweł w którymś z listów"? A tak samemu przeczytać listy św. Pawła nie łaska?


Pt kwi 24, 2015 7:26

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Stary Testament vs Nowy Testament i sprzeczności
kłamstwa juz na samym poczatku ze biblia była wszendzie zakazana
była zakazana ale tylko w niekturych czesciach europy tam gdzie pojawili sie heetycy i zniekształcili pismo sw


Wt kwi 28, 2015 5:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 13, 2015 14:38
Posty: 624
Post Re: Stary Testament vs Nowy Testament i sprzeczności
Gdy ktoś zakazuje czytać Pisma św to zwykle nie ma w nim wiary, że drugi brat może odczytywać ją poprawnie w Duchu św. Ponieważ faktem jest, że jesteśmy jednym duchem i umysłem ( na co wskazują np badania R. Sherldreka wykazujące na możliwości poznawcze i uczenia się całkowicie oddzielonych fizycznie jednostek) I na co wskazywało brak możliwości czynienia cudów przez Jezusa w sytuacji , gdy w niego nie wierzono. Dlatego i dawniej i dziś całkowicie nie zdajemy sobie sprawy czego dokonuje nasz brak wiary lub wiara w coś co nie jest prawdziwe. Dlatego ci , którzy nie wierzyli w prawidowe rozumienie pisma przez "heretyków" stanowili jedność z tymi , którzy nie mogli poznać prawdy. Prawda nie potrzebuje obrony bo w jej obecności fałsz i kłamstwo znikają ponieważ doskonale widoczna jest ich bezpodstawność jak i realność. Jej powiązanie ze światłem jest tak jednoznaczne ponieważ światło również nie walczy z mrokiem ( fałszem) a jedynie go roaprasza wykazując całkowitą nicość mroku.

_________________
[color=#BF00FF]Szukaj Prawdy a Prawda cię wyzwoli.[/color]


Wt lip 14, 2015 8:19
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 18, 2015 5:50
Posty: 2
Post Re: Stary Testament vs Nowy Testament i sprzeczności
glejt

Jezus wskrzeszał bez względu czy umarły wierzył że ożyje czy nie.


So lip 18, 2015 5:59
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 18, 2015 5:50
Posty: 2
Post Re: Stary Testament vs Nowy Testament i sprzeczności
Nowy Testament wielokrotnie był przekłamywany. Lecz żeby skutecznie to zrobić trzeba rozumieć o czym i do kogo jest pisany. Zrozumienie Pisma Świętego bez łaski Boga jest nie możliwe, dlatego przesłanie Jezusa Chrystusa jest nie do sfałszowania o czym właśnie te kreatury nie wiedzą i tu są wykrywane. Od pokoleń wmawiano wszystkim że "żydzi to nasi starsi bracia w wierze" ulubiony tekst Wojtyły jak i wszystkich cezarów przed nim. Faryzeusze i uczeni w piśmie czytaj(władze kościelne i Świat nauki) uciekając przed rozgniewanymi Judejczykami, (zrozumieli po ukrzyżowaniu Jezus jak bardzo zostali zwiedzeni przez tamtych), zawitali do Kaganatu Chazarskiego, mongoidalnego tatarsko-fińskiego dzikiego ludu. W Polsce temat ukrywany od zawsze. Na lekcjach historii o tym jakoś dziwnie zapominano.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chazarowie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaganat_Chazarski

Faryzeusz chrzcili ten lud barbarzyński na swój judaizm i od tej chwili Chazaria zaczęła mówić o sobie że są żydami.
Apokalipsa 2,9
"Znam twój ucisk i ubóstwo -
ale ty jesteś bogaty -
i znam obelgę wyrządzoną przez tych, co samych siebie zowią Żydami,
a nie są nimi, lecz synagogą szatana"
lejba kohne
aron szechter
sztolcman
i cała reszta tych "Polaków rządzących ludem katolickim".
https://www.youtube.com/watch?v=hm6i-WPZ1Us - ważny opis pod filmem.

Prawdziwi potomkowie Judejczyków żyją i mieszkają tam gdzie byli od zawsze, to Palestyńczycy tak bezlitośnie traktowani i mordowani przez Izrael-matnie Szatana.
Zastanówcie się , czy możliwe jest by "Umiłowany wybrany naród Boga"dopuszczał się czegoś takiego?
https://www.youtube.com/watch?v=DnpYJmwXlDk

Na ich miejscu czym prędzej bym brzytwą obciął sobie język,
bo przy odgryzaniu będzie mocno bolało.

Apokalipsa 16,10-11
"a ludzie z bólu gryźli języki
i Bogu nieba bluźnili za bóle swoje i wrzody,
ale od czynów swoich się nie odwrócili"

Dostali od Boga języki, źle używali to oddadzą.

A tu dla rozrywki "starsi bracia w wierze" tańczą.
https://www.youtube.com/watch?v=Ws4XObhkdtI

Ostrzegam przed opowiadaniem tego Polakom wprost,
wczoraj o mało nie zostałem za to przez katolików opluty.

Jezus Chrystus jest moim Panem.


So lip 18, 2015 9:05
Zobacz profil
Post Re: Stary Testament vs Nowy Testament i sprzeczności
Jezus Chrystus ustanowił nowy Kościół i my żyjemy według nakazów Nowego Testamentu.


Wt lip 21, 2015 14:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 13, 2015 14:38
Posty: 624
Post Re: Stary Testament vs Nowy Testament i sprzeczności
deny napisał(a):
glejt

Jezus wskrzeszał bez względu czy umarły wierzył że ożyje czy nie.


Jezus znał jego ducha i wiedział do kogo mówi. My zwykliśmy uważać kogoś za żywego tylko wtedy gdy ciało którego używa żyje. Wielu ludzi po śmierci klinicznej opowiada co się dzieje z nimi podczas gdy ciało leży osobno. Zatem jeżeli taki duch słyszy i uwierzy i zechce wrócić ( bo zwykle jest to związane z decyzją aby wrócić ze względu na innych). Taki powrót uczy ,że miłość jest składaniem darów miłości dla drugich I tylko dzięki tej szczerej chęci możliwy jest ten powrót. Zaznaczam szczerej ponieważ Duch zna nasze serce.

_________________
[color=#BF00FF]Szukaj Prawdy a Prawda cię wyzwoli.[/color]


Pt lip 31, 2015 16:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Stary Testament vs Nowy Testament i sprzeczności
Hominibus napisał(a):
Jezus Chrystus ustanowił nowy Kościół i my żyjemy według nakazów Nowego Testamentu.
Ale starego nie zangował, a i Stary Testament wciąz jest częścią Biblii. Były nawet czasy, gdy jego duch przewazał i Kościół był wojujący. Zresztą tu i ówdzie jest nadal.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Pt lip 31, 2015 20:47
Zobacz profil
Post Re: Stary Testament vs Nowy Testament i sprzeczności
Askadtowiesz napisał(a):
Hominibus napisał(a):
Jezus Chrystus ustanowił nowy Kościół i my żyjemy według nakazów Nowego Testamentu.
Ale starego nie zangował, a i Stary Testament wciąz jest częścią Biblii. Były nawet czasy, gdy jego duch przewazał i Kościół był wojujący. Zresztą tu i ówdzie jest nadal.


Fakt. Pan Jezus nie przyszedł znieść Prawa i Proroków ale Je( Prawo) wypełnić. Z wykształcenia jestem politologiem a zasadą obowiązującą w naukach politycznych jest hierarchia aktów prawnych. Podobnie Nowy Testament ma wyższość nad Starym Testamentem. Wreszcie Jezus Chrystus dał Nowe Przykazanie Miłości. Inną kwestią jest jego przestrzeganie przez ludzi. I ewangelicznie mamy obraz starego sukna i nowego. Starego i młodego wina. Jak wiemy Pan Jezus powiedział ,że nie przyszywa się nowego sukna do starego i nie wlewa się młodego wina do starych bukłaków. Stare jest stare. Nowe jest nowe. Oba się zachowują. Jednakże my żyjemy podług nowego wypełnionego prawa przez Jezusa Chrystusa.


So sie 01, 2015 15:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Stary Testament vs Nowy Testament i sprzeczności
Hominibus napisał(a):
Askadtowiesz napisał(a):
Hominibus napisał(a):
Jezus Chrystus ustanowił nowy Kościół i my żyjemy według nakazów Nowego Testamentu.
Ale starego nie zangował, a i Stary Testament wciąz jest częścią Biblii. Były nawet czasy, gdy jego duch przewazał i Kościół był wojujący. Zresztą tu i ówdzie jest nadal.


Cytuj:
Fakt. Pan Jezus nie przyszedł znieść Prawa i Proroków ale Je( Prawo) wypełnić.

Zależy jak to rozumieć. ST zaleca zabijać wierzących inaczej, co potem praktykowano w czasach Wielkeij Inkwizycji.
Na przykład:
"Tak mówi Pan, Bóg Izraela: Każdy z was niech przypasze miecz do boku. Przejdźcie tam i z powrotem od jednej bramy w obozie do drugiej i zabijajcie: kto swego brata, kto swego przyjaciela, kto swego krewnego."
(Ks. Wyjścia 32:27, Biblia Tysiąclecia)
Czy takie praktyki Jezus wypełniał, zniósł czy zignorował?

Cytuj:
Z wykształcenia jestem politologiem a zasadą obowiązującą w naukach politycznych jest hierarchia aktów prawnych.
Dziwne, bo akty prawne są domeną prawa a nie nauk politycznych. Pomimo hierarchii każdy akt prawny obowiązuje dopóki nie zostanie anulowany, znowelizowany lub zastąpiony nowym. Nie istnieją równolegle akty mające wyższosc i "nizszosć", to by wprowadziło zamęt.

Cytuj:
Podobnie Nowy Testament ma wyższość nad Starym Testamentem. Wreszcie Jezus Chrystus dał Nowe Przykazanie Miłości. Inną kwestią jest jego przestrzeganie przez ludzi. I ewangelicznie mamy obraz starego sukna i nowego. Starego i młodego wina. Jak wiemy Pan Jezus powiedział ,że nie przyszywa się nowego sukna do starego i nie wlewa się młodego wina do starych bukłaków. Stare jest stare. Nowe jest nowe. Oba się zachowują. Jednakże my żyjemy podług nowego wypełnionego prawa przez Jezusa Chrystusa.

Wygląda wiec na to, ze Jezus nie był kosekwentny, pełno w tym sprzeczności.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


So sie 01, 2015 19:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 13, 2015 14:38
Posty: 624
Post Re: Stary Testament vs Nowy Testament i sprzeczności
Jezus jako obraz miłości i Bożej prawdy nie mógł działać tak jak ludzie w Starym Testamencie bo oznaczało by to, że nie jest w jedności z Bogiem. Dlatego nawet nie walczył wskazywał tylko na prawdę o Bogu. Człowiek jednak skażony grzechem nie potrafi znieść podstawowego źródła winy jaka jest oddzielenie. Z tego powodu używa różnych środków aby to poczucie winy w sobie zagłuszyć wypracował najróżniejsze systemy obronne , które mają mu w tym pomóc takie , które jednocześnie nie pokażą , że podstawowy problem jaki istnieje ukrywa przed samym sobą. Dlatego właśnie tak ważny jest nakaz nadstawiania drugiego policzka. Ponieważ gdy nie chcemy się już bronić przed złem stajemy się w oczach Boga tymi , którzy chcą być jak Bóg. Ponieważ nie ma obrony bez walki a kto mieczem wojuje od miecza ginie.
Doskonale wiedział, że droga którą jest On sam jest trudna i wymagająca bezustannego wysiłku i czuwania nad swoim umysłem czy nie ulega myślom nienawistnym a zatem przeciwnych Bogu. Zdawał sobie sprawę z tego, że ci , którzy nie mają najmniejszego zamiaru przyjąć Jego nauk bedą chcieli wykorzystać Jego naukę przeciwko Jego wyznawcom ( dlatego mówił ,ze nie rzuca się pereł przed wieprze). Z tego powodu zmuszony był zostawić Stary Testament po to aby ogarnięci brakiem miłości ludzie mieli jakieś ramy , które wskazywać im będą , że są granice ich braku miłości które nie są dopuszczalne.

_________________
[color=#BF00FF]Szukaj Prawdy a Prawda cię wyzwoli.[/color]


Cz sie 06, 2015 11:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Stary Testament vs Nowy Testament i sprzeczności
glejt napisał(a):
zmuszony był zostawić Stary Testament po to aby ogarnięci brakiem miłości ludzie mieli jakieś ramy , które wskazywać im będą , że są granice ich braku miłości które nie są dopuszczalne.
Nie wiem czy dobrze rozumiem. Chcesz powiedziec, ze zostawił Stary Testament jako przykład negatywny, opis tego czego nalezy sie wystrzegac?

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Cz sie 06, 2015 20:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL