Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 15:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Szanowny pan Abraham i imię Boga. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 09, 2005 16:24
Posty: 63
Lokalizacja: Kraków
Post Szanowny pan Abraham i imię Boga.
Szanowny pan Abraham i imię Boga.

Czytając Biblię zwróciłem uwagę na pewną niekonsekwencję.
W Księdze rodzaju pisze, że pan Abram zaczął wzywać imienia Jehowy:

Rodzaju 13:1-4
(...)Następnie Abram udał się z Egiptu do Negebu, on i jego żona oraz wszystko, co miał, a wraz z nim Lot. Abram zaś był bardzo zasobny w stada i srebro, i złoto. I szedł od obozowiska do obozowiska, z Negebu aż do Betel, do miejsca, gdzie początkowo był jego namiot między Betel i Aj, do miejsca z ołtarzem, który tam pierwotnie zbudował; i Abram zaczął tam wzywać imienia Jehowy.

Później Bóg zmienił mu imię na Abraham:

Rodzaju 17:1-6
(...)Gdy Abram miał dziewięćdziesiąt dziewięć lat, Abramowi ukazał się Jehowa i rzekł do niego: „Jam jest Bóg Wszechmocny. Chodź przede mną i okaż się nienaganny. A ja ustanowię przymierze między mną i tobą, żeby cię bardzo, bardzo pomnożyć”. Wówczas Abram padł na twarz, a Bóg dalej z nim rozmawiał, mówiąc: „Co do mnie zaś, oto moje przymierze jest z tobą i zostaniesz ojcem rzeszy narodów. I nie będziesz już nazywany imieniem Abram, lecz mieć będziesz na imię Abraham, gdyż uczynię cię ojcem rzeszy narodów. I uczynię cię bardzo, bardzo płodnym, i rozkrzewię cię w narody, i od ciebie będą się wywodzić królowie.

Natomiast w Księdze Wyjścia pisze, że Bóg nie dał się poznać panu Abrahamowi z imienia Jehowa:

Wyjścia 6:2, 3
I odezwał się Bóg do Mojżesza, i rzekł mu: „Jam jest Jehowa. I ja ukazywałem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale co do mojego imienia, Jehowa, nie dałem się im poznać.

Tymczasem z Księgi Rodzaju wynika, że jednak znał to imię i go w swoich kontaktach z Bogiem używał:

Rodzaju 15:1, 2, 8; Rodzaju 18:3
(...)Po tym wszystkim doszło do Abrama w wizji słowo Jehowy, mówiące: „Nie bój się, Abramie. Jestem dla ciebie tarczą. Twoja nagroda będzie bardzo wielka”. Wtedy Abram rzekł: „Wszechwładny Panie, Jehowo, co mi dasz, skoro jestem bezdzietny, a tym, który posiądzie mój dom, jest mąż z Damaszku, Eliezer?”
(...)Ten odrzekł: „Wszechwładny Panie, Jehowo, po czym poznam, że ją posiądę?"(...)
(...)I rzekł: „Jehowo, jeśli istotnie znalazłem łaskę w twoich oczach, racz nie omijać swego sługi.

Moim zdaniem sprzeczność może być pozorna.
Biblia (Stary Testament – najstarsze księgi) była spisana prymitywnym językiem.
Zapisywano tylko spółgłoski z pominięciem samogłosek.
Imię o którym mowa zapisywano jhwh.
Te same spółgłoski może mieć więcej imion.
Różnie też w dzisiejszych tłumaczeniach biblii imię to bywa tłumaczone.
Jedni tłumacze tłumaczą je na Jehowa, inni na Jahwe.
Teoretycznie oba te tłumaczenia mogą być poprawne w niektórych przypadkach.
Oczywiście w grę mogą wchodzić też inne warianty tego imienia na przykład Johawe lub Jyhowe itd.
Te różne imiona oparte na tych samych spółgłoskach mogą też mieć różne znaczenia.
Problemem jest kiedy i o jakie samogłoski te cztery spółgłoski jhwh powinny być uzupełnione.
Rozwiązania tego problemu nie widzę.

A Wy, szanowni forumowicze co o tym myślicie?

_________________
http://www.youtube.com/user/JacekKwasniewski?feature=mhee


Śr lis 25, 2015 14:26
Zobacz profil WWW
Post Re: Szanowny pan Abraham i imię Boga.
Cytuj:
Czytając Biblię zwróciłem uwagę na pewną niekonsekwencję.
W Księdze rodzaju pisze, że pan Abram zaczął wzywać imienia Jehowy:
[...]
Natomiast w Księdze Wyjścia pisze, że Bóg nie dał się poznać panu Abrahamowi z imienia Jehowa:

Jest więcej fragmentów świadczących, że Abraham i inni patriarchowie znali już wcześniej imię Jahwe.
Jedni wyjaśniają - teksty pochodzą z różnych tradycji, jahwistycznej i kapłańskiej, zostały skompilowane w późniejszych czasach, stąd te i inne sprzeczności.

Drudzy - mamy tutaj do czynienia z idiomem. "Znać Jahwe po imieniu" to poznać Go bliżej, zdefiniować Go, poznać jego naturę.
Rozróżnia się "wiedzieć o Nim" (dlatego, że ktoś nam o Nim powiedział, że o Nim słyszeliśmy) od "doświadczyć Go" osobiście, poznać Go w działaniu.

Gleason Archer [Encyclopedia of Bible Difficulties] napisał o szczególnym znaczeniu wyrażenia "znać imię Jahwe" albo "wiedzieć, że Ja jestem Jahwe".
Występuje ono przynajmniej 26 razy w ST i za każdym razem oznacza: doświadczyć że Bóg Jahwe jest Bogiem zachowującym przymierze, Tym który wybawia swój Lud od jego wrogów.
(http://ir.nmu.org.ua/bitstream/handle/1 ... sequence=1 str 57 )

Zwraca się uwagę, że setki lat później autor Izajasza napisał:

"Tak bowiem mówi Pan Bóg: Mój lud udał się niegdyś do Egiptu, aby tam zamieszkać; następnie Asyria uciskała go nadmiernie.
A teraz, cóż Ja mam tutaj [zrobić]? - wyrocznia Pana. Ponieważ lud mój został bez powodu wzięty i ci, co panują nad nim, wydają okrzyki zwycięstwa - wyrocznia Pana - moje zaś imię stale, każdego dnia bywa znieważane, dlatego lud mój pozna moje imię, zrozumie w ów dzień, że Ja jestem Tym, który mówi: Otom Ja!"


"Lud mój pozna moje imię" nie oznacza przecież, że wcześniej tego imienia nie znał, raczej doświadczy Jego mocy i potęgi.



Podobnie Samuel jako chłopiec "pełnił posługi wobec Pana" oraz "rósł i coraz bardziej podobał się tak Panu, jak i ludziom" (1 Sam 2, 18; 2, 26), co nie przeszkodziło autorowi w następnym rozdziale oznajmić "Samuel zaś spał w przybytku Pańskim, gdzie znajdowała się Arka Przymierza" oraz "Samuel bowiem jeszcze nie znał Pana, a słowo Pańskie nie było mu jeszcze objawione."
W tekście oryginalnym oczywiście zamiast Pan, Pański - JHWH.

Służył Bogu, spał w przybytku Pańskim, zapewne znał Święte Imię (w naszym dosłownym odbiorze) a jednocześnie "nie znał Pana", bo nie było mu dane doświadczyć Jego obecności, działania, poznać Jego woli.

Cytuj:
Moim zdaniem sprzeczność może być pozorna.
Biblia (Stary Testament – najstarsze księgi) była spisana prymitywnym językiem.
Zapisywano tylko spółgłoski z pominięciem samogłosek.
Imię o którym mowa zapisywano jhwh.
Te same spółgłoski może mieć więcej imion.

To raczej nie ma związku z przedstawionym problemem, ja przynajmniej nie widzę.


Cz lis 26, 2015 10:24
Post Re: Szanowny pan Abraham i imię Boga.
Wielokrotnie spotkalem sie z tlumaczeniiem slowa Jehowa, Jahwe jakoo slowo Bog w monoteizmie, czyli Bog jedyny.
I sadze ze takie tlumaczenie jest poprawne, a w Biblii i innych ksiegach autor zastepuje slowo Bog slowem Jahwe i prawdopodobnie nierozwaznie uzywac tej zamiany daje to efekt podczas czytania taki o jakim piszesz. Jednoczesnie tworzac ze slowa Bog imie Boga. W sumie to nie powinno robic roznicy, bo Bog jako Jahwe, czyli Bog jedyny, to jedno i to samo, czy to w slowach, czy tez jako osoba Boga.


Cz lis 26, 2015 13:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Szanowny pan Abraham i imię Boga.
Masoreci pracowali nad samogłoskami do języka staro-hebrajskiego prawie 5 wieków, z tego co mnie pamięć nie myli (miałem zajęcia z hebrajskiego, nie chwaląc się :P) i oficjalne tłumaczenie było na 'A', czyli JAHWE, a nie Jehowa. Z całym szacunkiem dla innowierców, ale ten pan fałszywy prorok, swego czasu poprzemieniał słowa w Piśmie Świętym i utworzył nową 'religię' = jehowitów, która nie ma nic wspólnego z Prawdą Nowego Testamentu, która jest dopełnieniem Starego i KONTYNUACJĄ! W każdym razie wierzą w Boga Jedynego, ale nie w Trójcy Jedynego Prawdziwego, tak jak chrześcijanie, a to bardzo ważne, bo to Chrystus jest BRAMĄ OWIEC, prowadzącą do ZBAWIENIA.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


So lis 28, 2015 23:54
Zobacz profil
Post Re: Szanowny pan Abraham i imię Boga.
Nie przyszło wam do głowy, że 13 i 17 rozdział Księgi Rodzaju spisywał człowiek, który znał i posługiwał się imieniem Jahwe, przez co użył go w opisach na temat życia Abrahama bez zastanawiania się nad tym, czy patriarcha również je znał?


N gru 27, 2015 12:54

Dołączył(a): So maja 04, 2013 20:56
Posty: 7
Post Re: Szanowny pan Abraham i imię Boga.
„Imię naszego niebiańskiego Ojca” http://tv.jw.org/#pl/video/VODStudio/pu ... 06_1_VIDEO


Cz lut 11, 2016 15:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL