Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 19:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Ubóstwo 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lip 31, 2015 13:30
Posty: 174
Post Ubóstwo
"Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, niż bogaty wejdzie do Królestwa Niebieskiego" - jak to interpretujecie?


Cz sie 27, 2015 15:21
Zobacz profil
Post Re: Ubóstwo
Czytając z kontekstem. :D


Cz sie 27, 2015 15:37

Dołączył(a): Pt lip 31, 2015 13:30
Posty: 174
Post Re: Ubóstwo
A po przeczytaniu z kontekstem - jakie wnioski? :)


Cz sie 27, 2015 15:52
Zobacz profil
Post Re: Ubóstwo
Takie, ze juz o tym na forum bylo i byloby milo, gdybys poczytala inne dyskusje o tym temacie.
Wyszukiwarke znajdziesz tu
search.php


Cz sie 27, 2015 15:53

Dołączył(a): Pt lip 31, 2015 13:30
Posty: 174
Post Re: Ubóstwo
Wybacz moją ignorancję - stosunkowo niedawno uczestniczę w niniejszego forum i nieco obce jeszcze mi są ogólne jego zwyczaje.


Cz sie 27, 2015 16:08
Zobacz profil
Post Re: Ubóstwo
ototoksyczna napisał(a):
"Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, niż bogaty wejdzie do Królestwa Niebieskiego" - jak to interpretujecie?


A ja odpowiem :) :

Do Królestwa Niebieskiego możemy powrócić w takim stanie, w jakim z niego wyszliśmy rodząc sie do naszgeo ziemskiego zycia, czyli nadzy. Nie ma w nas i na nas niczego, oprócz tego, w co "wyposażył" nas Bóg w momencie naszego stworzenia - nie posiadamy nic, oprócz nas samych. Jesteśmy "czystym" stworzeniem Bożym, tylko przez Boga "definiowanym". To musi być cudowne uczucie ..


Cz sie 27, 2015 16:13

Dołączył(a): Pt lip 31, 2015 13:30
Posty: 174
Post Re: Ubóstwo
Nie wiem, czy wypada ciągnąć temat, skoro zostałam pouczona o jego powtarzalności, tak więc zamilknę lepiej.


Cz sie 27, 2015 16:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Ubóstwo
Nikt nie sugerował abyś zamilkł. Warto abyś zapoznał się z zagadnieniem które było już dyskutowane i dopiero dodał coś od siebie. Nie widzimy sensu kreowania tematu do dyskusji nad danym zagadnieniem dla każdego z osobna. Wprowadziło by to chaos a chyba na takim forum gdzie 10 tematów pod rząd i nie wiadomo które czytać, być sensu nie ma.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz sie 27, 2015 17:30
Zobacz profil
Post Re: Ubóstwo
...


Cz sie 27, 2015 21:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Ubóstwo
Kael napisał(a):
Takie, ze juz o tym na forum bylo i byloby milo, gdybys poczytala inne dyskusje o tym temacie.
Wyszukiwarke znajdziesz tu
search.php


W sumie znalazlem pare tematow ogolnych, ale o uchu igielnym konkretnie tylko jeden:

viewtopic.php?f=27&t=19703&hilit=ucho+igielne

... w ktorym dyskusja zeszla szybko na "opodatkowac Kosciol".

W sumie tez czesto zastanawiam sie nad tym cytatem i nie znalazlem jeszcze zadowalajacej interpretacji. Takze te, ktore widza tutaj jakies bledy tlumaczy / kopistow srednio przekonuja.

Wiadomo, ze Jezus i apostolowie potepiali chciwosc pieniedzy, z drugiej strony nie odrzucali pieniedzy jako takich.

Ja osobiscie klucz do tego cytatu widze w historii grosza wdowiego. Ktory z kolei jest komentarzem do owczesnie panujacego pogladu, ze materialne powodzenie jest widomym znakiem bozej opieki. Cos podobnego mamy dzis tez w niektorych nurtach protestantyzmu. IMHO Jezus widzi, ze jego rozmowca zawierza Bogu na podstawie swojego bogactwa, wiec to jest u niego przeszkoda do pelnego zaufania Bogu.

Ale to tylko taka teoria moja.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt sie 28, 2015 10:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 31, 2015 13:30
Posty: 174
Post Re: Ubóstwo
bert04 napisał(a):
Wiadomo, ze Jezus i apostolowie potepiali chciwosc pieniedzy, z drugiej strony nie odrzucali pieniedzy jako takich.
]
Z tego, co mi wiadomo - a prowadziłam dyskusję na ten temat z księdzem nauczającym w mojej szkole religii - Jezus nie wywodził się z biednej rodziny; Józef był cieślą, a wg wszelkich przesałanek można mniemać, iż był do zawód w tamtych czasach popłatny.

bert04 napisał(a):
Ja osobiscie klucz do tego cytatu widze w historii grosza wdowiego. Ktory z kolei jest komentarzem do owczesnie panujacego pogladu, ze materialne powodzenie jest widomym znakiem bozej opieki.

Czyli o Watykanie i Ojcu Rydzyku Bóg już w istocie zapomniał? Wdowa oddała ostatni grosz, a nasi duchowni przewodnicy "rozbijają się" maybachami.

bert04 napisał(a):
IMHO Jezus widzi, ze jego rozmowca zawierza Bogu na podstawie swojego bogactwa, wiec to jest u niego przeszkoda do pelnego zaufania Bogu.

...więc duchowym przewodnictwem zajmuję się kler nieufający Bogu, troszczący się o dobra materialne w życiu doczesnym?

Wspomniany już ksiądz, nawiasem mówiąc wspaniały człowiek, powiedział nam, że słowo "ubogi" wywodzi się od "u Boga", czyli niekoniecznie oznaczać musi niedostatek w sensie materialnym; dla mnie jest to po prostu frywolne interpretowanie frazy wyjętej z kontekstu, którą niewygodnie jest interpretować dosłownie.


Pt sie 28, 2015 18:41
Zobacz profil
Post Re: Ubóstwo
Cytuj:
Wdowa oddała ostatni grosz, a nasi duchowni przewodnicy "rozbijają się" maybachami.

Ten maybach ma więcej żywotów niż kot. :D

No dobrze, to ja poproszę o wskazanie biskupa, który "rozbija się" samochodem tej marki. Wraz ze źródłem tej informacji.


Pt sie 28, 2015 18:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Ubóstwo
Jak widać i tutaj dyskusja stacza się w to samo koryto, co w tamtej podlinkowanej. Ziew...

A ten maybach, moha droga, to kaczka dziennikarska była. Tak, TEN maybach.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


So sie 29, 2015 0:43
Zobacz profil
Post Re: Ubóstwo
bert04 napisał(a):
Ja osobiscie klucz do tego cytatu widze w historii grosza wdowiego. Ktory z kolei jest komentarzem do owczesnie panujacego pogladu, ze materialne powodzenie jest widomym znakiem bozej opieki.

Tutaj także mamy coś podobnego, bo uczniowie są zaskoczeni słowami Jezusa.
bert04 napisał(a):
nie znalazlem jeszcze zadowalajacej interpretacji. Takze te, ktore widza tutaj jakies bledy tlumaczy / kopistow srednio przekonuja.

Nawet jeśli tekst zawiera błąd (i mowa o linie) to i tak nic nie zmienia bo celem hiperboli było wskazanie na niewykonalność zadania (tu: osiągnięcie zbawienia) własnym tylko sumptem - "z ludzkiego punktu widzenia to niemożliwe, ale u Boga wszystko jest możliwe".
bert04 napisał(a):
Ale to tylko taka teoria moja.

I paru mało znanych biblistów, jak np. J. P. Meiera ;) http://tinyurl.com/pplye8j


So sie 29, 2015 6:56
Post Re: Ubóstwo
ototoksyczna napisał(a):
Wspomniany już ksiądz, nawiasem mówiąc wspaniały człowiek, powiedział nam, że słowo "ubogi" wywodzi się od "u Boga"


To ciekawe! I zgadzałoby sie z moją poprzednią wypowiedzią, gdzie piszę, że w tym biblijnym fragmencie mogloby chodzić o konieczność ciągłego zbliżania się człowieka do swojej najczystszej, najprostszej postaci, tzn. takiej, jakim go stworzył i jaką mu przeznaczył Bóg - bez żadnych materialnych (i myślowych) "upiększeń" i "powiekszeń". Do bycia człowiekiem tylko z Boga i tylko u Boga ..


So sie 29, 2015 12:27
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL